Caravantrekker.nl

Marge gewichtsverhouding links/rechts

Jeroen vraagt op 6 juni 2011:

Afgelopen woensdag met de Reich caravan weger het gewicht bepaald van de caravan (Adria Altea 430 PH, max 1.000kg). De Reich kwam uit op 986kg.

Links 485kg
rechts 435 kg

Ik heb wat bagage verplaatst van links naar rechts, daarna niet meer gemeten overigens.

Maar wat is de marge die je kan aanhouden bij de gewichtsverdeling links/rechts of dienen de gewichten exact gelijk te zijn?

Groet,

Jeroen

Naar laatste bijdrage

Reacties:

Caravantrekker (Menno) antwoordt op 6 juni 2011:

Nu je wat bagage hebt verplaatst is het verschil misschien 30 kg. Daar zou ik niet moeilijk over doen.....
Meer dan 10% verschil lijkt mij ongewenst maar ook die grens is redelijk arbitrair. Er is mij geen onderzoek bekent naar de invloed op het rijgedrag bij een het verschil in belading tussen rechts en links.


jadatis antwoordt op 6 juni 2011:

De ANWB geeft pas bij weging langs de weg , bij een gewichtsverschil R/L van 150 kg , het zeer strenge advies dit te verminderen, zo schreven zij mij eens.
Dit zal voor de auto zijn.
Zelf ga ik uit van zo min mogelijk, zo als velen, maar als je voor de bandendruk rekent, met de norm van 85% load percentage waaronder naar mijn idee de boel gaat stuiteren ( ik weet het, te bediscussiëren), en dat het zwaarste wiel ook voldoende onder de 100% blijft, stel ik 95% dan is de verhouding 95/85=1,11 dus 11% Dus die 10% wel ongeveer. 85/95= andersom uitgerekent, is maar net hoe je rekent ook goede 10%. Dan kun je rechts en links op de as de zelfde bandendruk aanhouden, wat de banden- en auto-fabrikanten voorschrijven. 485/435=1,1149 dus 11,5 % dus volgens mijn norm net te doen, maar je verplaatsing en daardoor vermindering van het verschil geen slecht idee


Robbert antwoordt op 6 juni 2011:

Handig he Jeroen, zo'n Reich weger. Wat is de marge die je kunt aanhouden vraag je. Het simpelste antwoord is zo klein mogelijk. Hoe meer in belans hoe beter de wegligging. Ik geloof best dat de opmerking van Menno (zou me over die 30 kg niet druk maken) hout snijdt. Zelf vindt ik het een sport om maximaal 25 kg verschil te hebben tussen links en rechts (bij totaal max gewicht van 1300 kg). Veel veilige km's!


Jan& antwoordt op 6 juni 2011:

Het is in theorie ook door zijwind mogelijk dat eenzijdige overbelasting optreedt, maar dat moet ook met marge in de belasting opgevangen kunnen worden.


Jeroen antwoordt op 7 juni 2011:

hartelijk dank voor de antwoorden en opmerkingen. Ik zie het nu al als een uitdaging om het verschil zo klein mogelijk te houden.


Reageren kan niet meer!

Terug naar het overzicht van vragen

Trekadvies

Selecteer een auto voor een trekkrachtberekening.

Optioneel

Informatie

Veel antwoorden op vragen zijn te vinden via het informatie overzicht.

Onderwerpen

Genuanceerd advies

Het oordeel over een combinatie in één conclusie samenvatten is lastig. Het vraagt een veel genuanceerder advies. Vandaar dat het vernieuwde Trekrapport een E-book is met zo'n 30 pagina's vol met informatie.

Wet- en regelgeving

Alle wet- en regelgeving die over auto's en caravans bestaat wordt duidelijk uitgelegd.

Voorbeeld Trekrapport

Het Trekrapport heeft de vorm van een E-book met gemiddeld zo’n 30 pagina’s. Bekijk voor een impressie het voorbeeld van mijn vorige combinatie waarmee ik 15 jaar heb rondgereden.

 

Adviesrapport

Download het unieke 30 pagina's tellende rapport met een grondige analyse van de prestaties van je auto met caravan.

Wat mag ik trekken?

Check wat je wettelijk mag trekken.

Auto:

Caravan:
(indien bekend)

 

©2025 Caravantrekker