TheoS vraagt op 25 november 2012:
Op deze site is de MTM van de caravan regelmatig aan de orde. Hierbij wordt aangegeven dat het gewicht op de kogel, dat formeel bij de caravan hoort, feitelijk bij de auto wordt gerekend.
Vaak wordt er geadviseerd zoveel mogelijk gewicht van de caravan naar de auto over te hevelen, zodat de stabiliteit wordt bevorderd.
Dit heeft echter zijn grenzen en kan er toe leiden dat de MTM van de auto wordt overschreden of volledig wordt opgesoupeerd, terwijl er bij de caravan nog ruimte is.
Hoe wordt hiermee in de praktijk (door wetshandhavers)omgegaan?
Voorbeeld: het laadvermogen van de auto is 600 kg.
Rijklaar gewicht (icl. alle extra's op de auto, incl branstof, excl. trekkaak) extra 100 kg, trekhaak en 'normale' bagage 100 kg., twee personen 150 kg, kogelgewicht 75 kg., fietsen op het dak 50 kg.
Dan heb je nog 125 kg. over om over te hevelen van caravan naar auto. Of toch meer: 200, n.l. ook de 75 kg. van het kogelgewicht?
Jan antwoordt op 25 november 2012:
Gemeten wordt op de assen in aangekoppelde toestand.
Gedoogd wordt tot 10% overbelading.
Fran$ antwoordt op 25 november 2012:
MTM van de auto is absoluut iets om in de gaten te houden; het is medebepalend voor de stabiliteit van de trekauto. Het is onverstandig om de auto te over beladen met het gewicht van de kogeldruk, ook al zou dat buiten de weging van eventuele wetshandhavers blijven.
Mijn voorkeur is om de beladingsreserve te verdelen over auto en caravan, dus geen van beide tot het maximum. Bij een krappe verhouding caravan/auto niet verder over te hevelen dan het MTM van de auto toestaat, inbegrepen de kogeldruk.
@Eric antwoordt op 25 november 2012:
Gedoogd wordt tot 10% overbelading.
Let op: da's alleen in Nederland.
In het buitenland is men niet zo soepel.
Caravantrekker (Menno) antwoordt op 25 november 2012:
Ik ben het niet geheel eens met je Frans. Echt overbeladen is natuurlijk nooit goed, maar ik heb (als ik moet kiezen) liever 100 kg te veel in de auto dan in de caravan. Een auto heeft namelijk veel meer veiligheidsmarge dan een caravan. En juist bij een kritieke combinatie kan de auto beter wat zwaarder zijn.
Mits de auto niet ver doorzakt of op een andere manier er uitziet als flink overbeladen zal er onderweg bijna nooit controle zijn van de trekauto.
TheoS antwoordt op 25 november 2012:
Gedoogd wordt tot 10% overbelading.
Het gedogen heeft betrekking op caravans.Geldt dit ook voor auto's?
maar ik heb (als ik moet kiezen) liever 100 kg te veel in de auto dan in de caravan
Daarin zit geen probleem: nijn totale combinatie weegt maximaal 3235 kg. Totaal mag het 3460 zijn (1960 + 1500).
Als ik de auto maximaal belaad, heb ik bij de caravan 225 kg over.
zal er onderweg bijna nooit controle zijn van de trekauto.
Bijna nooit is dus wel eens. Hoe is het beleid hierin?
Mits de auto niet ver doorzakt..
Met automatische niveauregeling zal dit wel meevallen.
Fran$ antwoordt op 25 november 2012:
Als de vraag zou zijn ‘liever auto of caravan over beladen’ dan is de keuze gemakkelijker. Maar TheoS is (in zijn vraag) niet aan het over beladen, maar aan het herverdelen binnen MTM-grenzen. Als een combinatie kritiek wordt qua gewichtverhouding is er maar één goede oplossing: troep thuislaten, zelfs al zit de caravan nog niet aan zijn max.
TheoS antwoordt op 25 november 2012:
Inderdaad ben ik bezig met het herverdelen binnen de MTM grenzen. Omder MTM grenzen hier niet alleen te verstaan wat volgens de kentekengewichten mag, maar ook wat technisch, qua veiligheid, juridisch etc. kan. Daar gaat mijn vraag dan ook over.
De combinatie is op geen enkele wijze kritiek, ik heb dat althans nooit ervaren. Bij berekeningen op deze site heb ik voldoende sterretjes bij stabiliteit en kan de motor het zeer goed aan. De oranje (4.5) en stabiliets (2á3)sterretjes geven wel aan dat ik slechts een kleine stabiliteitsreserve heb.
Natuurlijk moet ik op de eerste plaats thuislaten wat kan. Het zoveel mogelijk overhevelen naar de auto is ook een goed anternatief: het zwaard snijdt dan aan twee kanten. Hiermee kan ik tot 4 sterretjes komen bij stabiliteit en groen bij trekkersscore.
Caravantrekker (Menno) antwoordt op 26 november 2012:
Ik zou me niet te veel blind staren op de sterretjes. Beter kan je proef ondervindelijk gaan vaststellen wat het beste rijgedrag oplevert. En zoals je het nu beschrijft hoef je je echt geen zorgen te maken dat je auto overbeladen zal worden.
TheoS antwoordt op 26 november 2012:
Bedankt voor de reacties.
Tot op heden (met deze combinatie 25 à 30.000 km door heel Europa) heb ik nooit een instabiel rijgedrag ervaren en hoef ik op basis van mijn rijervaringen niets aan te passen. Hoe dicht ik bij de grenzen zit weet ik niet, ook omdat ik deze niet opzoek. (B.v. bij lange afdalingen snelheid terug nemen.)
Ik ga er ook basis van de reacties van Menno van uit dat ik zo kan blijven doorgaan.
Reageren kan niet meer!
Selecteer een auto voor een trekkrachtberekening.
Veel antwoorden op vragen zijn te vinden via het informatie overzicht.
Onderwerpen
Lees de beoordelingen van gebruikers die het Trekadvies hebben gekocht.
Onafhankelijke informatie op internet kan niet gratis zijn!