Tim vraagt op 21 februari 2015:
Ik heb twee jaar geleden een Subaru Forester uit 2009 gekocht bij een dealer die hem heeft geïmporteerd uit Duitsland. Er is echter een probleem met de trekhaak, die is nl te laag. De caravan raakt ook bij erg langzaam rijden verkeersdrempels. Ik heb al meerdere vragen hierover gezien, echter is mijn situatie iets anders om de volgende redenen:
- De auto heeft een LPG-G3 installatie in de kofferbak (waar normaal het reservewiel ligt), waardoor er op de achterkant meer gewicht staat.
- De auto is geïmporteerd en heeft dus een Duitse trekhaak op een Duits chassis.
- Ik ben er zeker van dat de actieve vering niet werkt, omdat:
De trekhaak is 37.5 cm hart kogel (wat volgens mij volgens de regulering al te laag is) zonder enige extra belasting. Als ik vervolgens de kofferbak belast met plm 140 kg, gaat deze hoogte omlaag naar 35.5 cm hart kogel. Omdat de active vering pas werkt als de motor aan is, heb ik de motor aan gezet, een stukje gereden, en vervolgens weer de hoogte opgemeten. Deze hoogte was exact hetzelfde. Ik verwacht dus dat de active vering of het niet doet, of niet standaard is in Duitsland (wat mij raar voorkomt, ik kan hier ook niets over vinden).
Nu vraag ik mij af wat ik kan doen. Ik heb stukken gelezen over een 9803 trekhaak bij Subaru bestellen, maar ik vroeg me af of deze op een Duitse auto past. Het bedrijf waar ik de auto gekocht heb stelt progressieve vering voor, maar ik wil liever het probleem aanpakken, dus de trekhaak, in plaats van de gevolgen daarvan.
Ook vraag ik me af of het bedrijf mijn trekhaak moet vergoeden. Ze hebben een auto die een te lage trekhaak heeft (volgens RDW), dus ik vind dat zij de kosten voor het aanpassen voor rekening moeten nemen, maar ik heb geen idee hoe dat zit 2 jaar na aankoop.
Als iemand ideeën heeft zou ik die graag horen, aangezien ik niet op vakantie wil met een caravan die niet over verkeersdrempels kan.
Alvast bedankt!
Tim antwoordt op 21 februari 2015:
Correctie: trekhaak*
JanP. antwoordt op 21 februari 2015:
Ik heb met hetzelfde euvel te doen gehad, ik had een afneembare trekhaak kogel die standaard van de Subaru boswachter te laag was, het heeft een paar weken geduurd voor ik hem kon vervangen door een andere kogel, die ik op marktplaats gekocht heb, en het euvel is verholpen, de originele trekhaak kogel van de Subaru heb ik later kunnen verkopen voor een mooi prijsje,dus ik zou als je in het bezit bent van een afneembare trekhaak kogel op marktplaats gaan kijken.
Tim antwoordt op 21 februari 2015:
Bedankt voor de reactie Jan.
Het is een vaste trekhaak, maar misschien wordt hier ook iets voor aangeboden. Ik vraag me echter af of de Nederlandse en Duitse trekhaken hetzelfde bevestigd zijn.
JT® antwoordt op 21 februari 2015:
"De auto is geïmporteerd en heeft dus een Duitse trekhaak op een Duits chassis."
Tim, als deze stelling van jou waar is dan zal de oplossing ook uit Duitsland moeten komen, denk ik.
Maar waarom zou de Forester in DLD een ander chassis hebben??
De trekhaak kan inderdaad wel van een ons onbekend type zijn.
Ik denk dat alleen een (Duitse) dealer kan beoordelen of er een aanpassing mogelijk is aan jouw trekhaak.
De meeste van jouw vragen kan ik dus niet beantwoorden.
Maar wel even iets over 9803:
Dat is de 8903 van ACS uit Oosterhout Nbr (een NL product dus). Die 8903 past alleen als je nu een (lage) 8902 hebt van ACS. Dat nr staat op de kogel op een klein plat vlakje bovenop.
Waarschijnlijk zal jouw oplossing dus in DLD gezocht moeten worden, tenzij je besluit om deze trekhaak te vervangen door een compleet nieuwe NL-versie.
succes
JT®
Tim antwoordt op 21 februari 2015:
Bedankt voor het antwoord JT.
Mijn dealer is Nederlands, maar het lijkt mij inderdaad goed om contact op te nemen met een Duitse dealer.
Tim antwoordt op 21 februari 2015:
@JT
Ik heb eerder al contact gehad met de Subaru dealer waar de auto nieuw gekocht is (in Duitsland dus), die zeiden dat er niets aan het probleem te doen was, ik vroeg me dus af of dat inderdaad zo is.
Over de ACS 8903: ik heb die vergeleken met de trekhaak die er nu op zit, de ACS kan er inderdaad niet op tenzij het hele systeem aangepast wordt.
JT® antwoordt op 21 februari 2015:
Tim, kan die Duitse dealer jou ook vertellen of er wel/niet standaard niveauregeling onder die auto heeft gezeten?
Omdat ik niet kan geloven dat de Foresters in DLD een ander chassis hebben dan in NL zou je mogelijk kunnen overwegen om alsnog bij een NL dealer dit systeem te laten plaatsen.(Of gedeeltelijk coulance van de Duitse dealer als jij kunt aantonen dat het bij aanschaf al niet goed werkte??Reken op weinig medewerking). Kan de NL dealer/verkoper bemiddelen?
Heeft dit voldoende resultaat dan ben je klaar, anders kun je nog overwegen om daarna nog een ander trekhaak te laten monteren.
Succes
JT®
Bert antwoordt op 21 februari 2015:
En als de niveauregeling niet werkt, kun je garantie of coulance claimen. Maar dat kun je vergeten twee jaar na aankoop van een toen vier jaar oude auto.
Je dealer moet dat kunnen controleren, maar dat heb je zelf al gedaan. Die is dus kapot.
Ruud antwoordt op 22 februari 2015:
Bij mijn Forester doet de niveauregeling het nog. Heb geen idee wat reparatie kost, maar sprak laatst een andere Forester-rijder waarvan de niveauregeling van zijn auto ook stok was.
Hij heeft het opgelost door een andere set (hulp)veren te laten monteren.
Mogelijk ook een optie.
Bram B. antwoordt op 22 februari 2015:
Zo u het beschrijft voldoet de trekhaak qua hoogte aan de eisen van het Reglement Voertuigen en dus aan de wet, ik zie niet echt het probleem. U heeft hieruit geen verhaalsrecht zou dit nog gelden.
Dat u naast de gasinstallatie (gewicht vol 30 a 35 kg) nog kans ziet er 140 kg bij te laden zonder dat de auto noemenswaardig zakt zegt iets over de conditie van de vering. Ook met hulpveren is hier geen wonder te verwachten.
Overigens is 140kg in de kofferbak plus 80kg op de koppeling best veel.
Zelf rijdt ik met een verlaagd onderstel en ook bij mij raakt het neuswiel van de caravan soms een drempel geen probleem als het wiel vrij kan draaien (en je rijdt rustig) wordt je caravan gewoon opgetild.
Ruud antwoordt op 22 februari 2015:
De CV 'er met Forester waar ik over sprak was met de gemonteerde (hulp)veren set (door de Subaru dealer) zeer tevreden. Wat er precies onder is gegaan weet ik niet, maar zal de dealer wel weten.
Hij verkoos deze actie boven reparatie van het levelersysteem.
PieteR antwoordt op 22 februari 2015:
Kijk eens hier:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1994L0020:20070101:nl:PDF
Willem1 antwoordt op 23 februari 2015:
@PieteR
Een EU richtlijn is geen wet maar een overeengekomen tekst welke de lidstaten overnemen in de eigen wetgeving.
Ik hoop dus niet dat Tim aan 65 pagina's reeds 20 jaar oude en achterhaalde tekst is begonnen 😉)
De Regelgeving Voertuigen 2015 is de geldende wettekst (er is nogal was aangepast in 2014) en die zegt alleen dat het span in lijn en horizontaal moet staan.
Maar eerlijk gezegd lees ik die proza niet meer iedere dag.
Bert wel toch?
Bert antwoordt op 23 februari 2015:
Ik? Jaaaaah natuurlijk. 😉
PieteR antwoordt op 24 februari 2015:
Willem1, heb je een link voor me?
Wellem1 antwoordt op 24 februari 2015:
@PieteR
http://wetten.overheid.nl/BWBR0025798
zoek naar par. 5.18.55/56
Bob antwoordt op 24 februari 2015:
Zou de eerste eigenaar geen last gehad hebben van verkeersdrempels? Of zijn er geen drempels in Duitsland? Ik kom daar zelden dus ik weet het niet.
PieteR antwoordt op 25 februari 2015:
Willem, op de door jou aangegeven plek kan ik geen maatvoering vinden.
Op de door mij geleverde plek kun je die wel vinden, namelijk op pagina 56. Daar zie je de belaste hoogte van hart kogel...
Zou dat volgens jou veranderd zijn?
Willem1 antwoordt op 25 februari 2015:
@PieteR
Zie
VERORDENING (EG) Nr. 661/2009 VAN HET EUROPEES PARLEMENT
pagina L200/4
(33) Met ingang van de datum waarop de relevante voorschriften
van deze verordening van toepassing zijn op
nieuwe voertuigen, nieuwe onderdelen en technische eenheden,
moeten de volgende richtlijnen derhalve worden
ingetrokken:
pagina l200/6
Richtlijn 94/20/EG van het Europees Parlement en
van de Raad van 30 mei 1994 betreffende mechanische
koppelinrichtingen van motorvoertuigen en
aanhangwagens en de bevestiging van die inrichtingen
aan deze voertuigen.
Als gevolg van deze verordening is bij ons per 1 januari 2015 de Regeling Voertuigen bij ons aangepast.
Theoretisch moet natuurlijk een auto van vóór deze datum nog volgens de oude regeling zijn afgeleverd maar daar wordt niet meer op gecontroleerd.
Het betekent nu dat de koper van een nieuwe auto zelf verantwoordelijk is voor een "horizontaal span"de politie kan daarop controleren, maar dan moeten we het wel heel gek maken.
Bovendien mogen we er vanuit gaan dat de trekhaak fabrikanten nog steeds de oude maatvoering tussen de 35 en 42 cm aanhouden.
Ja en als je dan af en toe een drempel raakt mag je het zelf oplossen, kleiner neuswiel/ minder druk op de koppeling of minder gewicht in de achterbak etc.
Tim antwoordt op 25 februari 2015:
@Bob
De LPG installatie heb ik er in laten zetten, dus de eerste eigenaar had dat sowiezo minder aan gewicht achterin. Ook zou de 1ste eigenaar er geen last van hebben gehad als hij/zij simpelweg geen caravan / zware aanhanger heeft.
PieteR antwoordt op 26 februari 2015:
Ik heb een Forester van 2007, die had van oorsprong een lage vaste trekhaak. Met een beetje hulp van de hakenimporteur kwam ik er achter, dat ook een hogere haak in hetzelfde frame geleverd kon worden door Subaru.Volgens voorschrift moet in aangehaakte toestand ook de bandenspanning achter een bar hoger geblazen worden. Als ik dat laatste niet doe, is de hogere haak alsnog te laag! 😉
Bij afneembare haken is het overigens vaak mogelijk om via de importeur een hogere te kopen, maar ook op marktplaats zijn ze te vinden.
Reageren kan niet meer!
Selecteer een auto voor een trekkrachtberekening.
Veel antwoorden op vragen zijn te vinden via het informatie overzicht.
Onderwerpen
Alle wet- en regelgeving die over auto's en caravans bestaat wordt duidelijk uitgelegd.