Frans vraagt op 27 maart 2016:
Zijn er bezoekers met recente ervaringen met een correct ingebouwde ALKO Mammut M
Erwin antwoordt op 27 maart 2016:
Enkele dagen geleden is mijn Alko mammut gemonteerd en wel afgeleverd op mijn nieuwe caravan. Mover is direct op chassis gemonteerd.
In welke ervaring ben je geïnteresseerd?
Frans antwoordt op 27 maart 2016:
Het gaat om ervaringen met dezelfde bovenbouw configuratie, geplaatst vóór de as. Eigenlijk ben ik geïnteresseerd in het totale spectrum met nadruk op betrouwbaarheidservaringen met motoren en afstandsbediening (simpelweg het functioneren tijdens bedrijfsklaar maken en tijdens het rijden via de ab).
Verder indicaties voor
• Prestaties i.r.t. accu-type (zowel gebruiksduur, als hellingen bij bepaalde caravanmassa)
• Prestaties i.r.t. accutoestand (wanneer je bijvoorbeeld veel onderweg bent en met niet optimaal geladen accu te werk gaat)
• Prestaties ab-voeding
• Prestaties i.r.t. kabellengte
• Manoeuvreerbaarheid (soft start etc)
• Eventuele wijzigingen van modellen 2015 of 2016 t.o.v. oudere jaargangen
Pieter antwoordt op 30 maart 2016:
In 2011 een Alko Mammut bovenbouw voor de wielen onder mijn Swift (max 1650 Kg) gebouwd. Motorkabels NIET ingekort. Bij normaal gebruik geen problemen, maar tijdens een vakantie in Frankrijk op een sompig terrein deed zich het volgende voor:
Wat tegenvalt is dat als het ook maar even zwaar wordt de afstandsbediening een piepje geeft en de led “ACCUTOESTAND VOEDINGSACCU AANDRIJVINGEN” knippert. Na enig manoeuvreren gaat zelfs de led “MAXIMALE TEMPERATUUR AANDRIJVINGEN BEREIKT” branden en stopt de mover. De accu is vol opgeladen, op de display in de caravan 13 Volt. Getracht te beredeneren wat er aan de hand is. Heb ik een te zwakke of een verkeerd soort accu in mijn caravan? (ZAP accu C20 100 Ah, semi tractie). Is de mover van een generatie met zeer strenge veiligheidsmarges? Of stel ik te hoge eisen?
Contact met Alko, zij stellen: de accu is de oorzaak. Deze laten testen bij Centurion. Accu is niet van een topmerk, maar voldoet aan de eisen. Bij belasting zakt hij naar 11 Volt bij 180 Amp. Alko vraagt maximaal 120 Amp en dan is de spanning dus hoger dan 11 Volt. De mover is ook niet in staat een stoepje van 4 cm te nemen (staat in de reclame van Alko). Toen bij wijze van proef een door Centurion geadviseerde (dure) accu gemonteerd. Caravan neemt het 4 cm hoge stoepje nu ook niet. Dus eigen accu in orde. Motorkabels allen met ca 2 meter ingekort. Nu blijft er kennelijk wel voldoende spanning over aan de motor (daar wordt het gemeten) en neemt hij het 4 cm stoepje wel. Conclusie: de Alko Mammut van de generatie die ik heb heeft te dunne motorkabels (of te lange). Ik heb vernomen dat de nieuwere generaties dikkere kabels hebben. Overigens, na inkorten geen problemen meer en de mover werkt vlekkeloos. Alleen de afstandsbediening lust wel een paar batterijtjes, dus altijd een setje reserve bij de hand.
JT® antwoordt op 30 maart 2016:
In 2012 schreef ik in een ander draadje onderstaand bericht, doe er uw voordeel mee:
Van: JT®
Datum: 29 October 2012 om 15:53
Ik heb een model 2012 onder de cv.
Deze is er in febr jl onder gemonteerd en hij werkt perfect. Toen zijn de batterijen in de afstandsbediening gegaan , veel gebruikt in de vakantie. Afst.bed. weggelegd (in huis) met batterijen erin en vanmorgen aan het moveren geweest omdat water nog uit de wc moest. Alles werkt prima, na ruim 8 maanden nog geen lege batterijen.
In de vakantie diverse zeer steile hellingen "uitgedaagd" en het ging zonder enig probleem.
Ik ben zeer tevreden.
Waar ik wel op wil wijzen is de diktes van de kabels. In de oude modellen schijnen die 6mm2 te zijn, in het model 2012 is dat veranderd in 10mm2.
Deze aanpassing zal ongetwijfeld een reden hebben maar die is mij niet bekend al heb ik wel een vermoeden als ik de klachten hoor.
U kunt het zelf controleren door de diameter van de rode en zwarte kabel te meten bij de motor.
Is de diameter incl rode/zwarte mantel plm 4,8 mm dan heeft u een 10mm2. (X)
Is de diameter plm 4mm dan heeft u de oude 6mm2.(mantel is 0,6 mm dik).
De ab werkt erg makkelijk en de joystick is inderdaad joy
Accu is een Optima Yellow Top 75 Ah.
Wie klachten heeft dat de mover stopt op een kleine helling kan wellicht bij dealer of Alko navraag doen of het zinvol is die paar stukjes kabel te vervangen door de dikkere. Wellicht zijn dan de problemen opgelost.
(X) Voordat er vragen komen:
Hierbij de berekening voor de 10mm2 resp de 6mm2:
4,8mm minus mantel (2x0,6) geeft een kern van 3,6mm middellijn, R=1,8. 1,8x1,8x3,14 = 10mm2.
4,0mm minus 2x0,6 geeft een kern van 2,8mm diam. R=1,4
1,4x1,4x3,14=6mm2.
vrgr
JT®
Frans antwoordt op 30 maart 2016:
Bedankt voor het delen van deze belangwekkende ervaringen.
Conclusie zou idd kunnen zijn dat de uitval/storing tijdens bedrijf het gevolg is van te lage spanning als gevolg van kabellengte en kabeldiameter. Dit wordt bevestigd door een modificatie die blijkbaar reeds door AlKo is doorgevoerd.
Doordat de regeleenheid zit samengebouwd met iedere motor wordt de accuspanning bij de motor gemeten (zoals Pieter vermeldt) en komt er al snel een waarschuwing ‘accuspanning’ vanwege de spanningsval over de kabels. Is het zo dat na het inkorten en vervangen van de kabels die melding ook achterwege blijft?
De melding ‘maximum temperatuur aandrijvingen bereikt’ zou normaalgesproken het gevolg zijn van de belasting en de temperatuurontwikkeling die daar bij hoort; dat verklaart echter niet het goed functioneren bij dezelfde belasting i.c.m. de juiste kabels. Zou het kunnen dat de te lage spanning tot gevolg had dat de motoren te langzaam draaiden en daardoor meer warmte ontwikkelden (AC motor)? Is het bekend of de motoren van het type AC of DC zijn?
@Pieter, is na de kabelmodificatie de boordspanning inmiddels minder kritisch en werkt de mover op korte trajecten ook met bijvoorbeeld 12,5V klemspanning of nog minder? Heb je later nog gemeten wat de spanning is bij een belasting van 120A.
Tenslotte: hoe werkt in de praktijk de automatisch ingestelde aandrukkracht van de aandrijfrollen. Is de basisinstelling voor de afstand kritisch of behoeft dat totaal geen aandacht na de ingebruikname.
Pieter antwoordt op 30 maart 2016:
@Frans, het falen van de Alko mover kwam voor in zware omstandigheden. Ik had dit falen niet verwacht, immers de naam Mammut doet dit niet vermoeden en met mijn Powrmover op mijn vorige caravan heb ik 8 jaar lang geen enkel probleem ervaren. Met zo’n mooie Alko mover toch je auto ervoor moeten zetten beschouwde ik als een handdoek in de ring gooien. Toen ben ik pas gaan uitzoeken of hij aan de eisen voldeed en heb de 4 cm stoep als examen ingevoerd. Na inkorten van de kabels lukte dat en was voor mij de kous af. Ik heb daarna niet meer gemeten aan accuspanningen. Ik houd de accu voor de vakantie in opgeladen toestand en op de camping gaat hij weer aan de lader. Nimmer enig probleem geweest met moveren. Ook ooit op een camping met de mover naar een andere plek gereden. Of de motoren AC of DC zijn durf ik niet te zeggen.
De belastingtest met de accu’s bij Centurion was aan de klemmen. Dus 11 Volt bij 180 Amp. wil niet zeggen dat er ook 11 Volt bij de motoren aankomt. Dat is, gezien de kabelweerstand, zeker minder.
Het automatisch op de wielen zetten van de aandrijfrollen verloopt prima. Hij stopt bij een door Alko ingesteld moment (of ampere). Slippen doen de rollen nooit, de aandrukkracht is veel groter dan die bij mijn vorige Powrmover waar ik met handkracht de rollen moet activeren. De afstand tussen de rol en het wiel is bij uitgeschakelde mover bij mijn caravan 25 mm. Omdat de aandrukkracht is vastgesteld is een precieze afstelling van de ruimte tussen wiel en rol niet noodzakelijk (ik meen dat dat ergens tussen de 20 en 35 mm moet liggen en mag per wiel ook verschillen, hij stopt immers met bewegen naar het wiel als de aandrukkracht is bereikt). Slijtage of vervanging van banden, te harde of te zachte banden, het deert de mover niet.
Reageren kan niet meer!
Selecteer een auto voor een trekkrachtberekening.
Veel antwoorden op vragen zijn te vinden via het informatie overzicht.
Onderwerpen
Alle wet- en regelgeving die over auto's en caravans bestaat wordt duidelijk uitgelegd.