J. Zeelenberg vraagt op 28 juni 2016:
Is het verstandig om tijdens het rijden met de caravan, de banden van de auto met het beste profiel ook voor te monteren?
Dit omdat dan het slip risico het minst zal zijn?
Caravantrekker (Menno) antwoordt op 28 juni 2016:
Ik weet dat de meningen verdeeld zijn maar de beste banden zou ik altijd achter monteren, solo en zeker ook met een caravan. Achterwiel slip is veel moeilijker te corrigeren dan een voorwiel slip.
Sjef Bertens antwoordt op 28 juni 2016:
Klopt inderdaad Menno, maar uit het verhaal van J Zeelenberg maak ik op dat het een voorwielaangedreven auto is en dan kan bij vuil of nat wegdek het verbeterd profiel aan de voorkant net een iets grotere spoorkracht opwekken.
Kees antwoordt op 29 juni 2016:
Beste profiel altijd op de vooras. D谩谩r zitten de meeste functie's. Een achterwiel slip is met sturen te corrigeren. Bij een voorwielslip verlies je de meeste functie's waaronder het sturen. Je bent dan plots een passagier van je eigen voertuig.
Uiteraard geldt dat ook bij het caravantrekken.
Caravantrekker (Menno) antwoordt op 29 juni 2016:
Kijk, de meningen zijn verdeeld 😉
Louis antwoordt op 29 juni 2016:
Zal altijd wel zo blijven ook denk ik.
Stortregen, spoorvorming en aquaplaning...ook daarom heb ik persoonlijk de best geprofileerde banden het liefste v贸贸r zitten.
Aad antwoordt op 29 juni 2016:
Beste band altijd op de achterwielen!!
Bij ANWB op cursus geleerd 閚 gevoeld. Is echt geen discussiepunt meer als je dit zelf een keer gevoeld hebt op een hele gladde weg.
Maar....op een droge weg is profiel een nadeel. Race auto's en motoren rijden niet voor niets op slicks
dabbertje antwoordt op 29 juni 2016:
Hier ook de voorkeur voor de beste banden voor. Heb een hele dag lekker kunnen oefenen bij Slotemaker in Zandvoort en achterwielslip is prima te corrigeren als het voertuig goed bestuurbaar is en daar heb je goede banden voor nodig 😉
Gr. Daphne
@Aad, heb je bij de ANWB ook kunnen oefenen met gladde banden voor en goede achter? Ben benieuwd of je er dan nog zo over denkt.
Louis antwoordt op 29 juni 2016:
Die vergelijking gaat een beetje erg mank Aad.
Bij zo'n cursus rijd je 1: op knalharde, en 2: totaal gladde achterbanden zodat men je makkelijker uit kunt laten breken met hun overwegend voorwielaangedreven lesauto's.
En als dat op het speciaal daarvoor gecoate gladde en kletsnatte beton dan n贸g niet grof genoeg lukt trekt de instructeur zonder waarschuwing de handrem even voor je aan.
Prachtig (om te spelen) en het corrigeren te leren, maar in dit verband gezien niet realistisch.
Ook de genoemde slicks zijn onvergelijkbaar door hun bijna klevende neopreenachtige samenstelling in sporten waar achterwielaandrijving de boventoon voert.
En de meeste auto's hebben tegenwoordig nu eenmaal voorwielaandrijving met veel hardere dan deze racebanden ,en waarvan een flinke levensduur verwacht word.
Vandaar ook dat ze op de cursus een handje helpen met die handrem en spekgladde knoerthard opgepompte banden gebruiken.
Anders wil een voorwielaandrijver nauwelijks dwars maar alleen rechtdoor.
(Dus mede dankzij dat "voorwiel gebrek" hebben we nu ABS zodat je nog een beetje kunt blijven sturen als je tenminste niet te snel gaat en bij gladheid nog de bocht door wilt)
Caravantrekker (Menno) antwoordt op 29 juni 2016:
Slotemakers adviseert ook de beste banden achter.
We hebben jaren cursussen gegeven bij Slotenmakers waarbij we ook slippen met caravans. Was heel leuk en leerzaam maar heeft natuurlijk weinig praktische waarde omdat slippen met caravan bijna niet voorkomt en het totaal iets anders is dan slingeren (wat niet iedereen begreep).
Sjef Bertens antwoordt op 29 juni 2016:
Zoals Louis ook al heeft aangegeven is bij een voorwielaangedreven auto het uitbreken van de achterwielen niet zo gemakkelijk te verwachten.
Behalve dan als de caravan aan het slingeren gaat maar dat is een heel andere situatie met een andere oorzaak.
Als er grote aandrijfkrachten uitgeoefend worden door de voorwielen ontstaat er tussen band en wegdek een bepaalde langsslip, hierdoor wordt de dwarsstabiliteit negatief be茂nvloed. ( De cirkel van Kamm )
Om dit te verduidelijken zou je, je voor kunnen stellen dat er zo veel aandrijfkracht is dat de wielen doorslippen en op dat moment is er helemaal geen spoorkracht meer.
Om die reden had ik al het advies gegeven het beste profiel voor bij voorwielaandrijving en achter bij achterwielaandrijving.
Proef op de som geef maar een flink gas bij een achterwiel aangedreven auto op een glibberig wegdek en je merkt meteen wat er gebeurd.
,
Louis antwoordt op 29 juni 2016:
Ha,ha, bekend plaatje....zitten die butsen ondanks de eindstops nog steeds in de caravan dissel Menno, of zou hij inmiddels helemaal naar de filistijnen zijn en vervangen ?
Maar even voor de duidelijkheid : Bij Slotemakers adviseert men dus (ongeacht v贸贸r of achterwielaandrijving) het beste profiel 谩chter ?
Altijd, dus ook solo, en niet specifiek vanwege jullie beroepsmatige aanwezigheid m茅t caravan ?
Want in dat geval word het inderdaad een wat ander verhaal wat de dwars op te vangen krachten betreft.
En als zij iets dergelijks aangeven zal het wel zo zijn...ze zijn er tenslotte niet voor niets dagelijks beroepsmatig mee bezig.
Al ben ik gevoelsmatig vanwege aquaplaning toch voor de beste waterafvoerende banden aan de voorzijde, daar de achterkant meer het "leeggereden" spoor volgt.
(Nou ja, hoe dan ook een reden temeer om je banden nooit op te rijden tot het wettelijk minimum, maar een paar millimeter eerder te vervangen)
Kees antwoordt op 29 juni 2016:
En als zij iets dergelijks aangeven zal het wel zo zijn...ze zijn er tenslotte niet voor niets dagelijks beroepsmatig mee bezig.
Zo, jij bent snel om. En alleen maar omdat men er beroepsmatig mee bezig is. Er zijn heel wat fouten en vergissingen beroepsmatig gemaakt hoor.
Ik ben dan benieuwd naar de motivatie daarachter. Die zou ik dus eerst willen weten.
Caravantrekker (Menno) antwoordt op 29 juni 2016:
Slotemakers heeft een andere eigenaar en slipt niet meer met caravans. Bij mijn weten doen ze dat nergens meer, maar met caravan slippen is dan ook niet veel anders dan met een solo auto.
Met een caravan slippen de aangedreven voorwielen nog wel een door, maar is dat erg? Of ESP grijpt in, of je geeft even minder gas. En zelfs als je dat niet doet rijdt de auto gewoon recht door. Bij te hard een bocht ingaan helpt ook in 99% van de gevallen het gas loslaten om zijdelings weer voldoende grip te krijgen. En zeker met een caravan omdat de voorwaartse kracht extra groot is (cirkel van kamm) in vergelijking met solo.
Wat je met een caravan echt wil voorkomen is dat de caravan de auto wegdrukt, bijvoorbeeld in een bocht tijdens het remmen. De oploopkracht van de caravan zorgt altijd voor een extra zijdelinkse kracht op de achterwielen die tijdens het remmen niet gemakkelijk te corrigeren is.
Dus liever iets meer doorspinnen van de voorwielen dan de (kleine) kans dat de auto weggedrukt wordt wat mij betreft.
Louis antwoordt op 29 juni 2016:
Nee hoor Kees, z贸 snel ben ik "niet om" gezien m'n reacties hier over het algemeen zoals je weet.
Maar het is nu 贸贸k weer niet zo dat ik 谩lles standaard in twijfel trek.
In een geval als dit denk ik ondanks mijn eigen gedachtes dat degene die er de meeste uren in gestopt heeft ook de meeste praktische ervaringen heeft.
Zo ga ik iemand als Bert ook niet "even leren manoeuvreren bijvoorbeeld" ondanks het feit dat ik me er zelf goed mee red.
Dan zou het arrogante eigenwijsheid worden...
Een eigen mening en ervaringen zijn bewonderingswaardig en mogen altijd verdedigd worden, maar je moet w茅l aanvaarden niet alwetend te kunnen zijn, en iets op willen pikken van iemand anders zijn ervaringen.
Mij gaat het altijd om resultaat, en nooit alleen om m'n gelijk.
Dus druk ik weleens door tot iemand me terecht wijst.
Dan kom ik daar waar ik wezen wil.
Sjef Bertens antwoordt op 30 juni 2016:
@ Menno,
Met alle respect maar zo kun je alle argumenten voor het een of ander wel ontkrachten.
Gas loslaten in de bocht als hij gaat schuiven.
Gas loslaten als tgv te weinig spoorkracht de voorwielen weg driften door een forse windvlaag van opzij.
Gas loslaten als de wielen doorslippen tgv te weinig grip.
En dan gebruik je een zelf een argument wat we allemaal met de paplepel hebben binnen gekregen om zeker zeer voorzichtig te zijn met !!! Remmen in de bocht.
Laten we er van uit gaan dat niemand met slechte banden op pad gaat en hopelijk bij benarde situaties de juiste keuze maakt.
Caravantrekker (Menno) antwoordt op 30 juni 2016:
Ik snap je opmerkingen niet Sjef.
Ale Kok antwoordt op 30 juni 2016:
Waarom de beste banden achter moeten is vrij eenvoudig te verklaren.
Alle auto's, ook de achterwielaangedreven exclusieve (sport)wagens worden met onderstuurkarakter afgeleverd.
En wel om de simpele reden dat, als iemand te hard een bocht instuurt en voelt dat de wagen (met onderstuur over de voorwielen) begint te slippen hij als schrikreactie onmiddellijk de voet van het gas haalt waardoor de voorwielen weer grip krijgen en het probleem opgelost is. Ga je nu de beste banden voor plaatsen dan zal de wagen in voornoemde situatie over de achterwielen gaan slippen. Dat corrigeren lukt alleen de zeer ervaren rijder, die ook nog eens uiterst snel moet reageren.
Ook heb je bij uitbrekende achterwielen veel meer ruimte om de auto heen nodig die er meestal niet is.
Willem1 antwoordt op 30 juni 2016:
Ik heb geen "beste" en "minder beste" banden onder de auto, wie gaat er nu met mindere banden de weg op?
Maar zou ik moeten kiezen dan het meeste profiel op de sturende wielen ongeacht of het een voor- of achter aangedreven auto is. Degenen die ooit aquaplaning hebben ondervonden weten waarom.
Ale Kok antwoordt op 30 juni 2016:
Willem1
Als de banden met de meeste grip op de voorwielen gemonteerd worden verandert het standaard onderstuurkarakter van de auto in een overstuurkarakter.
Dat wil je niet.
Louis antwoordt op 30 juni 2016:
Tja,en zo blijft het een discussiepunt.
Hoe vaak hoor je niet dat voorwielaandrijving "beter is" omdat de auto dan "door de bocht getrokken" wordt.
Ja, toedeloe...
Geef maar eens een keer 茅cht gas dan (met alle op het verkeerde been zettende) electronische hulpjes uitgeschakeld.
De voorwielaandrijver beland dan keurig met de ontschorste boom ongeveer in het midden van de auto tot aan het dashboard in de berm.
En de achterwielaandrijver kan met een beetje geluk gewoon terug rijden naar waar hij vandaan kwam ...贸f mist ergens aan de achter/zijkant een stuk auto .
Dat laatste lijkt me de onervaren bestuurder ook meer kans te geven als het t贸ch al mis gaat .
Als bestuurder dus beter een achterwielaandrijver .
(Maar nog steeds met de best geprofileerde banden op de voorwielen wat mij betreft)
En als fabrikant bekeken wegens ruimtewinst en kostenbesparing de voorwielaandrijver.
Overal waar snel en (relatief) veilig samen moeten gaan worden de achterwielen aangedreven .
(Als bij Slotemakers de v贸贸rbanden knalhard en profielloos zouden zijn in plaats van andersom zoals nu, zou je trouwens een prachtige slow motion lachfilm krijgen en kwam niemand meer daar terecht waar hij heen wilde)
Anko antwoordt op 30 juni 2016:
Ik heb dat een keer mee gemaakt, in de ochtendspits op de A12 net voor het Gouwe aquaduct.
In de stromende regen werd ik afgesneden door iemand die van baan wisselde en ik moest uitwijken om een aanrijding te voorkomen. Echt veel tijd om na te denken over het opvangen van overstuur had ik op dat moment niet. Plus, ik was gewoon op weg naar mijn werk en niet op het circuit, dus ik was er ook niet echt mee bezig (zoals ik dat tijdens een slipcursus misschien wel zou zijn geweest).
Ik ben zowat drie keer rond gegaan en bijna met mijn achterkant de vangrail ingedoken, omdat mijn auto overstuurd raakte. Ik zou heel graag onderstuur hebben gehad, die dag.
Je begrijpt het al: ik kan me goed vinden in het verhaal van Ale Kok.
Sjef Bertens antwoordt op 30 juni 2016:
@ Menno,
Jammer dat je het niet begrijpt, ik zal het wel niet goed omschreven hebben of jij hebt niet goed gelezen.
Mijn stelling is dat het profiel pas belangrijk is als het wegdek nat, vet of sterk vervuild is. Of nog ongunstiger een combinatie van die factoren.
Bij voorwielaandrijving ontstaat bij krachtoverbrenging altijd slip in langsrichting. Deze slip is afhankelijk van de over te brengen kracht en de wrijvingsco毛ffici毛nt tussen band en wegdek.
Belangrijk hierbij is dat namate de langsslip groter wordt de spoorkracht af neemt. ( De door ons beide genoemde cirkel van Kamm )
Als de omstandigheden ongunstig zijn en er is veel aandrijfkracht nodig dan kan de auto makkelijk stuurloos raken.
Bij veel water zelfs bij rechtuit rijden maar ook bij bergop in de bocht.
Veel van deze problemen zijn op te lossen door gasloslaten maar ze komen altijd onverwachts.
Dan reageer jij op deze argumenten door te beweren dat het allemaal makkelijk op te lossen is, maar je hebt pas een echt probleem als je gaat remmen in een bocht.
Dat is natuurlijk een waarheid als een koe maar dat is altijd gevaarlijk met of zonder caravan.
Kortom mijn argument is dat door de aanwezige langsslip de dwarsslip ( stabiliteit ) wordt be茂nvloed.
ben antwoordt op 30 juni 2016:
Of je banden nou 2 of 4 mm profiel hebben maakt niets uit!(achter dan he!)
De achterwielen volgen toch wel,het grote gevaar zit hem in aquaplanning!..nee dan moet je de beste banden achter hebben!Wat een onzin,de banden met het meeste profiel aan de voorkant monteren is de enige juiste manier voor veel veilige kms.En aangezien het hier soms nogal kan regenen..
Tegenwoordig is bijna alles voorwiel aangedreven,je voorwielen doen dus al het werk!! corrigeren,van richting veranderen,remmen!..en je wagen in het spoor houden met aquaplanning!..ben het dus met Kees en Louis eens.
Caravantrekker (Menno) antwoordt op 30 juni 2016:
Grip op snelheid met gas erop zijn met een caravan nauwelijks van belang. Bocht snelheden zijn relatief laag en moderne auto's zijn allemaal uitgerust met ESP wat werkelijk een prachtig hulpmiddel is (niet om sneller te rijden maar wel als correctie methode).
Er kunnen zich echter altijd onverwacht situaties voordoen waarbij grip opeens wel belangrijk is. In die situaties is dan de snelheid altijd te hoog (en dan heb ik het niet over de grip bij het wegrijden op een gladde ondergrond of steile helling). Snelheid is ook te hoog als plotseling een noodstop gemaakt moet worden wat met een caravan net zo goed kan voorkomen als solo.
Remmen met een caravan is heel primitief en de laatste 50 jaar niet veranderd. We hebben nog steeds een oplooprem waarbij het gewicht van de caravan tegen de auto moet aandrukken om te kunnen remmen. Afhankelijk van de situatie kan die oploopkracht best groot worden. Denk aan een noodstop waarbij de auto met ABS een veel grotere remkracht heeft dan de geblokkeerde caravan wielen. Zit er in die situatie een bocht in de weg of moet uitgeweken worden is grip (vooral achter!) heel belangrijk om te voorkomen dan de combinatie schaart. De caravan drukt immers de auto van achter zijdelings weg.
Grip met gas erop is m.i. dus eigenlijk met een caravan nooit van belang en (omdat de caravan in die situaties een soort anker is) ook heel snel op te lossen door het gas los te laten.
Louis antwoordt op 30 juni 2016:
Daarom vroeg ik gisteren om 20.33 betreffende Slotemakers advies ook juist of het nu ging om m茅t of z贸nder caravan wat het beste profiel op voor of achterbanden betreft.
Niet zozeer wat jezelf of de electronica moet doen (of zou moeten doen als er geen storing is)
Ale Kok antwoordt op 30 juni 2016:
Verbazingwekkend altijd om te lezen hoeveel autobestuurders het beter weten dan de banden- en/of autofabrikanten.
Bij alle automerken die ik heb bereden stond in het instructieboekje altijd dat bij het wisselen van zomerbanden naar winterbanden vice versa de banden met het meeste profiel achter gemonteerd moeten worden, ook op de sites van de bandenleveranciers vind je dat terug.
Allemaal met de argumentatie zoals eerder door mij aangehaald.
ben antwoordt op 30 juni 2016:
Menner Kok:de situatie dat een caravan de wagen doet uitbreken achter komt mi niet vaak voor!
Aquaplanning daarintegen met een caravan,bv in belgie,komt echt vaak voor.
Rijd jij maar lekker met je beste banden achter,ik heb de beste banden voor.
Touwens,ik wissel ze ieder jaar van voor naar achter en andersom.En wat banden levereanciers vertellen en of autofabrikanten geloof ik al helemaal niets van.
Ik zelf heb er ongeveer 3,5 miljoen opzitten en ben momnteel lzv chauffeur,ervaring genoeg dus.
Op een droog wegdek maakt het geen verschil of dat je voor of achter een paar mm verschil hebt zitten,het grote gevaar zit hem in een nat wegdek,en dan wil je geen mindere banden voor gemonteerd hebben.Maar ieder zijn eigen keuze toch?
Snap zowiezo niet dat er nog steeds geen verplichte curcus is voor caravanners,Maar dat is weer een ander verhaal...😉
Caravantrekker (Menno) antwoordt op 30 juni 2016:
@Louis
Advies was niet specifiek voor met caravan. Van caravans hebben ze daar niet echt verstand 😉
Wel hebben we heel leuk het verschil in de cirkel daar gezien met een solo Subaru. Normaal kan je daar redelijk goed en neutraal een bocht mee om. Bij de auto van een cursist was dit niet mogelijk en ging die bij de minste slip telkens achterste voren. Wat bleek? De eigenaar had nieuwe banden voor gemonteerd en de oude die ook nog van een 'minder' type waren zaten achter.
Wat ik in mijn eerste antwoord al schreef Ik weet dat de meningen verdeeld zijn. Dat blijkt ook nu maar weer 😉
Anko antwoordt op 30 juni 2016:
Ben,
Aquaplanning heeft denk ik niet veel met aandrijving te maken, maar alles met de hoeveelheid water die per tijdseenheid afgevoerd moeten worden (combinatie van snelheid en de hoeveel water die er op de weg ligt) en hoe goed de banden dat kunnen (voor een belangrijk deel afhankelijk van profiel diepte). Aquaplanning kan dus ook bij de achterwielen optreden. Right?
Mijn inziens is het een misvatting om te denken dat achterwielen van nature de voorwielen zullen volgen. Achterwielen willen uit zichzelf de gevolgde richting volgen, en dat betekent dus altijd rechtdoor. Grip is nodig om er voor te zorgen dat ze ook in de bocht de voorwielen blijven volgen en niet gewoon rechtdoor gaan. Als de voorkant van de auto de bocht om gaat terwijl de achterwielen hun grip verliezen loop je dus het risico achterstevoren te komen staan.
Ik kan me goed voorstellen dat, zoals Menno aan geeft, een doorduwende caravan het risico daarop nog wat groter maakt, omdat dat in een bocht leidt tot dwarskrachten die vooral door de achterwielen opgevangen moeten worden.
Louis antwoordt op 30 juni 2016:
Ik vind het steeds interessanter worden .
Nu blijkt dus eindelijk pas het gedachte of uitgangspuntverschil .
In de bochten met de betere banden v贸贸r in plaats van achter: Gevolg is het eerder uitbreken van de achterkant.
Dat klinkt heel logisch .
Rechtuit rijdend om het risico op aquaplaning te verkleinen evenals de remweg e.d. zullen de betere voorbanden weer voordeel bieden daar zij langer een betere grip houden en het spoor voor de mindere achterbanden "drogen".
Dat klinkt ook al logisch .
Maar de meeste kilometers en het snelst rijden we rechtuit, remmen doen we meestal ook v贸贸r een bocht, dus vanuit rechtuit.
Daardoor valt mijn keuze voor op de gewone weg toch weer op de betere voorbanden.
Ik denk wel dat in geval van een (altijd minder remmende) en wat drukkende caravan achter je, je bij een iets scheve fikse remactie meer kans maakt met de wat betere achterbanden.
Nu hebben we dus drie situaties en redenen...
Conclusie : Ben heeft gelijk met z'n wisselen.
(Dat is ook nog eens goed tegen het gaan "kammen" van de minst belaste banden)
De hoofdprijs gaat niet, dus dan maar een min of meer gelijkwaardige afbouw van het profiel rondom.
ben antwoordt op 30 juni 2016:
Ik sluit me aan bij jouw verhaal Louis,het is inderdaad afhankelijk van de situatie!
Gewoon zorgen dat voor en achter in orde is en dan komt het wel goed.
Willem1 antwoordt op 30 juni 2016:
Zij het dan dat je situaties niet kan plannen.
Prachtige discussie dit keer maar met het risico dat sommigen adv van deze meningen zullen besluiten om nog even door te rijden met de mindere banden en dat kan nooit de bedoeling zijn.
Bert antwoordt op 1 juli 2016:
Ja, tegengestelde reacties zoals verwacht...
Ook vanwege cupvorming doet u er goed aan de twee nieuwe banden achter te monteren en die twee achterbanden te verplaatsten naar de voorzijde.
Alles concluderend geef ik sterk de voorkeur aan montage van nieuwe banden op de achteras. En vervolgens montage van de nog voldoende profiel hebbende achterbanden op de vooras.
Het is echt beter en sterk te adviseren.
Tip: montage op de voorwielen versleten winterbanden met toch voldoende profiel? Doe het niet! Echt een ramp bij nattigheid in de zomer.
Louis antwoordt op 1 juli 2016:
We moeten wel in het oog houden dat gelukkig niemand heeft gezegd er de voorkeur aan te geven banden tot de draad op te rijden.
Nu lijkt het wat de voor/achter vergelijking betreft richting "nieuw om bijna glad" te gaan, en dat word natuurlijk door niemand bedoeld mag ik toch echt hopen.
(Hoewel, als we al de discussies betreffende "oprijden" en levensduur van caravanbanden er bij betrekken...)
Kees antwoordt op 1 juli 2016:
Ook vanwege cupvorming doet u er goed aan de twee nieuwe banden achter te monteren en die twee achterbanden te verplaatsten naar de voorzijde.
Cupvorming komt het snelst voor bij relatief hoge (nieuwe) profielblokken. Vanuit dat oogpunt bezien kun je beter het nieuwe profiel ten volle benutten op de vooras waarbij op de achteras op de reeds gesleten lagere profielblokken minder snel cupvorming ontstaat waarna bij verbruik van het laatste profiel de banden kunnen worden verwijderd ipv de ontstane cupvorming op nieuwe banden op de vooras te plaatsen. De cupvorming is daar ongewenst, geeft geluidoverlast en komt de grip niet ten goede. Zonde van die nieuwe banden.
Quirien antwoordt op 1 juli 2016:
Even terugkomend op het eerste stukje wat Ako schreeef inzake aquaplaning. Is het niet zo dat we daar zelf ook een beetje debet aan zijn.
Tja,het staat natuurlijk zo mooi maar als ik al kijk naar mijn 18 inch wielen met wat voor brede sloffen daar onder zitten. M.i. , maar ik kan het natuurlijk fout hebben ,wordt de waterfilm en opwaartse kracht bij hogere snelheid en bredere banden steeds groter. Waterafvoer zou niet recht evenredig meer zijn aan toename van de breedte en het gewicht van de auto wordt ook niet zwaarder dus ontstaat er eerder het "ski" effect. Een karrewiel zou nog een betere grip generen las ik ooit eens. M.a.w. wees je bewust hiervan en pas bij zware regenval je snelheid aan. En een tussentijdse check van je profiel en wisselen b.v. van voor naar achter na de winterbanden periode is natuurlijk nooit verkeerd.
Quirien antwoordt op 1 juli 2016:
K was weer eens te vlug met typenn Ako moet natuurlijk Anko zijn. Sorry.
ben antwoordt op 1 juli 2016:
@ Quirien,
Je hebt helemaal gelijk,op een droog wegdek prima maar nat is een ander verhaal.
Toevallig vandaag de wielen van voor naar achter gezet en andersom.
Zo slijten ze mooi gelijkmatig tot ongeveer 2,5mm en dan vervang ik ze alle 4!en altijd de beste die er te krijgen zijn.Banden mag je niet op bezuinigen.
Quirien antwoordt op 1 juli 2016:
Ik weet niet wat ik vanmiddag heb maar K = ik en typen is natuurlijk met een n. Zou het aan het weer liggen. Triest, al weken hier op camping .
Louis antwoordt op 2 juli 2016:
Brede banden en grip....plus levensduur (!) gaan niet samen.
Punt ! (deze uitspraak gaat weer gedoe opleveren)
Sneeuwrally's: smalle banden, met of zonder spikes.
Brede lage banden: Breed m茅t levenduur...alleen voor het macho oog , en verder helemaal niets !
Laag wel nuttig maar comfort verlagend tot kruiwagen niveau ook met de auto van een krappe ton.
Dure auto, grote velgen met lage banden...en toch bokkerijden als in een oude stoomwals.
Proef op de som : Met m'n vrouw's simpele kleine Kaatje op nieuwe goede all weathers zuiver om af te zeiken BMW's en dikke Audies tijdens een wolkbreuk voorbij raggen.
Zij met 90 en zweet in de bilnaad op de rechterbaan , en wij moedwillig probleemloos met 145 op de linkerbaan.
Lol...
Ale Kok antwoordt op 15 juli 2016:
Nog even terugkomend op de discussie of de beste banden voor of achter gemonteerd moeten worden het volgende filmpje van Michelin demonstreert duidelijk waarom de betere banden achter gemonteerd moeten worden, 贸贸k tegen aquaplaning.
Ale Kok antwoordt op 15 juli 2016:
Oeps foutje, dit filmpje dus:
https://www.youtube.com/watch?v=pXiWuCtE3cE
Reageren kan niet meer!
Selecteer een auto voor een trekkrachtberekening.
Veel antwoorden op vragen zijn te vinden via het informatie overzicht.
Onderwerpen
Lees de beoordelingen van gebruikers die het Trekadvies hebben gekocht.