
De ervaring van Dirk-pieter met een Opel Astra 1.4T (150 pk/110 Kw, bouwperiode: november 2015 - 2019) en een Weinsberg CaraOne 480 EU van 1281 kg geplaatst op 08-10-2026:
Voorheen een astra J met Hobby 455 , op dit moment een astra K 1.4 turbo met deze Hobby, kogeldruk rond de 75 kg, 1 sportfiets voorop en 1 sportfiets achterop. Hobby ligt er met deze belading goed achter. Echt een fijne combinatie.

De ervaring van Tjaart met een Opel Astra Sports Tourer 1.4T Ecoflex (150 pk/110 Kw, bouwperiode: november 2015 - 2019) en een Knaus van 1290 kg geplaatst op 08-10-2026:
Sinds 2 jaar hebben we een Knaus Sudwind 6605 met een max. belading van 1285 kg. Dit is redelijk fors voor onze auto, Opel Astra 1.4 Turbo (125 pk) Innovation Sportstourer, maar pirma te doen. We hebben een deel van onze campingspullen, zoals de zware voortent, maar ook een deel kleding en de bijzet tentjes in de auto incl. 2 volwassenen en drie kinderen, dus de auto is zeker zwaarder dan de caravan en belading. De verdeling is ongeveer 77% volgens de calculatie op deze website. De bekende stijging na Luik was de eerste echte beproeving en ik merkte dat de Astra dat net aan kan, zelfs terug schakelen naar de derde versnelling is noodzakelijk.
Maar prettig voelt dat niet. De rit over lichte stijgingen en dalingen is goed te doen. Bij inhaal acties wordt ook de 110 km/u wel eens aangetikt, daar heeft de Astra geen heel zware moeite mee. gemiddelde snelheid is 95 km/u in de 5e versnelling. Qua toerental rijdt dat het beste.
Het 2e jaar op vakantie met deze combinatie waren we voorbereid, maar toch vallen de zwaardere stijgingen van 5% en meer tegen. In Zuid Duitsland stonden we op een gegeven moment in een file op een redelijke stijging. Het weer was redelijk warm, 30 graden +, dus de Astra had het zwaar in mijn beleving, aar gaf geen krimp en heeft de hele combinatie met vele korte optrek acties, vanwege file rijden, keurig omhoog getrokken.
We gaan wel op zoek naar een zwaardere auto met een sterkere motor. Onze vookeur gaat uit naar een Opel Insignia Sportstourer met een 165 pk/ 250 Nm benzine motor. Zodra we deze hebben aangeschaft, dan schrijf ik een nieuwe review met de Opel Insignia in combinatie met onze Knaus Sudwind.

De ervaring van Roland met een BMW X1 xDrive30e (326 pk/240 Kw, bouwperiode: 2022 - heden) en een TEC Travel King 470 TE van 1300 kg geplaatst op 08-10-2026:
Update : via Elzas , Alpen en via Route Napoleon naar Côte d'Azur. Deze keer gewoon in stand D en de X1 laten beslissen ,met als gevolg 2x met lege accu bij de nieuwe camping aangekomen. Vervelend maar bij de volgende ritten meer opgelet ,zoals bij elke afdaling of komende rotonde alvast regeneratief remmen en soms in de Sport- stand ,maar zeker met nog 10 km tot eindbestemming. Zodat je op de camping electrisch kunt manoeuvreren.

De ervaring van Rinus van Hoof met een Honda CR-V e:PHEV (184 pk/135 Kw, bouwperiode: 2023 - heden) en een Knaus Sudwind 460 EU van 1408 kg geplaatst op 30-09-2026:
Aangeschaft een honda crv ephv 25-7-2026 met 25000 km op de teller nadat ik mijn honda cr 4wd uit 2013 verkocht had omdat hij toch wel duur rijdt met caravan 1-6/7 km per liter en wij onze km op vakantie maken.In september vertrokken naar de vogezen en daarna naar de moesel in Duitsland. Wat een verschil starten met volle accu via de ardennen naar strasbourg en toen naar Koblenz met een gemiddelde van 1ltr per 10km en een caravan die als een huis achter de auto ligt vrachtwagens inhalen berg op easy met ruim 100km per uur dit alles op de normaal modus.vlg jaar naar Spanje kijken hoe dat gaat ben benieuwd

De ervaring van Avang met een Subaru Outback 2.5i aut. (173 pk/127 Kw, bouwperiode: november 2007 - oktober 2009) en een Chateau Caratt 430 TMF van 1100 kg geplaatst op 29-09-2026:
Afgelopen 3 jaar fluitend door de Alpen gereden. Vorig jaar 4000 km via Luzern, Italië en daarna door oost europa gereden zonder enig moment het idee te hebben dat het maximale vermogen nodig was. Extreem steile helling in Zuid Italiaanse campings waren geen probleem. Zelfs met de fiets kwam ik er bijna niet omhoog.
Dankzij 4wd rijden we fluitend weg van modderige kampeerplekken.
Enig nadelig puntje is het brandstofverbruik. Gem rijden we solo 1 op 11. Met caravan gaat dit naar 1 op 8

De ervaring van Erik met een Tesla Model Y Long Range Dual Motor (351 pk/258 Kw, bouwperiode: 2021 - 2025) en een Eriba Touring Triton 430 60-Edition van 1000 kg geplaatst op 28-09-2026:
Voor rijden met een caravan moet je geen haast hebben en in combinatie met een elektrische auto geldt dat zeker. Maar de Tesla doet het perfect als caravantrekker. Elke ca. 170 km laden, wat inmiddels bij de meeste snelladers ook echt snel gaat. Tempo 90-100 km/h, verbruik 27-33 kWh/100 km, beetje afhankelijk van terrein en wind. En de auto voelt de caravan nauwelijks, het rijdt heel makkelijk en ontspannen, altijd vermogen over om bijvoorbeeld snel even in te halen of op te trekken. Het bevalt ons opperbest!

De ervaring van G.Jardin met een Volkswagen ID.4 Pro Performance (204 pk/150 Kw, bouwperiode: 2021 - 2025) en een Kip Shuttle Special 41 EKL van 1150 kg geplaatst op 24-09-2026:
Officieel weegt deze caravan op het kentekenbewijs 875 kg maar daar klopt niets van, gewogen kwam ie op 1150kg, inclusief de lichte vakantiespullen. De zware spullen zoals luifel, gasfles, vouwfiets, water, stoelen e.d. in de auto. Reserveband, krik, tent thuis gelaten. Geen fietsen op de caravan.Officieel mag de VW id.4 slechts 1000 kg trekken maar we hebben geen problemen ervaren, de VW kan dit makkelijk aan. We zijn hier mee naar omg. Sète, Zuid-Frankrijk gereden via Clermond Ferrand. Snelheid op de teller 92 km/uur, GPS 89 km/uur. Vertrokken vanuit Tilburg via Luxemburg naar Nancy via de snelweg, daarna provinciaal naar Langres, Dijon. Chalon S.Saone en dan via Vichy, Clermond Ferrand en dan snelweg A75 (tolbrug bij Millau) naar Cap d’Agde, verbruik 30-40 KW/100 km, 9x laden, 3 dagen, 27 uur rijden (incl.2x boodschappen), 1.320 km, kortom 50 km/uur gemiddeld.Vooraf FastNed en Tesla abonnement afgesloten, in NL ANWB fiche, betaald €210 qua verbruik, 3x af moeten koppelen, 85% geladen bij vertrek en bij aankomst nog ca 35% over, ca 150 km actieradius. Laden 5-90%.
Conclusie: De VW rijdt perfect met caravan maar je bent continu aan het puzzelen waar en wanneer je moet laden. In de praktijk betekende het dat je ca 1-1u15 bezig was per laadbeurt gecombineerd met koffie- en lunchpauze en ‘fruithapje’. ABRP gebruikt maar een ander station inlassen is ons niet gelukt. Ons advies: FastNed met Tesla (goedkoopst!) is de beste oplossing met zo min mogelijk afkoppelen. Rond het middaguur/lunchpauze wil iedereen laden dus beter vroeger of later plannen! Bij Tesla moet je snelweg af dus tijdverlies, bij FastNed vaak niet. Met onze VW Golf Sportsvan benzine waren we vorig jaar 22 uur onderweg in 2,5 dag via dezelfde route, reden 1:8,2 met 97 km/uur op GPS en zouden nu €120 meer kwijt zijn aan benzine….Mijn partner zou direct weer voor de benzineauto kiezen, ik prefereer de VW zie.4.

De ervaring van Erik van de Scheur met een Renault Austral hybrid 200 (200 pk/147 Kw, bouwperiode: 2022 - heden) en een Knaus Sudwind 500 FSK van 1430 kg geplaatst op 21-09-2026:
Nog op de valreep van de introductie pseudoheffing een benzineauto kunnen bestellen. Helaas binnen het leasebudget weinig keus met minimaal 1500kg trekgewicht. Keuze op deze Renault Austral is gevallen i.v.m. de sfeer in de auto en het leeggewicht van circa 1500kg. Daarnaast had ik hiervoor een Qashqai en die beviel solo prima, dus leek me de Renault een passende vervanger. Bij aflevering bleek dat de auto inmiddels op kenteken 1600kg mag trekken.
4 dagen na ophalen bij de dealer gelijk naar de Ardeche met de caravan. Omdat de auto maar 205nm koppel heeft, toch enigszins sceptisch de route via Luik genomen. Dat bleek ongegrond, de auto trekt de caravan prima omhoog. Wel schreeuwt de benzinemotor het dan uit. Bergje op gaat prima, maar het geluid aan boord is dan niet echt prettig (solo wel rustig). Dat is eigenlijk jammer, want verder trekt de auto de caravan prima, de auto heeft prima zetels, is comfortabel ingericht en behoorlijk stabiel, ook met wind.
Verbruik niet echt bijgehouden, maar volgens de boordcomputer lag het met caravan rond de 1 op 10. Vind ik nog best netjes, de Qashqai verbruikte 1 op 7. Veel op cruise control gereden, ik houd dan circa 94 km/h op de teller aan zodat ik vrachtauto's net voor blijf.
Zou ik de Austral Hybrid aanbevelen? Als je af en toe een keer met de caravan naar het buitenland gaat, prima te doen. Wil je vaak en ver weg, zou ik voor het comfort naar een andere auto kijken.

De ervaring van PF met een Mazda CX-60 e-SkyActive PHEV (328 pk/241 Kw, bouwperiode: 2022 - heden) en een Fendt Bianco 465 SFB Selection van 1500 kg geplaatst op 20-09-2026:
Met de CX60 naar Portugal geweest de caravan tot 1600 kg geladen.
De Mazda in de towing stand gezet en de accu op 30% gehouden. De auto had geen enkele moeite met de caravan het verbruik was gemiddeld 11 liter bij een gemiddelde snelheid van 90 km per uur.
We hadden ondanks de kogeldruk van 90 kg last van zuiging van bussen en vrachtwagens dit komt volgens mij door de toyo banden die nogal een slappe wang hebben.

De ervaring van Ruud Mastenbroek met een Honda CR-V e:PHEV (184 pk/135 Kw, bouwperiode: 2023 - heden) en een Knaus Sport 500 EU van 1300 kg geplaatst op 15-09-2026:
Daar is hij dan de eerste gebruikerservaring met een Honda CRV e:PHEV 2025. De caravan een Knaus Sport Silverselection 500 EU beladen met twee volle gasflessen, kleding, stoelen tafel, boodschappen enz. Gewicht caravan rond de 1450 kilo auto vol beladen met tent, stokken, compressor koelbox, cadac bbq 2 personen en hond dit zal ongeveer 150 kilo zijn. Totale combinatie zal rond de 3450 kilo zijn De Honda heeft diverse rijmodus waaronder een Tow mode omdat de fabrikant dit adviseert het grootste gedeelte in deze modus gereden. Wat doet deze modus met de motor hij zorgt dat het toerental van de auto bij zware belasting zoals heuvels optimaal is zodat je altijd over genoeg vermogen beschikt ook bergop was het mogelijk om voldoende te versnellen. Het inhalen van vrachtwagens bergop ging heel makkelijk en je hebt genoeg vermogen over. Nooit het gevoel gehad dat je tekort kwam. Het nadeel van deze Tow mode is dat de motor veel toeren maakt in het begin is dit storend maar na een paar honderd kilometer begin je eraan te wennen. Op vlakke wegen zou je de normale modus kunnen gebruiken deze is veel rustiger en schakeld tussen de elektromotor en benzinemotor of deze modus teveel van de elektromotor vraagd weet ik niet maar Honda adviseert om dit niet te doen. In de Tow mode springt de elektromotor bij zware belasting erbij, dit gebeurt niet in de normale stand.
Stabiliteit van de Honda is buitengewoon nooit het gevoel gehad dat hij onstabiel aanvoelde. Kruissnelheid wat ik meestal rijd is rond de 90 eigenlijk rijdt is nooit harder met deze combinatie maar ook rond de 100 kilometer is hij nog steeds stabiel en ligt hij rustig achter de auto.
Verbruik ja dat is een heel ander verhaal dit is vrij fors een gemiddelde van 7.5 liter per 100 kilometer. Bergop gaat dit naar 6 liter maar gezien het gewicht van de combinatie zal het wel aanvaardbaar zijn.
Overal ben ik zeer tevreden over de Honda het rijcomfort de uitrusting alles straalt degelijkheid uit.
Selecteer een auto voor een trekkrachtberekening.

Hoe wordt het maximaal trekgewicht bepaald en waarom zijn er zulke grote verschillen?

Lees de beoordelingen van gebruikers die het Trekadvies hebben gekocht.