Caravantrekker.nl

Ervaringen : Gotthardpas of tunnel

Fterhaar vraagt op 24 augustus 2011:

Iedere vakantieganger wil DOOR de Gotthard en geeft daaraan geld uit. Ik wil er juist OVER. Er stond een wachtrij van anderhalf uur voor de tunnel en tot mijn grote verbazing reed er niet één caravan op de bergpas.
De nieuwe Gotthardpas is gewoon een autoweg met weinig bochten die met 12% omhoog gaat. Sterke caravantrekkers rijden probleemloos met losse auto's (70/80km p.u) mee omhoog. Alleen oppassen bij warm weer voor overbelasting en oververhitting van de koeling/motor.
Minder sterke caravantrekkers kunnen gerust in de tweede versnelling omhoog maar zullen het overige verkeer dan wel ophouden.

De oude Gotthard daarentegen is heerlijk omhoog tokkelen met 20/30km p.u. door een handvol haarspeldbochtjes en over kinderkopjes. Deze weg is nagenoeg leeg en overal kun je stoppen, soms ook tussen de koeien.
Doordat de oude bergweg vanzelf weer overgaat in de nieuwe weg , kom je vanzelf weer tussen het sneller rijdende verkeer.

Daarin schuilt ook het "gevaar" van deze Gotthardpas.
Doordat de nieuwe weg breed en recht is zal menigeen te snel willen afdalen. Bij 12% is dat niet verstandig.
Het rek- en strekspelletje met de caravanrem functioneert dan nauwelijks en de caravanremmen kunnen oververhit raken.

De stijgende en dalende weg kent dus vrij snel rijdend verkeer en dat zal ongetwijfeld een reden zijn dat caravanners niet vaak over de pas rijden. Ervaren caravanners zouden niet anderhalf uur moeten wachten voor de toltunnel, maar gewoon eroverheen en genieten van de natuur. Het is 10 kilometer langer, kost je ruim een half uur extra vergeleken bij een wachtrijvrije tunnel, maar je krijgt er een stuk natuurschoon voor terug.
Mij zien ze dus nooit in de Gotthardtunnel !

Naar laatste bijdrage

Reacties:

Caravantrekker (Menno) antwoordt op 24 augustus 2011:

Voor de Gotthard tunnel betaal je geen aparte tol (er van uitgaande dat je toch al autobahn vignetten hebt).


RobD antwoordt op 24 augustus 2011:

Dit verhaal is al eerder aan de orde geweest.
De pass is goed te rijden zoals aangehaald, ook door de wat 'mindere' combi's.


edwin antwoordt op 24 augustus 2011:

mooi dat we jou niet weer zien voor de tunnel fterhaar. Wat wil je nu bereiken?? dat we allemaal maar achter jou aangaan. Dat jij OVER de berg wilt is jou probleem/beslissing net zoals de keuze over een tolweg of niet. je probeert weer een zinloze discussie op te starten. Mijn inziens zoek je de problemen juist op om OZVER de berg te gaan, je gaf het zelf al aan ( 12%, oververhitte remmen) en daarom gaan "verstandige caravanners" door de tunnel.


RobD antwoordt op 24 augustus 2011:

@Edwin: http://www.caravantrekker.nl/vragen/read.php?id=23210
wel geheel lezen a.u.b.


Bert antwoordt op 24 augustus 2011:

Het percentage op de Gotthard is nergens groter dan 9%. Zie http://www.zanibike.net/altimetria/1063/Svizzera/salita_Passo+del+San+Gottardo+-+Airolo.aspx en http://www.zanibike.net/altimetria/1062/Svizzera/salita_Passo+del+San+Gottardo+-+Hospental.aspx.

De Via Tremola is steiler en niet geschikt voor caravans is mijn mening.


Frank antwoordt op 25 augustus 2011:

Bert, de oude is volgens mij toch 12% waarschijnlijk alleen Italiaanse kant zover ik mij de hellingen herinner.
Waarschijnlijk is dat de reden waarom dit op de ANWB kaart staat. Is ook alleen voor liefhebbers die oude. Max. snelheid 30km door de kinderkoppen, wel breed en flink doordraaiende haarspeldbochten. Door lage snelheid volop ruimte om rond te kijken.
Bert, de nieuwe zou wel eens geen 12% kunnen zijn want het ging daarvoor te makkelijk omhoog en jouw grafieken liegen niet.
Het zijn twee tegenpolen die Gotthardpassen. De ene is haast een autoweg omhoog, van de andere krijgen waarschijnlijk veel caravanners spijt. Niet voor niets reed er maar één caravan over de pas en wachtte de rest voor de tunnel. Ik heb ze nu 3x gereden en volgende keer gaan ik eens via de Bernardino.




Fr@ns antwoordt op 25 augustus 2011:

Misschien is de Splügenpass ook nog wel iets voor je, daar heb je (had je vroeger) een hairpin in een tunnel 😉


Waterad antwoordt op 26 augustus 2011:

@Menno
Waar baseer je dat op Menno, dat je geen aparte tol betaald?
Is dit afgelopen jaren veranderd?
Enkele jaren terug betaalde je met de caravan nog iets van 30 euro meen ik en aan italiaanse kant nog meer.


fransvb antwoordt op 26 augustus 2011:

Ik heb google earth eens bestudeerd, lijkt me dat er 2 paswegen zijn: de ene is "gecultiveerd" en is niet extreem steil en dus goed te doen voor caravanners. De andere is de "oude" (met kinderkoppen?) Lijkt ons fantastisch eens in de buurt te gaan kamperen en de boel eens zonder caravan te gaan verkennen.


John antwoordt op 26 augustus 2011:

Bij mijn weten is de Gotthard wegtunnel altijd tollvrij geweest.


joke antwoordt op 26 augustus 2011:

Zolang de tunnel er is rijden wij er al door en nog nooit geld daarvoor betaald, daar koop je immers de autobaanvignetten voor.

Wij kamperen in Tessin en zijn een keer een dagje uit de gotthard opgegaan, gewoon even om te kijken. Ook daar hoef je niet voor te betalen.
Er is veel veranderd bovenop de top, maar de moeite waard om het te doen


Bas antwoordt op 29 augustus 2011:

Ik kom al 20 jaar door en over de Gotthard, maar ik heb nog nooit tol betaald.
De wachttijden zijn daar soms wel lang idd.
De pas is prima te rijden en mooier dan 17 km in een donkere tunnel.
Als je op de pas last krijgt van een te warme motor is, of je auto te licht, of je moet je moter eens na laten kijken.
Naar beneden geldt het zelfde als op alle andere bergwegen.
Bovenaan met een lage versnelling beginnen en niet bang zijn om flink toeren te maken, zodat je zoveel mogelijk op de motor afremd.
Er zitten lange stukken in de afdalling. Dus als je twijfelt gewoon even stoppen en controleren of de remmen van de caravan niet te warm worden.
En niet zenuwachtig worden als er een aantal auto's achter je zitten, die meer haast hebben dan jij.
Ik ben er deze zomer nog over de Gotthard gegaan met een Sterckeman van 1200kg. Geen enkel probleem.


Reageren kan niet meer!

Terug naar het overzicht van vragen

Trekadvies

Selecteer een auto voor een trekkrachtberekening.

Optioneel

Informatie

Veel antwoorden op vragen zijn te vinden via het informatie overzicht.

Onderwerpen

Genuanceerd advies

Het oordeel over een combinatie in één conclusie samenvatten is lastig. Het vraagt een veel genuanceerder advies. Vandaar dat het vernieuwde Trekrapport een E-book is met zo'n 30 pagina's vol met informatie.

Wet- en regelgeving

Alle wet- en regelgeving die over auto's en caravans bestaat wordt duidelijk uitgelegd.

Gastenboek

Lees de beoordelingen van gebruikers die het Trekadvies hebben gekocht.

 

Adviesrapport

Download het unieke 30 pagina's tellende rapport met een grondige analyse van de prestaties van je auto met caravan.

Wat mag ik trekken?

Check wat je wettelijk mag trekken.

Auto:

Caravan:
(indien bekend)

 

©2025 Caravantrekker