De Vries vraagt op 5 februari 2013:
Goedendag,
Wij zijn sinds 2006 in het bezit van een Dometic B2100 dakairco.
Nadat de airco twee weken en als voor ons gewoon, aan de Adriatischekust haar werk had gedaan, nam de koelkapaciteit af en lekte \\
RobD antwoordt op 5 februari 2013:
Lekte? Weet je ook wat er lekte. Is het koelvloeistof of is het condens die ergens binnen dringt.
Als er vloeistof uit de airco lekt neemt inderdaad de capaciteit af. Vergelijk het met de koeling van de motor.
Fred antwoordt op 5 februari 2013:
Lees dit draadje eens door.
http://www.caravantrekker.nl/vragen/read.php?id=68494
Jan antwoordt op 5 februari 2013:
Wat is eigenlijk je vraag?
@Eric antwoordt op 5 februari 2013:
't Leek meer een vaststelling inderdaad.
Bedankt voor de tip dan maar? 😉
De Vries antwoordt op 5 februari 2013:
Hallo excuus,
Zie net dat het vraagdeel is weggevallen...
Nu leek het i.d een vaststelling.
Wij zijn sinds 2006 in het bezit van een Dometic B2100 dakairco.
Nadat de airco twee weken en als voor ons gewoon, aan de Adriatischekust haar werk had gedaan, nam de koelkapaciteit af en lekte "zij" water wat einde dag heviger werdt. Na het verwijderen van de "binnenkap" ontdekten wij dat dit water smeltwater was afkomstig van twee componenten in de airco. Deze week weer thuis hebben wij de buitenkap verwijderd, de condensors/radiators met een zachte borstel schoongemaakt en de airco weer aangezet. Ik ontdekte hierbij dat de "radiator" direct achter de ventilator, vrij snel ijsaanslag liet zien en de koperenleidingen gekoppeld aan deze "radiator" ook bevroren cq nat werden doordat de leidingen koud werden en de buitentemperatuur hoog.
Ik heb overigens wel het vermoeden dat de ventilator minder vermogen leverde dan voorheen... Dat merkte ik de heenreis in Geiselwind, stond toen op de overnachtingsplaats. Het was circa 30 Gr. En dacht dat ik teveel stroom wegtrok daar de ventilator minder toeren maakte. Mijn buren (NL) hadden dezelfde airco en maakte veel meer toeren.
Is er alvorens ik dit laat nakijken wellicht een specialist die weet wat het euvel kan zijn?
Jan antwoordt op 5 februari 2013:
Het lekken is geen lekken maar condenswater wat geheel natuurlijk is.
Dat condenswater dient netjes afgevoerd te worden maar als dat overlast geeft kan het zijn dat de afvoer verstopt zit oid.
Quirien Sengers antwoordt op 6 februari 2013:
Ik denk dat het probleem zit zoals Jan vermoedt.Ik maak elk jaar de afvoer boven bij de kap schoon
Je staat er soms versteld van wat een rommel/drab er tussen zit.
Water hoort niet binnen te lopen maar op het dak te komen en te verdampen of met een straatje van de caravan af te lopen.
Hopelijk is het dit euvel.
Capaciteit na zes jaar loopt wel terug van de meeste airco's
De Vries antwoordt op 6 februari 2013:
Dank voor uw reacties maar.... De afvoer is vrij.....
Dit is doorgaans het eerste wat men controleert.
RobD antwoordt op 7 februari 2013:
Laat eens meten hoeveel vloeistof er nog inzit.
Jan antwoordt op 7 februari 2013:
Dat koudemidel dien je te wegen en daarvoor moet het systeem leeggehaald te worden. Dit staat (bijna) gelijk aan het servicen.
Het is geen oliepeilen. 😉
John antwoordt op 7 februari 2013:
Wegen, peilen, meten, wat maakt het uit, als er te weinig inzit? Muggenziften.
"De afvoer is vrij..... Dit is doorgaans het eerste wat men controleert."
En wat meteen gemeld had kunnen worden !
Jan antwoordt op 7 februari 2013:
“ Wegen, peilen, meten, wat maakt het uit,”
Hiermee geef je aan dat je geen enkel benul hebt hoe een A/C systeem werkt.
Het zij je vergeven en ik zal het je (proberen) uitleggen.
Wanneer er te weinig koudemiddel in zit dan werkt het systeem gewoon niet meer agv onvoldoende dampdruk. Zit er te weinig is dan is dat dus meteen duidelijk.
Er moet een bepaalde gasdruk aanwezig zijn om het systeem te laten werken.
Ook bij koude lager dan ca. 4graden Celsius zullen de meeste A/C systemen niet meer werken simpelweg omdat het kookpunt van het koelmiddel niet kan worden bereikt. Het wordt dus geen damp of gas meer. Die toestand is vergelijkbaar met butaangas dat bij koude de fles niet meer uitkomt.
Het peilen van een gas zoals bij motorolie is fysiek gewoon niet mogelijk.
De drukmeting geeft geen betrouwbare indicatie van de vulhoeveelheid. Om te weten hoeveel koudemiddel er aanwezig is moet je alle koudemiddel (onder druk) afnemen en het totaal in vloeibare vorm wegen (onder druk).
Muggenziften? Dacht het niet. Er moet niet voor niets stevig geïnvesteerd worden in serviceapparatuur wil je iets kunnen doen aan zo’n systeem.
“ "De afvoer is vrij..... Dit is doorgaans het eerste wat men controleert."
En wat meteen gemeld had kunnen worden !”
Dat die afvoer vrij is geloof ik wel maar dat zegt niets over of het werkelijk ook afgevoerd kan worden. Oftewel, is het afvoer kanaal niet verstopt. Heeft men daar perslucht op gezet of alleen gekeken of het ‘afvoerputje’ wel vrij was maar verder niet. Het is niet onaannemelijk dat afvoerkanalen dichtgeslibd (algengroei) zijn en pas overlopen als er flink afgevoerd moet gaan worden. Spuit perslucht doet vaak wonderen.
Muggenziften? Misschien, maar wijs geworden in de praktijk zijn dit toch zeker zaken waar een professioneel op dergelijk wijze mee omgaat.
Quirien Sengers antwoordt op 7 februari 2013:
Jan, nu je toch op dit forum advies geeft het volgende: vorig jaar merkte ik dat het steeds langer duurde voordat mijn airco aanslaat.
Kan ik hieruit concludere n dat mijn koude middel terug loopt omdat de verdamping dan minder snel opgang komt en hierdoor later aanslaat?
Zat er al toch aan te denken eens goed hierna te laten kijken of met mijn caravandealer te overleggen bij de servicebeurt.
Mijn airco is ook van eind 2006
John antwoordt op 7 februari 2013:
"Hiermee geef je aan dat je geen enkel benul hebt hoe een A/C systeem werkt."
Dat is je eigen aanname? Vooringenomenheid? Of alwetenheid?
Jan, of het nu wegen, peilen of meten is, leeg is leeg en werkt het systeem niet meer. En dat is de kern van de vraag.
Jan antwoordt op 7 februari 2013:
Nee dat is het niet John.
De lekkage van TS is geen lekkage maar condens wat niet goed wordt afgevoerd.
Indien een A/C koudemiddel lekt dan merk je daar niets van omdat het tot een gas verdampt en je geen vloeistof ziet lekken.
Verder meldt TS dat hij wel degelijk werkt want er ontstaat ijs en smeltwater.
Kwestie van goed lezen en vervolgens begrijpen.
En mij is zonneklaar dat jij wat mij betreft op dit terrein onwetend bent. Dat is niet erg, tenslotte is wat je nu weet ook allemaal van anderen geleerd toch? Men komt allemaal onwetend in deze wereld. Zij die kennis absorberen blijken uiteindelijk wijzer dan diegene die overal tegenaan blijven schoppen omdat zij verweten worden onwetend te zijn. Het verzet ertegen is het bewijs ervan. 😉
“ Kan ik hieruit concludere n dat mijn koude middel terug loopt omdat de verdamping dan minder snel opgang komt en hierdoor later aanslaat?”
Elke A/C verliest uiteindelijk koudemiddel, dat is onvermijdelijk. De één sneller dan de ander maar toch.
Jouw conclusie is juist. Hoe minder koudemiddel hoe minder dampdruk uiteindelijk, net als een gasfles die leegraakt.
Een A/C dient jaarlijks een servicebeurt te genieten wil je een onbezorgd werking ervaren.
Eéns in de twee jaar lijkt mij voldoende mits jaarlijks frequent gebruikt.
John antwoordt op 7 februari 2013:
"Kwestie van goed lezen en vervolgens begrijpen."
Is er ergens iemand die heeft beweert dat het geen condens was?
Je snapt de kern nog steeds niet: LEEG IS LEEG !! Of het nu peilen, meten of wegen is. Voor jouw info: gas is te peilen,(niet met een peilstokje) te wegen en te meten😉😉
Iedereen die ooit een handmatige airco in zijn auto heeft gehad weet dat het koelmiddel afneemt. Zeker na een langdurige niet gebruiken (b.v. winter)
De Vries antwoordt op 20 februari 2013:
Hallo,
Dank voor uw reacties.
Ik heb echter nog geen van de reageerders zien ingaan op de ventilator.
Deze heeft mijn inziens echt minder capaciteit dan eerder.
Kan het zijn dat als hij zijn koude lucht niet goed afvoert uiteindelijk ook bevriest? Doordat de temp langzaam afkoelt ben je alk snel geneigd de airco kouder te zetten.
Wederom dank,
De Vries
Quirien Sengers antwoordt op 21 februari 2013:
Ik geef maar een suggestie .
Kan het zijn dat het lager van de ventilator niet helemaal goed meer is?
Hierdoor zou meer wrijving kunnen ontstaan waardoor de ventilator langzamer loopt
Ik neem aan dat je diverse snelheids instellingen hebt vergeleken met je buurman op de camping?
De vries antwoordt op 23 februari 2013:
Jazeker!
Deze heeft i.d.minder vermogen.
Was voor het euvel goed.
Betreft Dometic B2200
Reageren kan niet meer!
Selecteer een auto voor een trekkrachtberekening.
Veel antwoorden op vragen zijn te vinden via het informatie overzicht.
Onderwerpen
Alle wet- en regelgeving die over auto's en caravans bestaat wordt duidelijk uitgelegd.
Lees de beoordelingen van gebruikers die het Trekadvies hebben gekocht.