
De ervaring van Adri Stutt met een Audi Q5 2.0 TFSI Hybrid Quattro [fuel] (155 Kw/211 pk bouwperiode: 2012-2017) en een LMC 470 E Musica van 1400 kg geplaatst op 22-01-2021:
Sinds 2017 deze combinatie gereden, inmiddels al heel veel kilometers: Frankrijk, Spanje, Portugal, Marokko. Caravan met 1700kgr-as, Alko Antislingersysteem. Steeds redelijk vol beladen, kogeldruk vaak tegen Max, ook door 2 el.fietsen op de dissel.
Vermogen van de auto ruim voldoende, ook op hellingen en bergen. Op Franse autobaan soms tegen de vroeger legale Max. van 130/u. Nooit onrustige of onveilige situatie beleefd.
Brandstofgebruik (benzine) sterk afhankelijk van gereden snelheid, indien braaf 90 dan soms tegen 1:9, bij volle por kan het wel eens terugvallen naar 1:5. Maar dat geldt voor elke combinatie met dit totaalgewicht en oppervlak.
Nooit problemen met wegrijden op hellingen of zo, mede door de FWD en hoge koppel van de elektromotor.
Nadeel: geen reservewiel. Dat wel nodig gehad, en toen grote logistieke problemen in Frankrijk.
Op zich een combinatie waar alles mee kan, bergwegen of steile campings: nooit de locale trekkerboer nodig gehad, zelfs door woestijnzandwegen in het begin van de Sahara. Echt offroad natuurlijk niet.

De ervaring van Marius met een Audi Q5 55 TFSI-e Quattro (270 Kw/367 pk bouwperiode: 2019-2024) en een Caravan van 1600 kg geplaatst op 21-09-2023:
Onze 2e Hobby 560 en ook 2e Audi Q5 Quattro omdat deze combinatie zo erg goed bevalt.
Het rijden met de relatief korte Q5 is bijzonder prettig als soloauto. Zeer veel assistentie systemen die voor van alles en nog wat waarschuwen, en je in je baan houden, je vertellen of er iemand naast je zit, en de verkeersborden in de gaten houden. Zoveel dat ik er soms kriegel van wordt en veel uitzet. Maar wanneer de caravan erachter zit ben ik het meest verrukt over twee systemen. Het ene is de adaptive cruise control en de andere is de downhill control.
Onze caravan is een Hobby 560 WFU, een 2,5m brede wagen en ong 7,5m lang. Toen we die voor het eerst achter de auto haden was het wel even schrikken want daarvoor hadden we een Hobby van 2,15m breed. Maar met een stel goeie spiegels van EMUK voor Audi Q5, welke ik overigens iedere caravan rijder kan aanbevelen want ik heb nog nooit brede caravanspiegels gezien die zo trillingsvrij zijn en zo gemakkelijk gemonteerd kunnen worden, is het rijden en manoeuvreren echt heel makkelijk. Zelfs in de nauwe straatjes van menig Spaans dorpje zijn we nooit in de problemen gekomen. Het verbruik van deze combinatie ligt wel wat aan de hoge kant. Ik kan met heel bewust en kalm rijden net onder de 12l/100km blijven, maar de reële waarde ligt ergens tussen 13 en 15l/100km afhankelijk van wind, gereden snelheid en welke weg je neemt. Ik ben zelf nogal van het opschieten in het verkeer en kan maar slecht achter een stoet vrachtwagens blijven hangen en dat speelt zeker een rol in mijn persoonlijk verbruik.
Met deze combinatie is het heerlijk relaxed rijden. We hebben meestal 2 fietsen op de dissel, en omdat deze caravan een badkamer achterin heeft en dus relatief veel gewicht voorin, komt er al snel meer druk op de kogel met de fietsen erbij. Daarom heb ik de andere zware dingen onder het Franse bed achter de wielen liggen. Op die manier kan ik de kogeldruk zo rond de 80kg houden wat prettig is voor het rijden en ook de slijtage van de Knott-koppeling niet al te zeer negatief beïnvloedt. We kunnen makkelijk en zonder de stabiliteit te verliezen of het gevoel te hebben dat het onveilig is, 120km/u op de autoroute halen, wat we dan bij het inhalen van een bus of vrachtauto ook regelmatig doen. Ook op het beruchte stuk Autoroute A9 even ten zuiden van Narbonne, op weg naar Perpignan waar de Vents Lateral uit het westen, je regelmatig boosaardig kunnen verrassen blijft de combinatie rustig en stabiel. Wel moet je bij krappe bochten opletten dat de kont van de caravan niet uitzwenkt en je daardoor schade rijdt. En ook is de relatief kleine draaicirkel van de auto meteen weer een nadeel omdat de fietsendrager bij een hele scherpe draai tegen de kont van de auto kan komen. Het enige nadeel aan deze auto is dat er een predictief adaptief cruisecontrol systeem op zit, en dat past de snelheid van de auto aan op aanwijzing van de verkeersborden, zowel naar boven als naar beneden. Wanneer er dan een bord 120km verschijnt en je rijdt 100km/u versnelt de combinatie automatisch naar 120km/u. De auto herkent dmv trailer-assist dat er een aanhanger aan de auto zit, waarom heeft meneer Audi dan ook niet meteen deze aanpassing automatisch ingeregeld, dat je bv niet meer dan tot 100km/u versnelt. Je kunt het handmatig uitzetten, maar met zoveel automatische herkenningsystemen aan boord was dit ook de normaalste zaak geweest wanneer dit systeem ook automatisch zou zijn.
Voor het achteruit rijden en zicht naar achter heb ik een Wifi back-up camera achterop de caravan zitten welke ik met een oude Iphone 6 heb verbonden en deze hang ik met een magneet aan mijn binnenspiegel, deze is dan alleen maar met de camera verbonden en doet verder niets anders. Er hoeft zelfs geen sim-kaartje in. Op die manier heb ik toch nog vrij goed zicht wat er direct achter de caravan gebeurt en een simpele en duidelijke hulp bij het achteruit rijden, omdat in het beeld ook hulplijntjes zijn geprojecteerd.

De ervaring van Kenneth P met een BMW 530e xDrive (215 Kw/292 pk bouwperiode: 2020-2023) en een Fendt Apero 515 SG van 1599 kg geplaatst op 03-06-2024:
Bmw 530e X drive touring doet het behoorlijk prima met deze combinatie. In accelereren is bij vlot , stabiliteit ook zeer gunstig. Ik rij 107km/h op de Teller en de Fendt volgt rustig, ook bij inhalen en soms versnellen bij een inhaalmanoeuvre. In sport stand is hij dorstig zowat 16l/100km en in de normale hybride stand 12-13l/100km. Best rijden met de battery control modus zodat je de batterij niet leeg rijdt en altijd kan genieten van het volledige vermogen.

De ervaring van Roland met een BMW X1 xDrive30e (240 Kw/326 pk bouwperiode: v.a. 2022) en een TEC Travel King 470 TE van 1300 kg geplaatst op 30-06-2026:
Kort:WOW.
Na 5400km caravanrondreis naar Puglia, kan ik iets schrijven. Voor vertrek alles gewogen ivm eerste reis met deze combinatie.
X1: 2.200 kg . Caravan: 1365 kg asdruk met 75 kg kogeldruk. Tot 110 km/h super stabiel,erg fijn bij inhalen. In Italië maximaal 88 km/h gereden (80 toegestaan) en erg slechte wegen.Verbruik over 5.400 km : 9,7 ltr/100km .Duitsland en Oostenrijk 10,5 ltr/100km. Meestal in 'behouden laadtoestand' gereden,omdat je niet weet of je bij de volgende camping kunt laden. In hybride modus vertrokken en als de laadtoestand onder 25km kwam ,alleen op benzine verder. Echter slechts 2x een laadpaal gebruikt. Steeds op de camperplaats met 6A kunnen laden. Conclusie : heerlijke caravantrekker.

De ervaring van Kees met een BMW X1 xDrive30e (240 Kw/326 pk bouwperiode: v.a. 2022) en een Fendt Apero 515 SG van 1595 kg geplaatst op 15-07-2026:
Sinds 2024 in het bezit van de BMW X1 30E plugin hybride. Drie caravanrondreizen van drie weken door Engeland gemaakt. De eerste twee reizen met een Avento GT 470 TCB van 1400 kg en nu in combinatie met een Fendt Apero 515 SG (2000kg as)met een gewogen gewicht van 1600 kg.
Als de caravan is aangekoppeld rijden we altijd op benzine. In het systeem geef je dan aan laadtoestand behouden. De accu is gevuld, want je hebt dan altijd het maximum vermogen beschikbaar. We rijden meestal 90 km/h. Inhalen van vrachtwagens gaat prima, dan versnellen naar 100 km/h.We rijden altijd in stand D. Het verbruik met de caravan is tussen de 1: 10 en 1:11. Actieradius elektrisch solo rijden is in de zomer 90 km en in de winter tussen 70 en 80 km.
Door het hoge gewicht van de BMW is de combinatie erg stabiel. De BMW is een fijne auto om mee te rijden en een prima caravantrekker!

De ervaring van Jurgen Verstraeten met een BMW X3 xDrive 30e (215 Kw/292 pk bouwperiode: 2019-2021) en een Tabbert Puccini 655 TD van 1980 kg geplaatst op 26-07-2020:
Voor het eerst met een BMW X3 op pad. Hiervoor altijd heel tevreden geweest met een 520D (F10)/525D (F10) en weer een 520D (G30). Dus nu voor het eerst met een benzine auto (+ elektriciteit) weg.
Maar wat een verschil in positieve zin. De X3 is van zichzelf een stuk zwaarder door het accupakket en dat maakt het rijden met de caravan een stuk stabieler en daardoor plezieriger dan met de 5-serie. Kracht in overvloed: het overgrote deel wordt "gewoon" op benzine gereden, maar zodra het klimmen wordt of je wil inhalen, dan schakelt de elektromotor bij en komt er een enorme boost aan kracht vrij (heel geleidelijk). Zorg wel dat je de elektrostand op " Battery Control" hebt staan. En minimaal ingesteld op 40%. Zo heb je altijd power beschikbaar als je dat nodig hebt.
Er is eigenlijk maar 1 (klein) nadeel: als je houdt van stevig doorrijden (110 km/u op de Franse tolwegen), dan lust de X3 wel veel brandstof: 1:4,7 moet je wel rekening mee houden. Wel 3 fietsen op het dak en 5 personen in de auto. De caravan weegt 2.000 kg. De tank is maar 47 liter, dus om de 200 km moet je echt tanken.
Samengevat: ik ben echt heel enthousiast over deze auto die op zijn wettelijke limieten perfect presteert.

De ervaring van Aart-Jan Döbken met een BMW X3 xDrive 30e (215 Kw/292 pk bouwperiode: 2021-2024) en een Adria Adora 572 van 1670 kg geplaatst op 09-07-2025:
Wij hebben een BMW X3 PHEV (Hybride) en Adria Adora 572 PU. De caravan weegt geladen rond de 1.900 kilo.
Dit is een prima combinatie. Op de snelwegen rijd ik op de cruise control zo rond de 105 k/u. In het najaar een reis naar Oostenrijk waarbij het gemiddeld gebruik met caravan 1 op 7,5 (13,3 liter per 100 km) was. In het voorjaar naar Spanje met een gemiddeld verbruik van 1 op 7,2 (13,9 liter per 100 km). Op beide reizen (3.000 en 5.600 km) heb ik de auto niet aan de stekker gehad. De auto zo ingesteld dat de accu voor 90% gevuld blijft. Je hebt dan altijd het maximum vermogen beschikbaar.
Het verbruik zonder caravan ligt tussen de 1 op 12 en 1 op 14. Wanneer je de auto aan een laadpaal moet opladen is dit in de regel duurder dan gewoon op benzine rijden en kun je beter de accuwaarde op 80 of 90% instellen.

De ervaring van Hans met een BMW X5 xDrive 40e (230 Kw/313 pk bouwperiode: 2015-2018) en een Hobby Excellent 540 UL van 1496 kg geplaatst op 05-09-2021:
Na een Corona-jaar zonder caravanritten, dit jaar voor het eerst op pad naar Spanje. Omdat dit de eerste keer is met de Hybride BMW X5 40e (dec 2015) nu een review over de ervaring. Wij zijn eerst op pad gegaan richting Langres, Frankrijk. Een kleine 600km vanuit onze woonplaats. De caravan ligt super-stabiel achter de auto. Trekkracht genoeg omdat de auto altijd een reserve-lading behoudt in de accu voor eBoost. Extra kracht voor als het nodig is. In de praktijk meestal 16% accu reserve. Er wordt bijgeladen bij remmen of coasten tijdens heuvel af en indien nodig laadt de motor de accu bij. Wel valt mij op dat bij het laatste stukje de camping oprijden dit volledig elektrisch gebeurt en je dus compleet leeg aankomt op je plek. Alsof de auto denkt "Er staat toch wel een laadpaal op die camping?". In de praktijk doe ik dat ook middels de elektriciteit punten op de camping en de 8kWh zitten op de stand "laag" voor het laden, de volgende dag al weer in de accu, klaar voor vertrek.
Omdat je tussentijds niet bijlaadt tijdens de rit, rijd je dan dus met een 2.0liter 4-Cylinder, die als het nodig is wordt bijgestaan door de eBoost uit de accu.
Er zit een 85 liter benzinetank in de auto en omdat het verbruik over 1650km en 3 x tanken, nu gemiddeld 12,5ltr/100km (1 op 8) is, sta ik niet overdreven vaak bij de pomp. De snelheid ligt dan op 100km/u. Als ik sneller wil stijgt het verbruik natuurlijk snel. Met 110km/u over de Pyreneeën stijgt het al snel naar 14,3ltr/100km (1 op 7).
Zoals ik al zei, ligt de caravan stabiel achter de auto (2500kg incl 2 pers en spullen. De caravan weegt 1500kg). Als je met 110km/u een vrachtwagen inhaalt, voel je soms een beweging aan het stuur, maar slingeren gaat de combinatie nooit. Bij 125km/u begint alles onstabiel te worden en rijdt het niet echt prettig meer. Ik houd het bij 105km/u op de teller. Lekker relaxed. Het is tenslotte vakantie!!

De ervaring van gert de jager met een BMW X5 xDrive 45e (290 Kw/394 pk bouwperiode: 2019-2023) en een Adria Alpina 753 UP van 2230 kg geplaatst op 17-10-2020:
perfecte caravantrekker! heerlijk rijdende auto met meer dan genoeg vermogen, ook in de e drive modus. met forse caravan ( adria alpina 753 up ) rijklaar gewicht 2500 kg. zelfs het gemiddelde verbruik valt heel er mee 1 op 7 / auto is geen koopje, maar z n prijs meer dan waard.

De ervaring van Hans Ebbers met een Citroen C5 Aircross PHEV 195 (143 Kw/194 pk bouwperiode: v.a. 2025) en een Tabbert DaVinci 450 TD van 1390 kg geplaatst op 18-05-2026:
C5 Aircross PHEV, model 2026. Tabbert 450td Da Vinci van iets meer dan 1500kg. In mei met een begin km-stand van 900 km naar Kroatië gereden via de A3 en Tauernautobahn. In totaal 1330 km. De motor in de Sport-stand en de B-stand voor het regenereren. Het rijden is enorm meegevallen in vergelijking met de vorige C4 Picasso diesel. Op de snelwegen is rijden met 90 km snelheid zeer ontspannend. Inhalen is een eitje. De adaptieve cruisecontrol reageert geweldig en bij wegwerkzaamheden is de snelheid eenvoudig aan te passen. In de bergen trekt hij zeer soepel en ook inhalen van vrachtauto’s ging zeer snel. De cruisecontrol kon de 90 km eenvoudig vasthouden. Al met al zeer ontspannend rijden. Alleen het brandstofverbruik was heftig met gemiddeld 20L/100km. Terug probeer ik te rijden met de auto in de Hybride- en B-stand. Dit zou het verbruik aanzienlijk moeten terugbrengen in vergelijking met de Sportstand. Ik laat dit bij terugkomst nog weten. Al met al ben ik zeer tevreden met deze auto.

De ervaring van Hans Ebbers met een Citroen C5 Aircross PHEV 195 (143 Kw/194 pk bouwperiode: v.a. 2025) en een Tabbert van 1500 kg geplaatst op 29-06-2026:
C5 Aircross PHEV, model 2026. Tabbert 450td Da Vinci van iets meer dan 1500kg. Eind juni vanuit Kroatië teruggekomen via de A3 en Tauernautobahn. In totaal 1330 km. Nu had ik met een lege accu de auto zelf de motorstand laten bepalen. De auto koos voor de Hybridestand (omdat de accu leeg was). Zelf heb ik de B-stand (regeneratie) ingesteld. Op de snelwegen iwas het rijden met 90 km snelheid weer zeer ontspannend. Inhalen ging soepel. De adaptieve cruisecontrol reageert goed en bij wegwerkzaamheden is de snelheid eenvoudig aan te passen. In de bergen trekt hij zeer soepel en ook inhalen van vrachtauto’s ging zeer snel. De cruisecontrol kon de 90 km eenvoudig vasthouden. Alleen doordat de auto nu in de hybridestand stond was het brandstofgebruik 1:7,9 dus aanzienlijk gunstiger.

De ervaring van Walter bergevoet met een Citroen C5 Aircross SUV Hybrid 225 (165 Kw/224 pk bouwperiode: 2022-2025) en een Chateau Cantara 520 FHU van 1560 kg geplaatst op 30-08-2026:
Na jaren een mazda cx5 awd 2012 gereden te hebben overgestapt naar citroen c5 aircross hybride. De mazda voldeed op zich prima als trekauto maar is wel een erg stugge auto en niet erg sterk qua motorvermogen.De citroen mag slechts 1300kg trekken en mag net onze caravan trekken.Kogeldruk is ook relatief laag vlgs boekje de trekhaak mag echter 95kg hebben.We zijn er nu 4x mee weggeweest laatste keer een rit naar de mont blanc.Maar wat een enorme trekkracht ,met gemak zonder enige terugval klimt de citroen lange steigingen op en alles voelt enorm stabiel ook afdalingen boven de 100km per uur.Kortom een fantatische caravantrekker zeker aanbevelingswaardig.

De ervaring van Karel met een Cupra Formentor 1.4 e-Hybrid [fuel] (110 Kw/150 pk bouwperiode: 2021-2024) en een Sprite Alpine Sport 370 EK van 1150 kg geplaatst op 10-06-2026:
Onze Cupra Formentor VZ trekt de Sprite Alpine Sport EK370 met veel gemak. In de hybride stand is een verbruik van 9 liter per 100 kilometer in Nederland zeker goed te realiseren. We rijden dan 90 kilometer per uur in de S(port) stand van de automatische versnellingsbak op cruisecontrol met ongeveer 1800 toeren. Enige aandachtpunt waar wij achter kwamen was dat het iets abrupt gasgeven wordt beloont met een koppel gecombineerd van 400Nm waarbij zoveel kracht vrijkomt dat het net is of er geen caravan achter de auto hangt en de combinatie weg accelereert of het een solo voertuig is en illegale snelheden behalen zeker geen probleem is dus let hierop.

De ervaring van sebastiaan met een Ford Kuga 2.5 PHEV (165 Kw/224 pk bouwperiode: 2020-2024) en een Burstner van 1100 kg geplaatst op 12-05-2023:
Als kersverse caravanners met onze combi op pad naar Normandië.
combinatie Kuga PHEV en burstner Fun 495TK uit 2002 circa 1300kg.
ik heb natuurlijk nog niet veel ervaring behalve dan de enkele keren dat ik 25 jaar geleden ofzo met mn ouders mee ging, maar wat een beest is dit zeg. solo gaat hij al als de brandweer, maar ook met de burstner erachter was t een peuleschil. wel vraag ik me af hoe de andere op deze site hun prachtige verbruikscijfers hebben behaald, want met de caravan erachter in het enigszins heuvelachtige Noord-Frankrijk en een gang van tussen de 95 en 100km/u kwam ik toch echt op zijn positiefst op 1 op 9!
tsja als je alle ritten meetelt, en ook tussendoor kunt laden, dan zal t wel lukken.
Tsja laden, ik vraag me af waarom die Fransen zich in het EV gebeuren hebben gemeld, want ze zijn er alleminst klaar voor, en laden met een caravan erachter?? Vergeet het maar!
Althans in Normandië, misschien dat dit op de route de soleil beter geregeld is.
Want dat laden is wel belangrijk, want de 2.5L sleurt de combi echt wel omhoog, en tussendoor accelereren op een helling van 6% voor een fransoos die ineens besluit dat hij liever met 80 verder sukkelt kan ook nog prima.
Maar allemachtig wat een kabaal! ik raadt dan ook aan om altijd te zorgen dat je batterij is geladen en kan bijspringen bij flinke hellingen, want met hulp van de elektromotoren, scheelde dit alles.
Verder merk je het gewicht van de Kuga, dat is natuurlijk zodanig aan de maat, dat de caravan zowieso wel gedwee volgt.
Ook de kogeldruk van 100kg is fenomenaal, omdat we nog net beginnen was het wat zoeken, maar met 2 fietsen op de dissel was t lastig om beneden de 80kg te blijven.
kortom een beul van een wagen, maar hij komt pas tot zijn recht als de elektromotor meewerkt.
overigens, is de wagen heel geschikt om solo over de Franse weggetjes te scheuren, hij is ondanks zn formaat en enigszins slagschip achtige besturing fantastisch en als je t slim doet, kom je elektrisch erg ver mede door het bijladen door kinetische energie.

De ervaring van Victor van der putten met een Ford Kuga 2.5 PHEV (165 Kw/224 pk bouwperiode: 2020-2024) en een Eriba Touring Troll 530 van 1185 kg geplaatst op 19-05-2021:
Wij hebben deze combinatie, afgelopen weken naar Luxemburg, verbruik in NL tot aan Maastricht 1:16, totaal verbruik na 350 km tot aan Luxemburg 1: 12,5 , wel maakt hij bij de heuvel in Luxemburg veel touren waar we aan moesten wennen.

De ervaring van Rob met een Ford Kuga 2.5 PHEV (165 Kw/224 pk bouwperiode: 2020-2024) en een Chateau Calista 450 FTU van 1215 kg geplaatst op 06-06-2021:
Met onze nieuwe Ford kuga phev ST vandaag aangekomen ik Zuid-Frankrijk.
De reis is zeer voorspoedig verlopen. Wat een genot om met deze auto te reizen.
De auto rijd vlot, trekkracht prima. De helling in den Ardennen ging vanzelf. Op de camping helling van 10 % ging super. Motor geluid valt erg mee.
Verbruik over 1300 km is 1 op 10, snelheid met caravan 95 km , inhalen zonder problemen.

De ervaring van René Koot met een Ford Kuga 2.5 PHEV (165 Kw/224 pk bouwperiode: 2020-2024) en een Fendt Bianco 465 SGE Activ van 1556 kg geplaatst op 17-07-2022:
Wij zijn sinds dit jaar (2022) in het bezit van een Ford Kuga phev en trekken daarmee een Fendt Bianco activ 465 sge.
De kuga rijdt ontzettend relaxt met deze Fendt. Scheelt natuurlijk dat de plug-in versie zwaar is door het accupakket.
Bij het wegrijden, thuis of bij een camping, eerst de normale stand "auto EV" gebruikt, dan rij je in principe elektrisch tenzij je heel veel "gas" gaat geven. Bij de snelweg schakelde ik over op “stroom bewaren” en dan rij je voornamelijk op de benzinemotor en houdt de auto de accu op niveau. Tussendoor rij je dan nog zat stukken elektrisch.
Dan een beetje uitkienen hoeveel km rijden de volgende camping nog is en op tijd weer omschakelen naar “auto ev”, zodat je het laatste stuk binnendoor weer volledig elektrisch rijdt en je zoveel mogelijk de accu hebt gebruikt. Geheel elektrisch rijden met de kuga met een caravan aan de haak is prima te doen.
Het totale brandstofverbruik over 2681 km was 9.3 liter per 100 km, is 1 op 10,7. Erg netjes vind ik. Hiervan hebben wij 580 km elektrisch afgelegd.
Het brandstofverbruik op binnen doorwegen was ongeveer 1 op 15 en op de snelweg tussen de 1 op 9 (stormachtige wind tegen) tot 1 op 11,5. Hierbij was onze snelheid op de snelweg circa 90 à 95 km/u.
Bij aankomst op de camping eerst aan de campingeigenaar gevraagd of ik kon laden en zonder uitzondering kon dit. Één keer moest hiervoor even de zekering in de kast naar 10 ampere omgezet worden. Met de eigenaar sprak ik een betaling af, of een bedrag per kWh (30 Ct / kWh) of ik betaalde een dag extra elektra. Maar ook 2 keer dat ik niets extra hoefde te betalen. Wij rijden vrijwel niet tussendoor met de auto, doen alles op de fiets, en daardoor was het elektra-verbruik erg weinig, totaal nog geen 10 euro betaald. Dat is dus voornamelijk om de accu weer vol te krijgen voor de volgende verplaatsing.
Nog wat opmerkingen mbt het rijden.
Op de vlakke weg merk je vrijwel niets van de benzinemotor. Je moet op het display kijken of de motor draait. Op hellingen zoals na Luik, gaat de motor toeren maken natuurlijk en dan hoor je m wel wat. Maar minder dan de diesel hiervoor die toch ook tegen de 4000 rpm aanzat dan.
Grappig was dat als ik op de helling overschakelde van stroom bewaren naar auto-ev, de toeren direct terugliepen en je het aandeel elektra fors zag toenemen op de kW meter. De auto hield de snelheid helling op ook moeiteloos vol op de cc, ook op de steilere hellingen.
De adaptieve cc vond ik wat nerveus op het moment dat er auto's vlak voor je van rijstrook wisselen. Als ik dat aan zag komen schakelde ik de cc even uit om een remactie van de auto te voorkomen. Daardoor meest op de normale cc gereden.
Zoals vermeld vind ik het een zeer stabiele combinatie, ondanks dat de Fendt aan de zware kant is. Wij doen wel zoveel mogelijk zware spullen in de auto, de kofferbak en achterbank liggen goed vol. Met 2 (elektrische) fietsen op de dissel heb ik een kogeldruk van 85 à 90 kg.
De benzinetank is maar 42 liter en dat is na jaren 60 liter diesel aan boord wel wennen. Dus bij elke stop maar meteen tanken, al was het maar 18 liter.
De Milenco-aero spiegels, die we ook al op de 5008 en megane hadden, passen ook op deze kuga.
Kortom, super goed bevallen en absoluut een aanrader. Vooral het gemak waarop je op zelfs de steilste hellingen elektrisch wegrijdt is indrukwekkend.

De ervaring van Jur Dirksen met een Ford Kuga 2.5 PHEV (165 Kw/224 pk bouwperiode: 2020-2024) en een Fendt Saphir 465 TG van 1476 kg geplaatst op 15-07-2022:
Voor het eerst met deze combinatie op vakantie geweest naar Italie. De Kuga mag 1500 trekken en dat was ook wel het gewicht van onze Fendt. Perfecte combi, de Kuga hield in de crusecontrol de snelheid prima vast en het verbruik was (zonder bijladen) 1:12. Af en toe hoor je de motor wel toeren maken, maar dat hoort bij het type motor. Top

De ervaring van Dick met een Ford Kuga 2.5 PHEV (165 Kw/224 pk bouwperiode: 2020-2024) en een Hobby De Luxe 495 UL van 1480 kg geplaatst op 28-05-2022:
Met de nieuwe Kuga PHEV (maart 2022) en Hobby caravan Edition de Luxe 495 UL op weg naar Italië. Met een tussen stop nabij Neurenberg inmiddels in Oostenrijk aangekomen. Grotendeels heb ik 90 km/uur op de adaptive cruise Control gereden. De Kuga houdt keurig de ingestelde 90 km/ uur aan. Bij berg opwaarts gaat de motor in toerental omhoog dat absoluut niet storend is. De motor is niet boven de 60 KW aan afgenomen vermogen gekomen. Berg afwaarts neemt de elektromotor de aandrijf weer over en regenereert de remenergie. Ik heb de mechanische rem
Nauwelijks hoeven te gebruiken. Fantastisch! Ik heb de thuis opgeladen accu niet aangesproken. Deze bewust ingesteld om later te gebruiken.Mijn verbruik na 1200 km met de caravan gereden te hebben lag gemiddeld op 1 liter brandstof op 12 km. Zeer goed resultaat.
Wij blijven nu een week in Oostenrijk en gaan dan onze weg naar Italië vervolgen. Wordt dus vervolgd.

De ervaring van Wil met een Ford Kuga 2.5 PHEV (165 Kw/224 pk bouwperiode: 2020-2024) en een Caravan van 1350 kg geplaatst op 07-06-2022:
Een week voordat we op vakantie naar Kroatie gingen, kregen we de Ford Kuga 2.5 PHEV. We trekken een Burstner Ventane 455TS van 2001 totaal gewicht ongeveer 1350. Andere hebben van die flippertjes, maar de Kuga heeft niets. Hoe gaat dan dat bergaf.
Onze ervaring met rijden in de bergen?
We hebben inmiddels 1800 km gereden waarvan 1350 met caravan.
We reden over de A61 met voor ons nog lichte bergen. Bergop geen probleem. Via de A8 reden we zonder problemen de Aichelberg op. via Ulm, Füssen naar Oostenrijk over de Fernpass en daarna over de Brenner via Verona en Venetie, Trieste naar Porec (Kroatie).
Berop trekt de Kuga als een tierelier. Elke berg neemt hij met gemak met 90 en dan is er nog gas over.
Bergaf probeert de Cruise Control de snelheid te handhaven. Vindt je het te snel gaan? Schakel de Cruise Controle uit en rem af via de L stand tot jouw gewenste snelheid. Schakel de L uit en de Grade Assists houdt heel goed je gewenste snelheid vast. Gaat het te hard dan schakel je de L erbij. Remmen hebben we op de Fernpass en de Brenner en ander bergen bijna niet hoeven doen.
Geweldige ervaring.
Voor ons is de Kuga een toppertje.

De ervaring van CaravanHarry met een Ford Kuga 2.5 PHEV (165 Kw/224 pk bouwperiode: 2020-2024) en een Caravan van 1500 kg geplaatst op 22-06-2022:
Ford Kuga ST-LINE X PHEV is geleverd op 11 april 2022 met goedgekeurd trekgewicht (pas vanaf modeljaar 2021) van 1500 kg. Met een 2,5 ltr Atkinson motor 125 pk en 100 pk electromotoren.
Caravan Hobby 540 UL 2006 met leeg gewicht 1185 kg. Voorzien van knikarmscherm, AIRCO, mover, Accu, combimagnetron en met 2 electr. fietsen etc. Ik schat het totaalgewicht incl. inventaris op minimaal 1400 - 1450 kg
Eerste 6 weken solo gereden, autogedrag verkend en verbruik getest . Ben gepensioneerd dus rij geen vaste ritten woon/werk.
Van 11 april – 24 mei totaal 2010 km gereden waarvan 1146 km electrisch. Diverse keren geplugd. Totaal 2 keer getankt!! 30ltr en 29,4 ltr. Dashboard geeft aan: 3,5 ltr op 100 km verbruik benzine op TOTAAL aantal km. Algemeen: ca 50-55% van de km is electrisch gereden. Ook ritten naar Hilversum vanuit Breda gemaakt en bv een rit vanuit Rotterdam met LEGE plug-in accu naar huis geeft aan: totaal 68 km waarvan 28 km electrisch gereden!! Wordt dan toch tijdens rijden en remmen etc. gegenereerd.
NU MET DE CARAVAN:
Ik heb laatste 10 jaar met Hobby 495Ufe achter een VW Touran 1,4TSI met aut. 7 versn. Dat reed fantastisch. Nu deze KUGA: ook fantastisch! Weggedrag en stabiliteit met deze grotere caravan (7.30 mtr incl dissel) TOP. Auto weegt zelf leeg: 1750 kg. Dus de gewichtsverhouding auto/caravan is al prima.
Totaal nu in drie weken gereden 2037 km. waarvan 681 km elektrisch. Geschatte gereden afstand met caravan is ca 1400 km naar Vogezen. Met de caravan erachter is er hybryde electrisch 25 % van de km aan stroom gegenereerd tijdens het rijden. (solo was dat ca 50/55 %)
Opvallend detail: “geen gas” geven is in heuvellandschap net zo belangrijk als gas geven om die stroom te genereren. Rijsnelheid ca 95/100 km per uur. Helling af zonder aandrijving 75 – 80 km per uur om de accu te vullen. Met solo auto is op zeer rustige ritten in het heuvellandschap 60% electrisch opgewekt in hybride rijden. Dat is beter dan in Nederland omdat het hier te vlak is en er alleen maar met afremmen etc gegenereerd kan worden.
Ik heb NIET geplugd op de camping. Dat vond ik niet netjes: daar heeft de campingeigenaar het gemiddelde electriciteits-vebruik niet op berekend. De meegeleverde lader van Ford is 10 Ampere. Vreemd want hij kan 16 Ampere aan. Dan moet je een andere lader los kopen. Lege accu laden duurt 5,5 uur op 10 ampere en 3,3 uur op 16 ampere.
Slecht één keer stiekem dag voor vertrek wel geladen: daarna reed ik met de caravan de eerste 27 km volledig electrisch. Een Ford software technicus heeft mij eens gezegd: meneer, deze auto rijdt ALTIJD electrisch.
Ik begin te vermoeden dat het zo is: de 2,5 ltr motor wordt alleen gebruikt voor de enorm zware dynamo om stroom te generen. Aandrijving is uitsluitend de twee electro motoren op voorwielen van totaal 100pk welke door ongelooflijk hoog koppel de combinatie makkelijk aankan. Bewijs: 27 km puur electrisch gereden ook op snelweg met 100 km per uur. De motor is geen enkel moment erbij ingeschakeld want er was stroom genoeg.
Constructief is dat ook wel zo simpel: geen extra aandrijfassen met overbrenging die ook nog eens aan de voorwielen moeten worden gekoppeld om "mee te helpen". De electromotor heeft met het hoge koppel meer dan genoeg trekkracht…… In de verkoop hebben ze het qua marketing liever over 225 Pk totaal dan dat je moet uitleggen dat die auto maar op 100pk electromotor rijdt.!!
Kortom ik ben zeer tevreden over het rij en trekvermogen en het brandstof verbruik. Solo: 1 op 30, met caravan 1 op 11 tot 12

De ervaring van Rob met een Ford Kuga 2.5 PHEV (165 Kw/224 pk bouwperiode: 2020-2024) en een Eriba Feeling 442 van 1290 kg geplaatst op 27-06-2022:
Voor het eerst met de Kuga en de tot 1400 kg. beladen Eriba een vakantie door het Wesergebergte gemaakt. (kogeldruk 80 kg)
De Combinatie heeft uitstekend voldaan.
De caravan ligt als een blok achter de auto en ook
Bij het passeren van vrachtwagens voel je niets.
Bij de heuvels omhoog en bij het invoegen is er ruim voldoende vermogen en is er kortstondig een hoog toerental van de CVT automaat.
Bergafwaarts wordt de accu weer deels opgeladen.
Gemiddeld verbruik 8,7 liter op 100km
Deze Kuga mag 1500 kg trekken,mijn vorige auto was een C4 picasso automaat met een trekgewicht van 1470 kg.
Met dezelfde caravan is de Kuga een veel stabielere,stillere en krachtiger combinatie.

De ervaring van Gianni van Buuren met een Ford Kuga 2.5 PHEV (165 Kw/224 pk bouwperiode: 2020-2024) en een Fendt Tendenza 465 SFB van 1470 kg geplaatst op 22-08-2022:
Voor het eerst met een Kuga PHEV naar Italie geweest via Oostenrijk.
Met grote twijfel vertrokken na eerdere jaren slechte ervaringen met een Ford Kuga 1.5 gehad te hebben.
Maar alle twijfel was overbodig want wat een top auto is dit en het is een genot om mee te rijden maar ook voor de passagiers. Lekker ruim en stil. Het verbruik was erg gunstig. Van de 4200 km die we gereden hebben, hebben we 880 km elektrisch gereden, slechts 3 x tussentijds geladen en het totale verbruik kwam uit op 10,2 L / 100 km dus bijna 1:10. Veel gespeeld met de "L" knop tijdens de afdalingen (Fern- en Reschenpas) en verder de rijmodi op Normaal gehad en een enkele keer op Sport maar dat merk je meteen in zijn verbruik.
Sckakelt tijdig terug en gaat dan soms wat hoger in de toeren tijdens het klimmen maar nooit hinderlijk en hield keurig de snelheid vast Bijna overal op cc gereden met 100 km vastgezet
De caravan (1485 KG) ligt onwijs rustig achter de auto. We hadden 3 fietsen op de dakdragers en 1 op de dissel. Tevens zwaardere zaken achter in de auto.
Wij hebben een Kuga 2.5 PHEV s-line X full option.

De ervaring van Jur Dirksen met een Ford Kuga 2.5 PHEV (165 Kw/224 pk bouwperiode: 2020-2024) en een Fendt Saphir 465 TG van 1492 kg geplaatst op 10-07-2023:
De combi Kuga phev-Fendt Saphir 465TG is een perfecte combi. Naar Italie via zwitserland ging probleemloos, 1op 12. Naar Frankrijk , middelandse zee ook probleemloos, 1 op 12,5. Beide gerekend zonder stroom gebruik, alleen E10. Zeer soepel rijden met cruise control.

De ervaring van Gerko met een Ford Kuga 2.5 PHEV (165 Kw/224 pk bouwperiode: 2020-2024) en een Knaus Sport 460 EU van 1300 kg geplaatst op 20-09-2023:
Eerst dit jaar een nieuwe caravan aangeschaft die getrokken werd door een VW Golf Sportsvan uit 2018 van 150 pk en 250 nwm. Na een vakantie naar Denemarken en Tsjechië, bleek dit op zich een prima combinatie v.w.b. de trekkracht, maar ik had steeds het gevoel dat de caravan met de auto op vakantie was i.p.v. andersom. Ik vond de auto te licht voor de caravan, verhouding was m.i. niet goed. Auto beladen 1600 kg en caravan 1420 kg. Overgegaan op de aanschaf van de Ford Kuga uit PHEV uit 2022 en ik kan niet anders zeggen dan wat een heerlijke trekauto. De auto ( beladen 1900 kg) is de caravan echt de baas, van de zuigende werking van voorbijrijdende bussen en busjes voel je (bijna) niets meer. Je moet even leren omgaan met de electro/motor combinatie, dus zorgen dat je bij steile hellingen de elektromotor op tijd bijschakelt, maar dan trekt de auto moeiteloos de caravan hellingen van zelfs 18% op. Ik reed met mijn vorige auto’s nooit harder dan 90-95 km per uur, maar met de Ford reed ik opeens 110 km achter een camper aan zonder dat ik het in de gaten had. Direct weer terug naar de 90-95 km omdat ik dat gewoon een veilige snelheid vind, buiten wat kan en mag. Als laatste het verbruik met caravan was 1:12,8, daarbij moet ik wel vermelden dat ik met een volle accu wegreed, zonder volle accu lag het verbruik 1:12,1.

De ervaring van Ron van Lingen met een Ford Kuga 2.5 PHEV (165 Kw/224 pk bouwperiode: 2020-2024) en een LMC Favorit 495 E van 1379 kg geplaatst op 11-10-2023:
de Ford aangeschaft na veel zoeken en vergelijken, ja ook op deze site. Dit omdat er steeds minder mensen, dus ook gewicht, mee gaan met reizen, werd de vorige auto, een Renault Kadjar aan de lichte kant.
De Ford Kuga dus mede uitgezocht op zijn leeg gewicht, is daarnaast ook een mooie auto met voldoende opties in de ST-line.
Afgelopen september, via route du soleil, richting Barcelona gereden. Wat een genot om met deze auto met caravan te reizen. Met volle accu vertrokken, deze alleen op echte hellingen, zoals bij Luik, Lyon en Perpignan bijgeschakeld, de rest van de tijd in EV bewaren gereden.
Bijna de hele reis op cruise control op 100 en door blijven rijden, heuvel op wel wat meer toeren dan de vorige auto met turbo, maar niet storend. Heuvel af, motor uit en accu opladen en dit vervolgens bij volgende heuvel berg op weer gebruiken.
zelf de grens Frankrijk - Spanje bij Perpignan een best leuk omhoog lopend stuk weg, gewoon met 100 boven komen.
al met ruim 4000 kilometer gereden, verbruik 9.4 l op 100 kilometer, wat uitkomt op 1 op 10.6, alleszins redelijk verbruik, het is met caravan rijden nu eenmaal geen zuinigheidwedstrijd.
Verder is het goed te merken dat de auto over(ge)wicht heeft op de caravan, weinig geschud en gestuiter, de caravan heeft eigenlijk niets te vertellen en moet gevolgen.
ben dus zeer tevreden over de auto als trekauto.
Je moet bij aanschaf wel duidelijk aangeven dat je stroom wilt hebben naar je caravan voor bv koelkast enz.
Had ik ook gedaan werd achteraf een vreselijke discussie met garagebedrijf welke de auto leverde. deze discussie heb ik uiteindelijk wek gewonnen maar om deze discussie te voorkomen als tip;
geef bij aanschaf aan, dat je een geschakelde continu stroomdraad wilt, vanaf de auto naar de caravan, met een relais ertussen wat tijdelijk de stroomtoevoer stopt als de accu spanning te weinig word, echter direct weer stroom gaat leveren als er genoeg stroom in de accu zit. Deze optie is door monteur bij ons gemonteerd.
Heb zelf ruim 3200 kilometer gereden met koelkast op stroom vanaf de auto, thermometer in koelkast op plaats van bestemming, niet onder de 5 graden geweest, dus altijd bij aankomst een koud biertje:)

De ervaring van Paul met een Ford Kuga 2.5 PHEV (165 Kw/224 pk bouwperiode: 2020-2024) en een Adria Action 391 LH van 1293 kg geplaatst op 04-11-2023:
Afgelopen jaar mee naar Frankrijk geweest ruim 4000 km gereden. Prima auto zeer stabiel. Om de koelkast werkend te houden tijdens de reis een crash censor geplaatst dan kon de koelkast toch aanblijven onderweg. Tot mijn verbazing gaat de koelkast na ongeveer 30 minuten rijden vanzelf over op elektra via de dynamo van de auto! Benzine gebruik over het hele traject 1:10 kortom een aanrader.

De ervaring van Barry Hendrikse met een Ford Kuga 2.5 PHEV (165 Kw/224 pk bouwperiode: 2020-2024) en een Knaus Sudwind 460 EU van 1440 kg geplaatst op 20-06-2024:
overgestapt van Ford focus naar de Kuga.
eerste keer met de caravan richting Denemarken.
auto bevalt prima prima rijeigenschappen en redelijk zuinig.
met de focus hadden we meer koppel en dat mis ik een beetje bij de Kuga.
maar over het algemeen zeer tevreden.
de combinatie is stabiel en zuinig.
de Kuga is de caravan zeker de baas dat was ook de reden om over te stappen van de Focus naar de Kuga.
ik kan iedereen de Kuga aanbevelen.
zeker de 2024 lijkt mij een hele maal een prima keuze.

De ervaring van Kees Loomans met een Ford Kuga 2.5 PHEV (178 Kw/242 pk bouwperiode: v.a. 2024) en een Hobby Excellent 495 UFe van 1400 kg geplaatst op 04-09-2024:
Sinds februari 2024 in het bezit van een Ford Kuga St Line X Phev e-cvt automaat na hiervoor een Volkswagen Passat 2.0 FSI te hebben gereden. De Volswagen had 150 pk en de Ford Kuga heeft 165 pk op de 2.5 ltr benzinemotor en nog eens 60 pk op de elektromotor in totaal 225 pk. De caravan die wij er achter koppelen is een Hobby Excellent Easy 495 UFE bouwjaar 2004 met een leeg gewicht van 1080 kg en een maximaal gewicht op de as van 1400 kg.
De Volkswagen Passat had geen moeite met deze caravan en je kon hier vlot mee rijden ook bergop.
De Ford Kuga is zwaarder dan de Passat en dat merk je heel duidelijk als je door vrachtverkeer wordt ingehaald. De auto heeft veel minder de neiging om naar het inhalende verkeer "getrokken" te worden.
Combinatie is ook wat stabieler dan met de Passat.
Bergop levert de Kuga een zeer goede prestatie. De auto gebruikt dan zowel de benzine als de elektromotor. De Kuga is een betere klimmer dan de Passat maar heeft dan ook 75 pk meer als het er op aankomt. Om de boel heel te houden moet je ook niet gaan jakkeren maar met beleid de berg op rijden.
Bij het dalen druk ik de "L" knop in om stroom te laden voor de volgende klim. Nadat je de "L" knop hebt ingedrukt remt de auto aanzienlijk af waardoor je zelf nauwelijks meer hoeft bij te remmen. Dit heeft betrekking op de laadcyclus die in gang is gezet. Voordat je de knop indrukt is het goed om in je spiegels te kijken of er verkeer dicht achter je zit anders maar even wachten met indrukken. Als je beneden bent druk je knop nog eens in en stop je de laadcyclus.
De caravanspiegels die ik gebruikte op de Passat voldoen ook goed op de Kuga. Het gaat om spiegels van het merk Milenco type Aero 3. Opgemerkt moet worden dat ik ook zonder caravanspiegels behoorlijk zicht heb naar achteren aangezien de Kuga breder is dan de Passat. De verbruiksgegevens die anderen al aangaven kan ik onderschrijven. De Passat verbruikte met de caravan er achter 1 op 8 de Kuga daarentegen zit dichter bij de 1 op 15 met de caravan er achter en ook zonder caravan rijdt hij extreem zuinig door deels op de elektromotor te rijden en deels op de benzinemotor. Kortom deze Kuga kan ik iedereen aanbevelen. Aangezien deze Kuga een zwaardere auto is moet je wel opletten op het totaalgewicht van de combinatie in verband met rijbewijs B

De ervaring van Hans van Kouwen met een Ford Kuga 2.5 PHEV (178 Kw/242 pk bouwperiode: v.a. 2024) en een Fendt Bianco 515 SG Selection van 1618 kg geplaatst op 08-11-2024:
De Kuga dit jaar aangeschaft ivm met trekgewicht van 2100 kg. De caravan is een Fendt met een gewichtsverhoging naar 2000 kg. De vorige auto, een Hyundai Tucson HEV (2022) mocht maar 1650 kg trekken, kon wel maar toch.
De Kuga heeft mij wel enigszins verbaasd. Ondanks het feit dat het een turboloze motor is gaat het rijden met de caravan erachter heel vlot. De caravan weegt (gewogen) ruim 1850 kg. De auto zal incl. 2 personen en belading 2200 kg wegen. (leeg 1908 kg)
Inmiddels met de combi naar noord Spanje gereden en het verbruik ligt op 9,6 ltr. op 100 km (1:10,6). De route ging via de Route du Soleil en bergopwaarts ging prima, hooguit ging het motortoerental wat omhoog. De auto heeft geen toerenteller maar een vermogensmeter (schaal van 0 tot 100) en een enkele keer liep die meter op naar 70.
Stabiliteit was dik in orde, een enkele keer voelde je de zuiging van een inhalende of in te halen vrachtauto. Maar dit heeft ook te maken met de wind en windrichting.
Gereden snelheid op de tolwegen was op de snelheidsmeter 94 km/u. De snelheidsmeter heeft bij die snelheid een afwijking van 3 tot 4 km. aldus een app die de gemeten satellietsnelheid aangeeft.
De kleine brandstoftank is, mede door het verbruik, groot genoeg (42 ltr.) om 300 km aan één stuk door te rijden. Na 300 km is het tijd om te rusten en uiteraard te tanken.

De ervaring van Jos Michels met een Ford Kuga 2.5 PHEV (165 Kw/224 pk bouwperiode: 2020-2024) en een Knaus Sudwind 420 QD van 1230 kg geplaatst op 15-09-2025:
Afgelopen zomer met de Knaus "As Good as Gold uit 2002" naar midden Zweden.
Vooraf alles juist beladen met juiste kogeldruk (80 kg) gebruik makend van een Reich weger. Caravan 1150kg en auto 2150kg.
Gezien accu heel snel leeg is, eigenlijk alles op de benzine motor gereden. Met caravan een max snelheid aangehouden van rond de 90km (ook in Zweden haha).
Overall verbruik lag rond de 1:10.6. Heel netjes voor totaal 6500km rijden.
De combinatie rijdt geweldig. Je merkt eigenlijk nauwelijks dat er een caravan achter de Kuga hangt. Ook voorbij razend (vracht)verkeer geeft nauwelijks beweging in de combinatie. Accelereren om een (vracht)auto voor bij te gaan........de Kuga lacht erom.
De Kuga reed de overweldigende bruggen bij Denemarken (Grote Belt en Oresund) met gemak over. Jammer dat de Tol zo duur is. Alles in de vakantie gewoon in de Normale EV stand gereden. Ook alle heuvels in Zweden (die soms best lang zijn) vormde geen enkel probleem. De L stand deed zijn werk goed bergafwaarts waardoor je weinig hoeft te remmen.
Kuga PHEV is een geweldige trekauto.

De ervaring van Hans Smit met een Ford Kuga 2.5 PHEV (178 Kw/242 pk bouwperiode: v.a. 2024) en een Fendt Bianco 465 SGE Activ van 1574 kg geplaatst op 01-02-2026:
De Fendt Bianco 465 SGE Bianco actie (uit 2024) van hans
In April voor de eerste keer met de nieuwe combinatie (Fendt 465 SGE en een Ford Kuga Titanium model november 2024) naar Spanje gereden. Ik was verbaast over het brandstof verbruik van onze nieuwe Ford Kuga. Vanaf Maastricht tot Figueras (Spanje) heeft de wagen 98 liter benzine verbruikt (km 1260). In het verleden hebben wij altijd diesel gereden en dat was redelijk zuinig maar deze wagen is voor een benzine auto echt zuinig. Je rijdt toch met een caravan die tegen 1800 kg aanzit. Omdat de Ford een plug in hybride wagen is en ik erg sceptisch was of dit de juiste wagen zou zijn voor onze caravan heeft de nieuwe Kuga mij doen verbazen. Het rijcomfort en vooral en trekvermogen is wel een heel sterk van deze auto. Deze wagen is uitgerust met een CVT versnelling dat is even wennen de Kuga maakt meer toeren tijdens het beklimmen van een berg. Het is niet storend maar even wennen. De wegligging is perfect. Het gemak van de automatische trekhaak en ook van het navigatie systeem (caravan navigatie mogelijkheid) is ons ook goed bevallen. De Kuga heeft in totaal geen enkel probleem om de Fendt caravan te trekken stabiele wegligging en de wagen is echt snel met optrekken en je zit zo op 92 km deze snelheid heb ik bij de hele weg gereden. Een klein puntje van kritiek betreft de kleine benzine tank ongeveer 42 liter kun je tanken. Het is niet echt een nadeel maar voor caravan rijders is een grotere benzine tank wel makkelijker.

De ervaring van Jan van Gils met een Ford Kuga 2.5 PHEV (165 Kw/224 pk bouwperiode: 2020-2024) en een Knaus Sport 460 EU van 1300 kg geplaatst op 05-06-2026:
Prima caravantrekker, ook zonder E motor, Kroatie doorgereden zonder problemen. Accu is na 30 km leeg, daat heb je niet veel aan. Verbruik met caravan 1:11
Jammer dat er problemen zijn met de accu's, max 80% laden.

De ervaring van PATC Janssen met een Ford Kuga 2.5 PHEV (178 Kw/242 pk bouwperiode: v.a. 2024) en een Dethleffs Aero 470 FR van 1360 kg geplaatst op 14-07-2026:
Zeer fijne combinatie. Ondanks dat de caravan 1700kg beladen weegt, heeft de Kuga meer dan voldoende power om het geheel in beweging te brengen.
Door het hogere gewicht van de auto merk je weinig van eventuele slinger van inhalende busjes.
Tot ruim 100 km/h rijd deze combinatie perfect en nog zuinig ook. Gemiddelde verbruik van snelwegen en binnendoor komt het niet meer dan 1:10. Op hellingen naar beneden wordt er aanzienlijk vermogen terug gewonnen, soms wel 2km per km bergafwaarts.
Adaptieve cruisecontrol is eigenlijk een must bij deze auto.
Inmiddels zo'n 15000km gereden met deze combinatie (spanje, griekenland, servie, kroatie, macedonie etc). Als ik weer een auto moest kiezen werd het weer een Kuga PHEV.
Het enige wat ik er op aan te merken heb is dat instellingen als ECO en EV-later steeds opnieuw gekozen moet worden op display nadat auto weer is gestart, dit moet toch in geheugen vastgehouden kunnen worden.

De ervaring van René Koot met een Ford Kuga 2.5 PHEV (178 Kw/242 pk bouwperiode: v.a. 2024) en een Fendt Bianco 515 SGE Activ van 1870 kg geplaatst op 23-08-2026:
Na eerst in een ‘22 Kuga phev te hebben gereden, hebben wij sinds eind 2024 het nieuwe model Kuga met een maximum trekgewicht van 2100 kg.
Was onze eerste Kuga al een fijne caravantrekker, de nieuwe doet het nog een slagje beter. Meer vermogen, vooral van de elektromotor. Ook heel fijn is de navigatie van Ford waarin je de afmetingen van de caravan ingeeft. Geen onverwachte lage bruggen of erg smalle straatjes meer!
Als rijstand met caravan gebruik ik Ev-later, waardoor ik stroom overhoud voor rijden in dorpen en op de campings. Onderweg op lange afdalingen schakel ik even over naar Auto-EV waardoor je de stroom die tijdens de afdaling opwekt wordt, wordt gebruikt om de accu zo vol mogelijk te krijgen. Onderaan de helling weer terug naar EV-later en zo lukte het vaak om de accu van 30 tot 50% weer op 80% te krijgen.
De Fendt voor vertrek gewogen, het totaal gewicht was 1870 kg, hiervan was 105 kg kogeldruk. De Fendt mag maximaal 2000 kg wegen dus daar bleven we ruim onder.
We gingen 7 weken op pad voor een reis naar en door Kroatië dus echt wel max beladen. 2 elektrische fietsen op de dissel en de disselbak op wat lichte dingen en één gasfles na leeg gelaten. Auto goed vol geladen.
Rijden is erg soepel en makkelijk. Altijd vermogen voldoende, de Kuga is een heerlijke trekker. We hebben 4639 km gereden waarvan 1352 km elektrisch. Op circa 250 km na alles met de caravan aangehaakt. Slechts één maal op een camping kunnen laden. Ons gemiddeld brandstofverbruik was 8.1 liter per 100 km, 1 op 12,3 dus. Zeker voor deze lange en behoorlijk zware combinatie ongelofelijk zuinig vind ik. Met mijn eerdere diesels haalde ik dit iig niet. Onze snelheid op de snelwegen was circa 90 km/u. We konden op een tank benzine meestal zo’n 350 km rijden voor we weer moesten tanken met voldoende reserve in de (kleine 42 liter) tank.
Kortom, een aanrader deze auto.

De ervaring van Caravanblog met een Ford Kuga 2.5 PHEV (178 Kw/242 pk bouwperiode: v.a. 2024) en een Knaus Sudwind 500 EU van 1490 kg geplaatst op 29-08-2026:
Deze gebruikerservaring is eigenlijk een bevestiging van de review over de Ford Kuga Active X op caravantrekker.nl
Onze auto beschikt over alle fabrieksopties inclusief de wegklapbare trekhaak. Dat is echt een zegen. Nooit meer onder de auto kruipen.
Qua maximaal gewicht wat verantwoord is achter de auto zou ik ook niet boven de 1725 kg gaan.
Met een leeg gewicht van 1325 kg heb je nog 400 te laden. Het max. te laden gewicht van de caravan is 1800 kg.
Wij rijden met deze combi niet in bergachtig gebied maar hoofdzakelijk over de autobaan A3 in Duitsland, vervolgens door Oostenrijk via Graz en dan Hongarije in. Gaat allemaal moeiteloos, stabiel en genoeg kracht over.
Een mooie optie is de L-stand op de automaat. De motor remt de combinatie dan op de motor af als je de heuvel af gaat. Gelijktijdig regenereert hij stroom en spaar je je remblokken.
Verder niks aan te vullen op de review.
Het enige wat irriteert is de terugroepactie rondom mogelijk corrupte cellen in accupakket. De softwarematige oplossing die daarvoor geboden wordt stemt niet tot gerustheid en tevredenheid. Over deze materie is genoeg te vinden op het internet.

De ervaring van John met een Honda CR-V e:PHEV (135 Kw/184 pk bouwperiode: v.a. 2023) en een Knaus Sudwind 500 FU van 1400 kg geplaatst op 05-08-2024:
Wij overwogen de CRV plug-in te kopen, maar twijfelden hoe hij het zou doen met onze 1500 kg caravan, mede omdat we ook uitgebreide ervaringen met de Mitsubishi Outlander PHEV hebben en deze niet helemaal beviel in de bergen als de accu leeg is. Dan was het het echt kwestie van heel behouden gas geven om een heel klein beetje energie in de accu te hebben bij het begin van een klim.
Een eerste proefrit met de CRV beviel goed en afgesproken dat ik de auto een dagje mee kon nemen naar huis om te kunnen rijden met de caravan. Aangezien er verder nog geen ervaringen met deze auto op deze site staan, toch maar een review geschreven van deze proefrit.
Stabiliteit is zoals te verwachten uitstekend, de caravan ligt als een huis achter de auto. Last van slingeren zal je met deze combinatie niet snel hebben.
De auto heeft een speciale "sleep" stand die je blijkbaar moet gebruiken bij het trekken van de caravan. Ik ben braaf gestart in deze modus, maar die beviel niet zo goed. De motor draait continue en draait altijd direct de wielen aan. De accu wordt opgeladen en vastgehouden op 20-25%. Nadeel in deze modus: bij iedere minimale klim (viaduct in de snelweg bijvoorbeeld) wordt het toerental van de motor flink verhoogd, wat op zich wel goed gedempt is maar toch wel vervelend/vermoeiend klinkt. Wel is er vermogen zat, je kan echt snel optrekken of inhalen. Dus dat geeft wel vertrouwen in hoe de auto het zal doen in de bergen.
Daarna gereden in de "normale" stand. De auto rijdt dan als een hybride afwisselend elektrisch en op de motor. Bij de kleine klimmetjes is er geen "herrie" meer. Misschien is er in deze stand ietsjes minder vermogen beschikbaar, maar het lijkt nog steeds genoeg. En beduidend krachtiger dan de Mitsubishi Outlander PHEV was.
Hopelijk helpt dit anderen die de auto overwegen. Wij hebben hem inmiddels besteld en kunnen niet wachten!

De ervaring van Herman de Beer met een Hyundai Tucson 1.6 T-GDi PHEV (195 Kw/265 pk bouwperiode: 2021-2024) en een Adria Adora 462/472 UP van 1420 kg geplaatst op 30-12-2021:
Ervaringen met Hyundai tucson phev 2021
Problemen ondervonden met rare gedrag van de aandrijflijn van mijn hagelnieuwe tucson phev bij het trekken van een enkelpaards paardentrailer van 680 k.g met pony. De auto schoot continu in een versnelling met toerentallen van 4000tpm tot wel 6000tpm bij een helling en later nog een keer op de oprit bij het Harde waarbij de versnelling in een hoog toerental bleef hangen waardoor ik niet voor de vrachtauto”s de snelweg op kon komen. Later gebeurde dat nog eens op de vlakke weg zonder wind van betekenis in de slipstream van een vrachtauto met slechts 80 k.m.p.u.
In de trailer heb ik een levende lading en naast mij mijn dochter en we hebben doodsangsten uitgestaan omdat we op beslissende momenten amper een vrachtauto voor konden blijven. Ik reed in de hybride modus en op aanraden van de dealer aangeraden de sportmodus te gebruiken wat niets uitmaakte. Bleef teveel touren maken. Met de handflipper kon ik hem wel uit deze versnelling halen en bleef daarna 3000tpm rijden waarna hij naar 0tpm ging wat aangeeft dat de auto het blijkbaar niet zo zwaar had aangezien de hybridelijn er voor koos op de e.v. te gaan rijden om vervolgens weer naar de 4000tpm te gaan omdat de bak weer overulde. Ik geloof dus niet dat de auto het zwaar had (4 wheel aangedreven 265 p.k 1795k.g.) Maar dat de aandrijflijn van deze Phev kuren vertoond met een last aan de haak.
Omdat ik twijfelde over het gewicht van de combinatie heb ik deze nog op de weegbrug gezet en de trailer met pony kwam op 1200 k.g ruimschoot onder de 1350 k.g max door de fabrikant
Las ook op internet dat iemand met 22ootpm reed met de HEV met 15oo k.g. op het vlakke. Bij
mij maakt de PHEV al 3000 t.p.m met 80 k.m op een vlak stuk. Bij mij is de phev volledig door de mand is gevallen.

De ervaring van Herman de Beer met een Hyundai Tucson 1.6 T-GDi PHEV (195 Kw/265 pk bouwperiode: 2021-2024) en een Bergland 570 R van 1450 kg geplaatst op 01-10-2022:
Dit is een vervolg op mijn revieuw van 30-12-2021 die ook aansluit op de revieuw van Jaap in dat zelfde jaar. Het gaat hier bij ons beiden om de PHEV versie die 1350 mag trekken en niet de HEV waar de klanten in het algemeen weltevreden mee zijn.
Al een jaar Benin bezig met Hyundai om deze problemrpen op te laten lossen. Bij deze mijn ervaring met mijn 2 e proefrit met Hyundai. Auto blijft hangen in de vernellingen bij lichte hellingen zoals prins Clauslplein maakt dan 3800 t.p.m. waarna de automotive niet meer reageert opmgaspedaal. Dat wil zeggen dat de auto niet meer versnelt. Je moet dan geduldig wachten tot het motormanagement kiest voor een hogere versnelling. Bij een iets steilere fly over ging de auto zelfs naar 4800 t.p.m en bleef daarin hangen zelfs toen de combinatie al geruime tijd naar beneden ging. Weer reageerde de PHEV niet op het gaspedaal of rempedaal dus hier weer te/lang wachten tot het motormanagement kooos voor een hogere versnelling. De tucson is een stille auto maar niet met deze toerentallen. Daarbij is het onveilig dat de auto niet meer kan versnellen op deze momenten. Het heeft niets met een tekort aan vermogen te maken met 265 p.k en gigantisch koppel zou dit moeten kunnen maar op dit soort momenten lijkt het of ik met de i.10 van mijn vrouw op pad ben. Het ergste is dat de service van Hyundai erg slecht is zodra het probleem nog steeds niet is opgelost

De ervaring van Herman de Beer met een Hyundai Tucson 1.6 T-GDi PHEV (195 Kw/265 pk bouwperiode: 2021-2024) en een Burstner Premio 530 TK van 1465 kg geplaatst op 07-12-2022:
Als aanvulling op mij eerdere revieuw van de tucson PHEV het volgende. Remi’s inmiddels een test gedaan door een onafhankelijke partij die met auto en een PHEV van de importeur is uitgevoerd. Deze test onderschreef mijn klachten waaronder maar liefst 7 min blijven hangen in de versnelling met een zeer oncomfortabel 4000 t.p.m bij slechts 90 k.m ope een vlakke licht glooiende weg met windstil weer.
Dit onacceptabele gedrag werd bij beiden wagens waargenomen en omschreven als een producteigenschap.
Dit wil zeggen dat reparatie niet mogelijkheid en dat dit domweg past bij het ontwerp en gedrag van deze auto. Hyundai verkoopt de PHEV nog steeds aanbevolen als een van de beste trekkers in zijn klasse en ook het Max trekgewicht van 1350 k.g. blijft ongewijzigd. Tot zover.

De ervaring van cj met een Hyundai Tucson 1.6 T-GDi PHEV (195 Kw/265 pk bouwperiode: 2021-2024) en een Kip Vision 41 TCB van 1125 kg geplaatst op 27-04-2023:
Hoewel onze auto geen Tucson is maar een Sportage van Kia ben ik toch zo vrij geweest om als reactie op de trekproblemen met de Tucson, mijn ervaringen ernaast te zetten.
Op basis van de review van de Tucson was erg nieuwsgierig en ook wel wat nerveus hoe onze auto, een Kia Sportage met dezelfde aandrijflijn het zou gaan doen. De auto moet een Kip Vision van ca 1200 kg trekken.
Op onze reis naar Zuid Frankrijk (via Luik- Bastogne) deed de Kia het prima. Geen doorschieten naar zeer hoge toerentallen. Ik heb vrijwel de hele reis in de ecostand gereden de toeren varieerden van 2600 -3300 tpm bij een snelheid rond de 105 km/u. Ook als ik vanaf die snelheid wilde versnellen ging dat probleemloos.
Wel van belang dat de PHEV max 1350 kg mag trekken. Ik lees dat de Burstner van de andere gebruiker al 1465 leeg is, dat betkent dat deze flink over het max. trekgewicht wat de Tucson mag hebben, gaat
Ik wil niet af doen aan de reviews van anderen maar wel mijn ervaring ernaast zetten. Verder vind ik het bijzonder dat het dus als een producteigenschap wordt bestempeld terwijl ik hetzelfde product lijk te hebben.
Hoe dan ook, ik zou het advies geven om eens een lichtere caravan achter de Tucson te hangen en na te gaan of dezelfde problemen optreden.

De ervaring van Johan met een Hyundai Tucson 1.6 T-GDi PHEV (195 Kw/265 pk bouwperiode: 2021-2024) en een Caravan van 1300 kg geplaatst op 15-09-2023:
Met enige huivering de slechte ervaringen hier gelezen over de combi met een Hyundai Tucson PHEV.
Na lang speuren en heel veel lezen, en met blijkbaar heel erg uiteenlopende ervaringen van de diverse bestuurders toch een PHEV besteld.
Dit jaar met de caravan (Wilk Stern 450MD, Max 1300 kg) naar de Bodensee geweest.
Ik begrijp WERKELIJK niet waar de slechte ervaringen vandaan komen !! Het rijden met een caravan met de Tucson PHEV was een feest. Enige opmerking is dat je met de SSC (Smart Cruise Control) de HDA (Highway Drivers Assistence) uit moet zetten, omdat lane-folowing zorgde voor een continue correctie en dus een zichzelf versterkende slingerbeweging.
De PHEV trekt de caravan alsof het helemaal niks is, kon zelfs prima doortrekken tot 130km/uur om ff in te halen of in te voegen.
Blijven hangen in hoge toeren ? Alleen een enkele keer als je zelf vol gas hebt gegeven om vaart te maken. Even je gas lossen en hij schakelde alsnog door.
Ik snap de bijkans hetze die hier opgevoerd word dan ook niet.

De ervaring van Marcel met een Hyundai Tucson 1.6 T-GDi PHEV (195 Kw/265 pk bouwperiode: 2021-2024) en een Caravelair Alba 390 van 957 kg geplaatst op 30-09-2024:
Geweldig!
Lang getwijfeld of ik de Tucson PHEV of de HEV versie zou kopen. Ik lees reacties van het op hoge toeren schieten van de PHEV versie. Toch voor de PHEV gekozen uit 2022. Eerst had ik een Kona 1.0 uit 2017. Op zich gaat dat prima maar ik miste toch wat power voor in de bergen en om wat beter in te kunnen halen.
We zijn naar Luxemburg gereden z’n 225 km en van daaruit naar Saarburg Duitsland.
Ik heb alleen in de sportstand gereden en geschakeld met de flippers. Dat ging erg goed. De flippers heb je vooral nodig om naar een hogere versnelling te schakelen. Heel even wennen maar dat rijdt het ook super. De Tucson PHEV had genoeg vermogen ook in een lagere toerental. Ik heb constant 100 km/uur gereden op zondag. Geen vrachtverkeer en lekker door kunnen rijden. Wat een geweldige caravan trekker! Klein minpuntje was het verbruik van net geen 1 op 8.
Op de terugweg had ik eerst de accu opgeladen en weer in de sportstand gereden. Toen ik uiteindelijk op de snelweg zat zette ik hem van de sportstand af en reed ik verder in de HEV stand en tot mijn verbazing was dit helemaal geen probleem. Wel moet ik zeggen dat ik een stuk rustiger gereden heb ongeveer 85 a 90.
Uiteindelijk heb ik hem in Nederland op de EV stand gezet en ook dit was totaal geen probleem.
Toen thuis kwam was de accu leeg en stond het verbruik op 1 op 10 wat ik heel netjes vond voor 260 km.
Conclusie: wil je lekker doorrijden en vind je het hoge verbruik geen probleem, rij dan in de sportstand en schakel met de flippers.
Wil je op je gemak rijden op de rechterbaan, rij dan in de HEV of in de EV stand, zeker eenmaal op de snelweg.
Voor mij is dit een ideale trekauto die me nergens teleur stelde. Flink wat power ook als er geklommen moest worden zoals bij Luik en Saarburg. Wel is het zo dat mijn caravan beladen maar 1000kg weegt.
Ik gebruik geen caravanspiegels omdat de caravan niet breder is dan de auto en omdat ik een camera op de caravan heb. De dode hoek detectie zag wel als af en toe de caravan met inhalen maar dit kun je uitzetten als je dat vervelend vind.

De ervaring van Jaap met een Hyundai Tucson 1.6 T-GDi PHEV [fuel] (132 Kw/180 pk bouwperiode: 2021-2024) en een Knaus Sudwind 460 EU van 1350 kg geplaatst op 03-10-2021:
Wij hebben een Tuscon PHEV gekocht als trekauto. Wat ons vooral over de streep haalde was de verkiezing door de ANWB van de Tucson HEV tot trekauto van het jaar.
Wij hebben een Knaus Südsind 460 van ca. 1.100 kg leeg en dus pakweg 1.350 kg in beladen staat. Net binnen de grenzen dus.
Hoewel de HEV en de PHEV natuurlijk in principe dezelfde auto's zijn heeft de PHEV (door zijn eigen hogere gewicht?) een lager trekvermogen. En een aantal heel nare trekken!
Om kort te gaan: wat een vreselijke teleurstelling is deze auto als trekauto. Hij heeft weliswaar royaal trekkracht bij het rijden en optrekken en ook is hij door het hoge eigen gewicht de caravan duidelijk de baas, maar....
die aandrijflijn is een regelrechte ramp. Bij rustig rijden op een helemaal vlakke snelweg en met de cruisecontrol op 90 blijft de automaat kiezen voor de 4e versnelling met ca. 4000 toeren. Het gevolg is veel lawaai en waarschijnlijk een hoog brandstofverbruik. De ANWB schrijft in haar test dat de HEV bij accelereren wel eens wat hoog in de toeren wil blijven; onze PHEV blijft (zelfs bij rustig constant rijden) permanent hoog in de toeren. Opschakelen met de standaard flippers helpt niet: in no time overrulet de automaat die keuze weer en schakelt hij weer terug.
Daarnaast weet de auto ook niet te kiezen tussen de electrische aandrijving en de verbrandingsmotor. Hij gaat tussen die twee binnen een minuut meermaals heen en weer. Door het grote verschil in het geluidsnivo is dat bepaald niet rustgevend.
Waar we met de auto solo heel tevreden zijn vanwege de rust, de ruimte en de prestaties is hij bij ons als trekauto volledig door de mand gevallen. Absoluut geen aanrader dus.

De ervaring van dick met een Hyundai Tucson 1.6 T-GDi PHEV [fuel] (132 Kw/180 pk bouwperiode: 2021-2024) en een Burstner van 1100 kg geplaatst op 14-05-2022:
Wij rijden een Tucson PHEV 2022 en trekken een Burstner premio life 480 TL. Deze caravan mag ik tot 1300 kg beladen. Deze auto mag maximaal 1350 kg trekken. Het totaalgewicht incl onze belading is in ons geval rond de 1200 kg. De Tucson heeft geen enkele moeite met deze caravan (alleen nog ervaring met (m'n eerste) rit van noord nederland naar zuid limburg).
Op de snelweg rijd ik 90 km/u. Als ik een langzamere vrachtauto in wil halen kan ik gemakkelijk versnellen. Toen ik een lastige invoegsituatie had op een hele volle snelweg vanuit een tankstation, kon ik zelfs "sprinten" (ecostand automaat kickdown) om nog voor een aankomende vrachtauto te bljjven en zo in te voegen.
Ik rijd op de snelweg wel in de sportstand en gebruik de flippers om te schakelen. Met 90 km/u blijf ik in de 5e versnelling en zit ik op ongeveer
op 2200 toeren. Alleen in de sportstand blijft de auto in de zelfgekozen versnelling, want in de ecostand (normale stand) gaat de auto steeds weer naar de automaat en dan zakt het toerental een stuk onder de 2000 toeren. Op het laatste stuk van de rit op een provinciale weg (80 km/u) en lokale wegen heb de auto in de electrische modus gereden: Geen probleem. Vermeldingswaardig is nog dat tijdens de rit op de snelweg in de sportstand de accu door regeneratie weer tot 99% wordt geladen. Tijdens de rit werd de accu niet aangesproken. We hadden windkracht 4 schuin tegen en soms van opzij. De achterbandenspanning van de Tucson had ik met 0,4 Bar verhoogd tot 2,8 en de bandenspanning van de caravan was koud 3,5 Bar. Wanneer ik eens de bergen in ga met deze combinatie, wil mijn ervaringen in die situatie hier ook wel delen. Ik verwacht dat het rijden in de bergen geen trek-problemen zal geven als ik de sportstand gebruik.

De ervaring van Bart met een Hyundai Tucson 1.6 T-GDi PHEV [fuel] (132 Kw/180 pk bouwperiode: 2021-2024) en een Chateau van 1200 kg geplaatst op 21-06-2025:
Twee keer 200 km gereden in Nederland. Genoten van het rijden met deze combinatie auto/caravan. Door het gewicht van de auto en het, binnen de grenzen van de auto vallende, gewicht van de caravan een hele stabiele combinatie. Rijgedrag, zeker elektrisch maar ook in de hev-stand, heel plezierig. Een enkele keer bij inhalen of hellingopwaarts iets verhoogd toerental dat zelf mbhv de flipper is terug te brengen.
Geen ervaring nog met rijden in heuvels of bergen, maar als op relatief vlakke wegen wordt gereden met een snelheid van 95/100 km/h werkelijk een heerlijke auto.
Verbruik in de hev-stand 8,7 km/l, met volle accu 11,2 km/l.

De ervaring van Roelof met een Kia Ceed SW 1.6 GDi PHEV (103 Kw/140 pk bouwperiode: v.a. 2020) en een Caravan van 550 kg geplaatst op 23-07-2022:
Net een rit van bijna 8000 Km. in mei/juni 2022 achter de rug.
We waren 56 dagen onderweg van Hardenberg naar Griekenland.
Op de heenweg via Duitsland, Zwitserland, de Oostkust van Italië, de veerboot van Bari naar Patras, 24 dagen rondreis door Griekenland, de veerboot van Igoumenitsa naar Bari en via de westkust van Italië, Frankrijk, Luxemburg, Duitsland weer terug.
Een fantastische reis zonder problemen.
Waar het mooi/leuk/interessant was langer op campings gebleven en met de auto de omgeving bekeken (wat nogal wat afgunst gaf bij camperaars, die zeer beperkt zijn in het bekijken van de omgeving).
We hebben de batterij nooit opgeladen; op veel campings is dat niet toegestaan en op andere campings was de elektrische aansluiting te laag (4 Ampère). Dus alleen hybride gereden.
Het verbruik over 7898 Km was 6,7 Ltr/100 Km.
De benzineprijs varieerde van 1,89 Euro/Ltr. (Frankrijk) tot 248 Euro/Ltr.(Griekenland)
Op de Autobahn in Duitsland reden we zonder moeite de toegestane 100 Km/uur en in de andere landen hielden we 80 Km/uur aan. Het rijden was gemakkelijk en comfortabel, ook op slingerwegen en op hellingen dankzij de automatische versnelling en de goede rijeigenschappen van de KIA.
De grote kofferruimte van de auto kwam goed van pas, want we hebben nogal wat flessen wijn ingeladen bij verschillende wijnboeren.
De caravan was met een lading van 210 bijna aan het maximale toegestane gewicht van 1300 Kg, voor zowel de auto als voor de caravan.
De last was verdeeld als volgt: disselbak 40 Kg, voorin 50 Kg, midden 70 Kg, achter 50 Kg
De kogeldruk op de trekhaak was 72 Kg.
Op naar de volgende reis!

De ervaring van Jeroen met een Kia Ceed SW 1.6 GDi PHEV (103 Kw/140 pk bouwperiode: v.a. 2020) en een Avento Royal 395 van 1050 kg geplaatst op 12-08-2022:
Naar Spanje geweest met de nieuwe Kia Ceed SW. Model 2022. We zij via de Route du Soleil gereden wat wij vaker gereden hebben maar voor het eerst met de Kia. Op de site stond dat onze combinatie matig was. Nou dat klopte. Als de accu vol is is dit geen enkel probleem. Je moet wel de auto op hybride of sport zetten. Maar als de accu leeg is valt ook alle kracht weg.
Wij hadden de caravan beladen 1140 in de kofferbak een koelbox en 3 personen. Wat mij opviel is dat de auto bijna de gehele weg in zijn 4 wil rijden en niet of heel soms naar zijn 5 ging. Ook niet op hand schakelen. En als je de stijle bergen op de route tegen kwam ging de auto naar zij 3 met 5000 toeren en viel nog terug naar 70 a 80 km. Het viel mij behoorlijk tegen. Het is gelukt maar met veel puffen. Verbruik was 11.6 op 100km

De ervaring van Hans van der Laan met een Kia Niro 1.6 GDi PHEV (104 Kw/141 pk bouwperiode: 2019-2022) en een Sprite Mondial 420 SE van 1250 kg geplaatst op 20-07-2020:
Vorig jaar uitgebreid gereden met deze combi. De Niro trekt erg goed vooral tien we op een hele steile camping omhoog moesten. Hij vult de kleine batterij ongemerkt op een slimme manier. Op de snelweg is de batterij snel bijna leeg . Verbruik dan 1:9 niet heel slecht. We waren een beetje bang voor lange 10% heuvels in west frankrijk niks geen probleem. Caravan beladen tot 1250 kg prima combi stabiel reden 95 km gemiddeld boven 105 km wat gaan uitkijken denken wij. We hadden een ATC op de caravan en dan voel je niets ( wel dubbel aarden )

De ervaring van Gideon Neerhout met een Kia Niro 1.6 GDi PHEV (104 Kw/141 pk bouwperiode: 2019-2022) en een Caravan van 550 kg geplaatst op 18-08-2020:
Ben net terug van mijn eerste vakantie met de caravan men de kia niro phev.
De caravan is een öggestorp tandemasser met een eigen gewicht van 1160kg en 7 meter lang.
We wonen in Zweden en zijn via Polen naar de Bodensee gereden. Daar flink wat heuvels gehad.
Heb na veel lezen gezien dat je de kia het beste in de sportstand moet houden. Daarmee laat hij de batterij sneller tijdens het rijden want die gaat redelijk snel leeg. Ongeveer na 180km maar ligt een beetje aan de heuvels. Ik heb totaal 4683 km gereden en totaal 306.34 liter getankt wat een gebruik geeft van 1 op 15. Dit heb ik nooit eerder meegemaakt. Er zit uiteraard ook km bij zonder caravan maar de meeste zijn met de caravan gemaakt. Gemiddelde snelheid is dan wel rond de 85/90.
Maar de plug in is echt aan te bevelen.

De ervaring van Martijn met een Kia Niro 1.6 GDi PHEV (104 Kw/141 pk bouwperiode: 2019-2022) en een Kip Kompakt 37 van 1000 kg geplaatst op 25-01-2021:
Sinds medio 2020 deze Kia Niro hybrid, op vlakke wegen ook met tegenwind geen klachten. Afgelopen zomer zijn we naar vanaf Lyon richting Dordogne gereden. De kleine (Kip 37 ) caravan weegt maar 900 kg maar op de A79 werkte het recupereren van de accu na ca 6 hellingen niet meer, dan blijft de benzine motor met maar 102 pk over dan is de kruipstrook van de autoroute je beste vriend. Met max 55-60 km naar boven rijden. Beladen dikke vrachtauto's rijden je dan zelfs met groot gemak voorbij. Misschien niet onbelangrijk is dat de buitentemperatuur 38 gr bedroeg. Een extra stop gemaakt om de elektronica te laten afkoelen. Na 45 min stop maar weinig verbetering. De Kia brommer loopt hoog in toeren ( geen toerenteller helaas) maar wel zonder kleerscheuren een camping schadevrij kunnen vinden. De volgende dag werkte alles weer naar behoren. Dus ja is hetveen aanrader ? Je moet je dus vooraf misschien bedenken dat langdurig achtereen in hybride modus kan leiden tot wegvallen van de elektrische ondersteuning. Uiteraard blijft de benzine motor wel zonder problemen draaien, het is per slot van rekening een Kia. Maar mijn partner vaak moeten gerustellen omdat de auto met alleen benzine motor erg nadrukkelijk van zich laat horen.
Deze ervaring had ik niet verwacht zeker omdat Kia maar lieft 1300kg aanhangwagen massa mag hebben. Dat laatste zou ik niet graag doen eerlijk gezegd. Vanwege caravannen zou mijn volgende auto misschien wel een Mazda CX30 kunnen zijn. Verder, in solo gebruik, geen enkele wanklank over Kia Niro.

De ervaring van Jan met een Kia Niro 1.6 GDi PHEV (104 Kw/141 pk bouwperiode: 2019-2022) en een Caravelair Antares 400 van 1047 kg geplaatst op 01-05-2021:
De Niro is absoluut niet geschikt om te rijden met een caravan. De benzine motor en elektromotor ondersteunen elkaar in het begin maar de accu’s zijn in no time leeg en moet de benzine motor het alleen doen. Hoge toeren en een verbruik van 1 liter op 7 kilometer.

De ervaring van Willem met een Kia Niro 1.6 GDi PHEV (104 Kw/141 pk bouwperiode: 2019-2022) en een Eriba Feeling 470 van 1250 kg geplaatst op 17-08-2021:
Deze zomer met de Kia Niro en de Eriba feeling naar Zwitserland-Wallis geweest. We hebben met de caravan een kleine 2000 km gereden. De caravan woog inclusief 1250 kg. Ik moet zeggen dat de Niro mij 100% is meegevallen. We hebben 90-100 km gemiddeld gereden, konden zonder problemen inhalen en hebben gemiddeld 1:12 gereden. De hele route hebben we in de sportstand gereden. Met de PHEV hadden we altijd wel 15-35 extra “electrische” kilometers aan boord. Wat samen met de bezinemotor altijd voor voldoende trekkracht zorgde. Een enkele keer ben ik daaronder geweest. Dat kon opgelost worden door even (gemiddeld 10 minuten) in een lagere versnelling te gaan rijden.
Al met al ben ik erg tevreden.

De ervaring van Paul met een Kia Niro 1.6 GDi PHEV (104 Kw/141 pk bouwperiode: 2019-2022) en een Eifelland Holiday 465 van 1165 kg geplaatst op 28-02-2022:
Een erg fijne auto zonder caravan, met een caravan van 1300kg er achter wordt de ervaring een heel ander verhaal. In Nederland 1:8. Optrekken vanaf stilstand en binnendoor rijden gaat prima. Met 90km/h op de snelweg wordt het erg onrustig. Veel schakelen , hoge toeren, proberen in sportstand, toch zelf schakelen. Je mist de toerenteller dus met een edb en app is dit wel te zien. Mij valt het erg tegen benieuw wat dit moet worden richting Zuid Frankrijk...

De ervaring van Bjorn Nuchelmans met een Kia Niro 1.6 GDi PHEV (104 Kw/141 pk bouwperiode: 2019-2022) en een Dethleffs c-joy 460 LE van 1102 kg geplaatst op 05-09-2022:
Afgelopen zomer met de caravan en de Kia Niro voor de eerste keer op vakantie naar Italië. We waren best een beetje gespannen, omdat we niet wisten hoe het zou gaan in de bergen en hoe we de accu zoveel als mogelijk was te sparen voor het extra vermogen wat we nodig dachten te hebben in de bergen.
Auto bij vertrek in de sportstand en we merkte dat er ruim voldoende power zat om onze caravan beladen met een gewicht van 1200 kilo te trekken. Op de snelweg tussen de 90 en 100 gereden en toen merkte we dat de accu toch wel wat sneller terug begon te lopen. Dus maar weer 80 gereden en accu liep veel.langzamer leeg en laden beetje voor beetje bij. We hadden toen het display aangezet om te kijken naar de accu stroom en zagen dat we boven de 2600 toeten de accu steeds sneller begon bij te laden. Dus binnen korte tijd zat de accu weer vol. Ook in de Fernpass gingen we in met 100 procent accu en we kwamen eruit met weer 100 procent. Daar wel even op handbediening moeten zetten om toerental te kunnen behalen van minimaal 2600. Wat een genot om met deze auto een caravan te trekken!! We kwamen in Italië aan met volle accu en verbruik van 1 op 12.5 met caravan

De ervaring van van Dongen met een Kia Niro 1.6 GDi PHEV (104 Kw/141 pk bouwperiode: 2019-2022) en een Eifelland van 1460 kg geplaatst op 02-02-2023:
Afgelopen jaar met de Kia Niro PHEV uit 2017 en een Eifelland van 1300 kg naar Noorwegen geweest. Het rijden met de PHEV en caravan is heel goed bevallen, maar er zijn wel een paar dingen om op te letten.
Als je de auto in de normale stand laat staan (D) zal deze altijd (ook in HEV modus) doorschakelen naar de 6. In die versnelling wordt de accu leeg gereden en als de accu eenmaal op 15% is wordt er terug geschakeld om deze weer op te laden. Daarmee rijdt de auto dus eigenlijk alsof het een HEV is.
Dat is in Nederland prima, maar in het buitenland heel vervelend, want bij langere of steilere hellingen (en die heb je in Noorwegen genoeg) gaat de accu helemaal leeg en dan mis je het vermogen van de elektromotor.
Ook in HEV modus, of in de sportstand wordt de accu leeg getrokken. De benzinemotor is in de 5e of 6e versnelling niet krachtig genoeg om zonder de elektromotor de caravan te trekken. In die versnelling loopt de accu dus altijd leeg.
Wij hebben uiteindelijk de hele afstand handmatig geschakeld (en dan grijpt de auto nog steeds zelf in als je vergeet terug te schakelen of als het toerental te ver oploopt).
Op de vlakke snelweg (100 op de cruise control) kun je dan de 4e en de 5e versnelling afwisselen. In de 4e versnelling laadt de accu op, in de 5e versnelling loopt deze leeg. Wij hielden hem tussen de 75% en 100% door af en toe te schakelen.
Op smallere bergwegen moet je dan wel terug schakelen, maar vanwege de volle accu is het rijden geen enkel probleem. Er is altijd genoeg vermogen om soepel door haarspeldbochten te gaan of vanuit stilstand bergop op te trekken (iets wat in Noorwegen nogal eens gebeurt omdat je verkeer moet laten passeren).
Het afdalen is iets lastiger dan met een gewone motor. Zelfs in de handmatige stand gaat de auto namelijk toch opschakelen als de toeren teveel oplopen. Het is dus nodig om bij te remmen. Aangezien het 2017 model geen instelbare regeneratieve rem heeft moet je zelf met het rempedaal de snelheid laag houden. Dat voelt wat vreemd als je altijd geleerd hebt om niet je voet op de rem te houden.
Qua verbruik is het me alles meegevallen. In totaal heb ik 5000 km gereden (waarvan 3000 met caravan en 2000 zonder). Het gemiddeld verbruik was 8.3 liter/100 km. Wel zorgde ik er op elke camping voor dat de accu steeds opgeladen werd.

De ervaring van P Heijnen met een Kia Niro 1.6 GDi PHEV (104 Kw/141 pk bouwperiode: 2019-2022) en een Eriba Touring Troll 542 van 1185 kg geplaatst op 06-11-2023:
Wij hebben n 542 Eriba, en ik was niet tevreden met de Kia Niro hybrid, deze was nieuw, maar had vrij snel de accu’s leeg. Daardoor alleen de 104 pk van de benzinemotor over. Terwijl caravantrekker.nl aangaf dat het geen enkel probleem zou moeten zijn. Al nadat ik een vrachtauto ingehaald had of na een tunnel in Zeeland, zakte hij terug naar max 70-80km. Luik had ik toen al geen trek meer in.
Dealer gaf als oplossing dat ik meer binnendoor moest rijden, dan zouden de accu’s sneller opladen.🤣 Mijn verlies genomen en auto na 6 maanden weer ingeruild, helaas terug naar 100% fossiele brandstof.

De ervaring van Hans Lansink met een Kia Niro 1.6 GDi PHEV (134 Kw/182 pk bouwperiode: 2022-2024) en een Fendt Saphir 450 SFH van 1300 kg geplaatst op 19-08-2024:
Net terug van een eerste vakantie met Kia Niro PHEV en een Fendt caravan, met een totaal beladen gewicht van 1.275 kg en in de auto 2 personen met enige bagage.
Benieuwd en gespannen hoe het rijden met de Kia Niro zou zijn, voorheen de caravan altijd met een diesel getrokken.
Met een volle accu is het een plezierige trekauto. Op de eerste langere helling loopt de accu heel snel leeg.
De sportstand-handmatig gebruikt om toerental hoog te houden en dan wordt er wel bij geladen, maar langzaam. Oorzaak omdat de automaat telkens ingrijpt en het toerental verlaagt waardoor er weer spanning van de accu gevraagd wordt.
Ook rijden op de brandstofmotor is geen probleem en is het mogelijk vlot door te rijden op de route du soleil.
De ervaringen zijn positief en het is een heerlijke reisauto en een fatsoenlijke trekker, maar geen snelheidsduivel.
Gemiddeld verbruik 9,5l/100km.

De ervaring van Hans Pl met een Kia Niro 1.6 GDi PHEV (134 Kw/182 pk bouwperiode: 2022-2024) en een Biod 420 van 1150 kg geplaatst op 23-10-2024:
Na vijftien maanden wachten werd onze Niro geleverd. De laatste maanden waren spannend omdat met een specificatiewijziging t.b.v. een iets lagere uitstoot het maximum aanhangergewicht van 1300kg naar 1000kg werd gereduceerd. Bij ons ging het nog net goed. In Korea heeft men kennelijk geen idee van Hollanders die met een witte doos achter de onder caravanners populaire Niro op vakantie gaan.
Wij reisden met onze Biod 420, beladen ongeveer 1200kg, naar de Provence. Een PHEV met een caravan noopt tot oplettendheid. De auto start altijd in de elektrische modus (EV). Wil je de accu sparen dan moet er na iedere stop aan gedacht worden over te schakelen naar de hybride modus (HEV). Rijdend in de sportmudus wordt de accu wat beter bijgeladen, vooral als er handmatig naar een lagere versnelling wordt teruggschakeld. Helaas schakelt de automaat vaak snel weer op.
Met onze extreem gestroomlijnde Biod is het op weg van Luik naar Luxemburg makkelijk om de accu half vol te houden. Op de Route du Soleil van Lyon naar het zuiden is dit lastiger. Op de vaak vlakke weg maakt de automaat het handmatig terugschakelen meestal snel ongedaan. Evengoed is er altijd voldoende elektrische energie voorhanden om vlot de weg op te rijden of een vrachtauto in te halen.
Hoe het is om met de combinatie bijvoorbeeld de Simplonpas te beklimmen weet ik niet. Wel weet ik uit ervaring met auto's met een bescheiden vermogen dat het ook zonder elektrische ondersteuning mogelijk moet zijn.
Een aardige ervaring hadden we, zonder caravan, op de Mont-Ventoux. Bovenop de 1920 meter hoge berg daalden we met een lege accu af naar Malauscène. Beneden aangekomen was er weer een saldo van 40km op het dashboard te lezen.
Qua rijeigenschappen is de Niro dik in orde. De caravan volgt de anderhalve ton wegende trekker zeer gewillig, mede doordat een flinke kogeldruk (max. 100kg) is toegestaan. Wij houden het op zo'n 75kg. In een afdaling is zelden het rempedaal nodig. In de EV-en HEV-modus kan de snelheid altijd voldoende beperkt worden door regeneratief remmen. De accu wordt dan zienderogen bijgeladen.
De rijhulpen waarvan de Dynamic-Plus-Line uitvoering is voorzien worden slechts gedeeltelijk uitgeschakeld als er iets aan de haak hangt. Vooral de cruise control die de auto automatisch afstand laat houden is op de snelweg comfortabel.
En dan het verbruik: Onze vorige auto, een Peugeot 2008 met een 1200cc driecilinder van 110pk, deed met de Biod 13 tot 14 km met een liter. De 250kg zwaardere Niro PHEV deed minimaal 15km met een liter benzine, terwijl er onderweg geen laadpalen zijn bezocht. Netjes dus!

De ervaring van Eef Foppen met een Kia Niro 1.6 GDi PHEV (104 Kw/141 pk bouwperiode: 2019-2022) en een Burstner Flipper 435 TS van 1200 kg geplaatst op 07-06-2025:
De vele reacties die te lezen zijn, zijn m.i. samen te vatten tot het nodige fingerspitzengefühl om hier goed mee om te gaan. De Niro is met caravan goed en zuinig te berijden. Ik heb met vele niet hybride caravantrekkers gereden, voordat ik het avontuur met de Niro aanging. Maar ook hier kan het in alle opzichte geen kwaad je bewust te zijn waarmee je op pad gaat. Ieder zijn meug, maar een gemiddelde snelheid tussen de 85 en 90 km doet geen afbreuk aan mijn vakantiegevoel.
Zoals al vele malen is opgemerkt is het rijden in de sportstand wel een must om voortdurend over de accu en trekkracht capaciteit te kunnen beschikken. Met beleid "handmatig" schakelen zorgt voor voldoende trekkracht, snelheid en reisgenot.

De ervaring van Martin Jansen met een Kia Niro 1.6 GDi PHEV (104 Kw/141 pk bouwperiode: 2019-2022) en een Beyerland Sprinter 390 D van 1080 kg geplaatst op 01-09-2025:
Op papier klinkt de kia niro PHEV erg mooi met een trekgewicht van 1300KG. Echter de praktijk wijst heel anders uit. In het voorjaar zijn we met onze kia en Beyerland sprinter van 1100KG naar Brabant gereden, dit ging onstpannen en er gemakkelijk automaat in de sport stand en rijden maar voor ons is dit zo'n 160KM rijden en hadden we nog 30% batterij over. Maar maar deze zomer naar de Savoie in frankrijk was toch echt heel anders tot Antwerpen was alles top, toen was de batterij leeg en moest de 1600 het alleen doen wat een ramp inhalen is niet meer mogelijk dus tussen de vrachtwagens. Dan kun je zeggen ok je bent op vakantie dus rustig aan maar vermogen indien noodzakelijk is toch wel wenselijk. de heuvels na beaune waren dat ook echt billen knijpen. omdat er geen laadpaal te vinden was in de omgeving beaune zijn we deze 200KM alleen op de motor doorgereden. onze ervaringen zijn al met al niet goed te noemen deze auto is perfect voor een lichte caravan/vouwwagen. maar 1100KG aan de haak is echt te zwaar voor deze auto.

De ervaring van Herman Meijer met een Kia Niro 1.6 GDi PHEV [fuel] (77 Kw/105 pk bouwperiode: 2019-2022) en een Dethleffs van 1260 kg geplaatst op 26-06-2020:
Het is niet zo negatief als hier neergezet. Ok, het is geen snelheidswonder maar kruissnelheid rond 100 km/u gemakkelijk haalbaar. Verbaas mij over dit advies. Bij aanschaf in 2018 waren de waarden hier een stuk beter. Ik heb althans geen spijt van de aankoop. Sterker nog, net de nieuwste besteld.

De ervaring van CJ met een Kia Sportage 1.6 T-GDi PHEV (195 Kw/265 pk bouwperiode: 2022-2024) en een Kip Vision 41 TCB van 1125 kg geplaatst op 27-04-2023:
Korte review van de Sportage PHEV als caravantrekker. (Kip Vision, beladen ca 1200 kg.)
Inmiddels ervaring opgedaan met de Sportage met een Kip Vision naar Zuid Frankrijk. Onze vorige auto was een Passat GTE van 2020.
Op internet had ik wat horrorverhalen gelezen van een tucson met dezelfde aandrijflijn die hoog in toeren gaat (4000-6000 tpm) en niet versneld, terugzakt naar 90 etc. Ik heb dit de afgelopen 1100 km. niet ervaren. De Sportage trekt de caravan met gemak, bij stijging schakelt tie wel terug en loopt redelijk hoog in toeren (3300 tpm) ook als dat niet hoeft. Ik heb vrijwel de hele rit in de eco stand gereden. De auto schakelt keurig op en af als het nodig is. Gemiddelde kruissnelheid in Frankrijk tussen de 105 en 110 km/u. Wat mij opvalt is dat de benzinemotor altijd ook de batterij bijlaadt. De Passat had een stand dat alleen de benzinemotor draaide en er geen energie naar de batterij ging. Vind ik bij het trekken van een caravan efficiënter. Wel kun je op een vlak stuk en bij niet al te hoge snelheid prima elektrisch rijden met de aanhanger erachter. Zuinig is de Sportage met bovenstaande snelheid en een caravan erachter niet: 1l. op 7,5km.
Slim om de stuurcorrecties uit te zetten, dat maakt het geheel wat rustiger.
Kortom mooie stabiele combinatie met voldoende trekkracht en het verbruik... tja dat hangt ook van je rechtervoet af.

De ervaring van Martijn van Rosendaal met een Kia Sportage 1.6 T-GDi PHEV (195 Kw/265 pk bouwperiode: 2022-2024) en een Kip van 1330 kg geplaatst op 13-08-2023:
Met de auto nog maar 4 weken in bezit, net 3000 km op de teller opweg naar Iltalie, was benieuwd hoe het zou gaan.
Het rijden met de Kia is een genot, je merkt niet dat er een caravan van in ons geval 1300 kg achter hangt.
De combinatie is stabiel bij wind en van de zuiging bij het inhalen van vrachtwagens heeft deze auto totaal geen last van.
Het trekvermogen van de auto is groot, met gemak trekt hij de combinatie met 100km per uur lange helingen op. De automaat regelt het prima, ik heb met de caravan erachter wel in de sportstand gereden, soms zat de auto hoog in zijn toeren, maar was niet hinderlijk.
Het verbruik met de caravan erachter is groot, 1 op 7 gemiddeld, in combinatie met de relatief kleine inhoud van de tank zorgde dit voor meer tankbeurten dan bij mijn vorige auto. Maar als je rustig achter een vrachtwagen blijft rijden zal het verbruik ook minder schadelijk zijn.
Al met al dus een hele fijne combinatie waar wij nog veel plezierige ritten mee gaan maken,

De ervaring van Remco met een Kia Sportage 1.6 T-GDi PHEV (195 Kw/265 pk bouwperiode: 2022-2024) en een Knaus Sudwind 420 QD van 1300 kg geplaatst op 01-12-2023:
Bijzondere ervaring.
Dit jaar voor het eerst met de Kia Sportage Phev uit 2022 naar Spanje geweest. Achter de Kia hing een Knaus 420qd uit 2019. Op papier een prima combinatie.
In Nederland ging het allemaal prima, voldoende trekkracht en goede stabiliteit. Al was de auto niet in de 6de versnelling te krijgen, zowel niet handmatig als via de automaat. De Kia springt meteen weer naar de 5de versnelling. Dit is op zicht niet zo een groot probleem omdat het met het geluid en de toeren prima uit de houden is. Verschil tussen de eco en sport stand was er niet.
In de Belgische Ardennen aangekomen werd het verhaal wat anders. Bij de eerste heuvel vond de Kia dat hij naar de derde versnelling moest gaan. Met een snelheid van rond de 100km/pu maakt de auto dan opeens (te) veel toeren. Eerlijk gezegd schrok ik ervan dat dit gebeurde.
Vervelende was dat de auto in eerste instantie niet naar een hogere versnelling wilde. Na een lange tijd proberen handmatig (met de flippers achter het stuur) op teschakelen ging de auto uiteindelijk naar de 5de versnelling. Hij sprong eerst direct terug van 5 naar 3.
Heel bijzonder was het dat de auto dan compleet de cruise control instellingen vergat. Leek alsof de auto de toeren van de 3de versnelling aanhield in de 5de waardoor je opeens 130 kp/pu reed….redelijk gevaarlijk.
Dit voorval deed zich vanaf toen bij iedere klim voor. Ook kwam het voor dat dit na de klim bleef aanhouden. De Kia kwam niet uit 3de versnelling in afdaling of vlakke weg en reed dus vrolijk met hele hoge toeren door.
Op de terugweg dezelfde ervaring.
Tijdens de vakantie al een mail naar mijn Kia dealer gestuurd met dit hele verhaal. Echter vanwege vakantie geen gehoor.
Bij thuiskomst direct weer contact met Kia opgenomen, eerst weer met de dealer, deze bevestigde het verhaal min of meer en had als oplossing de auto in handmatig schakelen te zetten, ofwel de pook naar links en dan met de flippers schakelen. Mijn Kia had echter de draaiknop dus daar was handmatig schakelen niet mogelijk. Probeer de sportstand eens zei men....
Op advies van de dealer contact opgenomen met Kia Nederland. Na het verhaal te hebben uitgelegd, schreven ze doodleuk terug dat het een producteigenschap is. Als de accu leeg is moet de benzine motor het alleen doen zei men. (Accu was vol bij mij). Tevens gaf men ook hier aan de auto maar in sportstand te rijden….dit lost helemaal niets op, probleem blijft zich herhalen.
Lang verhaal kort Kia doet er niets aan. Ze zijn wel erg trots dat deze auto (exact mijn type) trekauto van het jaar 2022 is.
Dit alles heeft mij doen besluiten de Kia weg te doen....

De ervaring van Jan de Waal met een Kia Sportage 1.6 T-GDi PHEV [fuel] (132 Kw/180 pk bouwperiode: 2022-2024) en een Burstner Premio 395 TS van 1060 kg geplaatst op 30-09-2024:
Zojuist een zeer gelaagde vakantie naar Toscane in Italië gehad. Daar veel bergweggetjes gereden, vaak met stijgingspercentage van 10 % en meer, met een uitschieter van 500 meter met 25% (toerit naar de camping) De auto rijdt ook met de caravan soepel en vlot. Je merkt nauwelijks dat er een caravan achter hangt. Met opgeladen batterij kom ik 40 km ver (caravangewicht ± 1300 kg, volgeladen met 2 elektrische fietsen). Het omschakelen naar benzine gaat ongemerkt. Ik heb veel met de sportstand gereden om de batterij wat sneller op te laden (weer wat extra vermogen in de bergen). Het toerental is mij erg meegevallen. Rustig toerend (90 km)op de autobahn is het toerental 2100 tpm, bij enige stijging loopt dit snel op naar 2800. Moet er echt getrokken worden dan loopt dit op naar 3300 tpm, met een uitschieter naar 4000. Het toerental blijft soms wat langer "hangen" ook bergafwaarts. Maar als je goed oplet zie dat het verbruik naar 0 zakt en wordt de batterij weer opgeladen. Tijdens forse afdalingen schakel ik zelf met de flippers om zoveel mogelijk op de motor af te kunnen remmen. Het verbruik was na 3000 km toch netjes ± 1 op 10. Geen mogelijkheid gehad om tussentijds te laden,
Alle rijhulpsystemen werken ook met een caravan fijn. Ook heb ik de HDA regelmatig op de autobahn ingeschakeld gehouden. Geen last gehad van nerveuze reacties e.d. De auto blijft gewoon rechtuit gaan, alsof deze op rails rijdt.
De achterklep gaat automatisch open, maar dit is niet handig! als er een caravan met fietsenrek op de dissel gemonteerd is. Gelukkig net op tijd schade kunnen voorkomen en deze optie uitgeschakeld.
Kortom een prima caravantrekker en veel comfort.

De ervaring van Luuk met een Lynk-Co 01 Plug-in Hybride (192 Kw/261 pk bouwperiode: 2021-2023) en een Knaus Sport 500 FDK van 1350 kg geplaatst op 02-05-2022:
Wauw, in een woord geweldig!
Met een Knaus 500FDK (beladen ca. 1.400 kg) een stabiele combinatie. 425 Nm trekkracht op steile hellingen beschikbaar. Gereden in de hybride- benzinestand om de accu niet volledig elektrisch leeg te rijden.
In het algemeen ben ik echt een rustige rijder, maar met deze auto is het toch echt oppassen geblazen. Alleen kijkend in de spiegels doet je beseffen dat de caravan er nog altijd achter hangt! Je zou het haast vergeten...

De ervaring van Martijn met een Lynk-Co 01 Plug-in Hybride (192 Kw/261 pk bouwperiode: 2021-2023) en een Hobby De Luxe 400 SF van 1100 kg geplaatst op 18-11-2022:
Afgelopen zomer voor het eerst met de 01 naar Oostenrijk en Slovenie geweest (2 losse trips). We hebben de Lynk & Co 01 bewust aangeschaft (dus niet gehuurd, wat voor sommigen ook een aantrekkelijke optie is) als caravantrekker.
We hadden ook wat benzine alternatieven op de korrel (o.a. Volvo XC40, VW Tiguan & Seat Ateca), maar het PHEV gedeelte heeft ons overgehaald om toch de sprong in het diepe te maken met een Lynk & Co. Het feit dat hij technisch gezien sterk verwant is aan de XC40 T5 Recharge (en service bij Volvo) heeft voor ons de doorslag gegeven. Daarnaast biedt hij iets meer interieur ruimte doordat hij in totaal iets langer is als zijn broer. De bouwkwaliteit is des Volvo's. Het ontwerp is heel eigen, ik hou ervan.
Als caravantrekker is de 01 net als de XC40 een dijk van een auto. 1850 kilo leeg, in combinatie met 260 PK maakt onze Hobby 400 SF een heel handelbare compacte caravan. Op de snelweg heeft de auto overmacht op de caravan (mag ook wel met dat gewicht) en is een kruissnelheid van 100 geen enkel probleem. Het verbruik ligt dan rond de 1:10-10,5 zonder de accu te laden (dat is zinloos op lange reizen, duurt te lang bij auto's zonder DC snellaad mogelijkheid).
De terugweg hebben we vanuit Slovenie zelfs in 1 dag afgelegd omdat het zo voorspoeding ging en onze zoon op de achterbank het prima naar zijn zin had. 1100 KM. Dat is nu het voordeel van PHEV rijden tov EV.
In het dagelijks gebruik rijden wij de 01 hoofdzakelijk op de elektromotor (90% van de tijd). Als ik geen caravan hoefde te trekken zou ik direct een EV genomen hebben. Tijdens vakantie profiteer je nu van de actieradius van de benzinemotor (wel elke 300 km tanken ivm kleinere benzinetank, voor ons geen probleem, tanken, toiletbezoek, kopje koffie & door).
De Lynk & Co 01 is voor ons de komende jaren een fijne caravan trekker. De opvolger zal een EV worden over een jaar of 6-8. De actieradius van de huidige generatie betaalbare consumenten EV's (< 60K) is nog niet toereikend (in mijn mening) om een caravan zo ver op 1 acculading te trekken zonder al te veel aanpassingen in reisstijl (bijv. XC40, C40 of Polestar 2 EV zitten rond de 130-180 KM incl caravan). Dat zal over een aantal jaar ongetwijfeld beter zijn.

De ervaring van Huub Metzemaekers met een Lynk-Co 01 Plug-in Hybride (192 Kw/261 pk bouwperiode: 2021-2023) en een Dethleffs van 1464 kg geplaatst op 01-12-2022:
Het rijden met deze combinatie is een feest!
Ondanks een gewicht van 1500 kg is het voor de Lynk&Co 01 nooit een probleem om de combinatie onder allerlei omstandigheden de baas te blijven.
De adaptieve cruise controle zorgt voor een evenwichtige rit en het rijden wordt hierdoor heel ontspannen.
Op een tocht naar Zuid Frankrijk had de auto een gemiddeld verbruik van ruim 1 op 10. Uiteraard hebben we steeds geprobeerd om het stroompotje op de camping te vullen, zodat de eerste kilometers (ongeveer 40)elektrisch konden worden gereden.
Mijn enige minpuntje is toch wel het feit dat er maar slechts 42 liter benzine kan worden meegenomen.
Maar al met al, een super fijne auto!

De ervaring van Roel van der Meulen met een Lynk-Co 01 Plug-in Hybride (192 Kw/261 pk bouwperiode: 2021-2023) en een Hobby De Luxe 460 UFe van 1350 kg geplaatst op 28-12-2022:
Ik heb inmiddels veel ervaring met diverse combinatie's, van benzine tot diesel. Nu de eerste ervaring met deze PHEV.
Wat een geweldenaar!! Wat een enorme trekkracht. Geen enkele helling vormt ook maar een enkel probleem, hij doet alles fluitend. Helling van 6% op de snelweg gewoon met 110 km/u door blijven rijden en gewoon nog reageren op het gaspedaal!!
Bij normale vlakke weg hoofdzakelijk op de hybride stand gereden, bij hellingen in de powerstand. Bij dit laatste heb je gewoon alle kracht beschikbaar welke erin zit. En dat is flink.
Verbruik op een afstand van circa 3000 km circa 8 ltr p/100km. Met een snelheid van circa 100. Bij een snelheid van 110 gaat het verbruik flink omhoog richting de 10 ltr per 100km.
Enige "nadeeltje" is de relatief kleinere tankinhoud en de minder secure berekening qua af te leggen kilometers van de boordcomputer wat het regelmatig tanken noodzakelijk maakt.

De ervaring van H.de Beer met een Lynk-Co 01 Plug-in Hybride (192 Kw/261 pk bouwperiode: 2021-2023) en een Caravan van 550 kg geplaatst op 11-11-2023:
Goede ervaringen met de Lync na mindere ervaringen met een tucson PHEV die teveel toeren maakte van meer als 4000 r.p.m bij lichte hellingen daar te lang in bleef hangen is de lync een verademing een veel hoger Max trekgewicht van 1850 k.g is een voordeel en ook het hoge gewicht van ruim 1800 k.g is met het trekken van een last alleen maar een voordeel.
De lync heeft geen moeite met gewicht tegen de Max en doet dit moeiteloos. Ook handig is dat als je vertrekt met trailer of caravan hij deze automatisch detecrwert en je allee simpel met o.k op je stuur hoeft te bevestigen zelfs tijdens het rijden Met de tucson moest je daar helemaal hetmenu voor induiken om dan 5 min later pas te kunnen gaan rijden.
Kortom een practische prima plug in hybrid caravantrekker.

De ervaring van Jaap Groothuis met een Lynk-Co 01 Plug-in Hybride (192 Kw/261 pk bouwperiode: 2021-2023) en een Hobby De Luxe 495 UL van 1480 kg geplaatst op 29-05-2024:
Ik heb de Lynk & Co 01 sinds januari in bezit en ben erg tevreden over het comfort van de auto. Met onze Hobby 495 UL
hebben we nu 3000km gereden in Frankrijk, Portugal en Spanje. De auto heeft totaal geen moeite met de caravan en is een zeer stabiele combinatie. Verbruik met een snelheid variërend 90-100 is 1:10. Wel een aantal keren de eerste 35km elektrisch gereden. Kortom een super trekker voor de caravan.

De ervaring van Ton Ostermann met een Lynk-Co 01 Plug-in Hybride (192 Kw/261 pk bouwperiode: 2021-2023) en een Eriba Feeling 442 van 1270 kg geplaatst op 19-05-2025:
Sinds maart 2024 ben ik in het bezit van een Lynk & Co 01 uit 2022.
Door omstandigheden zijn we in 2024 niet naar het buitenland geweest met de caravan, maar in 2025 de nodige heuvels en bergen gehad in onze rondreis door Frankrijk. Ik hoef er niet veel woorden aan vuil te maken: de Lynk is echt een topper voor zowel solo als caravan rijden. Sterk, super stabiel en zuinig. Gemiddeld met de caravan aan de haak zo’n 1 op 10
Standaard rijden in de B stand levert ook nog de extra elektrische kilometers op tijdens het rijden.
Als de weg wat steiler wordt schakel ik graag zelf om het toerental van de motor op 2.500 - 3.000 te houden. Dat vind ik zelf beter dan dat de automaat het toerental op 2.200 houdt.
Kortom: een echte degelijke auto en super voor het trekken van een zware caravan.

De ervaring van Peter Groenen met een Lynk-Co 01 Plug-in Hybride (192 Kw/261 pk bouwperiode: 2021-2023) en een Knaus Sport 500 FDK van 1350 kg geplaatst op 26-07-2025:
Wat ben ik te vreden of de lynk&co 1 echt een caravan trekken
Garavan sprite cruzer sr 480
Totaal geen moeite en nog zuinig ook
Gewoon goed.

De ervaring van Will met een Lynk-Co 01 Plug-in Hybride (192 Kw/261 pk bouwperiode: 2021-2023) en een Fendt Saphir 465 TG van 1450 kg geplaatst op 20-06-2026:
Net terug met onze Lynk & co 01 en Fendt Saphir 465 van een rondreis door Zweden en Noorwegen.
Totaal gereden met caravan 7750 kilometer over vaak smalle en steile wegen, omdat we de doorgaande wegen zo veel mogelijk hebben gemeden.
Met deze geweldenaar zijn we een paar bijzondere zaken tegengekomen.
Zo is in afgelegen gebieden de tank van 42 liter echt ontoereikend. Tussen Kiruna en de Lofoten kwamen we een pomp tegen die onze creditcard niet accepteerde.
Gelukkig hadden we een resevetank van 10 liter bij ons en konden we de accu opladen tijdens de afdaling vanaf de Noorse grens. Zodoende haalden we 385 kilometer op één tankbeurt.
Truck is de cruise Control lager in te stellen dan de gereden snelheid. Hoe groter het verschil des te harder je afremt zonder de remmen te gebruiken.
Een vreemde ervaring ontstond bij het wegrijden op nat gras. De handrem bleek niet uit te schakelen. Zodra je de voet van het rempedaal haalt springt de handrem er weer op en sta je te slippen. De oplossing blijkt bij de veiligheidsgordel te liggen. Zodra je die vast klikt is de handrem uit te zetten.
Nog een tip! Neem naar Noorwegen een CEE verloop stekker mee! Wij konden regelmatig ‘s nachts de auto op de camping opladen tegen zeer lage kosten. De hoogste prijs was NOK 2,00 Kwh (€0,19), maar vaak was het zelfs inbegrepen bij het campgeld.
Rijden op de smalle en soms steile wegen was totaal geen probleem. Het grootste probleem waren de soms onervaren toeristen die in de stress schieten als ze een tegenligger met caravan tegen komen.
Onze blauwe geweldenaar heeft een schouderklopje zeker verdiend.

De ervaring van Frens met een Lynk-Co 01 Plug-in Hybride (192 Kw/261 pk bouwperiode: 2021-2023) en een LMC Style 490 K van 1360 kg geplaatst op 31-08-2026:
Dit jaar met Lynk & Co 01 uit 2022 met een LMC 490K welke 1450-1500kg weegt naar Frankrijk gegaan. Wat een verademing, Vorig jaar met vorige auto zaten we aan maximale van de auto. Nu fluitend over de route: snelwegassistent aan op 100 km/h en maakte niet uit of het naar beneden of naar boven ging, de teller gaf altijd 100 km/h aan!
Ik weet nu hoe het is om met een auto te rijden die meer dan genoeg vermogen en hoog eigen gewicht heeft om veilig een caravan te kunnen trekken. Bij optrekken oppassen dat je niet te veel gas geeft want die auto gaat wel en dat merk je zodra je op de camping komt en de inventaris ligt op de vloer :)
Na uren rijden kwam je uitgerust aan door de automaat en snelwegassistent. Soms bij een lange, flauwe klimmen moest ik even terug laten schakelen omdat de motor net onder 2000 toeren zat, ik kan op 1 hand tellen hoe vaak dat moest gebeuren. Ik reed alles in de power stand terwijl ik na de vakantie erachter was gekomen dat je ook in hybride stand met accu sparen kan gebruiken voor de vlakke delen van de route. Nu na 2600 kilometer 1:9.8 gereden en ik verwacht met het nieuwe inzicht volgend jaar dus zuiniger te kunnen zijn.

De ervaring van Arco Posdijk met een Lynk-Co 01 Plug-in Hybride [fuel] (132 Kw/180 pk bouwperiode: 2021-2025) en een Hobby De Luxe 460 UFe van 1350 kg geplaatst op 16-05-2026:
Na veel research over de volgende auto, gekozen voor de lynck en co vanwege geroemde trekcapaciteit en prijs kwaliteit verhouding (lees andere reviews) Sinds november 2025 in het bezit van deze auto, model jaar 21 en in 2022 op kenteken gezet. Solo ben ik al erg te spreken over deze auto, ok er zitten ook wat irritatie dingetjes aan maar begin er nu aardig aan te wennen. Het zal ook wel mijn onkunde zijn met alle elektronica die er op zit. Voordat je dat allemaal in de praktijk naar je hand hebt gezet en wat jezelf prettig vind is even uitproberen. Het is een erg comfortabele ruime auto, voor het eerst de caravan er aan voor verschillende ritten, in totaal ongeveer, 600 km. En ik kan niet anders zeggen geweldig, erg stabiel rijd delen electrisch met volle batterij ong. 28 km. Alleen op stroom. In de file ook bijna alles electrisch de 8o pk elec motor heeft er geen enkel probleem mee. Wat een verademing ten opzichte van een auto met versnellingsbak in de file. Gemiddeld verbtuik 1 op 13.5 met de caravan, dus! waar ik bang voor was de relatief kleine benzine tank 43 Ltr in de praktijk waarschijnlijk geen probleem is (ik neem voor de zekerheid wel jerrycan 10ltr mee) Ook een keer met lege accu vertrokken toen gemiddeld 1 op 11.5 (ik kom nooit boven de 90 soms met inhalen.) Ben benieuwd wat deze auto doet op grote Europese trips met klimmen en dalen die in het vooruitzicht staan dit jaar Frankrijk Spanje, wordt vervolgd.

De ervaring van Frank Faassen met een Mazda CX-60 e-SkyActive PHEV (241 Kw/328 pk bouwperiode: v.a. 2022) en een Fendt Tendenza 495 SFR van 1563 kg geplaatst op 24-03-2023:
Dit is de combinatie die ik vanaf zomer 2023 mag gaan rijden. Op basis van de berekening die hier voor gaat stelt het mij gerust dat de aankoop van de Mazada CX60 een goede keuze is geweest. Lang getwijfeld tussen andere merken maar het trekgewicht en de mooie uitstraling heeft de doorslag gegegen. Ik zal u op de hoogte houden van mijn ervaringen.

De ervaring van Robin de Kuijper met een Mazda CX-60 e-SkyActive PHEV (241 Kw/328 pk bouwperiode: v.a. 2022) en een Knaus Sport 540 FDK van 1400 kg geplaatst op 04-05-2023:
Net met deze combinatie terug uit de cote d'azur. Auto heeft geen enkel probleem met de caravan. Towing mode icm de cruise control houdt de auto ook echt op de ingestelde snelheid bergop en bergaf. De motor schakelt soms terug naar 2500/3000 toeren maar dat is het dan ook. Even snel een paar auto's inhalen is ook geen probleem. Als je gas geeft gaat hij ook echt direct.
Met een gemiddeld verbruik van 1 op 8,3 met dit gewicht, is voor mij ook een grote meevaller.
Verder is de combinatie goed stabiel en voel je de caravan niet echt.
Een minpuntje bij het terug schakelen hoor je de bak soms klappen onder de auto. Ik ga ervan uit dat dit opgelost wordt door mazda zodra er een update beschikbaar is.

De ervaring van Jelle Klaas met een Mazda CX-60 e-SkyActive PHEV (241 Kw/328 pk bouwperiode: v.a. 2022) en een Caravelair Antares 470 van 1241 kg geplaatst op 09-05-2023:
In april naar de Vogezen met de Caravan. De auto in Towing Mode gezet, waarbij ook additionele stabiliteit support wordt geactiveerd. Berg op en berg af geen enkel probleem. Berg op versnellen en dan ook nog een vrachtwagen inhalen heeft de Mazda CX60 Skyactive PHEV geen enkel probleem mee. Het rijd allemaal erg stabiel. Ook de CTS (cruising & Traffic Support) rijd de auto vrijwel autonoom met name wanneer het erg druk is en het op file rijden aankomt. Deze support systemen gecombineerd met een hoge zit achter het stuur zijn wij nog nooit zo uitgerust op de bestemming aangekomen. Geen moment spijt van de keuze van de Mazda CX60

De ervaring van Edwin met een Mazda CX-60 e-SkyActive PHEV (241 Kw/328 pk bouwperiode: v.a. 2022) en een Tabbert Vivaldi 560 TDL van 1800 kg geplaatst op 27-05-2023:
Tot nu toe bevalt de auto prima in combinatie met de caravan van een goede 2 ton. Afgelopen kerst en voorjaar richting de Dolomieten geweest waarbij de auto het goed heeft gedaan. Wel trek je na een tijdje de accu leeg waarna je minder kracht hebt. Verbruik is rond de 1 op 5 gemiddeld op deze 2 ritten. Na een 150km ging ik op zoek naar een pomp. Stabiliteit goed.

De ervaring van Loenders Raf met een Mazda CX-60 e-SkyActive PHEV (241 Kw/328 pk bouwperiode: v.a. 2022) en een Dethleffs Camper 470 ER van 1335 kg geplaatst op 27-09-2023:
Zuid-Frankrijk, côte d’Azur met de CX60 en een Dethleffs Camper 470ER.
Als je een snelheid kan aanhouden van max 95 km/uur heb je steeds voldoende batterij over en kom je nergens in de problemen. Op deze manier rijdt de combinatie heerlijk en rustig.
Verbruiken doet hij wel wat, gemiddeld 13,8 liter/100 km, soms 15, soms 12.
Wat wel stoort is de adaptieve cruise (werkt echt irritant) en de vermoeidheidsherkenning voor de bestuurder. Beiden schakel ik steeds uit, wat je moet herhalen na elke tankbeurt.
Tanken deden we elke 250 km, om zeker nooit in de problemen te komen.

De ervaring van Frans met een Mazda CX-60 e-SkyActive PHEV (241 Kw/328 pk bouwperiode: v.a. 2022) en een Eriba Nova GL 435 van 1350 kg geplaatst op 04-05-2024:
Net terug van weekje Frankrijk en deze Mazda heeft zich prima bewezen als trekauto - vergelijkbaar met de 3 Volvo's V60 D6 die ik hiervoor had. In Towing Mode en cruise control op 104 op de autoroute rijdt deze combinatie erg soepel en comfortabel. Gemiddeld verbruik 1 op 7,7 dus om de 300km even tanken. We hadden zeer natte en drassige omstandigheden op onze campings maar dankzij de 4x4 geen enkel probleem! Zeer stabiele combinatie en over 5 weken nieuwe ervaringen op onze trip naar San Sebastian.

De ervaring van Richard met een Mazda CX-60 e-SkyActive PHEV (241 Kw/328 pk bouwperiode: v.a. 2022) en een Fendt Tendenza 465 SFB van 1490 kg geplaatst op 08-07-2024:
Hoi allemaal,
update zomer2024;
vanuit Nederland begon het al super kwa verbruik met de caravan erachter; 1ltr op 14km. Eenmaal in het zuiden en door de Ardennen natuurlijk meer bergje op, bergje af. De eerste stint bleef het verbruik ver boven de 1ltr op 11km.
Op de camping rond Maçon de auto aan de lader gelegd; TIP neem een lader mee die je op amperage kunt instellen. Ik heb een blaupunkt die zo'n 7A trekt op de instelling van 8A en dan is de batterij de volgende morgen mooi vol geladen.
De tweede stint door naar noord Spanje en eigenlijk het zelfde verhaal, geen probleem met de caravan erachter, wel zo rond 350km a 400km langs de tank. Dit laatste vind ik niet erg, kan ik even uitrusten en de benen strekken en komt door de wat beperkte tankinhoud.
Samenvattend; totaal op 1500km rit niet onder de 1ltr op 10km gekomen, dat is mij met menig auto nog nooit gelukt. De 'towing' modus zorgt dat de batterij met 10% geladen blijft, dit is niet altijd het geval als je een traject hebt met veel heuvels. Mijn advies als het dan iets vlakker is is om de laadknop in te drukken zodat de batterij voller is dan 10% . Al met al zeer tevreden, zeker voor een hybride.
PS1: dakdragers in de deurstijl hebben wij niet gedaan, op vakantie zag ik een CX-60 met in de daklijst gemonteerde dakdragers. Dit is een optie en kan bij de Mazda dealer geplaatst worden.
PS2: de juiste caravanspiegels voor deze auto moet ik ook nog even uitvinden. Het blijven windvangers en ik ben bang dat ze de lak van de spiegels beschadigen.
Ooit een aantal vakanties met een hybride (Mitsu Outlander PHEV, max trekgewicht 1500kg) gehad en hier was ik niet blij mee m.b.t. actieradius. Ik had zelfs een extra jerrycan in de disselbak om risico te voorkomen stil te komen staan (dit is ook 2x gebeurd :-( )
Komend jaar met onze CX-60 op pad, de Tendenza mag 1500kg wegen, de auto zal geladen worden en een dakkoffer erop.
Ik lees positieve berichten en zal na de zomer mijn ervaringen delen over de rit nu wij weer hybride rijden (hiertussen een Hyundai Tucson benzine gereden, geen problemen)
Groetjes, Richard

De ervaring van Alfred Peeters met een Mazda CX-60 e-SkyActive PHEV (241 Kw/328 pk bouwperiode: v.a. 2022) en een Fendt Bianco 465 TG Selection van 1478 kg geplaatst op 19-07-2024:
Eerste keer met deze wagen op reis geweest. Net terug van Spanje, Costa Brava. Gewicht van geladen caravan 1,550 kg. Verbruik van 1op 8,5 voor heenreis en 1 op 9 voor terugreis, en dit bij een gemiddelde snelheid van 90 km/u. Zeer stabiele combinatie ook bij kortstondige hogere snelheden tot +/- 105. Wel zorgen voor een goed opgeladen accu. Bij lange steile hellingen effe 10% accu toegeven en dan blijft het benzineverbruik binnen de perken.

De ervaring van Kees Pool met een Mazda CX-60 e-SkyActive PHEV (241 Kw/328 pk bouwperiode: v.a. 2022) en een Fendt Bianco 515 SD Activ van 1600 kg geplaatst op 25-09-2025:
Onlangs met mijn nieuwe Mazda cx60 2025 met Fendt Bianco 515 sd op vakantie geweest.En het is zeker niet meegevallen de combinatie voelde heel erg onstabiel. 90 kg op de trekhaak van de auto. Bij iedere auto die mij inhaalde moest ik corrigeren met het stuur laat staan als het een grotere bestelwagen was.De bandenspanning had ik thuis verhoogd naar de aanbevolen spanning 3.1bar achter 2.9 bar voor.Ik heb de indruk dat de standaard banden van Toyo hier mee te maken hebben en veel te slap zijn voor een auto die 2500 kg mag trekken.
Dit jaar (2026 weer op pad met de caravan en de Mazda cx60 maar nu met andere velgen 9 inch breed en 265 40 21 brede banden van Hankook evo3 wat een wereld van verschil zelfs toen een touringcar me inhaalde op de snelweg voelde ik niks van de eerdere onstabiliteit meer terug. ook zonder caravan betere rechtuit stabiliteit.Zelfs het comfort is er zeker niet op achteruit gegaan

De ervaring van Janst met een Mazda CX-60 e-SkyActive PHEV (241 Kw/328 pk bouwperiode: v.a. 2022) en een Dethleffs van 1464 kg geplaatst op 20-12-2025:
Top auto cx60 homura business. Door heel Europa gereisd betere .wagen tegen die prijs is niet beschikbaar . Gevaarlijk de caravan van 1800kg voel je niet

De ervaring van Norbert met een Mercedes-Benz A 250e (160 Kw/218 pk bouwperiode: 2019-2023) en een Dethleffs c-joy 420 QSH van 1074 kg geplaatst op 02-05-2023:
De Mercedes kan de Dethleffs makkelijk aan maar dat gaat wel ten koste van een hoog benzineverbruik. Met 90 km/uur op de cruise-control rij je 1 op 6 à 7. Achter een vrachtwagen hangend 1 op 9 à 10. Met een 35 liter tank dus vaak stoppen om te tanken.

De ervaring van Age de Vries met een Mercedes-Benz C 350e Estate [fuel] (155 Kw/211 pk bouwperiode: 2015-2018) en een Chateau Calypso 480 KMD van 1170 kg geplaatst op 25-05-2017:
De Mercedes c 350 e limousine aangeschaft eind 2016. Dit voorjaar voor het eerst weg geweest met de caravan naar Frankrijk. Chateau met belading ca 1200 kg. Het blijkt een geweldig fijne trekauto. De automaat doet z'n werk prima. Wel is nadelig dat de automaat alleen een kortstondige "manual" stand kent dmv de schakelflippers. Hoewel niet heel storend, schakelt de automaat bijna altijd door naar de hoogste versnelling. En dan rijd je eigenlijk met wel heel weinig toeren. De auto heeft daar geen moeite mee lijkt het, maar voor je gevoel zou je graag een paar 100 toeren meer willen draaien tbv koeling etc. De auto heeft geen enkele moeite met een caravan van dit gewicht. Luchtvering is geweldig en je kunt heel fijn 100 km/h rijden. Verbruik ca 12 l per 100 km.
Mooi is dat je de electrische aandrijving op "save" kunt zetten, zodat je in eventuele file over electrische aandrijving beschikt. Dat is lekker rustig rijden! Het rijdt dan nog soepeler dan op de benzinemotor.
Kort en goed: een geweldige caravantrekker met als enige kritiekpunt dat de automaat eigenlijk niet over een "manual" stand beschikt. En dat zou je bij een "vals plat omhoog" graag handmatig wat willen corrigeren. Verder niets dan lof!

De ervaring van Karl met een Mercedes-Benz C 350e Estate [fuel] (155 Kw/211 pk bouwperiode: 2015-2018) en een Chateau Calypso 480 KMD van 1170 kg geplaatst op 29-07-2017:
Beste, Met de automaat kan je wel permanent manueel schakelen. Selecteer in het menu "individual" en bij instellingen "manueel". Voor de rst kopieer je het menu van een standaard programma, om te trekken best "COMFORT". Veel succes!

De ervaring van Vince met een Mercedes-Benz CLA 250e (160 Kw/218 pk bouwperiode: 2019-2023) en een Caravan van 1150 kg geplaatst op 07-08-2023:
Getrokken caravan: Kip Greyline 1989 1.150KG.
Prima trekker. Zonder moeite naar Kroatie en Zuid Frankrijk geweest. Ik zet de auto wel op "battery level" om in geval het echt nodig is vol vermogen ter beschikking heb. Auto trekt vlot op met de caravan ben per abuis een 18% bergpas op gegaan, dit was allemaal geen probleem. Je merkt uiteraard wel dat de motor een 1.3 is en de auto neigt ernaar tegen de 3.000 toeren te blijven hangen ipv door te schakelen naar 7e of 8e versnelling. In de handmatige stand trekt hij dat overigens gewoon prima.

De ervaring van R. de Vries met een Mercedes-Benz GLC 300e 4Matic [fuel] (155 Kw/211 pk bouwperiode: 2020-2022) en een Fendt van 1410 kg geplaatst op 07-10-2022:
MB 300e 155kW + 90 kW, 350 + 350 Nm.
Caravan Fendt plm. 1.700 kG. Auto 2.300 kG. Een geweldige combi zo. Vlakke weg altijd 7e of 8e versnelling bij +/- 1.600 r.p.m. in sport. Flippers zijn leuk maar helemaal niet nodig. Verbruik gemiddeld over 9.000 km 13,3 L/100 km waarvan grotendeels snelweg in F en D met doorgaans resp. 95 en 105 km/h op de teller.
Kon ik de C200 estate voor deze caravan aanbevelen voor ervaren rijders met de GLC kan het spreekwoordelijke kind de was doen.

De ervaring van Genieter met een Mercedes-Benz GLC 350 e 4Matic (235 Kw/320 pk bouwperiode: 2016-2019) en een Hobby Excelsior 610 UL van 1830 kg geplaatst op 26-06-2022:
Voor het eerst weekend weg met onze
Nieuwe 2e hands glc uit 2018 100 km gereden begonnen op benzine naar de autoweg toen hybride gaan rijden tussendoor volledig electrisch in de file combinatie zeer stabiel caravan ongeveer 1800 kg auto leeg 2 personen gemiddeld 10.5 liter op 100 km vind ik erg zuinig bij 92 echte km per uur heb er pasklare emuk spiegels op gekocht 130 euro meer dan waard echt aanrader in september naar Spanje ben benieuwd wat verbruik dan is...

De ervaring van Genieter met een Mercedes-Benz GLC 350 e 4Matic (235 Kw/320 pk bouwperiode: 2016-2019) en een Hobby Prestige 610 UL van 1774 kg geplaatst op 22-09-2022:
In april Duitse auto gekocht kom uit een fantastische Ford kuga diesel 163 pk automaat. overgestapt naar een glc 350 hybride had al echt wel verwacht en gehoopt dat hij nog beter zou trekken als de Ford diesel maar, dit is echt byzonder uit een 2 liter benzine zoveel koppel halen vind ik echt knap de combinatie met de electro motor is echt super. Rij in stand hybrid comfort dus bepaald de auto alles zelf. Rijd veel in 6 of 7.we zijn nu via Ardennen naar Spanje geweest en terug via meer van Genève door Zwitserland en Duitsland naar huis.ik rijd met de caravan over de autosnelweg 93 echte km. Ik laat de snelheid op lange hellingen iets afzakken maar is echt niet nodig heb de Spaanse grens omhoog met gemak met 100 km per uur gedaan bij 2500 toeren, echt top. naar beneden wordt de accu geladen voor de volgende hellingen ook op de binnenwegen. gemiddeld verbruik 1:8.5 voor combi van 4400 kg vind ik keurig op benzine
Ik heb in het buitenland niet stroom geladen dus echt verbruik ben ook zeer tevreden over de emuk spiegels deze passen perfect en nagenoeg trilling vrij..

De ervaring van ulrik van roye met een Mercedes-Benz GLE 350de (235 Kw/320 pk bouwperiode: 2020-2023) en een Adria Alpina 663 HT van 1879 kg geplaatst op 06-03-2022:
Vorige week deze combinatie voor het eerst kunnen uittesten:
Zeer stabiele combinatie . Bij het inhalen van een vrachtwagen voel je soms een zeer licht zuigend gevoel , voor de rest met een rustig en controleerbare combinatie gereden.
Qua kracht heeft de auto zeker niets te kort, deze heeft over zelfs (auto met luchtvering ,daardoor mag hij ook 3500kg trekken)
Op vlak van verbruik viel het wel wat tegen: op een afstand van 565km aan een adaptieve cruise control snelheid lag het verbruik aan 100km/u op 13,2l/100km en 1 lading elektriciteit, de laatste km's zelfs nog overgeschakeld op full elektrisch rijden . De batterij laadt genoeg bij om deze afstand niet zonder elektrische hulp te vallen .

De ervaring van Frank Ulijn met een MG EHS Plug-in Hybrid (190 Kw/258 pk bouwperiode: 2020-2024) en een Dethleffs van 1464 kg geplaatst op 24-06-2023:
Inderdaad zoals omschreven, weinig toeren nodig, enorm veel souplesse en trekkracht. Goede combinatie met de Dethleffs en een uitstekende trekauto die MG Ehs. Deze draagt zorg voor een comfortabele reis met de caravan ook in bergachtig gebied. Enige minpuntje maar dat hebben alle plug in Hybrids verwacht ik, dat de accu zo snel leeg is. Naar de 1.5 motor heeft op zich ook ruim voldoende power en souplesse voor de job.

De ervaring van Ron de Lange met een Mitsubishi Eclipse Cross PHEV (138 Kw/188 pk bouwperiode: 2021-2025) en een Weinsberg CaraOne 480 EU van 1280 kg geplaatst op 28-09-2021:
Na 4 jaar lang Fiat (ducato) ellende met onze moderne camper (bj 2012) voor onze kiezen te hebben gekregen, deze na de laatste reparatie verkocht en een nieuwe Eclipse Cross PHEV kunnen kopen. Enkele weken daarna een redeijk recente Weinsberg caravan aangeschaft.
Totaal geen ervaring met hybride rijden, hadden hiervoor een skoda fabia TSI DSG. Ook caravannen was al weer 23 jaar geleden dus hebben ons wel weer even ingelezen 😁.
Al met al nog niet heel veel kilometers ervaring, maar voldoende om hier te posten.
Na 1 weekend proef kamperen om aan caravan en auto te wennen gingen we dit najaar naar de drome en de ardeche. Kon ik solo net aan heen en weer (48 km) naar het werk alleen elektrisch, met de caravan er achter maximaal 20 km. Maar zodra het snelheidspedaal dieper ingedrukt wordt zal de motor bijkomen om aan de extra gewenste electriciteit te voldoen.
De auto vindt ik gewoon geweldig; super stil, ruim en meer dan voldoende kracht.
De caravan, met 1500 kg as, weegt volbepakt ca 1270 kg en de kogeldruk regel ik af op 70 a 75 kg.
De snelheid hield ik op ca 95 km/h, en dit houd hij ook de steilste (snelweg) klim goed vol.
En ja, bij snelle acceleratie en lange steile hellingen hoor je in de verte de motor/generator loeien, maar zeker niet storend, zeker als je zo meer dan gemiddeld met het verkeer mee kan.
In eerste instantie de auto alles zelf laten regelen en toen een aantal keer (bijna boven) de aftellende blokjes in beeld gekregen voordat vermogen teruggeschroefd zou worden (schildpadje?). Dat laatste heb ik dus nog net niet meegemaakt, maar vanaf die tijd schakel ik als de accu nog ruim voldoende vol aan geeft wel naar de safe of charge stand zodat de brandstofmotor zijn deel al eerder doet. In charge stand wordt de accu weer verder gevuld als de motor/generator wat over heeft en de electronica dit ook vind maar zeker bij file rijden…
Ook doet de regeneratie de accu weer opvullen, maar helaas minder dan solo omdat de caravan vaak ook mee gaat remmen.
Het brandstofverbruik was 12,7 L/100 km (1:7,8) waarbij er alleen aan begin van de rit gestekkerd is. We hebben telkens zo rond de 300 km het brandstoftankje volgegooid en rust genomen. Snelladen had gekund, maar is imo minimaal net zo duur, dus niet gedaan. Volgens de gegevens kost het ook 3l brandstof om accu van 0 naar vol te laden. Accu op 0 dan zit er nog 3 a 4 KW in zodat op camping en in dorpjes altijd nog puur elektrisch gereden wordt.
De stabiliteit van de combinatie is vooralsnog prima, caravanspiegels zijn lastig te stellen (en na af en weer opbouwen telkens weer iets anders) maar gelukkig geven de Mitsubishi spiegels 95% van het beeld

De ervaring van Hans Kolenbrander met een Mitsubishi Eclipse Cross PHEV (138 Kw/188 pk bouwperiode: 2021-2025) en een Hobby Excellent 455 UF van 1335 kg geplaatst op 18-09-2022:
Sinds eind september 2021 zijn wij in het bezit van een Mitsubishi Eclipse Cross PHEV.
Voor ons was dat enorm wennen: vier wiel aandrijving, automaat en hybride met stekker. Na 40 jaar een “gewone” benzineauto een enorme uitdaging!
Het afgelopen jaar zijn we tweemaal met de caravan in Nederland op vakantie geweest. Geen erg lange ritten, dus dat was geen goede test om te kijken hoe de auto het deed in combinatie met een beladen caravan van 1500 kg. Onze vaststelling was alleen dat het prima reed.
De uitdaging kwam afgelopen zomer. Wij zij twee maanden weg geweest. Gekampeerd in Oostenrijk en Italië. Met de caravan aan de haak hebben we in totaal 2600 km gereden. Met de auto solo was dat 1500 km. Vanuit het westen des lands via Koblenz en Ulm over de Fernpass naar Innsbruck. Daarvandaan via de Brennerautobahn naar Bolzano. Toen via alleen B-wegen naar Graz. En tenslotte via Regensburg, Frankfurt en Koblenz weer naar huis.
Al snel werd ons duidelijk dat we met de nieuwe auto een prima koop hadden gedaan.
Om het verbruik in verschillende situaties goed op het netvlies te krijgen, hebben we na elke rit met de caravan direct afgetankt. Onze gemiddelde snelheid met de caravan was tussen de 80 en 90 km.
De eerste twee ritten van huis naar Zuid-Duitsland hebben we de auto zelf alles laten doen. Dus gereden in de normaal modus met de regeneratie op B2. We vertrokken met een volle accu, maar op de overnachtingscampings was geen mogelijkheid om te laden. Dus we begonnen met een lege accu. In beide gevallen tankten we af op 1:10.
En toen de uitdaging van de Fernpass. Zagen we best wel tegenop, want hoe zou de combinatie het doen? Wel: voortreffelijk. De auto had er totaal geen moeite mee. De benzinemotor moest natuurlijk veel bijspringen, maar het ging prima. Geen enkel moment verscheen het beruchte schildpadje. Ook het optrekken vanuit stilstand gaf geen enkel probleem. Op deze rit hebben we de auto het niet zelf laten doen. Gekozen voor de normaal modus en de chargestand totdat de accu halfvol was. Daarna de chargestand uit tot de accu nog een kwart vermogen had en dan de chargestand weer aan tot halfvol, enz. De save stand hebben we niet gebruikt omdat deze de laatste stand van de accu bijhoudt. Gebruik je echter meer stroom dan je bijlaadt, dan onthoudt hij weer die laatste stand. Regenereren wekte veel stroom op. Gekozen om helling op de B2 stand te gebruiken en helling af de B5.
Aftanken na deze rit liet een verbruik zien van 1:10,5
Na afloop van de vakantie konden we vaststellen dat het gemiddelde verbruik met caravan 1:11 was en solo 1:16. Met de auto solo hebben we diverse passen gereden, o.a. de Passo di Sella bij Bolzano.
Met caravan en solo auto is steeds gekozen voor de normaal modus en chargestand en gespeeld met B2 en B5. We hebben driemaal gebruik gemaakt van een laadpaal. Maar omdat die nogal dun gezaaid zijn in Oostenrijk en Italië, hebben we er verder ook geen moeite meer voor gedaan. Bovendien lagen de laadtarieven daar wel erg hoog.
Al met al een fantastische auto waar we heel tevreden over zijn. Daardoor hadden we ook een heerlijke vakantie!

De ervaring van Camille met een Mitsubishi Eclipse Cross PHEV (138 Kw/188 pk bouwperiode: 2021-2025) en een Kip Sky Line 47 TDB Travel van 1270 kg geplaatst op 16-02-2023:
Op de dissel gaan twee elektrische fietsen mee. We hebben het aflopen 2 jaar 8 maanden met de caravan in zuid Europa rondgetrokken en tientallen campings bezocht. Het is comfortabel rijden.
Je merkt dat het een zware auto is en voelt stabiel aan.
Ik rij maximaal 350km per dag met de limiter op 86 (echte) km per uur. Op rijdagen vertrek ik zo veel mogelijk met een volle accu en in de charge mode. In de loop van de dag zakt het laadniveau dan langzaam maar was meestal voldoende voor de hele rit. Het is prettig om altijd wat lading in de accu te hebben voor vlot optrekken. Als de accu leeg is gaat de benzine motor veel toeren maken en alles gaat langzamer, maar je komt er wel. Één keer vertrok ik met een vrijwel lege accu. Direct bij de eerste benzinepomp (aan de route du Soleil) aan de snellader gehangen. Na een kop koffie zat er genoeg in de accu om de rest van de dag vlot te rijden. In de Pyreneeën een pasweg van 14% gereden. Geen probleem, ging vlot in normal mode, nog vermogen over.
In zuid Europa zijn veel onhandige snellaad stations en moet je loskoppelen.
Op heel veel plekken kun je normaal bijladen. Soms gratis. De ANWB laadpas werkte altijd.
Het verbruik bij de combinatie op alleen benzine is ongeveer 10 liter per 100km , solo in eco mode met limiter op 100km/u is het volgens de verbruiksmeter tussen de 4 en 5 liter per 100km . Laden met de snellader was overal duurder dan rijden op benzine.
De 4WD werkt goed op nat gras en gravel.
Het is een comfortabele combinatie als je geen haast hebt.
Als je met de combinatie 100 km/uur wilt rijden gaat dat prima, maar de accu gaat snel leeg.
Dus bij lange dag etappes met 100 km/uur is het snelladen bij de pauzes.
Tot nu toe met de auto geen enkel mankement gehad.
Bij deze combinatie moet je wel rijbewijs BE hebben..

De ervaring van Fetse met een Mitsubishi Eclipse Cross PHEV (138 Kw/188 pk bouwperiode: 2021-2025) en een Kip van 1330 kg geplaatst op 25-04-2023:
De accu van de Eclipse Cross is met caravan vanzelfsprekend heel snel leeg. Bij ons al na 20 kilometer hybride rijden. Dus je moet er geen rekening mee houden dat je veel elektrisch rijdt als je een langere rit maakt.
Vooral bergop (bijvoorbeeld de 4 procent-hellingen op de Franse snelwegen) ga je in zeer rap tempo omhoog door de ondersteuning van de elektrische motor die altijd een beetje accuvermogen houdt voor dit soort werk. Je haalt alle andere auto-caravancombinaties met gemak in omdat de snelheid constant blijft. Als je een benzineauto gewend bent (in ons geval Outlander 2.0) is dat echt een openbaring want dan zak je toch vaak terug in snelheid.
Door het trekken van de caravan wordt er echter nauwelijks elektriciteit opgewekt waardoor het verbruik wel aanzienlijk is. In ons geval ook hoger dan bij de Outlander. Een rit naar het zuiden met dus enkele hellingen komt uit op 1:7, met een gps-gemeten snelheid van 92 km/h. Vermoedelijk gaat het verbruik wel wat (of misschien wel flink?) omlaag als je rond de 85 km/u gaat rijden. Gecombineerd met een relatief kleine tank moet je wel regelmatig stoppen voor een tankbeurt. In ons geval rond de 250 km.
Op 1 langere helling in de Ardennen gaf de auto aan dat de accu bijna op was en de elektrische ondersteuning op het punt stond het bijspringen te staken, maar dat is net niet gebeurd. Enige gevolg is dan dat je inderdaad wat terugvalt in snelheid, maar dat is ook wel te overkomen.
Ondanks het relatief hoge verbruik zijn wij mede door de goede prestaties op de weg zeer tevreden.

De ervaring van Joop van Blokland met een Mitsubishi Eclipse Cross PHEV (138 Kw/188 pk bouwperiode: 2021-2025) en een Weinsberg CaraOne 480 EU van 1310 kg geplaatst op 30-07-2023:
Voor de eerste keer met de Eclipse Cross PHEV op vakantie met de caravan. Omdat we vlak voor ons pensioen staan hebben we de Eclipse Cross begin dit jaar gekocht mede vanwege de 1500 kg trekkracht en de mogelijkheid om te laden en zo tot ± 45 km electrisch te kunnen rijden.
De route was dit jaar Luxemburg, Bodensee, Selb (D) bij de Tjechische grens en Lahntal. Op alle campings hadden we 3 overnachtingen en konden we zo goed ervaren hoe het aankomen en vertrekken op de campings zou bevallen.
In totaal een kleine 3000 km gereden waarbij er geen mogelijkheid was om bijv. bij de camping op te laden. Het brandstofverbruik met de caravan, Weinsberg 480EU met gewicht van 1500 kg, viel niet mee. Het gemiddelde verbruik tijdens deze vakantie was 1:9,3 waarbij er ook trajecten waren waar het verbruik 1:8,2 was. Met brandstofprijzen in Duitsland van tegen de € 2,30 loopt je portemonnee snel leeg. De snelheid die we aanhielden was 92 km per uur (op de teller) De kleine tank van 44 liter noopt tot regelmatig tanken, ik had voor de zekerheid een tankje van 5 ltr meegenomen.
De Eclipse Cross is een zware auto en de trekkracht is zeer goed. De auto heeft geen enkel probleem met de caravan en ook bij invoegen op de autobahn met een kortere invoegstrook is er voldoende power om snel in te voegen. Wat bijzonder is aan deze auto is het feit dat het toerental van de motor geen enkele relatie heeft met het vermogen. De motor is er alleen maar om de rijaccu op te laden en dat is even wennen. Dat betekent dat de motor soms flink aan het werk is terwijl je niet veel vermogen nodig hebt en soms als je veel vermogen nodig hebt doet de motor rustig aan omdat de accu dan al voldoende geladen is.
Tijdens de rit geleerd dat je de capaciteit van de rij accu op ong. 60-70% moet proberen te houden en dan zoveel mogelijk in charge stand rijden. Bijladen van de rijaccu lukt niet altijd omdat zeker als je omhoog rijdt alle stroom naar de elektra motoren gaat.
Op het eerste traject naar Luxemburg was ik daar nog niet achter en bij het omhoog rijden bij Verviers was de rijaccu leeg. Op het scherm verscheen toe het berucht schildpadje. Deze kwam echter maar tot 2 streepjes en verdween toen weer. Even schrikken dus. Daarna er altijd voor gezorgd dat de rijaccu niet leeg gereden wordt. Ik heb het schildpadje ook niet meer gezien..
Op de camping is het zeer fijn om dan alleen electrisch te rijden. Ook is het fijn dat je met behulp van de camera de kogel precies onder de koppeling kan rijden.
Conclusie is dat de Eclipse een betrouwbare caravantrekker is, je hebt niet echt in de gaten dat er een caravan achter hangt.
Plus: betrouwbaar, veel vermogen, sterk, lekker rijdend, electrisch op camping en in de stad
Min: hoog verbruik, kleine tank

De ervaring van Mark Rietveld met een Mitsubishi Eclipse Cross PHEV (138 Kw/188 pk bouwperiode: 2021-2025) en een Burstner Ventana 465 van 1350 kg geplaatst op 05-08-2023:
Net terug van vakantie en 3 weken in Italië en Kroatië geweest. Op de heenweg door Zwitserland en terugweg Oostenrijk gereden. Alle positieve berichten die ik hier heb gekezen, over wat voor een goede trekauto dit is kloppen NIET!!! Het is gewoon een zeer slechte trekauto doordat deze maar 80pk heeft op de motor en 2x 50 op de elekta motors. Met mijn Burstner uit 1998 Ventana Avantgarde van 960 kg en max beladen 1100 kg de bergen oprijden was gewoon waardeloos. Ook lange vlakke stukken rijd het niet prettig. Accu laden 25 minuten 80% en binnen 10 minuten leeg (80% vol is zo'n 35km kunnen rijden maar dit zie je binnen 1 km al op 19 staan) waardoor enkel de motor met 80pk het werk moet doen. In de bergen al helemaal erg waardoor totaal geen power (steeds maar weer het schildpadje) en mag je met heel veel toeren endus geluid in je auto lekker achter een vrachtwagen blijven hangen. Even snel inhalen is er niet meer bij. Door de vele hoge toeren zie je de brandstof dalen en rij je 1:6/7 (2,40 per liter in Duitsland wordt je ook niet blij van). Wil je laden dan moet je je caravan afkoppelen om in het buitenland op een laadplek te staan. Nou lekker 20 minuten laden en dan 10 minuten plezier hebben van je 180 pk en poef weg 180 pk en weer verder met 80 pk. Automatisch bijladen tijdens het rijden doet ie niet omdat de auto dit gewoon niet kan omdat deze steeds alles nodig heeft om maar te kunnen trekken. Laden en dan bewaren voor als je een berg op kan doet ie ook niet want hij gebruik dit toch als ie het nodig heeft en dan is je accu alweer leeg als je die berg opmoet. Had gewoon een auto met 120/130 pk gemaakt en 2x 30/25 elektro motor. Dat is vele malen beter, had je een top auto gehad, kom je niet in problemen, rijd veiliger en kost je minder irritaties. Ik heb deze 3 weken 3600 km gereden en heb deze auto sinds mei dit jaar. Hij rijd zonder caravan echt heerlijk maar noem dit geen caravantrekker aub. Ik was blij dat ik niet met 1500 kg op pad was (want dat zou deze auto mogen trekken) anders had ik nu nog ergens in Zwitserland op een berg gestaan. Ook met een tank van 45 L blijf je steeds naar de pomp rijden. Zeer teleurgesteld dus en helaas moet ik nog voor de aankomende 4 jaar in deze auto rijden. Misschien maar met het vliegtuig op vakantie en m'n caravan in de stalling laten staan.....😭

De ervaring van Arnold Roijmans met een Mitsubishi Eclipse Cross PHEV (138 Kw/188 pk bouwperiode: 2021-2025) en een Hobby De Luxe 440 SF van 1275 kg geplaatst op 18-09-2023:
Even 14 dgn naar Frankrijk vanuit Eindhoven. Met een onbekende auto. Zojust een week geleden een Mitsubishi eclipse Cross aangeschaft. Aangereden met de instelling Eco en save mode. Volle acculading en volle benzinetank.
Ben nog nooit met een combinatie met een cruise control op 90 de E25 na luik de helling op gereden. Mijn god wat rijd dat rustig. Was altijd werken met de versnellingsbak. Maar nu geen probleem. Ben er wel achter gekomen dat je de charge mode op tijd moet bij zetten anders krijg je zoals ik bij Bastogne de waarschuwing van "het schildpadje" te zien. Verder zijn we door gereden naar luxemburg waar ik 30 ltr in de tank kon doen. Heb iedere keer rond deze afstand (300 Km) getankt. Kwam de gehele reis uit op 1 :10. Wat ik op zich een mooie verbruik vind gezien de snelheid. Wanneer de auto bij het optrekken boven de 40Kw komt de accu erbij om te leveren. Als je dan zorg dat de accu rond rond 50% bijft met de charge mode dan heb je een goede auto die op z'n tijd onder de 50Km/u met caravan in de elektro stand rijd. Heb wel de regeneratie B op 5 staan als we de helling af gaan. Pure winst dus. Ben er helemaal tevreden mee.

De ervaring van Willem Hendricksen met een Mitsubishi Eclipse Cross PHEV (138 Kw/188 pk bouwperiode: 2021-2025) en een Knaus Sport 420 QD van 1170 kg geplaatst op 08-11-2023:
Al jaren goede ervaring met Mitsubishi als caravantrekker, maar de Eclipse Cross is een topper. In september zo'n 3900 km door Europa gereden met de caravan. Gemiddeld gebruik van 1:10 Km is prima haalbaar. Geen enkele helling is teveel. 18 % hellingen zijn geen enkel probleem. De combinatie is erg stabiel, redelijk zuinig en erg comfortabel. De accu op zo'n 50 % houden ,dus wat spelen met de Charge/Safe knop, en dan is er geen schildpadje te zien.
Kortom de beste Mitsubishi tot nog toe.

De ervaring van Niels Kampert met een Mitsubishi Eclipse Cross PHEV (138 Kw/188 pk bouwperiode: 2021-2025) en een Hobby De Luxe 495 WFB van 1482 kg geplaatst op 21-09-2025:
Voor het eerst met de Mitsubishi Eclipse Cross met de caravan op vakantie. Dit was onze eerste vakantie met deze combinatie.
Ik had me van te voren goed ingelezen, o.a. op deze site, en hoe de techniek van de Mitsubishi werkt.
Met 342Nm heb je voldoende trekkracht en gaat de Exlipse als de brandweer, de auto is ook rood (-;.
De Mitsubishi heeft geen enkele moeite met welke berg dan ook. De Eclipse heeft verschillende rijstanden en een save en charge knop. Ik zet de rijstand op Tarmac en de Mitsubishi staat dan in serie mode. Dat betekend dat de motor de batterij voedt en de auto volledig op de electromotoren rijdt. Je hebt dan de maximale koppel/pk van beide electromotoren tot je beschikking en altijd 4x4.
De accu blijft dan lang op 50% maar zakt uiteindelijk wel langzaam. Ik heb 3x de charge knop gebruikt om de accu wat op te laden maar alleen voor mijn gemoedsrust, en als ik moest gaan tanken zodat ik wat van de huidige brandstof gebruikte voor opladen. De auto gaat dan wel in normaal stand en in parallelle modus, de motor gaat dan de voorwielen aandrijven en zet indien nodig de electromotoren bij.
Op de weg naar huis vanuit Zuid Frankrijk, via luik, heb ik volledig op Tarmac gereden en hoewel de capaciteit van de accu soms nog maar 1 balkje was heb ik geen een keer een schildpadje gezien. Ik gebruik veel de regenereren om de auto uit te laten lopen of om af te remmen.
In Tarmac wordt bij afremmen de accu gevoed door de motor en door het regenereren.
De hele combinatie is zeer stabiel en zelf berg op en gas geven om even een paar vrachtwagens in te halen rij je zo 115 km/u.
Ik heb de snelheid ongeveer op 88/93 gehouden op de teller. Wij hebben totaal 2800 km afgelegd met een gemiddeld gebruik van 1-9,3. Daar zitten dan ook solo ritjes bij. Met de caravan alleen gemeten zit je toch wel op de 1-8,5 aan verbruik. Maar daar heb je wel een hele fijne combinatie voor.

De ervaring van Hans Soeting met een Mitsubishi Outlander PHEV (176 Kw/239 pk bouwperiode: 2018-2023) en een LMC Munsterland 475 RD van 1307 kg geplaatst op 27-05-2020:
En wat ben ik blij met die auto als caravan trekker!
Geweldig!
Heerlijk rustig en aanvankelijk vreesde ik voor het "schildpadje" het signaal dat je niet meer energie van je auto mag vragen... In beide gevallen reden we vervolgens zonder problemen nog steeds 90 km/uur helling op ( A75 in Frankrijk omgeving le Caylar)
Heerlijk die momenten dat je met nog "0 "km in de accu na een lange afdaling, zoals van de A75 binnendoor naar Ales, ineens weer 30 km met de combinatie op stroom kan rijden.
Ook fantastisch om fluisterstil over de camping te kunnen rijden. Vooral als je een keer vroeg weggaat.

De ervaring van Arend Jan Dooijes met een Mitsubishi Outlander PHEV (149 Kw/203 pk bouwperiode: 2013-2015) en een Eriba Touring Troll 550 van 1215 kg geplaatst op 02-07-2020:
Ik heb net een andere auto gekocht, een Outlander PHEV uit 2014.
Nu heb ik een Eriba Touring erachter, maar doordat de trekhaak te hoog is, hangt de caravan met de kont vlak boven de grond.
Heeft iemand ook deze ervaring en wat is er eventueel aan te doen?

De ervaring van Huisman met een Mitsubishi Outlander PHEV (149 Kw/203 pk bouwperiode: 2013-2015) en een Caravan (bij passend) van 1500 kg geplaatst op 05-07-2020:
redelijk goed trekker. gaat goed mee op snelweg. In de bergen wel veel toeren, durf het steile werk daarom nog niet aan.

De ervaring van Dennis met een Mitsubishi Outlander PHEV (149 Kw/203 pk bouwperiode: 2015-2017) en een Burstner Premio 495 TK van 1360 kg geplaatst op 10-10-2020:
Goede ervaringen met de outlander als trek auto. Met flinke steiging had de auto ook geen problemen al werd het lastiger als de accu helemaal leeg was. Je merkt dan dat de trek kracht flink afneemt, dit wordt dan ook weergegeven op het dashboard. Zorg dus dus dat je altijd op de stand Save rijdt. Hierdoor heb je altijd wat extra accu capaciteit voor het flinke klim werk. Voor het vlakke rijden is inhalen en accelereren meer dan voldoende

De ervaring van Rob met een Mitsubishi Outlander PHEV (176 Kw/239 pk bouwperiode: 2018-2023) en een Caravan van 1500 kg geplaatst op 19-07-2021:
2 x met de caravan er achter naar Zuid limburg gereden, daar camping Gulperberg bezocht. Het rijden met de outlander/caravancombinatie is mij zeer goed bevallen. gewicht caravan 1400 kg. Alle zware spullen voortent, stokken en reservewiel in de auto. de combinatie was enorm stabiel. kon vlot vrachauto's inhalen zelf bij oplopende weg. dat was ik niet gewend met mijn vorige benzine auto. Na 2 x in NL hoop ik volgend jaar oostenrijk of italie te bezoeken, dan pas de echte test. verbruik viel mij mee, 1 op 9,5 , wel met ingehouden snelheid max 90 km op een paar sprintjes na om te kijken wat mogelijk was :-)
Vandaag met een nieuwe knaus 1500 kg op pad gegaan, ook deze hangt strak achter de Outlander en heeft ook geen enkel probleem met het gewicht, opvallend was dat mijn verbruik lager is als met de voorgaande caravan die lichter in gewicht was. stroomlijn beter, gladde beplating geen idee maar wel opvallend.. route nagenoeg hetzelfde..

De ervaring van Ronald Greveling met een Mitsubishi Outlander PHEV (149 Kw/203 pk bouwperiode: 2013-2015) en een TEC Travel King 510 TKM van 1300 kg geplaatst op 25-08-2021:
De Outlander is een heerlijke ontspannen trekauto. Zorg dat je in de glooiende situaties en vooral in de bergen de “charge” knop hebt ingeschakeld zodat de accu wordt geladen tijdens het rijden. Dit zorgt voor genoeg power. Er kan een situatie ontstaan dat het schilpadje in de display te voorschijn komt, dit betekent dat je niet over de volle power kunt beschikken doordat de electric power verbruikt is. Even een paar kilometer rustig aan en de benzine motor zorgt er voor dat de accu bijgeladen wordt. Dit gaat gecombineerd met een hoog toerental van de benzine motor.. schrik er niet van. Laat in de bergachtige omgeving de instelling op “charge” staan en de grootste uitdagingen worden met een caravan van 1400kg bedwongen. Op de autobahn trekt de outlander zonder moeite de combinatie naar je eindbestemming. Geen koelproblemen of versnellingsbak issues. Top trek auto.

De ervaring van HBE met een Mitsubishi Outlander PHEV (176 Kw/239 pk bouwperiode: 2018-2023) en een LMC Musica 470 E van 1300 kg geplaatst op 13-10-2021:
Mitsubishi Outlander PHEV, 4-2019 met Caravan LMC 470 E. Beiden zwaar beladen: Auto massa rijklaar 1955kg + 1 persoon extra + bagage = 2200 kg + 75kg op trekhaak. (2x E-fietsen op de dissel) Caravan: op as gewogen: 1460 kg. Treingewicht: 3735 kg. (max = 3980). Ik heb het plaatje “power flow” de hele reis gevolgd om te begrijpen hoe het systeem werkt. Eerste vakantie in Frankrijk: Door dealer en handleiding aanbevolen: Volle accu bij vertrek / direct na wegrijden: “Safe” mode in. Bij bergop: Generatie op B0 en bergaf: B5. Ivm hoge gewicht en brandstof verbruik heb ik GPS snelheid tussen 80 en 85 km/u aangehouden. Geen problemen op snelweg met cruise control in. De Benzine motor aandrijving op de vooras (max 211 NM) en regelmatig werd automatisch extra trekkracht geleverd via de accu’s Voor (137 NM) +Achter (195 NM) E-motoren. (Parallel mode) Trekkracht is meer dan genoeg. Maar nu: kwam ik op de franse “N 925”. Van Abbeville naar Treport. Volgens ANWB kaart 8-13% helling. Ik zag een bord: Verboden voor vrachtwagens… die moeten een andere route nemen en dat bleek niet voor niets. We moesten steile heuvels beklimmen en dalen. Dan is er tot zo’n 70 km/u alleen de Serie mode beschikbaar. Dus de motor werkt als generator via de batterij de V+A Elec.-motor aan. (Totaal 332 NM beschikbaar). Tijdens enkele steile beklimmingen moest de benzine motor maximaal leveren (99 KW) en de generator was overheersend hoorbaar. De snelheid nam toch toe en bij de afvlakking kwam de snelheid boven de 70 km/u, dan komt de parallel mode in werking en is er 200 NM trekkracht meer waardoor de generator stiller wordt. Toen ik van de snelweg kwam was de accu 50%, bij aankomst in Treport 20%. Benzine verbruik: op die N925: 1 op 7,5 en op de snelweg 1: 8,8. Omdat ik op de camping de batterij niet kon laden raakte bij de volgende trip de rij-accu leeg. Dan werkt de motor als generator (Serie-mode) waarbij de 80+ km/u op de doorgaande wegen goed is vast te houden. NB: Als de accu voldoende geladen is komt de parallel mode weer in werking. Ik heb meestal via snelwegen gereden. . (NB: Deze versie bestaat schildpad teken niet.)NB: 3 van de 7 campings hadden 16A aansluiting om de accu te laden. Volgende vakantie naar Griekenland met veel minder bagage en zonder E-fietsen zie ik met vertrouwen tegemoet

De ervaring van HBE met een Mitsubishi Outlander PHEV (176 Kw/239 pk bouwperiode: 2018-2023) en een LMC Musica 470 E van 1300 kg geplaatst op 03-07-2022:
Griekenland caravan tocht van 8300 km met Mitsubishi Outlander PHEV (4-2019) 2100 kg (dus met 150 kg beladen) met LMC Musica 470 (2012) 1400 kg as-gewicht + 60 kg op de haak. Ervaring:
Op de snelweg: 90km op de teller (is 86 op GPS), Mode: Save/Course control: Geen probleem. Parallel mode: Benzine motor is dan op de vooras gekoppeld en E-motoren als hulp krachten indien nodig met energie uit de accu. Bergaf word de accu weer wat bij gevuld. Ervaring: Indien accu toch leeg raakt: Mode: normaal. (Auto regelt dan het beste). Indien in de file gebruikte ik de charge mode om wat bij te vullen. Maar is niet nodig als men rond de 85 km/u blijft. Een enkele keer bv bij inhalen vrachtauto op een helling ging de Serie-mode in werking en zag ik dat er 87 KW (90% van max. vermogen) werd gegenereerd. (Dat maakt wat relatief lawaai).
Ervaring op de bergwegen met flinke stijgingen (tot 12%) en korte bochten: Dit doet de Outlander in de Serie Mode en ik had de “Save” in. Algemene indruk: Fantastisch! Doet het beter dan mijn vorige 2.0ltr t.Diesel schakel auto. De Outlander trekt met zo’n 70 KW en de 330 Nm koppel van de twee elektromotoren moeiteloos de 3500 kg combinatie kort, gelijkmatig, snel opbouwende snelheid en met overmacht over de bergweg. (de Diesel-campers reed ik op afstand). De generator zorgt voor de energie (Batterij bleef op zelfde niveau). Op de afdaling: Save mode uit, afremmen op B5 genererende remkracht (Benzine Motor/ Generator gaat automatisch uit) en in het dal met een volle accu eindigen. De volle accu gebruikte ik weer om de volgende berg een eind op te rijden. Top! Na de bergen, op de rechte stukken werd ik weer ingehaald door de campers. Och ja, je moet maar haast hebben. ..
Verbruik over heel de reis: 1 op 9. (11 l/100km). Algemeen: De Outlander heeft de caravan goed onder controle: Zeer goed in de bergen, goed op de doorgaande wegen en ruim voldoende op de snelweg.

De ervaring van van Arkel met een Mitsubishi Outlander PHEV (149 Kw/203 pk bouwperiode: 2013-2015) en een Kip Hyline 50 TDB van 1550 kg geplaatst op 10-08-2024:
De combinatie van Mitsubishi Outlander en een caravan maakte mij een beetje nerveus want wat als de accu leeg is. Is er dan nog genoeg vermogen, blijft het verbruik goed, niet teveel geluid noem maar op.
Toch de sprong gewaagd en een Outlander gekocht.
Met de combinatie van Utrecht naar Normandië gereden en terug +- 1800 kilometer caravan trekken.
Zonder problemen! Caravan is met 1300 kilo niet de zwaarste maar zoals een kip oogt, rijd het ook. Wat een fijne caravan achter de auto. Geen slingering en lekker gestroomlijnd.
Frankrijk zonder moeite 120km/h gereden.
Verbruik 1 op 8. Auto op charge stand.
Bergop kan de auto wat gaan loeien omdat de motor dienst doet als generator. Maximaal 4500 toeren. Na de piek is het weer rustig.
Al met al is de reis goed bevallen en zullen er nog velen volgen.

De ervaring van Nick met een Mitsubishi Outlander PHEV (149 Kw/203 pk bouwperiode: 2013-2015) en een Knaus Sudwind 500 FSD van 1465 kg geplaatst op 03-09-2024:
Voor het 4e jaar op rij met de Mitsubishi Outlander op pad geweest. Frankrijk en afgelopen zomer naar Spanje.
Wij hebben er een Knaus Sudwind 500 uit 2004 achter hangen. Redelijk ruim beladen tot 1550 kg. Kogel druk 90 kg.
Prima en degelijke combinatie. Ook beste klimmetjes gemaakt waarbij de auto gewoon doorgaat. Hij regelt zichzelf. Crouse control op 100 km/h. In Spanje op de camping een fikse steile helling waar ik stil moest gaan staan vanwege een camper die het niet helemaal begreep…uit stilstand een treingewicht van bijna 4000 kilo omhoog gereden! Wat een power met de accu! Ideale gezin auto.
Het enige nadeel is de kleine tank(45 liter). Dus om de 200 km tanken. Maar ja vakantie begint al wanneer je gaat rijden ☀️😃verbruik is hoog…

De ervaring van J. Noordermeer met een Mitsubishi Outlander PHEV (176 Kw/239 pk bouwperiode: 2018-2023) en een Sprite Cruzer 520 SR van 1580 kg geplaatst op 29-11-2024:
Nadeel is lage Max kogeldruk van 60 kg. En lange oversteek. Heel onrustig. Op de vlakke weg een uitstekende trekauto, maar zodra we boven de 6% stijging komen moeten we met loeiende meter naar boven omdat de accu al gauw leeg is. Is de helling te lang dan wordt het een schildpad op het dashboard en niet sneller dan 60 op de snelweg met toeterende vrachtwagens om je heen.
Auto snelweggedaan was voor mijn doel een miskoop.

De ervaring van termote met een Mitsubishi Outlander PHEV (176 Kw/239 pk bouwperiode: 2018-2023) en een Knaus Deseo transport van 1120 kg geplaatst op 24-02-2025:
Nooit geen hybride wagen meer voor ons
Zelfs met een éénvoudige huifaanhanger met 150 kg lading stijgt het verbruik naar astronomische hoogte's
Onze deseo raakt nog net vooruit, maar verbruik gaat naar 15 -18 liter (benzine)
Met onze discovery 4 met een Cabby 740 van 2.5 ton verbruiken we maar 13 liter diesel.
De outlander is gelukkig verkocht en er staat een vito tourer diesel in de plaats op de oprit.

De ervaring van Erik Zandvliet met een Mitsubishi Outlander PHEV (176 Kw/239 pk bouwperiode: 2018-2023) en een Elddis Affinity 550 van 1405 kg geplaatst op 15-05-2025:
Redelijk goed

De ervaring van Hans Soeting met een Mitsubishi Outlander PHEV (176 Kw/239 pk bouwperiode: 2018-2023) en een Fendt van 1410 kg geplaatst op 18-05-2025:
Wij zijn met de combinatie Mitsubishi Outlander PHEV 2020 en Fendt Saphir (1500kg) naar Zuid Frankrijk geweest via het Rhône-dal.
Tot aan het moment dat we serieuze hellingen kregen werkelijk ongelooflijk zuinig gereden.(1 op 10) Toen bleek, TE zuinig. Want vrijwel alle elektriciteit opgebruikt en vervolgens klimmen op benzineaandrijving in de enige overbrenging die er dan is, vergelijkbaar met een 6e versnelling in een brandstof auto... Dat was geen pretje. Na op brandstof opladen op 'n P gedurende 10 minuten, weer voldoende stroom in de accu om alle motoren te kunnen gebruiken . Sindsdien met de caravan en een eventuele mogelijkheid tot steile hellingen, ALTIJD de SAVE-knop aan. En daarom NOOIT verder meer een probleem gehad.... Heerlijke trekker! Snelheden naar keuze.... 100 kan! Maar kost brandstof....De 1 op 5 is dan zo maar een gevolg... En met dat tankje van 40 liter is dat dan snel leeg. Wij blijven meestal zo rond de 90 of lager en dat scheelt een hoop 1 op 8 gemiddeld. Dit dan in trajecten in geaccidenteerd terrein. Op het vlakke is 1 op 9 geen uitzondering.
Een veel kosten bepalender factor vinden wij de wind. Bij flinke wind tegen zoeken wij de luwte van een fikse vrachtwagen met een rechthoekige huif. Scheelt echt liters!
Het grootste voordeel van een aandrijving als bij deze auto is het gegeven dat bij een lange helling naar t dal, de accu op de zwaartekracht weer vol laadt. Die gratis stroom helpt dan weer bij de volgende klim. Geweldig!

De ervaring van G. Bos met een Mitsubishi Outlander PHEV (225 Kw/306 pk bouwperiode: v.a. 2025) en een Sprite Cruzer 530 SR van 1650 kg geplaatst op 14-06-2025:
In het bezit van deze Outlander in combinatie van een Sprite Cruzer 530 SR. Recentelijk een 7 weken trip gemaakt naar zuid Frankrijk en Spanje. 6500km. Probleemloos op de lange hellingen waar de vrachtwagens langzaam rijden op de cruise control met 90 omhoog. Ook de zijwind gevoeligheid is sterk verbeterd. Zorg dat je wel op charge blijft rijden om de accu op peil te houden. Zeer comfortabel en luxueus. Veel hulp modus die meestal uitschakelbaar zijn.
Ik houdt daar niet zo van. Wat mij betreft een heel fijne auto die prima presteerd. Zonder caravan een heel fijne tour auto! Verkozen door de ANWB tot caravan trekauto van het het jaar 2025.

De ervaring van Jelrik met een Mitsubishi Outlander PHEV (176 Kw/239 pk bouwperiode: 2018-2023) en een Eifelland Holiday 465 van 1165 kg geplaatst op 02-08-2025:
Onze 2e Outlander PHEV, na het debuutmodel van 2013. Die beviel al zo goed, dat we daar tot 2024 mee reden. Na 2,7 ton op de teller ingeruild voor het 2020 model met een 2.4 phev, dus net even wat meer vermogen en luxe aan boord.
Bij het 2013 model reed ik altijd op Charge, om de accu zo vol mogelijk te houden. Met een caravan van circa 1300 kilo beladen reed het ongeveer 1:6,5 a 1:7. Niet heel zuinig, maar nooit tekort aan trekkracht. Inmiddels snap ik de techniek wat beter, waardoor ik met de 2.4 echt niet constant op Charge rijd. Want: een vrijwel volle accu bijladen geeft de meeste laadweerstand, dus meer verlies en onnodig brandstofverbruik. Bij de 2.4 rijd ik de accu 2/3 leeg, soms 3/4, en daarna de auto op Save. De auto houdt de accu op peil, zonder onnodige verliezen t.o.v. een volle accu bijladen. Zie ik dat - door bijv een flinke helling - het accupeil daalt, dan zet ik de auto (gek genoeg) op Snow of Lock, waarbij de directe aandrijving van de voorwielen (vanaf de benzinemotor) omgezet wordt in electromotor voor+achter. Hierdoor kan de benzinemotor met wat hogere toeren de aggregaat aandrijven om het accupeil weer op te schroeven. Je moet dus iets actiever zijn in het anticiperen op accupeil en je type aandrijving. Maar het werkt wèl! 1:9 is goed haalbaar, bij een snelheid van 90kmh. Met fietsen op het dak + volbeladen sleurhut naar Italië was het nog steeds 1:8. Dikke prima en goede vooruitgang t.o.v. de 2.0 phev. Ander voordeel: de LED- koplampen zijn véél fijner dan de vorige xenon versie.
En dan de betrouwbaarheid: nog nooit heeft deze en de vorige Outlander ons laten staan. Ook heel wat waard toch?
Ps ook bergpassen op hoogte, meer dan 10%, hellingproef vanuit stilstand: je kan het niet fout doen. Hillhold, geen stinkende koppeling of wielspin: hij doet het gewoon.

De ervaring van ArjanS met een Mitsubishi Outlander PHEV (176 Kw/239 pk bouwperiode: 2018-2023) en een Knaus Sudwind 550 KU van 1455 kg geplaatst op 10-08-2025:
Deze auto heeft geen 239 pk/176 KW. Deze waarde komt wereldwijd voor dit model alleen voor in Nederlandse reclame brochures. De wereldwijde (echte) waarde is 224 pk/ 164 KW. De 332 Nm is wat de e-motoren gezamelijk leveren voor reductie. Wat de brochure niet meldt is dat de auto in parallel hybrid sterker wordt en 450 Nm kan leveren, zij het zeer kort. Om te begrijpen wat er allemaal aan de hand is moet je de multimode e-transmisie begripjen die het hart is van het gedrag van deze unieke PHEV zonder versnellingsbak. Deze heeft mechanich namelijk alleen een eindoverbrenging met vaste reductie vergelijkbaar met een 5e versnelling die aan ~ 65 km/u kan worden ingeschakeld. Daaronder gebruikt de auto altijd allen de e-motoren, maar de auto meldt niet dat ook wanneer de ICE mechanisch is gekoppeld aan de voorwielen de voortste e-motor is gekoppeld aan de ICE en op dezelfde fixed ratio eindoverbrenging werkt. De ICE is laag in toeren in die "slappe" 5e vernelling dus heel wat sterker dan alleen de ICE ooit zou kunnen zijn. Als je nog meer vermogen nodig hebt komen beide e-motoren ook nog in bedrijf en heb je in parallel hybrid 3 werkende motoren ( maar GEEN werkende generator !! )
Waarom vertel ik dit ingewikkelde verhaal ? Nou om duidelijk te maken dat er ALTIJD tenminste 1 e-motor in bedrijf is, ook als je denkt alleen op de ICE te rijden. Om duidelijk te maken dat als de ICE een hogere belasting moet leveren dan 30 KW in parallel hybrid de generator wordt afgeschakelt. Heb je nou de batterlij leeg gereden...dan krijgt die altijd meewerkende e-motor geen stroom ! De auto hapert dan, bij 2 liter versies gaat het schildpad lampje branden. De auto wordt zonder stroom in series hybrid gedwongen en kan niet meer vermogen krijgen dan de nu wel vol draaiende generator kan leveren. 70 KW voor de 2 liter en 80 KW vor de 2.4 liter. Dat vertaald zich naar een even zo hoge max snelheid in km/h.
Conclusie : de batterij leegrijden is bij deze auto met caravan EEN BEDIENINGSFOUT.
Uit het verhaal zal duidelijk wezen dat met een altijd meewerkende voorste e-motor en vaak afgeschakelde generator ( 30 KW ICE ) de batterij ALTIJD zal worden leeggetrokken. Hoe sneller je rijdt hoe sneller dat gaat. Nou voorkom je met Save of Charge dat de auto direct de batterij wil leegrijden, en met snelheden onder de ~ 85 km/u dat ook Charge mode de batterij niet meer opgeladen krijgt ( want ICE 30 KW in parallel hybrid = generator uit ) Als je toch sneller wilt rijden zul je de batterij moeten vullen bij een laadpaal of door de ICE in Charge te laten lopen tijdens een rustpauze. Vaak hebben veel eigenaren nooit deze beperkingen ondervonden om dat een stau vanwege wegwerkzaamheden of anders hun snelheid eruit haalde en Charge mode op zulke momenten wel zijn werk kon doen.
Slechte caravan trekker ? Nee loeisterk maar wel met GEVULDE batterij. Alleen dan heeft de auto beschikking over zijn maximale koppel en grootste gedeelte van zijn vermogen. Met een lege batterij is dit een hele beroerde caravan trekker, maar je komt wel boven aan 60/70 km/u met brullende ICE. Rij je batterij dus niet leeg voor een prettig rijdende, sterke Outlander PHEV caravantrekker.
Het 2.4liter model heeft een trucje eerst vermeld door gebruiker Jelrik : met inschakelde Charge mode is de auto als je daarbij ook LOCK inschakelt ineens WEL in staat de batterij te laden tot aan wel 100 km/u met caravan en al. De auto gaat dan wel in series hybrid, de ICE loeit tot wel 5000 toeren en het verbuik is daarbij wel 1:7 l/km. De laadstroom is opmerkelijk hoog met ~ 20 KW en de batterij is snel weer 50 % vol,zodat lock er weer af kan en de rust en lager verbruik weer terugkeren. Zo hoef je niet te stoppen of langzmer te rijden om te voorkomen dat de batterij leeg raakt. Helaas lijken de 2 liter Outlanders PHEVS dit niet te kunnen.
Als laatste wil ik nog kwijt : rij ook niet met een onnodig volle batterij rond. Een batterij kent laadweerstand en hoe voller je hem oplaad, des te meer benzine ( of stroom uit de meterkast ) kost dat. In Charge rondrijden met een batterij boven de 50 % zul je dus merken door een steeds hoger verbruik. Het kan het verschil zijn tussen 1:9 of 1:10 l/km aan 90 km/u met caravan en 1:6 l/km.....

De ervaring van Klaas Boonstra met een Mitsubishi Outlander PHEV (225 Kw/306 pk bouwperiode: v.a. 2025) en een Sprite Cruzer 530 SR van 1650 kg geplaatst op 15-09-2025:
De combinatie nieuwe Outlander en niet al te grote caravan is perfect. Wij rijden met Eriba Troll 530 (Ocean Drive). De auto heeft vermogen genoeg om de combinatie in hybride vorm comfortabel over lange afstanden te vervoeren.
Tot nog toe rijden wij meestal in de stand "Save" bij zo'n 50-60% acculading. Het benzineverbruik was 1:11 ongeveer (+electriciteit). Loopt het niveau electriciteit terug dan kan de "Charge" knop gebruikt worden voor lange hellingen of in de bergen.
Momenteel loopt er wel een issue met Mitsubishi dealer over de hoogte van de gemonteerde trekhaak. Deze is erg hoog gemonteerd waardoor de caravan sterk achterover hangt...niet fijn, niet mooi maar ook niet veilig.
Theoretisch voldoet de trekhaak aan RDW richtlijn R55; in de praktijk pakt dat heel anders uit.
Getest bij volle bepakking van de auto en 80kg kogeldruk caravan; dan nog hangt de caravan achterover.
Volgens R55 richtlijn moet je in beladen toestand uitkomen op ongeveer 39cm; in de praktijk is de hoogte (hart kogel)46,5cm.
Beladen toestand moet zijn tussen 35-42cm (=46,5cm)
Onbeladen moet zijn tussen 38-45cm (=51,5cm)
Dit volgens normen RDW (richtlijn R55)
Dus let erop als u een nieuwe Mitsubishi Outlander PHEV wilt aanschaffen met trekhaak dat deze bij aflevering in onbeladen toestand niet hoger is dan 45cm (hart kogel).
Wij gaan op zoek naar een andere trekhaak en/of aanpassing caravan om ervoor te zorgen dat de caravan netjes vlak achter de Outlander hangt; met de originele trekhaak geen lange ritten naar buitenland in ieder geval...
Mitsubishi Nederland geeft aan dat deze trekhaak aan alle eisen voldoet en geen verdere actie onderneemt.

De ervaring van Klaas Boonstra met een Mitsubishi Outlander PHEV (149 Kw/203 pk bouwperiode: 2013-2015) en een Eriba Exciting 530 van 1500 kg geplaatst op 09-10-2025:
Ik heb met de allernieuwste Outlander hetzelfde probleem...is niet op de lossen omdat er een type goedkeuring op de trekhaak zit.
Trekhaakhoogte (hart kogel) is 51,5cm in onbeladen toestand; mag maximaal tussen de 38 en 45cm zijn.
Naar mijn idee niet veilig want de hele balans is weg...
Geen succes dus.

De ervaring van Peter met een Mitsubishi Outlander PHEV (149 Kw/203 pk bouwperiode: 2013-2015) en een Eriba Touring Troll 530 van 1155 kg geplaatst op 13-02-2026:
Een Mitsubishi Outlander PHEV (2013) met een Eriba Touring 530 is een fijne combinatie. We zijn meerdere malen mee op vakantie geweest. Bij een lege accu waren ook steile hellingen (12%) goed te doen. Wel met een hoog toerental en lagere snelheid (ca 50 km/u).
We waren op zoek naar een nieuwe SUV en de nieuwe Mitsubishi Outlander (2026) was een kandidaat. De trekhaak van de nieuwe Outlander blijkt echter helaas veel te hoog (51-52 cm onbelast!). Het hart van de trekhaak is bij de nieuwe 7-8 cm hoger dan de 'oude' (ca. 44 cm). De maat voldoet niet aan de norm. Mitsubishi ontkent dat en wil er niets aan doen. Je kunt de maat zelf makkelijk controleren, bijv. bij een dealer. Ik las dat iemand noodgedwongen z'n caravan (chassis) 5 cm door een specialist heeft moeten laten verhogen. Mijn advies: Check of dit issue met jouw caravan geen problemen geeft en deze niet teveel achterover hangt voordat je een nieuwe Outlander koopt. We hebben een Eriba Touring gaan op zoek naar een andere SUV die wel aan de norm voldoet.

De ervaring van van Toor met een Mitsubishi Outlander PHEV (225 Kw/306 pk bouwperiode: v.a. 2025) en een Knaus van 1290 kg geplaatst op 14-04-2026:
Wij zijn in het bezit van een Knaus Südwind 550 en een Outlander van 2025. Erg fijne auto als trekauto, lekker luxueus en zeer stabiel met de caravan er achter. T.o.v. de vorige outlander die wij hebben gehad is het verschil in motorvermogen echt goed merkbaar en loopt deze lekker soepel door. Ook bij forsere klimmen zoals bijvoorbeeld Limburg an der Lahn. Onze tip is wel (net zoals bij de vorige generatie) de auto op charge te zetten tijdens de rit zodat de accu op "peil" blijft. Dit is namelijk erg goed merkbaar tijdens het rijden.

De ervaring van Albert met een Mitsubishi Outlander PHEV (225 Kw/306 pk bouwperiode: v.a. 2025) en een Eriba Touring Troll 530 GT van 1080 kg geplaatst op 30-05-2026:
Als aanvulling op het probleem van de te hoge trekhaak bij de nieuwe Mitsubishi Outlander, laat ik hierbij weten dat ook bij onze nieuwe Outlander (afgeleverd januari 2026) een te hoge trekhaak (Westfalia) was gemonteerd. De Eriba Troll hing ver achterover. In goed overleg met de dealer is de afneembare Brink trekhaak gemonteerd, typenummer: Towbar 40719. Deze trekhaak wordt ook gemonteerd op de Nissan X-trail en is beduidend lager dan de Westfalia. De caravan ligt er nu goed achter. Albert

De ervaring van Richard met een Mitsubishi Outlander PHEV [fuel] (89 Kw/121 pk bouwperiode: 2015-2017) en een Fendt Bianco 495 SF van 1460 kg geplaatst op 06-08-2015:
Laat ik mijn vakantie ervaring ook maar eens delen.
Vorig jaar mei had ik al een andere caravan gekocht i.v.m. de aanschaf van de PHEV; een Fendt 495 Bianco, ledig gewicht 1200 kg max belaadbaar 1700 kg. De caravan moest dit jaar dus terug gekeurd worden naar 1500 kg. Voordat ik dit had gedaan, had ik de caravan eerst zonder boodschappen, kleding enz. op de weegbrug gezet: 1560 kg! Gelijk maar weer verkocht dus.
Ik ben vervolgens op zoek gegaan naar een lichte caravan en ben uitgekomen bij een TEC travelbird 450 met een maximaal gewicht incl. laadvermogen vaan 1100 kg.
Ik denk dat het uiteindelijke gewicht incl. belading wel iets hoger lag... (de meeste surfspullen gingen ook in de caravan).
Bestemming was Rosas (Noord Spanje, 1430 km) en aan boord waren we met 2 volwassenen, 2 kinderen (13 en 15) en een hond (+ twee surfplanken op het dak).
Met volle accu vertrokken (onderweg niet meer bijgeladen), reden we op de heenweg 1 op 8,2, bij een snelheid van 95 kmh. In het Rhonedal had ik wind in de rug en ik ben ook regelmatig op ca. 50 mtr. achter een vrachtwagen blijven hangen. (ca. 50% met airco aan gereden)
Op de terugweg hadden we in het Rhonedal zware tegenwind en dat scheelde in het verbruik: 1 op 7.3 over de hele terugreis. (ca. 90% met airco aan gereden)
Opladen in de charge stand lukte niet tijdens het rijden, maar ik ben geen schildpad tegengekomen en heb altijd voldoende power gehad. Echter als eerste boven komen met caravan in de bergen cq heuvels gaat niet (kon vorig jaar nog wel met 400Nm en 180 PK VW transporter).
Ik had nog een extra tank met 10 liter benzine meegenomen, maar heb het gelukkig niet hoeven te gebruiken. T.o.v. vorige jaren was ik ca. 6 uur aan extra reistijd kwijt (totaal heen- en terugreis). Het fiscale voordeel weegt daar dik tegenop! Bovendien vond ik het rijden in de PHEV wel leuk, flipperen tijdens bergaf, goede navi, fijn audio geluid, enz.
Conclusie: ik was er bang voor of het een goede caravantrekker zou zijn, maar het is me enorm meegevallen. Echter je moet, denk ik, een niet te zware caravan hebben en niet te hard willen rijden.

De ervaring van Anko met een Mitsubishi Outlander PHEV [fuel] (89 Kw/121 pk bouwperiode: 2015-2017) en een Hobby De Luxe 495 UL van 1468 kg geplaatst op 09-08-0201:
In seriele mode onder volle belasting draait de motor geen 7000 toeren, maar zo'n 4100. Bij dat toerental levert hij ongeveer 71 kW. Meer heeft ook geen zin, omdat de generator die dan aangedreven wordt een maximale capaciteit van 70 kW heeft. Het maximum toerental van de motor ligt sowieso bij 4500 toeren.
En voor de duidelijkheid, de PHEV heeft toch echt geen automaat, maar slechts een enkele lange overbrengingsverhouding, die alleen gebruikt wordt bij snelheden boven de 65 km/h. Bij snelheden beneden de 65 km/h rijdt je altijd elektrisch. De stroom komt daarbij uit de accu of uit de generator of beide.
Ben zelf net terug van 3 weken Frankrijk met een Hobby 496 van 1500 kg.
De reis leidde ruwweg van Utrecht naar Chambery, via Maastricht, Luik, Nancy, Epinal, Bescancon, Bourg en Bresse en dan binnendoor naar Chambery. Iets meer dan 950 km. Heen en terugweg beide in twee dagen gedaan. Alle vier de ochtenden met volle accu kunnen vertrekken.
Verbruik op de heenweg 12.4 l/100 km op dag 1 en 12.8 l/100 km op dag 2. Op de terugweg was het 12.3 en 12.0 l/100 km. Zeg maar tussen de 7.8 en 8.3 km per liter. Bij kruissnelheden varierend tussen 92 en 95 echte kilometers per uur.
De eerste tankstop op de heenweg was na 330 kilometer in het Belgische (of moet ik zeggen Luxemburgse) Martelange. Weet niet of ik de grote Luxemburgse tankstations aan de snelweg zou hebben gehaald (ik had nog zo'n 5 liter over), maar ook in Martelange tank je voor Luxemburgse prijzen. Dus dat valt dan weer mee ;-) Op de terugweg met volle tank vertrokken, onderweg twee keer getankt (waarvan de tweede keer weer in Martelange) en op de reserve thuis aangekomen.
Vermogen en trekkracht heb ik, hoewel er zat auto's zullen zijn die het beter doen, als meer dan voldoende ervaren. Ook op de autobaanhellingen in de Ardennen en Vogezen, die er toch echt wel mogen zijn. Ook met een 'op het oog' lege accu weet de auto, als het echt nodig is, nog 120 kW naar de wielen te brengen.
Pas als het laatste beetje aanspreekbare reserve verbruikt is, wordt het een ander verhaal. Je bent dan overgeleverd aan wat de benzinemotor nog voor elkaar krijgt. In parallelle mode (voorwielen direct aangedreven) is dat veelal te weinig voor hard of bergop rijden, omdat het toerental (en daarmee de vermogensafgifte) van de motor vanwege de lage caravansnelheden en het ontbreken van versnellingen beperkt is. Dus er wordt omgeschakeld naar seriele mode waarbij de motor zo\'n 4100 toeren draait. Er worden dan 70 mechanische kW\'s geproduceerd, welke via een generator worden omgezet naar 60 elektrische kW\'s. Met die 60 kW kan de auto nog heel wat. Natuurlijk maakt de auto het nodige lawaai als de motor 4100 toeren draait. Maar m.i. niet meer dan wanneer je met een normale auto een paar versnellingen terug moet schakelen om boven te komen.
Nu is er al eens melding gemaakt van het schildpad-symbooltje: de zogenaamde Limited Driving Mode waarschuwing. Hier kunnen m.i. twee redenen voor zijn:
- 60 kW elektrisch vermogen is te weinig voor je ambities
- je hebt te lang achter elkaar teveel van de elektromotoren gevraagd en deze worden te warm (in parallelle mode dienen de elektromotoren alleen voor ondersteuning, in seriele mode doen ze al het werk)
Welke van deze twee redenen precies de aanleiding is is mij nog niet duidelijk, misschien wel beide. Hoe dan ook: ik heb zowel op de heen als op de terugweg een keer die waarschuwing gezien. Beide keren op een lange helling in de Vogezen. De eerste keer heb ik de cruise control uitgeschakeld en ben ik met zo\'n 65 km/h door gereden. De melding was toen snel weg, nog voor dat ik boven aan de helling was. De tweede keer was ik bijna bovenaan de helling. Ik ben toe gewoon doorgereden. Zodra ik boven was (en de vermogensvraag afnam) verdween de waarschuwing ook.
Al met al een, wat mij betreft, zeer positieve ervaring. Je moet daarbij natuurlijk wel het concept van de auto voor ogen houden.
Twee opmerkingen die wellicht van invloed zijn:
- ik had geen skibox of fietsen op het dak van de auto
- mijn auto is voorzien van een dakspoiler boven de achterruit, welke wellicht een gunstig effect heeft op de aerodynamica van de combinatie.

De ervaring van Jeroen met een Mitsubishi Outlander PHEV [fuel] (89 Kw/121 pk bouwperiode: 2015-2017) en een Hobby De Luxe 560 CFe van 1500 kg geplaatst op 12-08-2015:
Ik heb 2 weken rondgereden in Normandie met een Hobby 560.
Ik kan me gedeeltelijk vinden in het vorige bericht. Met cruisecontrol op 100 kan hij snelheid makkelijk vasthouden. Nadeel is wel dat jankend geluid bergop. Op de vlakke weg hoor je niets en drijftde motor de wielen aan. Bij heuvels schakelt de aandrijving volledig naar elektrisch en gaat motor met 7000 toeren stroom opwekken. Waarom niet iets ertussen? Op campings, kleine wegen is het een genot met 4-wiel aandrijving en automaat.
Hiervoor had ik Peugeot 5008 1.6thp. Die kan niet tippen aan de Outlander. Het verbruik is gelijk aan de Peugeot, een op zeven.

De ervaring van Roy met een Mitsubishi Outlander PHEV [fuel] (89 Kw/121 pk bouwperiode: 2015-2017) en een Knaus Sudwind 500 FSK van 1480 kg geplaatst op 01-09-2015:
Ik heb sinds mei van dit jaar twee keer de Outlander gekoppeld aan mijn Knaus caravan (maximaal gewicht 1500 kg; en dat zat er met het spul van 4 personen ook echt wel in) en ben daarmee naar het buitenland gereden (Frankrijk). Vooraf heb ik gezocht naar de ervaring van anderen wat betreft het caravan-rijgedrag van de Outlander, maar deze waren tot op dat moment erg beperkt. Ik hoop onderstaand een zinvolle bijdrage voor anderen te kunnen geven. Het mag duidelijk zijn dat het hier gaat om mijn eigen subjectieve rij-ervaringen. Ik heb niet de bedoeling om met merk Mitsubishi of de PHEV op enige manier af te kraken. Ik ben ook benieuwd naar de ervaringen van anderen; leer ik ook weer van.
Laat ik beginnen met mijn conclusie:
Als je een zwaardere caravan hebt, is de Outlander wat mij betreft geen goede keus als trekauto. Hij heeft op de langere afstanden die je doorgaans met caravan rijdt simpelweg te weinig vermogen en te weinig trekkracht. Daardoor lopen de accu’s snel leeg zonder realistische kans dat ze door opladen snel weer inzetbaar zijn. De benzinemotor heeft in de praktijk (zeker tussen twee heuvels in, maar ook op rechte stukken houdt het niet over) onvoldoende vermogen om ze tussentijds op te laden. Zeker bij een heuvelachtig landschap, betekent dit dat de Outlander haast continu de benzinemotor in een hoog toerental moet zetten (volgens mij tussen 7000-8000 toeren; een hoog en jankend geluid) om de combinatie toch naar boven te krijgen (snelheid gaat ook drastisch omlaag). De opties 'charge' en 'save' hebben geen enkele waarde in dit proces, want de motor kan gewoonweg niet snel genoeg weer energie in de batterijen pompen. Nog een opmerking: zet de Outlander tijdens het rijden met de caravan niet in de Eco-Modus!
Door de bergen (Alpen of zelfs maar Eiffel) met een caravan zou ik de Outlander dan ook niet willen rijden. Ik zeg dat o.g.v. de ervaring op de terugweg door Belgie, maar tijdens de reis langs de westkant van Frankrijk, met zijn vele glooiingen en 'doordraaiers', zaten mijn vrouw en ik ook onbedoeld met gekromde tenen te hopen dat we goed bovenkwamen. De terugweg via de Ardennen (route via Troyes - Charleroi) leverde op de smalle stijl wegen achter vrachtwagens echt stress op. De route vanuit het zuiden via Bouillon (stijler) lijkt mij met de Outlander niet te doen.
Tenslotte: het gemiddeld verbruik met caravan lag tijdens onze reizen tussen 6,1- 7,5 km per liter benzine (waarbij snelheid nooit hoger dan 100km, maar meestal tussen 80-90km p/u).
Afrondend: ik heb de Outlander nu eenmaal en ik moet er nog een paar jaar mee door. Als gewone auto (dus zonder caravan) vind ik hem een prima voertuig: comfortabel en kwalitatief goed doordacht (m.u.v. stoel-wiebeltje en de treurniswekkende navigatiestem), al deel ik ook grotendeels de vele mitsen en maren ten aanzien van de praktische milieu-efficientie die door anderen al zijn genoemd.

De ervaring van Sisat met een Mitsubishi Outlander PHEV [fuel] (89 Kw/121 pk bouwperiode: 2015-2017) en een Eriba Sporting 465 van 1340 kg geplaatst op 22-08-2015:
Net terug van vakantie Kroatie met een Mitsubshi Outlander PHEV en Eriba Swing465 van 2004. Caravan gewicht ongeveer 1300kg. Met een volle tank vertrokken en volle batterij (op advies van een vriend vanaf km-1 op de "SAVE" mode) gaan rijden. Op de cruise-control voornamelijk 90Km/u als snelheid gereden.
Route heen; Amsterdam, Arnhem, Oberhausen, Keulen, Frankfurt, Wurzburg, Munchen, Salzburg, Villach, Ljubljana, Koper, Pula. Na 250km getankt 35 liter, na 274km 28 liter, na 289km 35 liter, na 248km 30 liter, na 259km 29 liter. Bij de laatste aankomst camping nog een halve tank over. Bij twee overnachtingen de batterij weer volledig opgeladen, de verbruiksmeter (batterij + brandstof) kwam niet boven de 12L/100Km. 1468km gedeeld door 186L is 1-op-7,9
Route terug Pula, Koper, Ljubljana, Villach, Salzburg, Munchen, Stuttgart, Frankfurt, Oberhausen, Arnhem, Amsterdam. Met resterende brandstof (halve tank) en volle batterij vertrokken. Na 155km 29liter getankt, na 333km 35L, na 216km 30L, na 273km 32L, na 279km 31L, na 301km 33L en met nagenoeg lege tank thuis. Gemiddeld is dit (1490Km op 184L) ruim 1-op-8
De auto heeft geen moeite met het gewicht van de caravan, ideaal is wel dat er altijd energie in de batterij aanwezig is voor hevige stijging. Tijdens het dalen kun je de auto opladen via de remregeneratie, dit gaat een stuk minder snel. Hier heb je lange dalingen voor nodig en moet je wel de cruise-control uitschakelen (spelen met de flippers). Na het tanken kun je de batterij opladen via de "CHARGE" mode. Alleen op de terugreis, vanuit Koper naar Ljubljana is een hele lange stijging, hier was de batterij leeg en gaf de auto een alarm "Limited Driving Mode" met een schildpad als plaatje. Evengoed trok de auto met een lege batterij de combinatie met 80Km/u omhoog. Wel goed de bandenspanning van zowel de auto als de caravan in de gaten gehouden (en juiste belading).
Al met al ben ik zeer tevreden, mijn vorige Renault Laguna 170Pk automaat was een stuk minder zuinig (1-op-5) !

De ervaring van Joep met een Mitsubishi Outlander PHEV [fuel] (89 Kw/121 pk bouwperiode: 2015-2017) en een Hobby De Luxe 495 UL van 1466 kg geplaatst op 10-07-2016:
Gisteren met Hobby 495 (1500 kg) en twee volwassenen en twee kinderen aan boord van Utrecht naar Belgische kust gereden.
Lichte wind van opzij / schuin achter (zeg tussen 3 uur en half 5). Heb de stukken op de snelweg gereden met 100 op de teller (92 94 op de GPS).
Vertrokken met volle tank en volle batterij. Bij aankomst kwart batterij over. Brandstof verbruik gemeten vanaf het moment dat ik van batterij op motor ben overgeschakeld kwam op 12,8 liter op 100 (1 op 7.8).
Ongetwijfeld zou het verbruik hoger zijn geweest als ik de andere kant op was gereden, vanwege de windrichting. Maar ben hier toch wel blij mee. Vooral omdat ik er vooraf rekening mee gehouden had dat ik het in het slechtste geval niet zou halen op 1 tank benzine. Maar ik had nog zo'n 25 30% van mijn tankinhoud over over. Had dus tussen de 300 en 350 km kunnen rijden, onder die condities.
Je kunt caravansnelheden elektrisch rijden. Toen ik de caravan uit de stalling haalde (9 km) heb ik de motor in het geheel niet gebruikt. Ook niet om stroom te genereren. Zelfs niet toen ik versnellend een bovengemiddeld steil viaduct op reed. Uiteraard moet je dan een beetje terughoudend "gas geven", anders springt de motor wel bij.
Als de accu leeg is (of als je er voor kiest de accu te sparen) zal de motor als generator werken, tot plm. 65 km/h. De toeren lopen dan flink op bij versnellen, hetgeen even wennen is. Beetje CVT effect. Maar je ziet dat de accu lading dan zelfs toeneemt. Vanaf 65 km/h vallen de toeren terug en worden de wielen rechtstreeks aangedreven. Net alsof er terug geschakeld wordt.
Onder de condities waar ik mee te maken had, zag je dat bij 90 en een beetje km/h soms even bijgeladen werd, maar vaak ook niet. Terwijl de motor ook op de momenten dat er niet bijgeladen werd nog wel 'over' had, want als je op een vals plat terecht kwam ging de motor meer vermogen leveren, bij gelijke toerentallen (uitgelezen met OBDII scanner). Dus er zit wel meer in (maximale koppel werd lang niet bereikt), maar om de een of andere reden werden de reserves niet altijd ingezet om de accu bij te laden, ook niet in Charge stand. Ik vermoed dat er pas bijgeladen wordt als er meer dan X kW aan reserve beschikbaar is.
Puur elektrisch is het vermogen beperkt tot 60 kW. Maar dat betekent dat je evengoed tot een aardige snelheid het maximale koppel van (uit mijn hoofd) 320 Nm beschikbaar hebt. Boven een bepaalde snelheid zakt de trekkracht dan in, natuurlijk. Tenzij je meer gas geeft en de motor bij laat springen. Dan heb je nl. 120 kW beschikbaar en kun je het maximale koppel tot de dubbele snelheid vast houden. Op die manier even een vrachtauto inhalen op de snelweg ging prima.
Overigens, de batterijlading gaat natuurlijk niet heel lang mee met de caravan er achter. Daarom heb ik overwegend in Charge mode gereden. Zoveel mogelijk direct aangedreven, waar nodig met E ondersteuning (bijvoorbeeld tijdens inhalen of beklimmen van een viaduct) en waar mogelijk de accu een beetje bij ladend.

De ervaring van Bart met een Mitsubishi Outlander PHEV [fuel] (89 Kw/121 pk bouwperiode: 2015-2017) en een Knaus Sudwind 500 FSK van 1430 kg geplaatst op 06-08-2016:
Ik rijd een Outlander PHEV in combinatie met een Knaus 500 FSK. Laadgewicht 1500 kg en daar kom ik echt wel aan. Ik weeg hem zelf met een Reich weegschaal. Niet erg zuiver maar wel indicatief. Zeker waar het betreft de gewichtsverdeling tussen links en rechts.
Ik ben niet erg onder de indruk van de prestaties van deze combinatie. De PHEV mag dan wel 1500 kilo trekken maar caravans zijn niet allemaal gelijk qua afmeting. Mijn caravan is 2,5 meter breed. De caravan vangt dan veel meer wind en de luchtweerstand neemt onevenredig toe naarmate de snelheid toeneemt. De een zal daarom wel continu 100 km kunnen rijden en de ander niet. Ik heb de grenzen wel verkend. Continu 90 km is net haalbaar. Dat houdt hij ook vast de berg op (cruise Control). Hoewel het schildpadje zich dan soms laat zien. Vorig jaar in Duitsland meegemaakt dat hij in noodloop ging. Gelukkig net toen ik een afrit pakte. Ik ga niet met een goed gevoel een bergachtig gebied in. Daarvoor vind ik de combinatie ongeschikt.
Het gewicht van de auto maakt de combinatie wel aardig stabiel. Ander voordeel is de afwezigheid van een koppeling. File rijden met een caravan is behoorlijk belastend voor de koppeling. Files zijn een goede gelegenheid om de accu te laden. Dat bleek handig voor de Gotthard tunnel.
De actieradius met caravan is teleurstellend. Een grotere tankinhoud zou wat mij betreft geen overbodige luxe zijn. Ik neem standaard een jerrycan (5 liter) benzine mee. De aanduiding van het brandstofniveau is onzuiver. Het ene moment kun je nog 80 km rijden. Het andere moment wordt er niets meer weergegeven.
Hoewel ik niet kapot ben van de combinatie, betekend het rijden met de caravan dat we lekker weg zijn. Geen haast en leuke vooruitzichten. De minpunten neem ik op de koop toe. :)

De ervaring van Ferrie met een Mitsubishi Outlander PHEV [fuel] (89 Kw/121 pk bouwperiode: 2015-2017) en een Eriba Nova 465 van 1465 kg geplaatst op 06-09-2016:
Sinds maart 2016 rijd ik een Outlander PHEV, als opvolger van een Ford S-Max 2.0TDci. Deze Ford had een 200pk turbodiesel met 400Nm koppel. Een totaal andere auto dus, en op zich ook moeilijk te vergelijken. Aan de andere kant: beide auto's zijn ruim, comfortabel en compleet uitgerust. Maar qua aandrijving natuurlijk wel een heel ander verhaal. Voordat wij op vakantie gingen had ik ongeveer 7000km met de PHEV gereden, vooral woon-werkverkeer ( 40km per dag). Daarvoor is die auto gewoon ideaal. Iedere dag een keer aan de stekker, en je rijdt in alle rust vrijwel alleen elektrisch. Voor mijn werk heb ik ook wel een aantal keren met een forse aanhangwagen van 1300kg gereden, dat ging zonder enig probleem, ook door de Limburgse heuvels.
Mede na het lezen van de recensies op Caravantrekker.nl bestond er van mijn kant wel enig voorbehoud over hoe de ervaringen zouden zijn met de caravan erachter en dan de Alpen over!
Net terug van de zomervakantie naar de Italiaanse Dolomieten kan ik alleen maar zeggen dat het 100% is meegevallen. Natuurlijk mis je in eerste instantie de overvloedige power van een sterke turbodiesel, maar de Outlander komt ook overal. Zolang de weg vlak is ( of met lichte stijging ), en de snelheid boven de 70km/h is rijdt de auto in parallel mode en dus in absolute rust. Heel relaxed en heel comfortabel. Door het hoge gewicht van de auto is het natuurlijk een perfecte trekauto. Maar natuurlijk, bij serieuze stijgingen wordt het anders.
Onze caravan is een Eriba Swing 490, maximaal gewicht 1500kg. Bij vertrek gewogen, bleek 1420kg te zijn. De heenweg door Duitsland is nergens een probleem, ook niet de lange 6% stijgingen op de autobahn. Bij het stijgen is het wel wennen aan de loeiende motor wanneer de accu's geladen moeten worden, dat moet ik eerlijk toegeven. Dit motorlawaai valt volgens mij ook extra op omdat de auto in alle andere omstandigheden zo ongelooflijk stil is. Maar goed, dat loeien van de motor is nooit voor lange tijd. Zodra de accu weer zijn minimale ladingstoestand heeft bereikt en de snelheid boven de 70km/h is, gaat de aandrijving weer over van serie mode naar parallel mode en is het motorlawaai weer volledig weg. Tijdens de hele reis van ca. 2500km heb ik een keer kennis gemaakt met het beruchte schildpadje, dus de limited driving mode. Dat was na een langdurige stijging op een autoweg, waarna wij met de caravan moesten invoegen op een andere autoweg. Toen voelde ik een vreemde weerstand in het gaspedaal, en versnelde de auto niet meer.
Dat was even vervelend, maar niet gevaarlijk of wat dan ook. Het invoegen ging nu alleen wat langzamer dan de bedoeling was. Deze situatie duurt ook maar kort. Zoals gezegd is dit maar 1 keer gebeurd.
Op de autobahn konden wij probleemloos 100km/h aanhouden. Dan is er ook nog voldoende reserve om een keer een langzamere verkeersdeelnemer in te halen. De reis ging o.a. over de Fernpas, maar ook deze drukke weg met 10% hellingen was geen enkel probleem. Bij de afdaling is het dan weer leuk om te zien hoe, gebruik makend van de flippers aan het stuur, de accu's worden geladen door de maximale remgeneratie. Ik vond het opvallend hoe weinig ik de gewone rem heb moeten gebruiken. De Brenner autoweg kent op weg naar het zuiden ook een lange forse stijging, waar ik voorheen met de Ford gewoon met 100km/h omhoog kon rijden. Dat trekt de Outlander niet, maar ook met 80 kilometer per uur kom je op je bestemming!
In Itali, op weg naar een camping, hebben wij een smalle weg moeten rijden met gemiddeld 12% stijging, gedurende ongeveer 7 kilometer. Ook die belasting was geen probleem, ik heb ook absoluut niet met angstzweet aan het stuur gezeten. Wat mij betreft is de Outlander PHEV dan ook geslaagd als caravantrekker, ook al mist de auto de royale krachtreserves van turbomotoren. Het is gewoon anders rijden, maar daarom zeker niet minder prettig. Bij aankomst op een camping is het iedere keer weer kicken om met zo'n grote combinatie fluisterstil over de camping te rijden! Wij hebben veel bekijks gehad en veel positieve reacties gekregen. Tenslotte het benzineverbruik: over de 2000km met caravan gemiddeld 1 op 7,4km, solo rijdend 1 op 21km.
Met vriendelijke groet,
Ferrie

De ervaring van Geer met een Mitsubishi Outlander PHEV [fuel] (89 Kw/121 pk bouwperiode: 2015-2017) en een Burstner Averso 390 TS van 1120 kg geplaatst op 03-08-2017:
Met de Outlander PHEV en een Bürstner leeggewicht van 860 kg naar de Vogezen gereden. Trekkracht is echt ruim voldoende, ook op de lange hellingen na Luik en op de steilere hellingen in de Vogezen. Geen schildpadje gezien.
Verbruik 1:6,5 bij een snelheid van 105 km. Dat betekent dus elke 240 km tanken.
Hoge toerental bergopwaarts is niet zo prettig en dan mis je toch de temperatuurmeter.
Minpunt: het navigatiesysteem is volstrekt waardeloos. Slechte verkeersinfo, verouderde kaart bij aflevering, geen automatische zoom, geen dag/nachtschakeling en met zonnebril op is het scherm niet af te lezen. Ik rijd nu anderhalf jaar met de PHEV, maar heb een jaar geleden al een los navigatiesysteem gekocht. Goedkoper dan een kaartupdate van Mitsubishi en vele malen beter dan het ernstig tekortschietende systeem van Mitsubishi. Dus voor wie zich niet te pletter wil rijden omdat hij zit te pielen met de verkeersinfo van Mitsubishi: koop een los navigatiesysteem.

De ervaring van Rob met een Mitsubishi Outlander PHEV [fuel] (89 Kw/121 pk bouwperiode: 2015-2017) en een Dethleffs New Line 500 van 1300 kg geplaatst op 01-07-2019:
Caravan is een New Line 460DB uit 2001, staat niet tussen de selecties.
De Outlander trekt met gemak de 1300kg (beladen) caravan. Combinatie is zeer stabiel. Inhalen met 100kmh tot 110kmh van vrachtauto’s gaat zonder slingerbewegingen. Ook tussenacceleraties gaan vlot, zelfs als het op de Duitse autobahn bergop gaat. Zijn de beklimmen langer dan treed af en toe het befaamde schildpad symbool op waarbij de auto beperkt vermogen heeft. Houd de combinatie dan wel op de cruise snelheid maar versnellen zit er dan niet in.
Brandstofverbruik is wel extreem! 17,5liter op 100 bij een snelheid van 100kmh op de teller.

De ervaring van Frank met een Mitsubishi Outlander PHEV [fuel] (89 Kw/121 pk bouwperiode: 2013-2015) en een Avento van 1190 kg geplaatst op 23-08-2021:
Auto: Mitsubishi Outlander PHEV (max gewicht 2310 kg)
Caravan: Avento 395 TD Luxe (max gewicht 1200 kg, 10 kg verlaagd)
Op de weegbrug volledig beladen met al onze campingspullen: 1115 kg
Kogeldruk: 68 kg.
Stabiliteit is uitstekend, rijdt prima.
Universele L caravanspiegels gebruikt (bol glas).
Brandstofverbruik 12~14l per 100 km.
Gebruik altijd de charge modus tijdens het rijden met de caravan, gebruik laadpaal of charge-modus tijdens pauzes om bij heuvel/bergje op zoveel mogelijk batterij te hebben.
Ben er nog niet mee de bergen in geweest maar kan me voorstellen dat anderen, wanneer de batterij leeg is en de auto niet meer in parallel modus de voorwielen kan aandrijven, in de bergen inderdaad het schildpadje te zien zullen krijgen.

De ervaring van Frank met een Mitsubishi Outlander PHEV [fuel] (89 Kw/121 pk bouwperiode: 2015-2017) en een Fendt Saphir 470 TFB van 1500 kg geplaatst op 17-07-2023:
Deze combinatie van auto (2310 kg)en caravan (1500 kg) is niet ideaal en de auto komt dan tijdens de vakantie in Frankrijk vermogen te kort bij lange stijgingen van 5% of meer.
De batterij is met dit gewicht erachter sowieso niet op niveau te houden en loopt, op charge modus, de hele rit vrij snel leeg waardoor de auto gaat switchen tussen parallel en serieel hybride. In seriele hybride modus maakt deze dan erg veel toeren en is het verbruik best hoog.
Als je vervolgens meer vermogen vraagt dan de auto kan leveren dan, bijv bij een flinke stijging, dan loopt de accu verder leeg dan u erhaupt is te zien op de boordcomputer.
Met een ODB2 reader en Phev watchdog kun je wel zien dat wanneer je onder de 22% SoC (state of charge) komt de seriële hybride inschakelt, deze wil de auto dan heel snel naar 25% SoC opladen om vervolgens weer in paralelle modus verder te gaan.
Wanneer de SoC onder de 20% komt zul je in een schildpad modus terechtkomen en mag je max 60 km/h rijden totdat de batterij weer op niveau is.
Wanneer je een goede stijging begint en je hebt <25% SoC dan moet de snelheid verlaagt worden zodat de SoC niet onder de 20% komt, soms betekent dit dat een stijging met een lagere snelheid moet worden gedaan om dus niet in de schildpad modus te komen.
Soms kon ik met ~83 km/h op de cruisecontrol de stijging doen en een andere stijging moest deze verlaagt worden naar <75 km/h
Je komt dan flink vermogen te kort om ook maar iets qua inhalen te ondernemen tijdens zo'n stijging en het beste is dan om achter een vrachtwagen te rijden zodat je de slipstream meepakt.
Eigenlijk kun je alleen met het uitlezen van deze SoC waarde via de ODB2 poort deze auto-caravan combinatie goed rijden zodat je niet in die schildpad modus komt en dat is vrij jammer.
Qua afdalen is deze combinatie wel erg fijn.
Cruisecontrol aan en B5 stand en je kunt lekker je snelheid houden en nooit het rempedaal hoeven aan te raken.

De ervaring van Han K. met een Opel Astra Hybrid (133 Kw/181 pk bouwperiode: v.a. 2021) en een Eriba Nova - Light 425 van 1185 kg geplaatst op 15-02-2024:
Sinds het voorjaar 2009 zijn wij, na altijd in een trekkerstent te hebben gekampeerd, overgestapt in een caravan. Vanaf 2014 met een Eriba Nova Light 425 en beladen tot ca. 1350 kg. Tot begin 2023 altijd met veel plezier gereden met een diesel trekauto (308 – Golf – Astra) maar sinds het voorjaar in een Opel Astra Plug-In Hybrid.
Het was best een overgang naar een auto met automaat en benzine + stroom. Inmiddels hebben wij in 2023 ca. 4.400 km gereden met de nieuwe Astra. Door Duitsland en Frankrijk gereden met soms best pittige (maar relatief korte) hellingen.
De automaat schakelt soepel door de versnellingen en de samenwerking tussen benzine en elektra gaat ongemerkt. Ik zie eigenlijk alleen aan de toerenteller dat de benzinemotor wel of niet meedoet. Bij het klimmen of dalen en mee- of tegenwind schakelt de automaat vrijwel altijd keurig op tijd op of neer. Ik heb zelden het idee gehad om handmatig in te grijpen.
Het verbruik valt alleszins mee. Het ligt ergens tussen 8,0 en 11,0 l/100 en is afhankelijk van weg, wind, snelheid en accu. Rijden doe ik eigenlijk altijd in de modus“hybride” (elektra en sport zijn m.i. niet relevant) en dat bevalt prima. Het is alleen vervelend om voor het wegrijden de schakelaar steeds weer in die gewenst stand te moeten zetten want de standaard is elektra. Inschakelen gaat wel makkelijk.
Ook voor het stroomverbruik valt er iets te kiezen d.m.v. het activeren van de modus e-Save: alles gebruiken (is altijd standaard), 10 km rest, 20 km rest of maximaal (= vol).
Voor lange ritten probeer ik altijd de accu tot 100% te hebben opgeladen. Als ik dan met de caravan rijd dan zet ik meestal de e-Save op 10 km en dan is die grens na ca. 160 km bereikt. De benzinemotor krijgt dan daarna nog in geringe mate ondersteuning van de elektramotor, overigens zonder dat het verbruik echt hoog oploopt. Recupereren helpt daarbij natuurlijk ook.
Ik maak tijdens het rijden vaak gebruik van de cruisecontrol (als de omstandigheden het toelaten). Het automatisch afstandhouden gaat soepel en de afstand tot de voorganger is redelijk normaal. Het afremmen gaat in de meeste situaties best geleidelijk alleen het versnellen (als er ruimte ontstaat) kan soms wel eens erg fel zijn. Dat laatste zou m.i. wel rustiger / geleidelijker mogen..
Als er onverwacht een auto tussenvoegt dan grijpt het systeem wel bruusk in. Daar moet je zelf wel erg alert op zijn.
De combinatie rijdt bij 90 km/u rustig en stabiel en er is daarbij voldoende vermogen over om nog vlot te kunnen versnellen. Bij deze snelheid staat meestal de 7e versnelling in met ca. 2.100 t.p.m. Als ik het gaspedaal goed intrap dan schakelt het systeem 1 à 2 versnellingen terug en dan is de motor zeer goed hoorbaar.
Een duidelijk minpuntje: het stopkontakt en het oog voor de breekkabel zitten erg ver naar voren waardoor je bij het aankoppelen diep onder de auto moet bukken (kniekussentje is wel zo prettig).
Ter zijde, ik heb in juli 2023 als test een volle accu geheel elektrisch leeg gereden in een gemengde rit (solo, snelweg, bebouwde kom e.d.) en zonder recuperatie. De actieradius bedroeg daarbij ca. 65 km, m.i. echt niet slecht.
Al met al een goede combinatie alhoewel ik het rijden met de verschillende dieselauto’s toch prettiger heb ervaren.

De ervaring van W. Smit met een Peugeot 308 HYbrid 180 (133 Kw/181 pk bouwperiode: v.a. 2021) en een LMC Musica 470 E van 1465 kg geplaatst op 20-08-2024:
De Peugeot 308 GT180 is een uitstekende trekauto. Hij heeft geen moeite met de LMC Musica 470E van 1500kg. We zijn naar de Eifel geweest en daar tref je soms behoorlijk stijlen hellingen van 12%. De auto gaf geen krimp. Relaxed rijden met de automaat, die we in de sportstand hadden gezet. Dan spreekt hij de electrische aandrijving alleen aan als het maximale wordt gevraagd. Als je hem op hybride laat staan, is de accu binnen de kortste keren leeg en heb je geen reserves voor extreme belasting. De combinatie is ook heel stabiel. Eerder reden we een Peugeot 508 diesel en die had wat meer moeite.

De ervaring van W.Smit met een Peugeot 408 Hybrid 180 [fuel] (110 Kw/150 pk bouwperiode: v.a. 2022) en een LMC Musica 470 E van 1465 kg geplaatst op 16-09-2025:
De Peugeot 408 Hybrid 180 bevalt erg goed i.c.m de LMC Musica 470E. Stabiel tot 100km p/u. Daarboven wordt de combinatie iets labiel. Een goede disseldruk van 75kg is belangrijk. De combinatie rijdt gemiddeld 1 op 8. De auto solo 1 op 16. Wat prettig is, is dat je e-save kunt gebruiken. Dan heb je altijd een spaarpotje electriciteit dat je kunt gebruiken, indien nodig.

De ervaring van Henk Smith met een Renault Captur PHEV 160 (117 Kw/159 pk bouwperiode: 2020-2024) en een Kip Kompakt 300 van 750 kg geplaatst op 25-05-2022:
Na lang wikken en wegen een Captur plug-in Hybride gekocht. De eerste rit met caravan in Nederland (200 km retour) is heel goed bevallen. In de stand 'sport' laadt de motor de accu tijdens rijden zodoende heb je altijd voldoende elektrisch vermogen achter de hand. Het gebruik was 1:13, erg gunstig. We gaan dit hopelijk binnenkort ook in Frankrijk ervaren. De caravan is licht, net zo breed als de auto en heeft een hefdak. Geladen is de caravan 730 kg. De trekkracht is boven verwachting als zowel elektrisch als brandstof gebruikt wordt. Het koppel is dan circa 350 NM.
De gewichtsverhouding is zeer gunstig dus de combinatie ligt als een blok op de weg. Caravan spiegels zijn niet nodig want de caravan is even breed als de auto.
We hebben nu iets meer dan 10.000km gereden met de auto waarvan circa 6000 in de vakantie in Frankrijk en Spanje waarvan circa 4000 met de caravan. We zijn heel blij met de combinatie die gemiddeld over de hele vakantie 1 op 16 met benzine heeft gereden. In Frankrijk rijden we op de snelweg circa 120 km/u en dat is voor de combinatie geen enkel probleem, maar kostwel wat extra benzine. We hebben maar één keer meegemaakt dat de auto alleen op benzine kwam te rijden bij binnenkomst in het Hoogland van Auvergne waar je met de snelweg naar circa 1000 meter hoog gaat in een lange rit. Doordat we eerst met 120 km/u naar boven gingen was na verloop de accu op en schakelde de auto over op benzine, wat toch wel een erg hoog toerental opleverde. Daarna hebben we de auto op 'Sport' gezet en is de accu nooit meer leeg gereden om dat de motor dan ook de accu laadt en je niet afhankelijk bent van remenergie.
We hebben in Spanje een col gereden die vanaf zeeniveau naar 1800 meter hoogte voerde zonder enig probleem, maar daar kon je eenvoudig weg niet harder dan 40 km/uur rijden. Dan is het werkelijk een genot om de combi te sturen, zeer stabiel en veel trekkracht.
Hier in Nederland rijden we veel stukken kleiner dan 50 km, wat inhoudt dat we nagenoeg geen benzine gebruiken. Daar we ook zonnepanelen hebben is de zomer een stuk voordeliger uitgevallen dan met onze vorige auto. De winter zal wel wat duurder worden daar onze zonnepanelen overdags dan minder opleveren, dus het is nog even puzzelen of we dan 's nachts moeten laden op nachttarief. We rijden nu gemiddeld 1 op 50, zonder caravan, een financieel genot.

De ervaring van Rien met een Skoda Superb 1.4 TSI PHEV (160 Kw/218 pk bouwperiode: 2020-2023) en een Knaus van 1290 kg geplaatst op 12-08-2021:
Eerste vakantie met deze combinatie, geweldig. Vooral op hellingen heel goed. Hiervoor Peugeot 308 sw diesel, de Skoda voldoet veel beter

De ervaring van Vandersypen Peter met een Suzuki Across Plug-in Hybrid (225 Kw/306 pk bouwperiode: v.a. 2020) en een Knaus Sport 400 QD van 1100 kg geplaatst op 04-09-2022:
De ervaring is zeer positief. Beladen gewicht is ongeveer 1150 à 1200kg. Hiervoor met de RAV4 hybride van 2016 gereden. Was ook goed maar op hellingen van 4% en meer toch wat veel toeren. Zie mijn vorige review. De motor, die identiek is als de reguliere nieuwe RAV 4 heeft 17nm meer koppel bij 1200 toeren minder. Dat maakt voor de rust in de auto een groot verschil. Er zit geen "safe" knop om batterij te sparen voor langere hellingen. Het is of auto ev of als gewone hybride. Als gewone hybride houdt hij het rijberbeik op hetzelfde niveau. Op hellingen is er elektrische assistentie maar halverwege zal je de motor hoger toeren horen maken. Je rijdt met een goed aanvaardbaar geluidsniveau hellingen van 5% naar boven. Heb nog nooit het volle potentieel gebruikt, maar weet dat er heel veel kracht beschikbaar is als het nodig zou zijn. Ook een verbetering is dat de auto met 75kg op trekhaak niet hard doorzakt. Daar had het model van 2016 wel last mee ( met hulpveren op te lossen maar niet toegestaan in België). Volledig elektrisch rijden met caravan doe ik in dorpen, rond grotere steden en op 70 en 80km wegen. Reken op maximaal 40km bereik dan. Nooit slaat dan onverwachts de motor bij. Verbruik naar de azurenkust blijft netjes onder de 10 liter; 9,5 tot 9,8 liter per 100km. Ik rijd steeds 90 op gps en op langere stevige hellingen 80 op gps. Prima trekker dus, maar beperkt tot 1500kg.

De ervaring van Erik Hoorn met een Toyota RAV4 Plug-in Hybrid (225 Kw/306 pk bouwperiode: 2021-2024) en een Kip Shuttle 44 TTR van 1250 kg geplaatst op 09-06-2025:
Accelereert zeer snel, zowel zonder als met caravan. De adaptive cruise control in combinatie met de automatische transmissie in de vorm van de e-cvt is bij een heuvelachtig traject een zegen in vergelijking met een handgeschakelde auto.
Met een aangekoppelde caravan vind ik de rem actie bij de ACC te laat .
Rijdt met caravan moeiteloos weg vanuit stilstand tegen een steile helling. Ook glibberige gras- of grind hellingen worden probleemloos overwonnen.
Met een dikke 75 kg kogeldruk zakt de vering niet noemenswaardig in, en blijven neuswiel en gespaard bij drempels. Je merkt dat er 1300 kg wordt voortgetrokken maar geen instabiliteit bij hoge snelheden of windvlagen.
Met caravan en fietsen op het dak moet je rekening houden met een verbruik van ongeveer 1:10 bij 95 km/u. Zonder caravan en regelmatig laden is het verbruik over 11 maanden en ruim 21 duizend km: 4,22 liter benzine en 7,16 kWh per 100 km.
Wat ik ietwat tegen vind vallen is het feit dat er maar 1 fase gebruikt wordt om te laden. In de praktijk betekent dat 3,6 kW laadvermogen thuis en geen 11 kW.
Qua dakdrager bevestiging hebben de vaste punten hun voordeel: eenduidige plaatsing. Het nadeel is dat je toch wel veel losse onderdelen per dakvoet nodig hebt, en je de afdekklepjes moet veilig stellen op vakantie. Verder is de wagen hoog: minder handig als je fietsen moet op- en af nemen. Of een dakkoffer moet bereiken. Ik heb daarvoor een klapkrukje bij me.
De bodemvrijheid is voldoende om te greenlanen. Dat merk je ook bij drempels: geen geschuur meer van spoilers over de stenen.
De transmissie is voor de relaxte rijder: vloeiend, indirect, weinig beleving - maar bij gasgeven ga je ongemerkt te hard

De ervaring van R. Vermeulen met een Toyota RAV4 Plug-in Hybrid (225 Kw/306 pk bouwperiode: 2021-2024) en een Burstner van 1100 kg geplaatst op 08-07-2025:
Combinatie van de Rave-4 PHEV met een Brurstner Premio is prima.
Caravan is maximaal beladen(1500kg) of zoals zovelen overbeladen met zo’n 100kg.
Combinatie heeft een 100km keuring.
De kogeldruk volgens type plaat van de trekhaak is 80kg.
Ik heb een paar keer de kogeldruk gewogen, deze verder tussen de 80 en 90kg gehouden.
De auto veert iets in.
Op de snelweg rijd ik 100km/uur op de cruisecontrol. De caravan ligt zeer stabiel achter de auto. Ook wanneer er door getrokken wordt naar 110km om sneller een vrachtwagen in te halen merk je niet dat er dik 1500kg achter hangt.
De enigste keren dat ik de caravan ligt voelde was als we in de vuile wind van een vrachtwagen met auto trailer zaten.
De Rave is een geweldige caravan trekker. Dit komt door het vermogen van auto en met name de CTV wat rijden op hellingen geweldig maakt. De automaat is niet zoekende naar de juiste versnelling maar houdt heerlijk zijn toeren en snelheid.
Nadelen van de Rave zijn.
Het relatief lage trekgewicht van 1500kg.
Kogeldruk van maximaal 80kg.(volgens type plaatje van de trekhaak)
De 4 cilinder 2.5ltr motor, dit maakt dat hij hoger in toeren zit dan wanneer het een 5 cilinder was.
Verder hoor je de motor daardoor meer brullen.(dit is een gevoelskwestie van mij, daar ik hiervoor 5 cilinder gewend was)
Voordelen.
Het hoge eigen gewicht van de auto ten opzichte van de caravan.
Het gecombineerd vermogen van de auto.
Waardoor de auto vlot en soepel, op of door trekt.
Benzine verbruik.
Op vlakke snelweg zonder echte tegenwind lag mijn verbruik tussen de 9.5 en 10.5 liter bij een snelheid van 100km/uur.
Op hellende snelwegen in het buitenland was dit 8 a 9 liter bij 100km/uur.

De ervaring van stan nelissen met een Toyota RAV4 Plug-in Hybrid (225 Kw/306 pk bouwperiode: 2021-2024) en een Fendt Bianco 470 TFB van 1398 kg geplaatst op 28-10-2025:
de rav4 phev is een zeer prettige caravantrekker.
bij vertrek heb ik meteen de hybride stand geselecteerd. de auto combineert dan de elektromotoren en benzinemotor dermate effectief, dat ik na 1000 kilometer nog steeds 80% van de accucapaciteit tot mijn beschikking had, super!
op het headup display kan je de toeren van de motor laten projecteren, persoonlijk vind ik dit wel fijn.
de auto verbruikt bij 105km/uur ongeveer 1:10/1:9
als tip zou ik nog willen adviseren de emuk spiegels aan te schaffen, wat een verademing!

De ervaring van stan met een Toyota RAV4 Plug-in Hybrid (225 Kw/306 pk bouwperiode: 2021-2024) en een Fendt Saphir 470 TF van 1410 kg geplaatst op 12-03-2026:
de phev is een zeer goede trekker.
ik selecteer meteen bij vertrek de hybride stand, de accu blijft dan op peil; na 1000 km is de accu nog steeds op ruim 80% dus alle power beschikbaar.
een geweldig fijne auto!

De ervaring van Peter met een Toyota RAV4 Plug-in Hybrid AWD (227 Kw/309 pk bouwperiode: v.a. 2026) en een Hobby Prestige 620 CL van 1834 kg geplaatst op 15-08-2026:
Mijn Toyota dealer van Gent heeft een demonstratieauto met trekhaak voor zijn klanten. Deze auto mag volgens kenteken 2000 kg trekken. Omdat de dealer en wij benieuwd waren met een caravan van circa 2000 kg. achter de auto heb ik samen met mijn echtgenote Ellen die al 10 jaar meerijdt met onze Hobby caravan achter de auto, een proefrit gemaakt.
De kogeldruk van de auto mag 100 kg zijn. Het eigen gewicht van de RAV 4 is volgens kentekenbewijs ledig voertuig 1945 kg. Bij weging was dit met 2 personen in de auto circa 2200 kg. De caravan is een Hobby 620 CL tandemasser caravan lengte opbouw va 680 cm, lengte inclusief dissel 800 cm, breedte 250 cm, hoogte ca 265 cm. Het gewicht van de caravan bij weging aan de auto is 2020 kg en de kogeldruk is 90 kg op de auto.
Bij de proefrit is het 22 graden en er is weinig wind. Ik heb een gevarieerd traject gereden met een helling naar de Pyramide van Austerlitz, binnendoor naar Zeist, hier de A28 op naar Hoevelaken, daar gekeerd wegens file richting Apeldoorn en via de A28 naar de A27 door de bak van Amelisweerd bij Utrecht, toen A12 richting Arnhem tot Veenendaal.
De auto: dit is een Plug-in met circa 18 kW accu , met een 2500 cc benzinemotor van 142 pk en 227nM koppel. Voorin heeft hij een elektromotor van 151 kw = 206 pk! En achterin een elektromotor van 41kw=55 pk. Het systeemvermogen is circa 300 pk. De “versnellingsbak’’ is de bekende CVT van Toyota die totaal ongemerkt de juiste overbrenging kiest.
Het rijden zonder aanhanger is in een woord geweldig. De auto is zowel in de vol elektrische modus (EV) als in de HEV modus (hybride stand waarbij de benzinemotor samen met de accu werkt) razend snel en heeft veel trekkracht. Ook de rijeigenschappen zijn prima.
Het rijden met de caravan:
De prestaties: de trekkracht is ook met de zware caravan zeer royaal zowel in EV als in HEV modus. Met groot gemak trekt de auto met caravan op naar 100 km/u op de teller en inhalen van vrachtauto’s van bijv 75 naar 100 km/u op de autoweg gaat erg snel.
Het verbruik: Ik heb op de autoweg met gemiddeld ca 80 km (wisselende snelheden door drukke verkeer] in EV stand een gebruik van 3km per kW afgelezen. Het verbruik in de HEV stand was 10,5 km per liter en dat vind ik erg goed maar de weer omstandigheden waren ook gunstig.
De stabiliteit met de caravan: Ik trek normaal de Hobby caravan met een Lexus RX 450 Hybrid met een leeggewicht van 2085 kg. Deze combinatie rijdt erg rustig met deze auto en de caravan heeft weinig invloed op de auto ook met inhalen door vrachtauto’s en bestelauto’s.
De stabiliteit van de RAV 4 met de Hobby 620 caravan is minder dan met de Lexus RX die de caravan normaal trekt. Tot circa 80 km/u rijdt de combinatie goed. (er was wel weinig wind) . Boven de 85 km ga je in de auto de invloed van de caravan merken zoals spoorvorming en een “zweverig” gevoel in de auto. De caravanrijders begrijpen denk ik wat ik bedoel. Boven de 90 km op de teller begint de caravan wat onrustiger te worden maar de auto ving dit wel op en slingerde niet. Ik denk dat het eigen gewicht van de RAV 4 te laag is voor een caravan van deze lengte en ca 2000 kg eigen gewicht. Als de auto zwaarder beladen wordt gaat het wellicht beter.
De GR Sport heeft volgens Toyota een aangepast sportief onderstel, de andere versies hebben een soepeler onderstel. Deze versies heb ik niet kunnen rijden.
Volgens Toyota is de gehele GR sport versie steviger, zo heeft deze auto alleen een klein open dak en de andere versies een panoramadak waardoor het dak van de GR Sport stijver is. ( de schuifdaken zijn opties).
Conclusie: een uitstekende auto om mee te rijden. Ik denk dat caravans tot 1750 kg beladen en die korter zijn goed achter de auto zullen rijden maar dat moet u zelf ondervinden. Ik kan en wil hierover geen uitspraak doen omdat de modeluitvoering van de auto en het type caravan met belading e.d. hierop van invloed zijn. (iedere combinatie is anders)
Ik vind de Toyota zoals wij die gereden hebben een erg fijne auto maar niet geschikt voor het trekken van onze Hobby 620 CL caravan.

De ervaring van Gert-Jan Kwintenberg met een Volkswagen Arteon 1.4 eHybrid (160 Kw/218 pk bouwperiode: 2021-2025) en een Fendt Bianco 515 SG van 1600 kg geplaatst op 19-08-2023:
Dit jaar voor het eerst onze nieuwe Volkswagen Artheon eHybride mee op vakantie naar Kroatië. Wat een fijne caravantrekker is deze auto. Ik heb de hele route in de GTE stand gereden en de auto heeft nog niet 1 keer moeite gehad om onze 1700 kg zware Fendt Bianco 515 SG over de forse hellingen in Duitsland, Oostenrijk en Slovenië te trekken. Zelfs de binnenweg vanaf het Sloveense Koper naar Kroatië was geen enkel probleem. De stabiliteit van de combinatie is overigens ook prima, dit is natuurlijk mede te danken aan het hoge eigen gewicht van de auto. Kortom ik ben erg tevreden over deze auto.

De ervaring van Marcel Schilperoort met een Volkswagen Arteon Shooting Brake 1.4 eHybrid (160 Kw/218 pk bouwperiode: 2021-2025) en een Solifer Finlandia 630 van 1675 kg geplaatst op 28-11-2023:
Afgelopen jaar meerdere keren met de caravan (Solifer 6102i uit 1988) en de Arteon hybride op pad geweest, met als langste trip naar Toscane. De hele reis in GTE stand gereden waarbij hij altijd benzine en elektro combineert. De trekkracht is meer dan voldoende om de 1600kg zware caravan voort te slepen, ook op steile hellingen. Door het hoge eigen gewicht van de auto doet de caravan niets met de auto, het is uiterst comfortabel reizen. De totale combinatie zal zo'n 3700kg wegen.
Ik heb voor de lol ook op de Brennerpas geprobeerd alleen op de 1.4 156pk benzine motor te rijden en zelfs dat lukt nog aardig, het houdt alleen niet over. De bijdrage van elektro motor is dan ook niet te ontkennen zodra je die bijschakelt. Belangrijk in de GTE stand is ook dat hij de accu's bijlaadt, iets waar je wel bedacht op moet zijn, want 11kW is zo op zonder bijladen.

De ervaring van Willemse met een Volkswagen Golf 1.4 eHybrid GTE (180 Kw/245 pk bouwperiode: 2020-2024) en een Adria Altea 432 PH van 1144 kg geplaatst op 17-08-2021:
Ik kan een goede vergelijking maken omdat ik nogal eens van auto wissel. Opel Astra 1.6/ Volvo V40 1.8/ Peugeot 307sw 2.0/ Toyota Auris 1.6 automaat/ Mitsubishi ASX 2.0D/ BMW 320 2.0 automaat en nu dus de Volkswagen Golf GTE.
De reis is naar Italië gegaan via München. De weg is heuvelachtig en op het laatst enkele serieuzere klimmen.
Het hogere eigengewicht is erg fijn, ik heb de caravan van 1140kg niet gevoeld door sporen of wind. De automaat snapt goed wat er moet gebeuren. Ik heb geen enkele keer hoeven in te grijpen.
Het verbruik vind ik prima t.o.v. mijn vorige auto’s namelijk heen 9,4 en terug 9,8 km/ltr met een snelheid van 95-105 km/u en 1800-2000 toeren.
De 1,4liter turbo van 150pk trekt de caravan zeer goed en bij een tekort helpt de elektromotor van 75pk mee wat samen een vermogen van 204pk heeft (is dus geen gewone optelsom) wat er voor zorgt dat je als eerste boven bent met een smile op je gezicht.
Minpunt voor de lange afstand rijders is de kleine tank van 40liter. Voor mij persoonlijk geen probleem omdat is toch niet langer kan rijden, maar bij elke rust tanken is een pre.
Samengevat!! Een sterke, stabiele Volkswagen Golf gte met weinig motor geluid en mooi verbruik met de adria van Max.1140kg.
Voor mij zeker geen miskoop maar een aanrader.

De ervaring van Raymond met een Volkswagen Golf GTE Hybrid (150 Kw/204 pk bouwperiode: 2014-2016) en een Hobby Excellent 540 UFe van 1500 kg geplaatst op 28-05-2015:
Dit is eigenlijk geen vraag maar een ervaring die ik wilde delen op het forum.
We hebben enkele weken geleden met de VW Golf GTE en onze caravan Hobby Excelent 540 UFE 2015 gereden en de combinatie was geweldig. De trekkracht van deze auto en de stabiliteit van de combinatie is meer dan uitstekend. We hebben de Golf niet gespaard, met de 1500 kg zware Hobby hebben we hem met gemak over de Fernpass getrokken en na de afdaling was de accu weer voor de helft opgeladen. Deze auto is een echte aanrader. En het mooiste is dat je op de camping je auto kan opladen, met 5 Ampere duurt dat 7 uur, en je dus al je ritjes in en rond de camping elektrisch kan rijden.
Tot slot, de auto is nog niet uit in Italie dus we hadden veel bekijks en werden door vele mensen aangesproken.
Twijfel je nog, niet nodig.

De ervaring van Patrick Talen met een Volkswagen Golf GTE Hybrid (150 Kw/204 pk bouwperiode: 2014-2016) en een Caravan leeg: 1000 kg van 1300 kg geplaatst op 28-07-2015:
De combi VW Golf GTE i.c.m Wilk 540 (max 1300kg beladen) is een uitstekende combinatie. Het trekken van de caravan is absoluut geen probleem. De rit vanuit Spanje via Millau naar huis is uitstekend verlopen met een rijsnelheid van circa 110 km/u. Het verbruik lag rond de 1 op 7,5 (incl. dakkoffer op de GOLF). Nadeel van deze Golf is de kleine benzinetank, waardoor je relatief snel weer aan de pomp staat. Laden van de Golf op de campings verloopt prima. Campings met > 6 AMP hebben wel onze voorkeur ivm snelheid van laden icm gebruik van andere apparaten.

De ervaring van Theo met een Volkswagen Golf GTE Hybrid (150 Kw/204 pk bouwperiode: 2014-2016) en een Beyerland Vitesse 420 LB van 1145 kg geplaatst op 17-08-2015:
Absolute aanrader. Zojuist teruggekeerd uit Zuid Frankrijk. Drme en Vaucluse bezocht. Vanwege files via Grenoble en col de Grimone naar de Drme gereden. Was benieuwd naar het rijden van deze pas. In n woord geweldig!. Wat een wagen, nooit eerder zo\'n geweldige caravantrekker gehad al was ik over de combi Audi A4 1.9 Tdi (130 pk) ook erg tevreden. Continu in de GTE modus gereden om gebruik te kunnen maken van het afremmen op de motor. Ging perfect. Dit is de eerste auto die ik met automaat rij en nu al weet ik zeker dat ik nooit meer terugkeer naar een schakelwagen. De automaat maakte de juiste keuzes op de juiste momenten. Haarspeldbochten bergop? Geen zorgen. Lange afdalingen bergaf? Ook geen zorgen, de auto heeft niet de neiging harder te gaan lopen. Gebruik is behoorlijk, 1:7 bij 110 km/u cruisesnelheid op de snelwegen. Iedere paar uur tanken vanwege de kleine tank is geen probleem, ik wil toch even de bene strekken en een kop koffie drinken. Opladen op de camping heb ik niet geprobeerd, maar uit de andere reviews maak ik op dat het goed kan, dus de volgende keer ga ik dat ook testen. Bijkomend punt: Tijdens mijn vakantie compenseerden mijn zonnepanelen, mede aangelegd voor het laden van de auto, de CO-2 uitstoot van de Golf voor een groot deel. Plezierige gedachte.

De ervaring van Rolf Reinders met een Volkswagen Golf GTE Hybrid (150 Kw/204 pk bouwperiode: 2014-2016) en een Dethleffs c'trend 505 FSK van 1350 kg geplaatst op 07-11-2016:
Met Golf GTE met Dethleffs C'trend 505 FSK naar Itali gereden, perfecte combinatie waar flink mee doorgereden kan worden. Wel regelmatig de benen strekken omdat er getankt moet worden omdat het gebruik rond de 1 op 7 ligt, maar ik denk dat niemand een GTE rijdt omdat hij zuinig in brandstofgebruik is.

De ervaring van Oskar met een Volkswagen Multivan 1.4 PHEV (160 Kw/218 pk bouwperiode: v.a. 2022) en een Burstner Premio 490 TL van 1170 kg geplaatst op 23-08-2025:
De VW Multivan Hybride trekt met gemak de Bürstner 490TL met een maximaal gewicht van 1300kg (mag 1500kg hebben).
Op aanraden van de dealer gebruik ik de de zogenaamde “S”-stand van de automatische versnelling, dat zorgt voor een juist toerental en koppel bij optrekken en op de motor afremmen waardoor je vlot met het verkeer mee kan.
Bij een kogeldruk tussen de 60kg en 80kg volgt de caravan netjes en merk je geen zogenaamd duwen of bonken, ook bij hogere snelheden (waar toegestaan) is er geen merkbaar verschil of tendens naar slingeren, zelfs niet bij het inhalen van vrachtwagens.
Ook in de bergen gaat het vlot, de automatische versnelling reageert bij haarspeldbochten direct en soepel.
Ik ben zeer tevreden met deze combinatie.

De ervaring van Marcel met een Volkswagen Multivan 1.4 PHEV (160 Kw/218 pk bouwperiode: v.a. 2022) en een Knaus van 1290 kg geplaatst op 12-10-2025:
Een hele fijne combinatie. Met de caravan geladen tot het maximale trekgewicht (1600kg) heeft de Multivan totaal geen probleem. Hij rijdt en schakelt soepel en ook met steilere wegen heeft de Multivan (in de “S” stand) zeker geen probleem. Kies daarbij dan ook het manuele schakelen om gebruik te maken van hogere toerentallen tijdens het klimmen en bij het dalen maximaal gebruik te maken van het regenereren. Met een kogeldruk van 90 kg ligt de caravan goed achter auto. Het verbruik lag rond de 1:9 wat voor een caravan van 1600 kg en 6 personen in de auto erg netjes is. Zeker gezien route die is gereden.

De ervaring van Rens Riechelman met een Volkswagen Passat Variant 1.5 eHybrid (150 Kw/204 pk bouwperiode: v.a. 2024) en een Eriba Feeling 470 van 1210 kg geplaatst op 20-07-2025:
Na 8 jaar met een Passat GTE te hebben gereden vorig jaar de nieuwe Passat ehybrid 204 pk gekocht. Iets minder pk dan de GTE maar de Eriba met maximaal toelaatbare massa van 1.500 kg is geen enkel probleem voor de nieuwe Passat en we hebben toch menig berg meegepakt deze vakantie.
De GTE reed ongeveer 1:10 maar de nieuwe Passat rijdt iets boven de 1:12 (waarbij ik de elektrische motor niet heb gebruikt). Ik moet wel zeggen dat ik een rustige rijder ben die niet boven de 100km/h in het buitenland en in Nederland 90km/h rijdt.
Erg tevreden met deze auto en ik hoop dat ik ook weer 8 jaar van deze auto mag genieten.

De ervaring van Henk Keijzer met een Volkswagen Passat Variant GTE Hybrid (160 Kw/218 pk bouwperiode: 2015-2019) en een Hobby De Luxe 440 SF van 1295 kg geplaatst op 26-11-2015:
Het MTG gewicht van de Passat Variant GTE is 2.250kg, de Hobby caravan is 1.300kg dus idd rijbewijs BE. Ik laat echter het MTG gewicht van de auto verlagen naar 2.125kg, waardoor combinatie wel bereden kan worden met rijbewijs B.

De ervaring van Rogier met een Volkswagen Passat Variant GTE Hybrid (160 Kw/218 pk bouwperiode: 2015-2019) en een Beyerland Sprinter 495 FDK Sport van 1500 kg geplaatst op 13-08-2016:
Het rijden met de combi is goed en makkelijk.
De grip van de voorbanden is niet super, dus op stijlen heling is het zoeken naar grip.
Het rijden op de snel weg is fijn, je extra vermogen met de GTE knop is super. Even snel een vrachtwagen in te halen zonder het andere verkeer op te houden. In de bergen tot ca. 95 km per uur ook geen probleem.

De ervaring van Gijs met een Volkswagen Passat Variant GTE Hybrid (160 Kw/218 pk bouwperiode: 2015-2019) en een Fendt Bianco 465 TG van 1430 kg geplaatst op 18-04-2017:
Tot nu toe twee ritten van 70 kilometer gereden met deze combinatie. Meestal in de hybride modus. Hierbij kies ik voor het handmatig schakelen zodat de auto niet telkens in '6' schiet; de toerentallen zijn dan te laag (1.700) bij 90.
De combinatie is stabiel, ook bij 110. De caravan is goed beladen en weegt exact 1.430 kilo met een kogeldruk van 78 kilo. Het verbruik - redelijk wat electrisch ivm file - is 11.5 liter op 100 km (1 op 9 krap aan dus) tevreden. Bij 95 a 100 km zal het ongeveer op 14.0 per 100 kilometer liggen. De spiegels zijn van Milenco en bevallen goed.
I.v.m. verder doorzakken dan ik wens heb ik bij Carsupport veren laten monteren (zeer deskundig en veel kennis). Nu eens kijken hoe dat rijdt.
De ervaring vul ik aan na de Italie vakantie. Ik verwacht dan in berg-achtig terrein regelmatig de GTE stand te kiezen om van de 218 pk te kunnen profiteren.

De ervaring van Rob met een Volkswagen Passat Variant GTE Hybrid (160 Kw/218 pk bouwperiode: 2015-2019) en een Fendt Tendenza 515 SG van 1530 kg geplaatst op 15-05-2017:
Inmiddels ruim 6000 km met deze combinatie gereden, verdeeld over drie vakanties in Frankrijk en Italie. Fijne combinatie waarbij het verbruik lager is in GTE modus dan op hybride. De support van de E-motor helpt echt. Een op 8 tot 9 is mogelijk met snelheden tot 90 km/h. Hiervoor blijf ik wel in de 5e versnelling, in de zesde versnelling zakt het naar 1 op 7.
Met een kogeldruk van 85 kg. is de combinatie ook nog stabiel mocht je willen inhalen met 110 km/u.

De ervaring van Laurens met een Volkswagen Passat Variant GTE Hybrid (160 Kw/218 pk bouwperiode: 2019-2024) en een Dethleffs C'GO 495 QSK van 1257 kg geplaatst op 19-07-2020:
Dit jaar voor het eerst op vakantie met onze Passat GTE. Hiervoor reed ik 3 jaar een Audi A6 Avant 2.0 TDI Ultra 190 pk uit 2014. Dit was natuurlijk een geweldige caravantrekker. Maar we rijden maar 8-10K kms op jaarbasis en dan is een dikke diesel gewoon te hoog in kosten. Ik rijd sinds vorig jaar van de zaak een elektrische VW Golf. Dus wou op zoek naar een goed (goedkoper) alternatief voor de Audi. En de Passat is daar dubbel en dwars in geslaagd. Wat een geweldige caravantrekker en reisauto is dit!! Heel veel ruimte, zuinig, en luxe!

De ervaring van Ton Stoffelen met een Volkswagen Passat Variant GTE Hybrid (160 Kw/218 pk bouwperiode: 2019-2024) en een Knaus Sudwind 500 FU van 1420 kg geplaatst op 11-09-2022:
Passat Variant PHEV Knaus Südwind 500 FU 1600 kg.
Na jarenlang met Passat diesels met de caravan op vakantie te zijn geweest, nu voor het eerst met een Passat PEHV. Door het hogere eigen gewicht van de auto i.c.m. ruime koppel waren de verwachtingen hoog gespannen. Ik kan alleen maar concluderen dat de auto onze verwachtingen heeft overtroffen. Super relaxed gereden, zowel autowegen maar zeker ook op binnenwegen zoals bijv. Route de Napoleon (N85) van Grenoble naar Gap. Wel alles in stand GTE gereden, zodat er een surplus aan trekkracht voorhanden was. Door gebruik te maken van de mogelijkheid om regeneratief te remmen (pookje éénmaal naar achteren) blijft de accu halfvol. Behalve dit rijdt het ook heel rustig, voor de bochten en bergaf ben je full in control.
Gemiddeld verbruik ca. 1 op 8,5.
Ik hoop dat we de komende jaren nog vaak samen op vakantie kunnen gaan.

De ervaring van Ausema Eric met een Volkswagen Tiguan 1.5 eHybrid (150 Kw/204 pk bouwperiode: v.a. 2024) en een LMC Musica 470 D van 1300 kg geplaatst op 09-08-2025:
Als trekauto hadden we deze vakantie onze nieuwe VW Tiguan phev automaat mee, met 204 pk.
Hiermee hebben we onze LMC van 1600kg naar Spanje getrokken, met 4 volwassenen in de auto.
Verbruik incl de bergroutes 1 op 8,5.
Kogeldruk 95 kg.
De auto heeft het uitstekend gedaan altijd meer dan voldoende power.
Ook als je op een steile helling achter een vrachtwagen hangt, even gas geven en de combinatie trekt zo naar de 100 km/u. Auto maakt dan wel veel toeren.

De ervaring van navi2008 met een Volkswagen Tiguan 1.5 eHybrid (200 Kw/272 pk bouwperiode: v.a. 2024) en een Knaus Sport 450 FU van 1200 kg geplaatst op 27-08-2025:
Fantastische combinatie. Caravan weegt beladen rond 1400 kg. Reis naar Spanje verliep probleemloos. Je hebt nooit het gevoel iets tekort te komen. Echt heel iets anders dan de Tiguan 2 1.5TSI met 150 pk. die ik hiervoor had. Hellingen zijn geen enkel probleem. Je kunt eventueel zelf 'flipperen', maar eigenlijk regelt de auto alles zelf.
Bij La Jonquera gewoon met 90 km/u omhoog waarbij de auto even terugschakelt naar S4. Bij hellingen schakel ik de sportstand in, maar denk dat dit ook zonder kan. Verbruik valt mij erg mee. In de afdaling zorgt recupereren voor terugwinnen van energie. Bij 95km/u is 10l/100 km. haalbaar. Ga je 100 rijden dan wordt het 11/100. Natuurlijk is na ongeveer 200 km. in de hybridestand de batterij leeg. Bij overnachtingscampings een paar keer opgeladen met 230v.
Je ziet wel steeds vaker dat het niet is toegestaan elektrische auto's op te laden op de camping, behalve dan aan laadpalen.
Door het hogere gewicht ook weinig last van zijwind. Alles is super stabiel. Ook de Oppi spiegels voor Tiguan 3 bevielen prima, geen trillingen en goed zicht.

De ervaring van Rene met een Volkswagen Tiguan 1.5 eHybrid (200 Kw/272 pk bouwperiode: v.a. 2024) en een Knaus Sudwind 420 QD van 1300 kg geplaatst op 05-07-2026:
Heerlijke combinatie. De caravan weegt c.a. 1350kg. De reis door de frans spaanse pyreeen zonder problemen, heuvel op en af, bergpassen zijn geen probleem. Weg rijden altijd op accu, heerlijk. Met alleen de motor 177PK gaat het rijden bijzonder goed je komt niets tekort. Met de caravan alles in S stand gereden dit vindt ik het fijnst. Laden waar mogelijk maar dat valt altijd niet mee, bij de meeste super markten kan je altijd wel laden.
het verbruik c.a. 1 op 10.

De ervaring van Steven met een Volkswagen Tiguan 1.5 eHybrid (150 Kw/204 pk bouwperiode: v.a. 2024) en een Fendt Bianco 465 SFB Selection van 1470 kg geplaatst op 30-07-2026:
Ervaring: Volkswagen Tiguan PHEV met Fendt 465 (1700 kg)
Rij-eigenschappen en stabiliteit: De afgelopen drie weken hebben we een mooie reis gemaakt naar Slovenië en Istrië. De Fendt 465 woog met belading ongeveer 1650 kg. Dit was onze allereerste vakantie met een Plug-in Hybride. De Tiguan rijdt ontzettend fijn en moeiteloos. Dit komt grotendeels door de gunstige gewichtsverhouding; de auto heeft een rijklaargewicht van 1866 kg. De combinatie voelde de hele reis zeer stabiel aan en de caravan heeft geen moment de indruk gewekt de baas te willen spelen over de trekauto. Ik heb veel gereden met een wat stuggere demping, wat erg prettig aanvoelde. Het verschil tussen de D- en de S-stand vond ik persoonlijk minder merkbaar.
Slim accumanagement en verbruik: In Nederland wist ik al dat de boordnavigatie grote invloed heeft op het hybride systeem. Waar een enkele rit van 100 km de accu direct leegtrekt, zorgt het vooraf plannen van een retourrit (200 km) ervoor dat het systeem de stroom verdeelt en de accu op de helft van de rit nog 50% vol is.Met de caravan hebben we hier slim gebruik van gemaakt door steeds etappes van ca. 250 km te plannen en de accu daarna weer op te laden. De resultaten:
Met accu-ondersteuning (constante snelheid 90 km/u): Verbruik tussen de 7 en 8 l/100km.
Zonder accu-ondersteuning (lege accu): Verbruik stijgt aanzienlijk naar ca. 11 l/100km.
Laden onderweg: Het laden tijdens de reis bleek soms wel een uitdaging. Laadpassen worden in het buitenland niet overal geaccepteerd en bij drukte kies je er toch sneller voor om door te rijden. Daarnaast zijn de meeste laadplekken niet ingericht op auto's met een aanhanger, waardoor je de caravan moet afkoppelen en later weer aankoppelen om te kunnen laden.

De ervaring van B.Timmer met een Volkswagen Tiguan 1.5 eHybrid [fuel] (110 Kw/150 pk bouwperiode: v.a. 2024) en een Knaus Sport 420 QD van 1262 kg geplaatst op 16-06-2025:
Heel fijne en goede combinatie.
Probleemloos achter de auto en meer dan voldoende trekkracht.
Begint altijd elektrisch wat zeer vloeiend gaat.
Beste combinatie die ik in meer dan 40 jaar op de weg heb. Heb voorop 1 elektrische fiets zonder accu idem achter. Geen geslinger .

De ervaring van Jeroen met een Volkswagen Touareg 3.0 TSI eHybrid (340 Kw/462 pk bouwperiode: v.a. 2023) en een Kip Isa White 44 TDB van 1260 kg geplaatst op 22-08-2026:
Na een Tiguan nu een Touareg. Waar de eerste al een hele fijne trekauto was is dit echt het summum. Cruisecontrol op 105 km/h en je hoeft verder nergens naar te kijken. Op steile hellingen is de automaat wat traag, loopt ze even terug naar 102, om vervolgens wakker te worden en terug te schakelen. Invoegen en inhalen gaat met speels gemak. Vol elektrisch gaat maar 15km - handiger om op te sparen voor de file, de camping of echt steil werk. Absolute aanrader. De 3.0 liter TSI is wel dorstig met een verbruik van 1 op 6.

De ervaring van RBH met een Volvo V60 D6 Hybrid (208 Kw/283 pk bouwperiode: 2013-2015) en een Hobby De Luxe 540 UL van 1750 kg geplaatst op 13-08-2014:
Dit jaar eerste jaar met nieuwe auto en nieuwe caravan. Afgelegde afstand ca. 3250km. Bestemming Spanje. Gemiddeld verbruik bij stevig doorrijden 110km/u 1:9,5. Aan trekkracht geen gebrek, op tussenstop, terrassencamping, waren heuvels van 10-20% geen probleem in AWD stand, zorgen dat je blijft rijden. Combinatie ongevoelig voor zijwind, Belading van caravan was laag in bankkasten en onder het bed. Kogeldruk ca. 85kg-90kg. Caravan is voorzien van ATC, deze heeft niet ingegrepen.

De ervaring van OKK met een Volvo V60 D6 Hybrid (208 Kw/283 pk bouwperiode: 2013-2015) en een Eriba Nova 531 van 1500 kg geplaatst op 28-09-2014:
Dit jaar ook met de V60 plug in en Eriba Nova 530 1550kg in Schotland geweest , zeer stabiele combinatie door geringe overhang en gewicht op de achteras van de Volvo ( batterijen pakket ) . Zat power in de bergen.Ik gebruik bij lange dalingen de save stand om stroom op te laden !
Hij lust wel in slokje , op M wegen in Engeland vrijwel uitsluitend Geartronic in 5e gereden dan met 95 km/uur 1op 9.

De ervaring van Janjaap met een Volvo V60 D6 Hybrid (208 Kw/283 pk bouwperiode: 2013-2015) en een Knaus Sudwind 500 FDK van 1400 kg geplaatst op 11-10-2014:
Na jarenlang v70 te hebben gereden met deze caravan, 2009 model, nu v60 pih. Het rijden benaderd qua stabiliteit de v70, vermogen op hellingen super. Ook op de autoroute is cruisesnelheid tussen de 120-130 geen enkel probleem met deze combinatie, verbruik in combinatie met kleine tank wel. Iedere 250 km langs de kant om brandstof in te nemen begint na ongeveer 3000 km wel te vervelen. Gemiddeld verbruik over hele afstand 1 liter op 7 km. Vrijwel continue op save mode gereden, zodat accu's bij kunnen springen wanneer extra power gewenst. Automaat doet het prima, niet handmatig in hoeven grijpen. Op ruimte in auto en brandstoftank na, prima caravan trekker.

De ervaring van Philip met een Volvo V60 D6 Hybrid (208 Kw/283 pk bouwperiode: 2013-2015) en een LMC Vivo 522 K van 1600 kg geplaatst op 09-09-2016:
Met de Volvo D6 en de LMC 522K, opgewaardeerd naar 1800 kg max, naar Spanje geweest. Hierbij zo'n 3200 km met caravan gereden. Werkelijk verbruik gemeten op basis van getankte liters 10 ltr/100 km met de caravan eraan. Snelheid op de autoweg zo'n 90 km/h. Constant on POWER mode gereden, accu's voor electromotoren blijven daarmee op 10%. Auto heeft heel veel kracht, optrekken is geen enkel probleem, maar gewichtsverhouding is aan de grens. Derhalve LMC ook laten uitrusten met ATC als "vangnet".
Als spiegels Oppi's voor Volvo V60 gebruikt. Linkerspiegel met platte spiegel voldoet uiterst goed, goed zicht en weinig trillingen. De rechtersipegel met bolle spiegel ben ik minder tevreden over. Trilt aanmerkelijk meer, geen idee waarom.
Tenslotte ingebouwde navigatie van de Volvo. Volvo doet er goed aan het technische navi team te verbannen naar Zweeds Siberie en navi in te kopen bij een toeleverancier die er wel verstand van heeft. Navi dirigeert de auto/combinatie naar de meest belachelijke kleine straatjes en er is geen optie om dit te veranderen.

De ervaring van Bert Wijnen met een Volvo V60 D6 Hybrid (208 Kw/283 pk bouwperiode: 2013-2015) en een Kip Celebration 44 TDB van 1266 kg geplaatst op 02-09-2019:
Tsja... Wouw?
De rapportage doet te kort aan het gemak en comfort waarmee deze relatief brede maar in verhouding lichte (nog geen 1300 kg) Kip wordt voortbewogen onder diverse omstandigheden.
In een later stadium ga ik via een apart artikel in op deze Plug In Hybrid, maar ik kan nu al zeggen dat de combinatie van dikke diesel voorin op de voorwielen, uiterst alerte elektromotor op de achterwielen, én een 11 kWh Li-Ion accupakket een heel erg goede combinatie vormen met de automatische 6-traps transmissie.
Het concept lijkt en is complex. Maar het gemak hoe de elektronica omgaat hiermee is geweldig. Je merkt er kortom niets van! Je start en je hoort verder niets. Vervolgens rij je geluidloos weg en zie je aan de toerenteller dat ter controle de dieselmotor even start (zonder enige trilling). Ook het onderweg zijn betekent af en toe dat er wel of niets gebeurt op het dieselgebied: Alles gaat schokloos. Nee, deze Volvo V60 D6 PIH heeft niet de nieuwste Aisin 8-traps transmissie, zoals de nieuwere Turbobenzine Twin Engine versies... Maar deze 4 jaar jonge Volvo met 200k op de teller? Geweldig.
Later meld ik me. Want er zijn wel wat dingetjes...

De ervaring van Bert met een Volvo V60 D6 Hybrid (208 Kw/283 pk bouwperiode: 2013-2015) en een Kip Celebration 44 TDB van 1266 kg geplaatst op 03-04-2020:
Belangrijke toevoeging: Het is beter om op de snelweg veelal manueel in de 5e versnelling te cruisen, dan in D in 6. Reden? Wat minder motorkoppel op de tandwielen van de versnellingsbak. Door iets hogere toeren is er hetzelfde vermogen beschikbaar aan de wielen, maar met minder kracht op de transmissie. Advies van diverse techneuten o.a. van de flushspecialist in het Brabantse Uden.
Het verbruik op diesel is bij 90 km/h gemiddeld 1:11,5. Bij 110 wordt dat zomaar 1:9. Gemiddeld met tegenwind meegerekend 1:8,7. Nee, niet zuinig. Dit verbruik is zonder het meetellen van de accu capaciteit natuurlijk. 11 kWh is solo hooguit 40 k.
In 2019 ben ik in de hete zomer afgereisd richting de Vogezen. Ergens ben ik de Route de Crètes opgereden. Leuk man. Alles in D. De nodige haarspelden, niet idioot hard omhoog. Maar toch.
Melding op the Dash: motortemperatuur te hoog, slow down. Duh.. Daarna in deze regio en ook in het Schwarzwald, behalve op het vlakke, niet meer in D gereden. Manual, Power, AWD, Save etc.
Vooraf de automaat overigens laten flushen! Weet ik veel wat de vorige DGA ermee heeft uitgevoerd? Psies.
Bij de beurt in november dat jaar bleek de te hoge motortemperatuur toch de oorzaak te hebben in de automaat. Computers hė?
Mooi! Ons van Caravantrekker.nl adviseren dus een oliekoeler op die automaat. Nee, dat is niet mogelijk op deze auto, want nu komt het:
Volvo kan dat beetje olie in dat extra circuit niet programmeren in de hardware. Met foutmeldingen tot gevolg.
Triest hè?
Ach ja. Ik doe het er maar mee... Jammer dat er geen metertjes qua koelvloeistof, oliedruk en -temperatuur meer zijn in moderne auto's.
Leuk gadget is wel een OBDTool die een deel van die ontbrekende informatie op je smartphone kan weergeven. Voor een paar tientjes te koop. Een Franse firma. Zoek maar op het web. Helaas geen info over motorolietemperatuur en de status van de transmissie. Och, 20 Eurootjes...

De ervaring van Ale Kok met een Volvo V60 D6 Hybrid (208 Kw/283 pk bouwperiode: 2013-2015) en een Eriba Nova 465 van 1200 kg geplaatst op 07-10-2020:
Dit jaar voor het eerst met de V60 PHEV model 2015-2018 op vakantie geweest.
Stabiliteit is gewoon top, wat wel te verwachten is van een auto met leeggewicht van 2000 kg.
Trekkracht is er ruim voldoende, zelfs alleen de dieselmotor levert genoeg vermogen (205 pk) om alle snelweghellingen probleemloos te overwinnen.
Twee zaken om rekening mee te houden.
De automaat(geartronic) wordt door mij in de handmatige stand gezet in de 5e versnelling. Deze schakelt dan wel automatisch terug bij vaart minderen voor bijvoorbeeld tolpoortjes, maar schakelt daarna niet meer op, de klassieke automaat uit mijn V70 doet dat wel, even aan denken dus, en met een tikje naar rechts tegen de pook de automaat inschakelen
Het gewicht.
Zelfs met een lichte caravan van 1000kg max ga je al over de 3500kg heen en dat houdt in dat je in België en Frankrijk niet harder mag dan 90 km/h i.p.v. resp 120 en 130km/h.
Persoonlijk vind ik dat geen probleem, de reis hoort ook bij de vakantie.
Het brandstofverbruik ligt zo rond de 5 l per 100km bij 90km/h op de cruisecontrol.

De ervaring van Arjan met een Volvo V60 D6 Hybrid (208 Kw/283 pk bouwperiode: 2013-2015) en een TEC Weltbummler 525 TDF van 1393 kg geplaatst op 04-05-2022:
Afgelopen jaar naar de Vendee geweest, en voor het eerst met de v60 als caravantrekker. (In het verleden hadden we er een v70D voor) .
Combinatie reed serieus soepel. Geen last van zijwind of vrachtwagens, onze snelheid rond 95 km ( Toegestaan is 90 😱).
Slingeren kwam ook niet voor, kogeldruk ca 95 kg.
Zeer tevreden met de rijkwaliteit van deze combinatie.

De ervaring van Arjan kok met een Volvo V60 D6 Hybrid (208 Kw/283 pk bouwperiode: 2013-2015) en een TEC Weltbummler 525 TDF van 1393 kg geplaatst op 11-05-2024:
Voor de derde keer naar Spanje met V60 hybride AWD en TEC tdf 525.
Gewicht tec 1505, kogeldruk 89 kg.
Combinatie rijdt als vanzelf, geen windslingering bij Trucks.
Gem verbruik 1: 9,8. Topsnelheid 93 km/u op ACC, reisgemiddelde 60 km/uur. Dagkilometers ca 425 km. Ca 7 uur reizen is voor ons heerlijk

De ervaring van Robin met een Volvo V60 D6 TwinEngine (208 Kw/283 pk bouwperiode: 2015-2018) en een Knaus Sudwind 590 FUS van 1800 kg geplaatst op 08-01-2020:
De Volvo V60 twin engine D6 is een zeer goede trekker. Vanwege mijn beroep heb ik verschillende auto's gehad en voor onze caravan kunnen testen. Natuurlijk is het vermogen meer dan voldoende om rustig te kunnen rijden. De Brennerpass en de klim bij Luik zijn geen probleem. Hij schakelt 1 versnelling terug en blijft gewoon 100 km/h heuvelop rijden. Ik lees vaak dat mensen het niet prettig ervaren om met een bredere caravan te rijden maar die mening deel ik niet. Ik denk dat het komt door het feit dat de wielen breder uit elkaar staan en dat de as verder van de auto ligt. Hij ligt heerlijk rustig en slingert niet. Ik rijd altijd tussen de 100 en 110 en ben zeer nauwkeurig met het beladen van de combinatie. Kogeldruk meet ik na en zware spullen op of rondom de as. Het brandstof verbruik vind ik nog best redelijk. Gezien mijn snelheid en de bergachtige gebieden waar we rijden vind ik een verbruik van 1 op 8 gemiddeld acceptabel. Vlakke snelweg bij 90 km/h is het 1 op 12 en bij 105 km/h is het 1 op 10. Berg op loopt het al snel op naar 1 op 6 bij 90/100 km/h.
Inhalen is met deze combinatie erg makkelijk omdat de auto zo sterk is dat de tussenacceleratie kinderspel is. Ook is dat voor ander weggebruikers prettig omdat we de vrachtwagens zo voorbij zijn.
Al met al is dit de beste trekker die ik heb gehad. Niet de goedkoopste bij de aanschaf maar in het dagelijks gebruik wel erg zuinig en in de zomer een beer van een caravantrekker.

De ervaring van Sammy Van de Craen met een Volvo V60 T6 PHEV [fuel] (186 Kw/253 pk bouwperiode: v.a. 2019) en een Kip Greyline van 1470 kg geplaatst op 13-08-2023:
16,5 liter per 100km, batterij is leeg na 15min.
Rijdt wel erg prettig, moest onderweg wel veel benzine tanken. Quickcharge met caravan er aan niet kunnen testen, dus resultaat is van volledig lege batterij.

De ervaring van RBH met een Volvo V60 T8 PHEV (287 Kw/390 pk bouwperiode: 2018-2023) en een Hobby De Luxe 540 UL van 1490 kg geplaatst op 13-08-2019:
Na 5 jaar een V60-D6 naar volle tevredenheid gereden te hebben, begin juni dit jaar de overstap gemaakt naar een V60-T8. Wederom een goede combinatie! Met de 1750 kg aan de haak weet de T8 prima raad, geen moment van twijfel gehad. Verbruik, zowel solo als met caravan, iets hoger dan verwacht, met caravan ca. 1:7,5/1,8, maar dat kan nog te maken hebben met de nieuwe auto. De helling bij Luik, maar ook naar de Spaanse grens, is geen enkel probleem, ruim voldoende koppel/trekkracht. Voor mij een goede keuze geweest.

De ervaring van J.T. Bresters met een Volvo V60 T8 PHEV (287 Kw/390 pk bouwperiode: 2018-2023) en een LMC Musica 470 D van 1381 kg geplaatst op 17-09-2021:
Volvo V60 T8 met LMC Musica 470d (1500 kg)
Met deze combinatie naar de Franse Jura geweest. Prima stabiele combinatie. Veel op de cruise control gereden rond de 90 km/uur in de D stand van de automaat. Af en toe bromt de motor wat, waarschijnlijk door iets te laag toerental. Gemiddeld verbruik met caravan was zowel heen als terug 1:9,2. Hiervoor een V90 D4 gehad waarmee ik 1:11 reed met de caravan. Trekkracht en ook acceleratie ruim voldoende om hellingen met 80 tot 90 km/uur op te rijden en snel vrachtwagens in te halen.

De ervaring van Joswal met een Volvo V90 T6 PHEV (315 Kw/428 pk bouwperiode: 2020-2026) en een Kabe Briljant XL van 1435 kg geplaatst op 03-06-2022:
Prettige combinatie waarbij de Volvo goed weg kan met de crvn. De mogelijkheid aan te zetten in 4x4 modus door gebruik te maken van de twin engine wordt gewaardeerd. Verbruik, benzine, is met +/- 12 ltr bij gem. 95 met crvn redelijk maar wat hoger dan met de vorige MB diesel. Verbruik solo ligt dan weer veel lager dan MB wegens batterij.

De ervaring van Eric met een Volvo XC40 T4 PHEV (155 Kw/211 pk bouwperiode: 2020-2023) en een LMC Musica 470 D van 1500 kg geplaatst op 01-08-2021:
Topcombinatie!
Een Volvo XC40 T4 PHEV van 1800 kg met een 1,5 liter 3 cilinder..... en daar achter een caravan van 1500 kg...tja dat klinkt niet alsof je genoeg power zult hebben.
Maar het tegendeel is waar, geen enkele keer het gevoel gehad dat de auto het niet kan doen. Lange stijgingen van 7% zijn geen probleem. De auto rijdt er met 90km/h bij omhoog. Zeer stabiele combinatie.
In Frankrijk zonder problemen 110 km/u op de route de soleil.
Nadelen:
-Kleine tank, met het caravan erachter reed de auto
1 op 8 (normaal in combinatie met accu 1 op 22), met een tankinhoud van 48 liter sta je dus regelmatig aan de pomp. Maar goed je moet er om de 2 a 3 uur toch even uit, dus ik heb het niet als een groot probleem ervaren.
-Met de accu kun je normaal ongeveer 40km rijden met de caravan erachter logischerwijs niet. En laden zit er onderweg niet in (laden tijdens het rijden schiet niet echt op en het verbruik gaat daarmee nog verder omhoog) Maar zoals gezegd ook zonder de elektromotor kan de auto het uitstekend doen!
Voordelen:
-Zeer stabiel weggedrag
-Voldoende vermogen om vlot in te halen, ook bij stijgingspercentages van 7% waar de vrachtwagens moeite hebben schiet je er met deze combinatie zo bij langs.
-Power modus, mocht je toch nog wat extra vermogen willen dan kun je de power modus selecteren en dat maakt werkelijk een verschil!!

De ervaring van senior met een Volvo XC40 T4 PHEV (155 Kw/211 pk bouwperiode: 2020-2023) en een Fendt Bianco 495 SFE Activ van 1553 kg geplaatst op 06-08-2023:
Geweldige combinatie, helaas is het verbruik wel heel erg hoog....14,5 liter op 100 km.
en inderdaad is de brandstoftank klein,zodat je vaak moet tanken.
Onze reis naar spanje verliep goed en veilig, geen geslinger of andere gekke dingen, de caravan hangt stabiel achter de volvo.
Soms is het oppassen want je rijd snel 115-120, en dat heb je dan niet in de gaten.

De ervaring van Gerard met een Volvo XC40 T4 PHEV [fuel] (95 Kw/129 pk bouwperiode: 2020-2023) en een Sprite Europa 495 van 1450 kg geplaatst op 13-11-2023:
De keuze was Volvo XC40 T4 of T5. Gekozen voor de T4 met 209 pk en ruim voldoende koppel. Gereden in de heuvels van de Duitse Eifel en al snel bleek dat elektrisch rijden met de caravan een utopie was. Solo redelijk, al houdt de accu het na 25 km voor gezien. Met caravan nog geen 15 km en dan moet je geen heuveltjes achter elkaar tegenkomen. Op benzine trekt de motor redelijk, maar ook niet meer dan dat. Nu is er een “Charge” stand, waarbij de accu weer oplaadt. Helaas, deze stand werkt NIET in heuvelachtig terrein. Volvo klantenservice wist het niet en een techneut belde later terug. Verm. moet de motor teveel kracht ontwikkelen en daarom werkt deze optie niet. Gevraagd om een upgrade naar T5, maar daar doen ze bij Volvo niet aan. Wel voor de T5, niet voor de 4. Al met al een redelijke caravantrekker, maar verwacht geen wonderen en reken vooral niet op elektrische ondersteuning. Verbruik solo 1:12, met caravan 1:7. Niet in heuvelachtig terrein, want dan is het verbruik onbekend omdat de boordcomputer niet verder gaat dan 25L/100 km. Dit verbruik wordt solo in de heuvels al gehaald, laat staan wat het verbruik met caravan is. Op vlakke wegen is de combinatie erg stabiel, mede door het hoge gewicht van de Volvo. Gemiddeld 95 km/h op de cruise is goed te doen en inhalen op alleen benzine gaat goed. Dezelfde snelheid in de heuvels is niet vol te houden, de motor jankt dan naar 4500 toeren en meer en knalde twee keer het rode gebied van de toerenteller in.

De ervaring van Frans met een Volvo XC40 T5 PHEV (193 Kw/262 pk bouwperiode: 2019-2023) en een Eriba Feeling 470 van 1210 kg geplaatst op 03-10-2020:
Met deze combinatie op en neer gereden naar Annecy. Zeer goed bevallen, de auto is zwaar en erg stabiel met deze caravan. De 3 cilinder kan het span makkelijk trekken. Gemiddeld 85 km op de cruisecontrol gereden met een gemiddeld verbruik van 9 L/100 km.

De ervaring van Nico met een Volvo XC40 T5 PHEV (193 Kw/262 pk bouwperiode: 2019-2023) en een Hobby De Luxe 490 KMF van 1400 kg geplaatst op 29-07-2021:
De Volvo is een top trekker, rijdt zeer vlot,zeer stabiel ook bij hogere snelheid. We trekken een hobby 490 kmf van ong. 1400kg beladen gewicht. cruisecontrol op 105 wat ong 100km/h in werkelijkheid is. Vrachtwagens zijn zeer vlot in te halen. Verbruik tussen de 11 à 12 l, nadeel is de kleine tank.

De ervaring van Jos met een Volvo XC40 T5 PHEV (193 Kw/262 pk bouwperiode: 2019-2023) en een Fendt Bianco 465 SGE Activ van 1553 kg geplaatst op 11-10-2021:
Caravan Fendt Bianco 465 sge active met verzwaarde as van 1700 kg.
E bikes voorop caravan , sticker 100 km voor Duitsland en kogeldruk 85 kg.
Nieuwe volvoxc40-hybrid T5 180 pk, trekvermogen 1800 kg , Advies anwb 1710 kg volgens test in KCK.
Vakantie naar Sardinië via Livorno/Olbia september 2021, totaal 4.460 kilometers .
Snelheid autobahn Duitsland maximaal 90/95 kmpu op voortreffelijke adaptieve cruise controle zeer ontspannen rijden met de snellere vrachtwagens mee, fantastische trekauto met overmacht en een verbruik van 11 liter op 100 kilometer.
Bergritten waarbij in de afdalingen veel energie in de accu's terug gewonnen wordt soms met gebruik van de B stand in de automaat.
Deze energie benut tijdens file rijden en in de bebouwde kom.
Tijdens de gehele vakantie ontspannen gereden in de Volvo .
Advies mijnerzijds om geen snelheden boven de 95 kmpu na te streven omdat de combinatie enigszins gaat pendelen bij passeren vrachtwagens en zijwind .
Na een Ford Kuga diesel en een Kuga benzine gereden te hebben een bijzonder goede ervaring met de drie cylinder Volvo CX40 Hybrid T5

De ervaring van Peter met een Volvo XC40 T5 PHEV (193 Kw/262 pk bouwperiode: 2019-2023) en een Elddis Affinity 520 van 1350 kg geplaatst op 02-11-2023:
Na positieve ervaringen met een Volvo xc60 D4, xc40 T4 nu sinds een half jaar een xc40 T5 in bezit. Met deze uitvoering en een Elddis 520 nu ongeveer 9000km ervaring opgedaan. De laatste reis was 9 weken door Spanje. Baskenland, Midden Spanje en langs de kust via Marbella en Calp weer terug naar Nederland. In Baskenland schrokken we we even van het gebruik, maar de hellingen van ongeveer 6% waren lang en we hadden veel tegenwind. Gelukkig waren er genoeg benzinepompen, want de tankinhoud is maar 48 liter. De sanitair stops combineerden we meestal met een tankbeurt. De reis door Spanje was in totaal 7400km en het gemiddelde kwam op 10.6 l/100km Alleen de diesel was wat zuiniger in het verleden. Wij vonden dit netjes en de snelheid was meestal rond de 95 km p/u. In Santiago de Compostella was de camping zeer stijl. Uit stilstand wegrijden was geen issue en bovenin de terassencamping hebben we vele andere voertuigen met stinkende koppelingen geroken. Veel koppel en kracht. Het grootste voordeel van de T5 vind ik de B-stand. In de afdalingen konden we gewoon op de motor afremmen en hoefden we maar zelden bij te remmen. Echt anders dan bij de t4. De accu bleef door de vele afdalingen goed op peil. Ook de vering is van de T5 steviger, waardoor we niet een slingering gehad hebben tijdens de reis. Wij zijn er erg blij mee en het koppel evenaard de diesel.

De ervaring van Paul met een Volvo XC40 T5 PHEV [fuel] (132 Kw/180 pk bouwperiode: 2019-2023) en een Adria Adora 512/522 UP van 1616 kg geplaatst op 14-10-2021:
De auto heeft inderdaad behoorlijk overwicht (niet overgewicht!) op de caravan. Je kunt snel (veel) te hard rijden. Tot nu toe reden we maximaal hellingen van 5-6% en dat was geen enkel probleem; zelfs in cruisecontrol konden we heel makkelijk de ingestelde snelheid handhaven zonder dat de toeren enorm opliepen.
Wij rijden met deze combinatie maximaal 90 km per uur, en het liefst zelfs maar 85. Dan ligt de caravan zeer solide achter de auto. De combinatie is wel wat zijwind-gevoelig, maar dat komt denk ik ook doordat de Volvo uit zichzelf al zijwind-gevoelig is.
Als kogeldruk houden we 85-90 kilo maximaal aan. De Volvo kan, met de Volvo-eigen trekhaak tot 110 kilo gewicht op de trekhaak hebben.
Wij hebben 2 e-bikes zonder accu op de dissel en in de disselkast 2 lichtgewicht gasflessen met ieder 10 kg gas.
Het reservewiel hebben we middels een ALKO wieldrager onder de caravan, net achter de as laten monteren.
De watertank die links-voorin ligt laten we leeg. Op het dak is een airco gemonteerd, ook achter de as.
Verder laden we veel in de auto, ik denk dat we, inclusief 2 personen, zo’n 300 - 325 kg in de auto hebben. Daarmee heeft de auto een goed overgewicht op de caravan.
Verder is belangrijk om te melden dat we de Volvo hebben getuned met de Polestar software. Dit geeft meer 14 PK en 15 Nm meer (totalen zijn nu 194 PK en 280 Nm). De maximum trekkracht krijgen we nu bij 3000 toeren.
Met de caravan rijden we standaard in de ‘Polestar stand’ van de motor.
Voor wat betreft het verbruik zien we dat we tot nu toe dat we ongeveer 1 op 12 rijden. Dit op de route van Nederland naar de kust van noord-oost Spanje.
Voor ons is dit een prima combinatie, wil je liever 100 km of 110 km per uur rijden dan zou ik een zwaardere auto voorstellen. Bij deze snelheden voelen wij ons minder prettig; hoewel het motorisch zeker zou kunnen.

De ervaring van Gerard met een Volvo XC60 T6 PHEV (251 Kw/341 pk bouwperiode: 2020-2021) en een Hobby De Luxe 455 UF van 1300 kg geplaatst op 04-01-2023:
Ik was erg benieuwd hoe de auto zich gedroeg met de caravan. Natuurlijk kan ie m trekken. Met een max trekgewicht van 2150 kg moet een caravan van bijna 1400 kilo natuurlijk geen probleem zijn. Nou, dat is het ook niet! Wat een kracht. Ongelofelijk.
Weegbrug: In een dorpje in Duitsland (Schwarzach am Main, camping Mainblick, Stadtschwarzacherstr, gratis!) was vlak bij de overnachtingscamping een weegbrug in het dorp. We zijn er even op geweest. De combi woog 4100 kilo, de caravan 1300 op de as. Auto inc kogeldruk en ons tweetjes dus 2800 kilo. Fijn te weten dat ik niet te zwaar was.
De auto rijdt weg op stroom. Ondanks de slechts nog geen 100 pk van de elektromotor rijdt ie gewoon op stroom weg. Op de snelweg de cruise op 100, zonder problemen. Versnellen om even ergens voorbij te gaan, geen enkel probleem. De beruchte helling bij Luik is niet meer berucht. Gewoon versnellen, en makkelijk met 120 omhoog. Ik rij stevig door met de caravan, en dat kan dan ook. In Frankrijk lekker binnendoor gereden, dus geen tolweg. Bij rotondes gaat de auto over op stroom, remt af op de elektromotor (regenereert dus stroom) dat weer gebruikt wordt bij het wegrijden. Geweldig, en zuiniger! In de file rijdt de auto ook veelal op stroom, wat comfortabel is, en wat brandstof scheelt.
Later in het jaar in Bosnië geweest met de caravan. Veel snelweg, maar ook in de hitte (46 graden!) binnendoor. Geen enkel probleem ervaren. Haarspeldbochten in de bergen, geen issue. Bergen afdalen is geweldig, want in B regenereert de auto stroom, en hij remt hard genoeg om niet te snel te gaan maar niet hard genoeg om de oplooprem erin te laten komen. Super!
Daar waar ik met mijn V60 CC 1 op 7,5 reed op vakanties, haal ik nu met een vlottere rijstijl 1 op 8,8 over de gehele vakantie. Ik heb op de camping wel wat geladen, gewoon aan de campingstroom met 220 v. Prima te doen. (ja, ik heb dat bij de campingbaas gemeld en ik heb het betaald).
Daar waar ik voorheen terug moest schakelen bij lange afdalingen om op de motor te remmen, hoeft dat nu niet meer. Het regeneratief remmen in B levert voldoende vertraging op. En stroom! Daardoor ook op de camping op stroom rijden en manoeuvreren. Super!
Conclusie: Fantastisch. Niet doorzakken (geen luchtvering), stabiel, snel, comfortabel. Zelf corrigeren met terugschakelen is niet meer nodig. Op snelheid veelal in 8e versnelling. Nimmer de Powerstand hoeven te gebruiken, maar gewoon 'Hybrid'. Ben benieuwd hoe mijn nieuwe XC60 met 18 kWh accu het gaat doen. Nog zuiniger? In ieder geval heeft ie nog meer koppel! Afwachten.

De ervaring van Brio met een Volvo XC60 T6 PHEV (257 Kw/350 pk bouwperiode: v.a. 2022) en een Fendt Bianco 445 SFB Activ van 1477 kg geplaatst op 03-08-2023:
Sublieme combi. De Fendt met optioneel zwaardere aslast, tot 1700 kg bepakt achter de Volvo rijdt zonder moeite door bergen, steden en over snelwegen. De sterkere electromotor vanaf modeljaar 2022 zorgt ervoor dat in de stad en op binnenwegen alles electrisch gereden kan worden. Totdat de accu leeg is. Ongeveer 35 km actieradius met caravan. Houdt daarna rekening met een stevig vebruik van 17l per 100km. De auto heeft, in tegenstelling tot wat de folder claimt, geen 71 liter tank. Maximaal 350 tot 400 kilometer op een tank met caravan erachter. Was voor mij een tegenvaller na altijd met diesels getrokken te hebben. Hoe dan ook, qua rijden doet de T6 phev niet onder voor de 6 cyl diesel die ik hiervoor als trekker had. De combi is stabiel, zeker en snel. Ik heb op de auto wel de optionele luchtvering gekozen, dat rijdt met caravan altijd beter.

De ervaring van Gerard met een Volvo XC60 T6 PHEV (257 Kw/350 pk bouwperiode: v.a. 2022) en een Hobby De Luxe 455 UF van 1287 kg geplaatst op 29-08-2023:
Sinds een half jaar in bezit van een XC60 T6 met 18kWh accu. Het enige verschil met mijn vorige XC60 is de accu, die groeide van 10.8 naar 18 kWh. Daarmee kreeg ik 10 pk en 60 NM extra. Nu dus 350 pk en 659 Nm.
Een retour naar Portugal met de caravan. Onze dochter trouwde daar deze zomer. Onze zoon en schoondochter hebben bijna de hele reis in konvooi met ons meegereden, met een V60 T6 en ook een caravan.
De auto zit met onze 1400 kilo zware caravan nog lang niet aan zijn max. Hij mag 2250 kilo trekken, en ik twijfel er niet aan dat dat goed gaat ook. De auto rijdt comfortabel met de caravan, het is stil, de 8e versnelling wordt zeer veelvuldig gebruikt, en zo nu en dan rijdt de combi ook gewoon op stroom. (denk aan rotondes, tolpoortjes en bijvoorbeeld binnensteden). Ik heb onderweg erg weinig geladen. Soms een enkele keer op een camping, maar dat is te verwaarlozen.
Ik ben een vlotte rijder met de caravan, en dat zie je terug in het verbruik. Dat is niet erg, ik hou er niet van om met 90 naar Portugal te rijden. Is een persoonlijke keuze, ik heb het hogere verbruik er voor over. (voordat er commentaar op komt). Het overall verbruik heen en weer, inclusief enkele solo-tochtjes kwam uit op 1 op 7.9. Daarbij opgemerkt dat ik 100 km/u in NL, B, E en P rijd, en 110 in F. Vlot dus.
Opvallend trouwens dat het verbruik van de V60 T6 van onze zoon iets hoger was. Wellicht een lagere auto dus meer weerstand van de caravan, en/of een 100 kilo zwaardere caravan.
Off road.
Voor de bruiloft overnachtten we in een B&B in de buurt van de trouwerij, die alleen bereikbaar was via een onverharde weg, met soms 20% hellingen. Ik was ontzettend blij met de AWD-stand. De brandstofmotor op de voorwielen, de elektromotor op de achterwielen. Een ongekend samenspel, geen slippende wielen, gewoon steady omhoog en naar beneden. Fantastisch!
Geen last van doorzakken (auto kofferbak halfvol en kogeldruk 85 kilo) met de standaard vering, geen last van slingeren.
Kortom, een zeer fijne reisauto, een fantastische trekauto en als klap op de vuurpijl; één van de veiligste auto's van dit moment.

De ervaring van Hans met een Volvo XC60 T6 PHEV (257 Kw/350 pk bouwperiode: v.a. 2022) en een Fendt Saphir 495 SFB van 1533 kg geplaatst op 22-06-2026:
Sinds kort de nieuwe model volvo xc60 t6 4x4 uit 2026 aangeschaft. Hiervoor een getunde vw Tiguan 2.0 l 4x4 gehad met 260 pk en 420 nm trekkracht. De caravan erachter is een Fendt 495 van gewogen 1630 kilo. Was de tiguan al een trekbeest, is de volvo ruim een klasse beter. Wat een beest van een trekauto is dit ! Met 350 pk en 660 nm !! trekkracht overklast hij de Tiguan op elk gebied.Ook een grote plus is de 71 l grote brandstof tank wat tesamen met de 70 km electrisch een groot rijbereik geeft !
Net terug van een tocht uit de eifel en Luxemburg iedere heuvel wordt met gemak gereden en in de automatische B stand ( one pedal drive stand )genereerd hij stroom retour naar de batterijen zogauw je het gaspendaal loslaat en remt de auto af .Ook de combinatie van ingeven in google maps van je bestemming en automatische
samenwerking met motormanagement zodat de auto zelf regelt wanneer het beter is electrisch te rijden of over te gaan op benzine is fantatisch en beperkt het verbruik behoorlijk.(van Kyllburg naar Blerick ongeveer 260 km was het verbruik 1 op 10.1 liter !!)
Ik kan deze trekauto aan een ieder met een forse caravan aanbevelen !

De ervaring van RBH met een Volvo XC60 T8 PHEV (335 Kw/456 pk bouwperiode: v.a. 2022) en een Knaus Sudwind 540 UE van 1550 kg geplaatst op 23-08-2023:
Begin dit jaar overgestapt vanuit V60-T8 (2019) naar nieuwe XC-60-T8. Op advies gekozen voor optionele luchtvering. Zonder caravan al een verbetering, met caravan een verademing. Oneffenheden worden veel soepeler doorgegeven waardoor het geheel rustig rijdt. Hemelvaart/Pinksteren naar Zuid Duitsland geweest, in de recente zomervakantie naar Spanje. Ondanks de zware caravan een probleemloze combi, waarmee flink doorgereden kan worden. Dat gaat zeker ten koste van het verbruik.... 80-90 km/h geeft een acceptabele 1:7,5/1:8, bij hogere snelheden loopt het verbruik snel op naar 1:6. XC-60 is voorzien van het grotere accupakket, waardoor er een flink stuk elektrisch gereden kan worden. Hierdoor kan je 's morgens geruislozer weg van een Overnachtingscamping. In bergachtig gebied meestal in de 4WD modus gereden en de accu's laten opladen. In vergelijk V60-T8 met dezelfde caravan is de keuze niet moeilijk, de XC-60! Vermogen/kracht en snelheid in overvloed.

De ervaring van Frans met een Volvo XC60 T8 PHEV (335 Kw/456 pk bouwperiode: v.a. 2022) en een Kip Isa White 49 TEB van 1550 kg geplaatst op 08-04-2026:
Mijn vorige XC60 T8 heb ik na 8 jaar trouwe dienst begin dit jaar ingeruild voor het 2026 model, naar verwachting ongeveer hetzelfde, maar in werkelijkheid een sterk ge-update auto. Veel meer elektrisch vermogen, elektrische actieradius solo verdubbeld naar 70 tot 75 km. Een verbetering is ook de 71-litertank voor E5 benzine tijdens lange caravanreizen. Onderhuids is er gevoelsmatig heel veel geoptimaliseerd door onder andere een nieuwe CISG; dit is een extra elektromotor/startmotor/generator op de brandstofmotor, die met sterk verbeterde software zorgt voor een naadloos samenspel tussen elektro- en brandstofmotor en waarmee de 8-versnellingsbak bij het schakelen optimaal wordt gesynchroniseerd: schakelen gaat snel, schokvrij en stil.
Met 456 pk en 709 Nm is over het trekken van onze Kip (gewogen 1650 kg inclusief 95 kg kogeldruk) weinig nieuws te melden. Onderweg op een lange Europareis is één aspect van deze auto het vermelden waard, namelijk de voor een PHEV redelijk unieke one-pedal drive, die normaal is voorbehouden aan pure EV’s. Met de juiste settings op het control panel van de T8 PHEV wordt met de versnellingsbak in stand B regeneratief de combinatie krachtig afgeremd tot zo nodig stilstand. Door slechts liften van je rechtervoet kan de snelheid bergaf worden gecontroleerd. De caravanremmen komen dankzij het ARC remcontrolesysteem normaal gesproken alleen in actie bij gebruik van het rempedaal voor de schijfremmen van de auto en niet reeds bij het oplichten van de remlichten tijdens het regeneratief remmen of bij gebruik van cruise control. Het berijden van steile bergroutes in Andalusië gaat volledig gecontroleerd, alsof je met een vrachtwagen met Telma-rem onderweg bent, een ongelofelijke ervaring!
Bergop file rijden op steile wegen is met AWD al even simpel: gaspedaal ietsje liften en weer gas geven. Bij het wegrijden uit stilstand is er onmiddellijke respons van de elektromotor op de achteras. Vlakke weg of 20% helling maakt geen wezenlijk verschil.
Na 4000 km onderweg met caravan verbaast de auto nog steeds door raffinement. De mogelijkheid van one-pedal drive is grandioos voor caravanrijders, zeker i.c.m. het door Volvo gekozen hybride concept. Het werkt verslavend. Dit geldt wellicht ook voor de T6 PHEV AWD.
Selecteer een auto voor een trekkrachtberekening.
Welke auto's en caravans zijn het meest populair op Caravantrekker?
Lees wat klanten van Caravantrekker vinden na de aankoop van het uitgebreide Trekrapport.
Of bekijk de Caravantrekker reviews op Google.

Alle wet- en regelgeving die over auto's en caravans bestaat wordt duidelijk uitgelegd.