Caravantrekker.nl

Mitsubishi outlander

Bart Goos vraagt op 26 februari 2014:

Wij kochten dit jaar een nieuwe caravan (Tec Energy 463 met uitklapbare boventent). Deze gekombineerd met onze nieuwe tweedehandswagen Mitsu Outlander (2011, diesel 150pk, 4WD) heeft een slechte rijresultaat: op secundaire wegen schommelt de wagen alsof de vering niet is aangepast. Wij overwegen een nieuwe vering te installeren maar deze is duur. Heeft iemand tips of ervaring ?

Naar laatste bijdrage

Reacties:

Caravantrekker (Menno) antwoordt op 26 februari 2014:

Begrijp ik het goed dat je de vering MET caravan niet prettig vindt? Solo veert je auto wel goed?
Ik denk dat je eerst wat moet experimenteren met de kogeldruk en belading van de caravan. Hoogst waarschijnlijk een hogere kogeldruk en minder belading aan de uiteinden.


Goos antwoordt op 27 februari 2014:

Inderdaad vanzodra caravan aangekoppeld, vertoont de wagen een storend weggedrag alsof het schommelen van de caravan direct zonder correctie doorgegeven wordt aan wagen. Zou verhoogd zwaartepunt caravan (boven uitklaptent en verzwaarde struktuur) de oorzaak kunnen zijn ? Dan zouden caravans met airco ook die hinder moeten ondervinden ...Ook vind ik geen klachten op fora aangaande Outlander als trekwagen (integendeel)


Goos antwoordt op 27 februari 2014:

Bedankt Menno voor je reaktie! Mijn reaktie: ik beperk kogelgewicht tot maxi 60kg maar ook niet veel minder, ook het laadgewicht van de caravan beperk ik; liever mijn wagen volladen met zwaardere materiaal (reservewiel caravan, etc...) dit gaf vroeger altijd direct beter resultaat. Helaas met huidige kombinatie wordt ik (en reisgenoten)zeeziek (overdreven 😉. Zondag met caravan op skiverlof dus wat experimenteren. Ik zocht wat bevestiging naar mogelijks positief resultaat bij vervangen vering wagen (400 à 500€)


RobD antwoordt op 27 februari 2014:

Het gebeurt alleen op secundaire wegen? Deze lopen altijd wat 'boller' als een autoweg. De auto en c/van willen als het ware naar rechts weglopen. Naast kogeldruk zou ook een verschil in belasting L/R wiel de oorzaak kunnen zijn.


Caravantrekker (Menno) antwoordt op 27 februari 2014:

Probeer eerst maar eens met 80 kg kogeldruk te rijden voordat je geld gaat uitgeven aan nieuwe vering.
Of..... als je toch geld wilt uitgeven maak een afspraak met Bert 😉


Janz antwoordt op 27 februari 2014:

Wat is je bandenspanning van de auto?


Elliot antwoordt op 27 februari 2014:

Zelf hebben wij ook een Outlander DID 2.2 met een hobby 495 max 1500kg aan de haak en schommelen daar heeft ie geen last van.
Deze Outlander mag een maximale kogeldruk hebben van 100kg.
Zoals Menno stelt verhoog die kogeldruk naar 80à85kg 60kg is te laag.
Verder maken hulpveren, die echt geen arm en een been kosten, het ook prettiger rijden.Mag ik aannemen dat je Outlander op 18" velgen staat?


GOOS antwoordt op 27 februari 2014:

Inderdaad 18"-band (momenteel sneeuwbanden), druk 2.4b.Verhogen naar 80kg kogeldruk is een goede tip.
Ik dacht enkel de spiraalveren te kunnen vervangen.
Misschien ben ik te 'gevoelig' vroeger reed ik met omnibus (peugeot), goede vering maar te weinig vermogen, nu blijkbaar andersom


Benno antwoordt op 27 februari 2014:

Probeer het eens zonder de antislinger koppeling. Misschien is het ding (veel)te strak afgesteld.


Bert antwoordt op 28 februari 2014:

De bandenspanning zou ik met een halve bar verhogen, zeker als je de kogeldruk ook op niveau brengt.


Bart antwoordt op 28 februari 2014:

Ook ik rij met een outlander 2.2 D van 2009 en een knaus 500 FU met een kogeldruk van 75 kg.
Bij de aanschaf gelijk hulpveren er onder laten zetten van MAD,prijs rond de 260 euro.
Achterkant wagen komt dan wel een aantal cm omhoog.
Maar de combinatie rijd heerlijk.


Bart Goos antwoordt op 9 maart 2014:

Bedankt voor alle reacties: terug van een mooi skiverlof met caravan en 1700km ervaring met de combinatie Outlander-Tec caravan; ik heb wat geexperimenteerd met kogelgewicht. Rijdt iets beter met 80kg, (wagen gaat wel wat doorhangen) maar ik overweeg toch bijkomende Mad vering te laten plaatsen: is redelijk van prijs. Naar mijn aanvoelen wordt de huidige vering van de wagen wat te zwaar belast wat dan weer op lange termijn negatief betreffende slijtage wagen zou kunnen zijn.


Jan antwoordt op 9 maart 2014:

Quote:”op secundaire wegen schommelt de wagen alsof de vering niet is aangepast.”

Is dit je eerste caravansensatie?
Je bent je toch wel bewust van het feit dat als je een caravan achter een auto koppelt je een heel ander rijgedrag van de auto in de combinatie teweegbrengt?
Het solo rijgedrag verwachten door de vering aan te passen is mi niet reëel. De verwachting aanpassen naar de werkelijkheid dat de caravan invloed heeft op het weggedrag is reëler.
Ook met een Outlander is het gewoon mogelijk met een standaard auto een caravan te trekken zonder dat dure onderstel aanpassingen noodzakelijk zijn.
Ik zou eens 100kg kogeldruk proberen, kijken hoe dat rijdt. 😉


Bart antwoordt op 10 maart 2014:

Dat je met een Outlander zonder toepassingen een caravan kunt trekken klopt,maar als je de outlander gaat beladen dan gaat hij achter wel snel doorhangen.Daar zijn dan de mad hulpveren voor om dat op te vangen.
Maar om het totaal gewicht caravan laag te houden, doe je meer gewicht in trekauto.
Hier voor een Seat Alhambra gehad, die had die hulpveren niet nodig.


Bart GOOS antwoordt op 10 maart 2014:

Ik heb meer dan 10 jaar ervaring met het trekken van een caravan. Mijn vorige caravan was 1m langer en zwaarder, getrokken door een Peugeot Expert Omnibus. Dus ik kan vergelijken. Mijn conclusie blijft dat de vering van de wagen zich 'vreemd' gedraagd. Onaangenaam voor bestuurder en bijrijders: bij niet egaal wegdek, vertalen deze oneffenheden zich in een ergerlijk schommelgedrag van de wagen. Dit gevoel is inderdaad deels subjectief. Niets aanpassen is een (goedkope) optie maar wij gebruiken caravan meermaals per jaar. MAD lijkt de oplossing aan te bieden: aangenamer rijgedrag en de slijtage aan mijn wagen zou kunnen worden verminderd. Misschien wel de meerkost waard ...


Jan antwoordt op 10 maart 2014:

Ik denk toch dat je het meer moet zoeken in de belading.
Vooral omdat de huidige caravan een stuk kleiner is vermoedt ik dat je veel bagage meeneemt. Hulpveren plaatsen is dan symptoombestrijding ipv de oorzaak weg nemen.
Weet je wat het spul totaal weegt? Zet het eens op een weegbrug.

Een hoge kogeldruk doet de koersstabiliteit van de caravan verbeteren maar die van de trekker verminderen en daar helpt geen hulpveer tegen, waarbij opgemerkt dat elke combinatie anders rijdt.
Een hulpveer neemt de (over)belasting niet weg. De dynamische krachten die door die excessieve massa worden opgeroepen werken toch door. Het enige wat de hulpveren doen is het doorzakken verminderen waarbij gewichtsverhoudingen nog net zo verkeerd kunnen zijn.
Een hoge kogeldruk kan betekenen dat je weinig gewicht in de kofferbak kan laden. Dat kun je dan het beste tussen voor- en achterstoelen bergen. Wordt dat onoverkomelijk dan is een goede plek daarvoor in de caravan op of rond de as. Is dat ook geen optie dan zul je moeten kiezen wat je thuis moet laten, en dat is een keus die de meesten niet durven of kunnen maken met een bijbehorend rijgedrag als resultaat.


Elliot antwoordt op 10 maart 2014:

@ Bart Goos, Onze combinatie is heel goed te vergelijken, wij rijden met een Hobby 495 Ufe, 6.88m 1500kg (fransbed, rondzit etc) aan de haak en die is wat lengte betreft, indeling en gewicht quasi gelijk.
Zoals ik al eerder aangaf herken ik geen van de verschijnselen die jij met je Outlander en caravan ervaar.
Als we er van uitgaan dat er niets mis in aan de ophanging, schokdempers etc van je Outlander zou het idd met de belading te maken kunnen hebben.
Bijvoorbeeld, waar zit je watertank precies, onder de bank of het bed? (je toilet spoelwater zit voorin net zoals in onze Hobby, maar als je vaste watertank ver naar achter staat kan dat het schommelen beïnvloeden)
Zelf speel ik met de watervoorraad (schoonwater)en toilet spoelwater.
Ik probeer het strikte minimum mee te nemen, maar soms neem ik wat meer schoon water of spoelwater mee ter compensatie.
Bereik ik dan niet het gewenste resultaat is het makkelijk om even wat water te lozen indien nodig.
Wat Jan zegt over de hulpveren klopt, maar het is toch wel aangenamer rijden met de hulpveren, de wagen staat vaster met de caravan aan de haak.
Verder, vermits we met z'n tweetjes zijn verdwijnt de voortent in de koffer op de plaats van de achterbank, het reservewiel van de caravan gaat ook in de koffer, én een Campingaz ijskast vind daar ook z'n plek.
Eens het euvel gevonden zal je met je combinatie, gezwind kunnen rondtoeren!


Bart GOOS antwoordt op 10 maart 2014:

Het specifieke aan mijn caravan is de uitklapbare boventent, deze weegt 120kg(!). Ik heb reeds back-up gevraagd aan Tec dealer maar die wimpelt mijn vermoeden weg: "dan zouden alle caravans met boven-airco ook verstoort rijgedrag moeten vertonen". Daar wij gezin met 5 zijn (3 kinderen), is volstouwen wagen eerder beperkt. Ik probeer ook gewicht in caravan te koncentreren ter hoogte van de as. Maar dit heeft ruimtelijke beperkingen. Het krachtmoment veroorzaakt door zware bovenbouw is vrij uniek. Inderdaad hulpveren zijn maar werkzaam bij surplus-gewicht maar dit zou ik kunnen activeren door continu hogere hogeldruk (80 à maxi 100kg) maar is het schommelgedrag daarmee opgelost ? Het blijft een gok ...


Elliot antwoordt op 11 maart 2014:

@Bart Goos, oeps dat had ik even niet in de gaten, 120 kg extra zo hoog aan één zijde van je caravan als dat het weggedrag van de caravan niet beïnvloed,..je dealer zegt maar wat, een dakairco weegt tussen de 25 en 30 kg en zit meestal min of meer in het midden.
Een boventent van 120kg, werkt net zoals iemand die achterop een fiets zit en zijwaarts leunt, dat voel je ook.
Probleem heb je al gevonden, nu de oplossing nog, ik vrees dat in dit geval hulpveren en kogeldruk verhogen niet erg veel gaan helpen.
Normaal gezien zou je sowieso en comfortabel weggedrag moeten hebben zonder deze ingrepen met je Outlander en TEC Energy 463.
Dat zal een lastige beslissing worden Bart.


Bart GOOS antwoordt op 11 maart 2014:

En zo komen we tot de conclusie. Ik had reeds vooraleer de discussie op dit forum startte een vermoeden ... Voor ik de caravan kocht, stelde ik de vraag aan de verkoper of dit dak geen rijinvloed zou hebben (antwoord: zie vorige mail). De caravan blijft erg gezellig en comfortabel. Zo'n bovendak is fun voor de kinderen. Mijn Outlander is en blijft een topklasse wagen. Maar een (langere) caravan met stapelbedden was een betere optie geweest! Helaas pindakaas, investering is gebeurd en rest me te concentreren op het positieve. Bedankt voor alle reacties en goed advies ... Een suggestie voor een mirakeloplossing blijft uiteraard welkom, maar is er die wel ?


fransvb antwoordt op 11 maart 2014:

zouden stuggere schokbrekers op de caravan een optie kunnen zijn?


Jan antwoordt op 11 maart 2014:

Quote:”xxx”

Neen, die hebben nagenoeg geen invloed op het rijgedrag van de caravan en heel beperkt op de auto of combinatie.
Schokbrekers op een caravan hebben enkel een beperkte functie in het afdempen van een rolgedrag en geen enkele invloed op het wippen.
Bij gebruik van schokdempers bij een rubbergeveerde as is de invloed van de schokdemper op het veergedrag minimaal. Een schokbreker is in eerste instantie bedoeld om de oscillerende werking van de vering te minimaliseren. Rubber oscilleert niet.


Bert antwoordt op 11 maart 2014:

Het zou goed kunnen dat de (in het centrum geplaatste) zware dakconstructie meer wippen veroorzaakt dan een caravan met lager zwaartepunt. In combinatie met een SUV die hoger op de poten staat en dus meer roll toestaat... Zal vast anders rijden dan met een Peugeot Expert bus.

De oplossing? Hmm, stuggere veren / en hardere banden wellicht. Ik zou het niet willen garanderen, maar het weke deinen wordt minder en misschien neemt de kans op wagenziekte daarmee ook af.


Reageren kan niet meer!

Terug naar het overzicht van vragen

Trekadvies

Selecteer een auto voor een trekkrachtberekening.

Optioneel

Informatie

Veel antwoorden op vragen zijn te vinden via het informatie overzicht.

Onderwerpen

Wet- en regelgeving

Alle wet- en regelgeving die over auto's en caravans bestaat wordt duidelijk uitgelegd.

Over gewichten

Er zijn altijd veel discussies over het gewicht van de caravan. Maar welke gewichten zijn belangrijk en hoe bepaal je wettelijk het (maximaal) gewicht? Is dat met of zonder kogeldruk?

Gastenboek

Lees de beoordelingen van gebruikers die het Trekadvies hebben gekocht.

 

Adviesrapport

Download het unieke 30 pagina's tellende rapport met een grondige analyse van de prestaties van je auto met caravan.

Wat mag ik trekken?

Check wat je wettelijk mag trekken.

Auto:

Caravan:
(indien bekend)

 

©2025 Caravantrekker