Caravantrekker.nl

Uitzwaai caravan

G. van Acker vraagt op 8 februari 2009:

Ik zoek volgende berekeningswijze: Ik neem een bocht met caravan. Hoeveel zwaait de achterkant van de caravan naar buiten? (Berekeningswijze mag in het Nederlands, Engels, Duits of Frans opgesteld zijn)

Naar laatste bijdrage

Reacties:

RobD antwoordt op 8 februari 2009:

Hoe scherp is de bocht?
Je kunt je voorstellen dat een bocht = gedeelte v.e.cirkel van 100mtr doorsnee minder uitzwaai geeft dan een van 20 mtr doorsnee.
Daarbij bepalend is lengte caravan, lengte dissel t.o.v as c/van en de lengte as t.o.v de achterkant c/van.
Je zult zien dat de uitzwaai beperkt is doordat de c/van een bocht al meer aan de binnenkant neemt.


Andreas antwoordt op 8 februari 2009:

En de lengte van de trekauto is mede bepalend: bij bijv. een Suzuki Jimny zal je meer en eerder uitzwaai hebben dan bij een Renault Espace bij gelijke stuuruitslag


antwoordt op 8 februari 2009:

Ik wil daar beste eens over nadenken maar, hoe denk je alle variabelen die voor kunnen komen op het moment suprème te gaan toepassen? Eerst de laptop op het stuur om te zien hoe je in moet sturen? Dat zullen de achterliggers leuk vinden als je in Lyon een paar bochten moet nemen.
Of wil je dit alleen toepassen op de camping? Een paar keer oefenen en je weet net als alle andere caravanners voldoende om je reet te kunnen redden lijkt mij.

Alvast een kleine tip: wanneer niet te sterk wordt ingestuurd zal de uitzwaai achter ongeveer overeenkomen met de inzwaai aan de voorzijde van de caravan.
Stel je het volgende eens voor:
De combinatie staat strak geparkeerd langs een lange blinde muur.
Gaan we rijden en sturen we langzaam van de muur af dan zal de caravan de muur niet of nauwelijks raken.
Beginnen we de rit met fors afdraaien dan zal de caravan achterzijde zich in de muur willen vreten. De muur kan daar wel tegen. 😉


janka antwoordt op 8 februari 2009:

Dat kun je dus ook vergelijken met het wegrijden bij de stoeprand. Als je daar strak bijna tegenaan geparkeerd staat met de caravan gebeurt hetzelfde maar dan met de banden.


Ed antwoordt op 8 februari 2009:

Een beetje simpel nadenken leert dat auto-en dissellengte hier geen invloed uitoefenen.

Volgens mij is het alsvolgt: De grootste uitzwaai krijg je bij de kortste cirkel. Als je bijv. het linkerwiel blokkeert en je draait een linkerbocht is de straal van het rechterwiel gelijk aan de caravanbreedte zeg 2.30 mtr.

De uitzwaai van de rechterachterhoek is dan gelijk aan de diagonaal van linkerwiel naar rechterachterhoek min de caravanbreedte.

Eea is dus afhankelijk van de caravanoverhang.
Ruwweg bij een caravan breedte van 2.30 en opbouwlengte van 4.60 mtr is de max. uitzwaai 0.41 x 2.30 mtr = 0.95 mtr.

Wordt de straal 2x zo groot wordt de uitzwaai identiek kleiner dus reken op 0.5 mtr in de praktijk bij deze caravan maat.

Andere maten met een gelijk percentage aanpassen.

Tot zover Bartjens


antwoordt op 8 februari 2009:

@Janka, de banden zwaaien niet uit bij een bocht. 😉

@Ed, als je iets verder nadenkt dan moet duidelijk worden dat de overhang bij het trekkend voertuig is natuurlijk wel van invloed op de uitzwaai van de caravan. Evenals dissellengte of asplaatsing.
Een trekker met een overhang van 1,20mtr en een relatief korte wielbasis waarbij een kortgenomen bocht wordt gemaakt zal de kogel eerst naar buiten bewegen en daardoor heeft de caravan geen uitzwaai maar zelfs een inzwaai.
Jouw rekensommetje waarbij je je baseert op een caravan die een (theoretisch) haaks genomen bocht maakt heeft dan al een verkeerd uitgangspunt.


Claes antwoordt op 8 februari 2009:

De caravan neemt doorgaans een behoorlijk binnenspoor.
Het is zeer de vraag of er wel sprake is van uitzwaai buiten de lijn van het trekkend voertuig.


Bert antwoordt op 8 februari 2009:

Oversteek auto en lengte van de caravan zijn de belangrijkste factoren die enerzijds instuurmoment bepalen (om ergens omheen te rijden) en uiteindelijk de uitzwaai. Natuurlijk ook de draaicirkel (ofwel de scherpte van het insturen) en niet te vergeten: wanneer stuur je terug, dan kan de uitzwaai zelfs verdubbelen.

Zoals reeds gesteld, een formule heeft niet zo veel zin in de praktijk. Tijdens onze caravantrainingen besteden we hier altijd aandacht aan en laten zien wat er allemaal gebeurt met die onzichtbare achterzijde. Elke combinatie is verschillend, maar om maar iets te noemen, gemiddeld is het vaak iets van 75 cm. Genoeg om een paaltje, verkeersbord of een benzinepomp mee te nemen, wat niet lukt overigens. 😉


Bert antwoordt op 8 februari 2009:

Reken er maar niet op Claes, waarschijnlijk heb je altijd geluk gehad. 😉


Ed antwoordt op 8 februari 2009:

Nou denkt Ed wat verder na Roel maar van jouw reactie kan ik "geen kaas maken" Sorry

Van Acker vroeg om de formule uitzwaai en dan is mijn verhaal correct.
Tenzij iemand dit gefundeert onderuit haalt 😉

Factoren als overhang auto en caravanlengte zijn mede bepalend voor het instuurmoment maar dat was niet de vraag.
Als TS daar nieuwsgierig naar is dan adviseer ik een gezellige cursus bijvoorbeeld bij Bert.


antwoordt op 8 februari 2009:

De vraag: “Ik neem een bocht met caravan. Hoeveel zwaait de achterkant van de caravan naar buiten?”
»
Inderdaad staat daar een bocht met de caravan en niet met de caravancombinatie. Neen, dan heb je helemaal gelijk Ed. In dit geval kun je de invloeden van een trekker met bijbehorende overhang vergeten. Het gaat dus alleen om de caravan. 😉

Ik was er nl vanuit gegaan dat wanneer met een grote overhang van het trekkend voertuig een bocht gemaakt wordt de voorkant van het trekkend voertuig richting het middelpunt beweegt en tegelijkertijd de kogel naar buiten beweegt. De c’van volgt zodoende nog wat langer de rechte lijn of zelfs iets naar buiten. Er zal nog geen uitzwaai volgen en in het laatste geval beweegt de achterkant van de c’van zelfs iets naar binnen voordat deze de trekken zal volgen.
Gezien de c’van, afhankelijk van de dissellengte of asplaatsing, uiteraard een binnenspoor volgt tov de trekker, is dit ook van belang om deze spoorverlegging weer in mindering te brengen op de straal die de achterzijde van de caravan maakt,

Al met al is het rekensommetje misschien correct maar niet representatief voor Van Acker wanneer deze de c’van met een trekkend voertuig door de bocht wil sturen.


janka antwoordt op 8 februari 2009:

Sorry Roel maar de banden sturen dan wel degelijk naar de stoep toe. Of eigenlijk niet sorry.


Caravantrekker (Menno) antwoordt op 8 februari 2009:

Dat zegt Roel ook!


Claes antwoordt op 9 februari 2009:

Bert, zoveel geluk kan niemand hebben, dat moet wel vakmanschap zijn! 😉


Michiel antwoordt op 9 februari 2009:

Om iets zinnigs te zeggen over de uitzwaai zul je eerst moeten definiëren wat daarmee bedoeld wordt.

Uitzwaai ten opzichte van wat? Het buitenste wiel van de caravan? Het buitenste voorwiel van de trekker? Het achterwiel van de trekker? De neus van de trekker? Het maakt nogal wat uit. Zeg het maar.

Niet dat je als carvanner veel hebt aan zo'n berekening. Dat is hoogstens nuttig bij het ontwerpen van een camping...

MV


Bert antwoordt op 9 februari 2009:

Claes schreef: "De caravan neemt doorgaans een behoorlijk binnenspoor. Het is zeer de vraag of er wel sprake is van uitzwaai buiten de lijn van het trekkend voertuig."
Ik reageerde met: "Reken er maar niet op Claes, waarschijnlijk heb je altijd geluk gehad. 😉"
Waarop Claes: "Bert, zoveel geluk kan niemand hebben, dat moet wel vakmanschap zijn! 😉"

Geweldige humor!!


Benno antwoordt op 9 februari 2009:

Dan nu even humorloos.

Enigzins op de hoogte zijn van de uitzwaai kan zeer belangrijk zijn. Vooral als je je kleine vannetje net hebt ingeruild voor een grote.
Je hebt een jarenlange gewenning m.b.t. de manouvreerbaarheid van dat kleintje en vergeet (of weet niet) het gevaar van de veranderde situatie.
Zelf gezien aan het meer van Trasimeno: een hagelnieuwe Kip, links achter in puinpoeier. Bij een supermarkt onderweg, vlak bij de camping nog gauw een boodschap. Bij het wegrijden van de parkeerplaats: krak.
De oude Kip was 4 meter, de nieuwe een dikke 5.
Mevrouw stond wel te huilen.
Ga je van klein naar groot, plak een papiertje op je dashboard met: PAS OP ; ZWENKT UIT !!!


Marcel antwoordt op 9 februari 2009:

Benno ik ben het volledig met je eens. Wij zijn van een 2.05 meter breede Adrie 360 naar een 2.30 meter brede Burstner450 gegaan en inderdaad... dat is ff wennen (gelukkig geen schade)


Carel antwoordt op 10 februari 2009:

benno, als deze caravan ook maar enige Stroomlijn had bezeten, was het beter afgelopen!


Claes antwoordt op 10 februari 2009:

@Bert: normaal valt het wel mee.
Meestal lach ik om jóu!


Bert antwoordt op 10 februari 2009:

Stroomlijn heeft niet zo veel van doen met 'krak' beste C.... 😉 Misschien wel met het materiaal waarvan een caravan is gemaakt?


dabbertje antwoordt op 10 februari 2009:

Hmmmm, ik ga liever met de caravan op vakantie ipv uit te zwaaien.....


Jan antwoordt op 10 februari 2009:

3x per jaar word de caravan uitgezwaaid door de achterblijvers.


Benno antwoordt op 10 februari 2009:

Bert,

Carel heeft het over Stroomlijn, met een hoofdletter dus.
Dat betekent echt ronde hoeken en die krijg je alleen met polyester. Bij mij BIOD zijn die bolle wangetjes van gewapend polyester en deze zijn inderdaad sterker dan de carrosserie van een auto (ik weet dat).
Zo blijkt een zin waarvan je (ik) in eerste instantie denkt, waar gaat dit over? toch hout te snijden.


e antwoordt op 10 februari 2009:

Echt waar waarhebben we het over de uizwaai van de caravan dat boeit toch niemand .
Gooi dat ding er achter en rijden je gaat toch niet eerst berekenen wat de uizwaai is.
Zie me al aan komen bij dedealer die caravan vindt ik leuk maar wat is de uitzwaai als die te groot is neem ik hem niet,


Bert antwoordt op 10 februari 2009:

@Benno. Dat had ik heus wel door hoor...


Bob antwoordt op 11 februari 2009:

Paar keer oefenen op een leeg parkeerterrein of industrieterrein.
Bob


Reageren kan niet meer!

Terug naar het overzicht van vragen

Trekadvies

Selecteer een auto voor een trekkrachtberekening.

Optioneel

Informatie

Veel antwoorden op vragen zijn te vinden via het informatie overzicht.

Onderwerpen

Voorbeeld Trekrapport

Het Trekrapport heeft de vorm van een E-book met gemiddeld zo’n 30 pagina’s. Bekijk voor een impressie het voorbeeld van mijn vorige combinatie waarmee ik 15 jaar heb rondgereden.

Gastenboek

Lees de beoordelingen van gebruikers die het Trekadvies hebben gekocht.

Genuanceerd advies

Het oordeel over een combinatie in één conclusie samenvatten is lastig. Het vraagt een veel genuanceerder advies. Vandaar dat het vernieuwde Trekrapport een E-book is met zo'n 30 pagina's vol met informatie.

 

Adviesrapport

Download het unieke 30 pagina's tellende rapport met een grondige analyse van de prestaties van je auto met caravan.

Wat mag ik trekken?

Check wat je wettelijk mag trekken.

Auto:

Caravan:
(indien bekend)

 

©2025 Caravantrekker